Kajakář Prskavec: Táta byl na ME před 20 lety čtvrtý. Chci ho porazit | iSport.cz
Romana Barboříková
1. června 2018 • 15:16

Kajakář Prskavec: Táta byl na ME před 20 lety čtvrtý. Chci ho porazit

TOP VIDEA
Slovan proti Olomouci otestoval nový stadion v Bratislavě. Nádhera a skvělá práce, shodli se všichni Slovan proti Olomouci otestoval nový stadion v Bratislavě. Nádhera a skvělá práce, shodli se všichni
Hokejové hvězdy ve druhé lize. Hlinka a Bednář naskočili za Vrchlabí Hokejové hvězdy ve druhé lize. Hlinka a Bednář naskočili za Vrchlabí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Funguje to snad v každé sportovní rodině. Hecování. U kajakářů Prskavcových tomu není jinak. Syn chce překonat úspěchy otce z dob, kdy závodil. Jiří Prskavec mladší to poprvé dokázal před třemi lety vítězstvím na světovém šampionátu v Londýně. Dvacet let předtím získal jeho otec Jiří Prskavec starší na MS v Nottinghamu bronz. A letos tady máme další dvacetileté výročí. V roce 1998 byl táta Prskavec na ME v Roudnici nad Labem čtvrtý. Tento víkend při ME v pražské Troji by ho syn opět rád překonal. „Snažím se ho vždycky porazit, tak věřím, že ho vydrtím,“ usmívá se bronzový medailista z olympijských her v Riu de Janeiro 2016. A má k tomu nakročeno dobře, páteční první kvalifikační jízdu vyhrál.Jakou máte formu před víkendovým ME?
Forma byla primárně vyladěná na nominaci. Tím, že se mi povedla, jsem okamžitě v pondělí nastoupil do týdne, kdy jsem se opravdu naplno připravoval, měli jsme týden docela těžkých tréninků. A teď už zase odpočívám, takže se forma vrací. Ale úplně nemůžu říct, že bych si byl jistý, že je na té optimální úrovni.“

Pamatujete si ME 1998?
Nepamatuju. Bylo mi pět let a určitě jsem tam byl. Ale první záblesky mám tak v šesti letech, kdy jsem s mámou jezdil na vodě. Ale tohle si nevybavuju. Na druhou stranu ta laťka od táty je vysoko. Čtvrtý místo, to by mi mohl zase říkat, že mě porazil. To doufám, že nepřijde.

Takže úkol je jasný: být lepší než čtvrtý?
Určitě. Primární meta je samozřejmě dostat se do finále a pak porazit tátu.

Hecování u vás ještě pořád probíhá i přesto, že už máte bronz z olympiády, titul mistra světa a tři tituly z Evropy, což táta nemá?
Vždycky se musíme trošku popichovat. On mi furt říká, že jsem ho ještě nikdy neporazil. Sice se mnou už deset let nezávodí, ale… Ten Londýn byl v tomto první, kdy on měl medaili taky dvacet let předtím, tam se mi povedlo ho porazit, tak doufám, že to obhájím.

Jsou ještě nějaké mety, kde jste ho neporazil? V čemkoliv.
Tak třeba v tenise. Ten jsem teď hrál poprvé v životě, tam mě to učil a připadal jsem si jako když jsem byl malej na vodě. Poprvé jsem si to šel zkusit a bylo to klasiky trenér a svěřenec, rozhodně ne otec a syn. Takže podobný jako na vodě.

Mistrovství světa v Praze 2013 si pamatujete asi velmi dobře. Těšíte se znovu na ten kotel?
Strašně moc. Mistrovství světa je asi jeden z nejlepších zážitků, který ze sportování mám, opravdu bylo neskutečné, jaká tam byla atmosféra. Pro mě to byl ten největší závod sezony, vynechal jsem kvůli tomu i pár třiadvacítkových a připravoval jsem se na to co možná nejlépe. A pak když jsem do toho vlítnul, tak nervozita byla obrovská, ale to, že jsem dokázal atmosféru ustát, bylo tenkrát strašně sladký. A ta odměna, když jsme s Vávrou (Hradilkem, vítězem MS – pozn. red.) stáli na stupních, byla úplně nádherná. Doufám, že něco podobného se nám tady podaří znovu a věřím, že ME proběhne minimálně tak hladce a tak úspěšně jako MS.

Je hlavním cílem letos Evropa v Praze?
Cíle klidně můžou být dva. Protože ať se připravuju, jak chci, tak na ME a MS se vždycky připravím co možná nejlépe. Ty závody jsou od sebe hodně vzdálené. Jeden závod, na který se člověk připravuje celou zimu, je v první části sezony, a pak má chvilku volna po Světových pohárech. Pak opět začne trénovat a má dva měsíce na to se připravit na svět. Takže samozřejmě závod doma je vždycky něčím speciální, ale myslím, že letos na ME i na MS budu připravený výborně.

Program ME

Sobota
9.20 semifinále C2 muži, C1 ženy, K1 muži
13.05 finále C2 muži, C1 ženy, K1 muži
16.04 finále závodů družstev

Neděle
10.05 semifinále K1 ženy, C1 muži
13.05 finále K1 ženy, C1 muži
15.20 finále závodů družstev

Český kajakář Jiří Prskavec první kvalifikační jízdu na ME ovládl.
Český kajakář Jiří Prskavec první kvalifikační jízdu na ME ovládl.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud