Ondřej Moravec a jeho kariéra: dítě na vozíku, pak sběratel medailí | iSport.cz
Romana Barboříková
14. března 2021 • 15:00

Jak šel čas s Moravcem: dítě na vozíku, čekání, pak sběratel medailí

Vstoupit do diskuse
1
 • Jak šel čas s Ondřejem Moravcem, legendou českého biatlonuJak šel čas s Ondřejem Moravcem, legendou českého biatlonuFOTO: Koláž iSport.cz

  Jako dítěti mu kvůli vážné nemoci zakazovali sportovat, Ondřej Moravec to ale nakonec dotáhl k devíti velkým medailím z olympiády či mistrovství světa. Projděte si, jak se vyvíjela kariéra legendárního biatlonisty, který se s ní v neděli v Novém Městě na Moravě rozloučil.

 • 9. června 1984 - radost u Moravců

  V tento den se v Ústí nad Orlicí narodil do rodiny Moravcových chlapec, kterého pojmenovali Ondřej. Vyrůstal v Letohradu, k biatlonu měl tedy hodně blízko od samého začátku.

  Ondřej Moravec s českou vlajkou před prázdnými tribunami v Novém Městě Ondřej Moravec s českou vlajkou před prázdnými tribunami v Novém MěstěFoto Petr Slavík/Český biatlon

 • 1994 - 1995 - vážná nemoc

  Dítě, které hýřilo aktivitou, najednou začaly sužovat bolesti končetiny. Lékaři u něj odhalili Perthesovu nemoc. Jde o vzácné onemocnění u chlapců ve věku 3 - 8 let. Moravcovi tehdy bylo deset. Nemoc je charakteristická poruchou cévního zásobení hlavice kyčelního kloubu a jeho rozpadáním. Během růstu se s tímto procesem kost vypořádává a kostní tkáň dorůstá. Malý Ondra byl tehdy několik měsíců upoután na lůžko a invalidní vozík. Časem se vše srovnalo, vrcholový sport mu však lékaři zakazovali. On na ně ale nedal a tajně trénoval na lyžích.

  Loučící se Ondřej Moravec a jeho legendární gesto s vyplazeným jazykem. Spolu s parťákem Michal Krčmář... Loučící se Ondřej Moravec a jeho legendární gesto s vyplazeným jazykem. Spolu s parťákem Michal Krčmář...Foto Petr Slavík/Český biatlon

 • 2000 - 2005 - úspěšný junior

  Už v juniorech vytvořili úspěšné duo s Michalem Šlesingrem. Sám Moravec v této kategorii posbíral na šampionátech řadu medailí. V sezoně 2002/03 se poprvé zúčastnil Světového poháru. V Ruhpoldingu tehdy skončil 56. ve sprintu a o příčku si polepšil ve stíhačce.

  Michal Šlesingr, Roman Dostál a Ondřej Moravec při tréninku na MS v roce 2007 Michal Šlesingr, Roman Dostál a Ondřej Moravec při tréninku na MS v roce 2007Foto Jaroslav Legner (Sport)

 • 2012/13 - zlomová sezona

  Přechod do seniorských závodů dal Moravcovi hodně zabrat, dlouho se hledal. Už dříve dosáhl medailových úspěchů v SP se štafetou, v individuálních startech se mu však nedařilo. Vše odšpuntovala sezona 2012/13, kdy si připsal hned tři umístění na stupních vítězů. Jedním z nich byla výhra v Oslu. Na MS v Novém Městě na Moravě získal před fantastickou diváckou kulisou se smíšenou štafetou bronz.

  Biatlonista Ondřej Moravec na mistrovství světa Biatlonista Ondřej Moravec na mistrovství světaFoto Jaroslav Legner (Sport)

 • 2014 - senzační ruské Hry

  Obrovský průlom v jeho kariéře přinesla olympiáda v Soči. Už před ní ukázal stříbrem z prosincového SP ve sprintu, že formu má. A pro stejný cenný kov si pak dojel i v Rusku při stíhačce, do které nastupoval z osmé příčky, které předtím dosáhl ve sprintu. O osm dní později přišel na řadu závod s hromadným startem a pro Moravce další medaile, tentokrát bronz. Olympiádu snů pak završil se smíšenou štafetou, kde dofinišoval pro stříbro.

  Vysmátý Ondřej Moravec projíždí cílem závodu s hromadným startem jako třetí Vysmátý Ondřej Moravec projíždí cílem závodu s hromadným startem jako třetíFoto Barbora Reichová (Sport)

 • 2014/2015 - mistr velkých akcí

  Při Světových pohárech vybojoval řadu umístění v top 10, medaile však před MS v Kontiolahti získal jen dvě. Ovšem ze šampionátu si převezl kompletní sbírku. Zlato se smíšenou štafetou, stříbro z hromadného závodu a bronz z vytrvalostního.

  Ondřej Moravec s kompletní medailovou sbírkou z mistrovství světa v biatlonu 2015 v Kontiolahti Ondřej Moravec s kompletní medailovou sbírkou z mistrovství světa v biatlonu 2015 v KontiolahtiFoto Profimedia.cz

 • 2016/17 - úspěch i zdravotní trable

  Během celé kariéry ho provázely nemoci, většinou nešlo o nic vážného, ale třeba o rok dříve na MS v Oslu to výsledky poznamenalo. Před MS v Hochfilzenu 2017 ho zase potrápily dutiny, ale vykurýroval se. A pak to přišlo. Vytrvalostní závod. Moravcovi se povedlo čistě odstřílet všech 20 položek, i na trati byl rychlý a v cíli sesadil z křesla pro dosavadního lídra Fourcadea. Chvíli si říkal: Já to snad vyhraju. Trvalo to zhruba dvacet minut, kdy Čech věřil ve zlato. Nakonec z toho byla o 3,3 sekundy druhá příčka. V létě pak přišla další zdravotní facka, kvůli virovému zánětu jater nemohl nějakou dobu trénovat vytrvalost. Věřil ale, že do ZOH v Pchjongčchangu se dá do kupy.

  Ondřej Moravec líbá svůj biceps v cíli nakonec stříbrného vytrvalostního závodu na MS v Hochfilzenu Ondřej Moravec líbá svůj biceps v cíli nakonec stříbrného vytrvalostního závodu na MS v HochfilzenuFoto Barbora Reichová (Sport)

 • 2018 - čtvrté a poslední Hry

  Ve 33 letech se chystal na své čtvrté olympijské hry. Před nimi si potvrdil, že se z nemoci jakž takž dostal, na SP v Ruhpoldingu v lednu byl druhý ve vytrvalostním závodu. V Pchjongčchangu však podobný výsledek nezopakoval. Nejlepším individuálním výkonem byla 11. příčka ze závodu s hromadným startem.

  Zklamaný český biatlonista Ondřej Moravec po příjezdu do cíle po stíhačce mužů na olympiádě v Koreji Zklamaný český biatlonista Ondřej Moravec po příjezdu do cíle po stíhačce mužů na olympiádě v KorejiFoto Barbora Reichová / Sport

 • 2019 - 21 - zase ta játra, ale i medaile

  V létě 2019 se u Moravce opět projevil zánět jater, který ho sužoval už o dva roky dříve. Znovu si musel dát dvouměsíční pauzu od zátěže. Zřejmě už zde začal přemýšlet o tom, že tato sezona bude jeho poslední. Pak ale znovu ukázal, jak se dokáže připravit na vrcholnou akci. Na MS v Anterselvě byl znovu platným členem smíšené štafety, která získala bronz. A nechal se přesvědčit: Odjede ještě i příští sezonu. Další odklad už ale nepřipustil. V neděli se se svou kariérou definitivně rozloučil.

  Bronzová medaile měla pro český tým cenu zlata. Štěstí na obličejích českých závodníků je toho důkazem. Bronzová medaile měla pro český tým cenu zlata. Štěstí na obličejích českých závodníků je toho důkazem.Foto Český biatlon/ Petr Slavík

 • Ondřej Moravec

  Narozen: 9. června 1984 (36 let)

  Výška/váha: 181 cm/71 kg

  Debut v SP: 2003

  Bilance na ZOH: 0-2-1

  Bilance na MS: 1-2-3

  Počet výher/pódií (SP+MS+ZOH): 3/25

  DEVĚT MEDAILÍ ONDŘEJE MORAVCE Z MS ČI OH

  2013 - 3. místo na MS (smíšená štafeta)

  2014 - 2. místo na OH (stíhací závod, smíšená štafeta), 3. místo na OH (závod s hromadným startem)

  2015 - 1. místo na MS (smíšená štafeta), 2. místo na MS (závod s hromadným startem), 3. místo na MS (vytrvalostní závod)

  2017 - 2. místo na MS (vytrvalostní závod)

  2020 - 3. místo na MS (smíšená štafeta)

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud