Smolařka Soukalová! Ve sprintu přišla o zlato kvůli zapomenuté hůlce

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

To snad není možné… Česká biatlonistka Gabriela Soukalová přišla ve sprintu SP v Ruhpoldingu na 7,5 kilometru o další vítězství a skončila druhá, když sice zastřílela bezchybně, ale ztratila na střelnici kvůli zapomenuté hůlce. Nakonec vítězná Franziska Hildebrandová ji přitom v cíli překonala jen o tři desetiny vteřiny.

Něco podobného se přitom Soukalové stalo už při závodech v Hochfilzenu, kde nakonec ve stíhačce dojela kvůli zapíchnuté hůlce třetí.

V pátečním úvodním sprintu v Ruhpoldingu uhájila Soukalová stříbro před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou, kterou porazila o dvě vteřiny. Navíc dál s přehledem vládne celkovému pořadí Světového poháru.

Další Češka Veronika Vítková byla devátá, do elitní desítky se dostala i přesto, že si připsala trestné kolo za minelu při poslední ráně vleže. Na stupně vítězů jí chybělo více než půl minuty. Eva Puskarčíková byla s jednou chybou dvacátá. Závod na 10 km se konečně povedl i mužům, když se Michal Šlesingr probojoval do první desítky.

Nedržela to dost pevně

Soukalová začala závod výborně. Vleže zvládla střelbu bez problémů, její poslední rána dokonce zasáhla čistý prostředek terče. Jenomže když se zvedala, upadla jí hůlka a musela se pro ni vrátit. Připravila se tak minimálně o pět sekund a nic na její ztrátě a druhém místě už nezměnila ani čistá druhá střelba vestoje.

Soukalová je svými excesy pověstná. Podobný problém s hůlkou po střelbě měla i v prosinci při stíhačce v Hochfilzenu. Loni v lednu v Oberhofu nechala poutko k hůlce v kabině a ve stejné destinaci jí rovněž po střelbě vypadla hůlka z ruky. V prosinci 2014 zase při exhibici na fotbalovém stadionu Schalke při výjezdu ze střelnice zakopla, upadla a také přišla o hůl.

"Gábina dneska perfektní, až na ten odjezd," litoval trenér Zdeněk Vítek. "Stálo ji to první místo, nechala tam několik sekund, občas se to stane, ale Gábině se to letos už stalo podruhé," podotkl v rozhovoru pro Českou televizi.

Problém byl v tom, že se hůlka zapíchla do gumové podložky a nešla snadno vyndat. "Nedržela to dostatečně pevně. Ale obecně jsme spokojení, Verča (Vítková) do desítky, takže škoda té její jedné rány vleže," dodal.

Lucie Charvátová minula terč čtyřikrát a obsadila 42. místo. Do stíhacího závodu se dostala také na 59. pozici Jitka Landová, která netrefila tři terče.

Sprint žen jsme sledovali ONLINE zde »

Šlesingr dojel osmý, Krčmář má životní výsledek

Sprint ovládli norští bratři Böové: vyhrál mladší Johannes před Tarjeiem. Dvanáctý skončil Michal Krčmář a doběhl si pro životní maximum, těsně za ním skončil trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec.

Úspěch Norů umocnil bronzový Emil Hegle Svendsen. Náskok v čele seriálu zvýšil čtvrtý Francouz Martin Fourcade i díky absenci dvou hlavních pronásledovatelů. Nemoc totiž na start nepustila jednačtyřicetiletou norskou legendu Oleho Einara Björndalena ani domácího Němce Simona Schemppa. Fourcade atakoval stupně vítězů i s jedním trestným kolem, zatímco sedm dalších soupeřů z Top ten včetně Šlesingra na střelnici nechybovalo.

"Jsem strašně rád, že jsou tři kluci do patnáctky. Mužský tým je tam, kde by měl být. Je to ohromná vzpruha," řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář České televizi.

Moravec , od soboty novopečený otec dcery, chyboval jednou při střelbě vleže a za čistě střílejícím Krčmářem zaostal o tři sekundy. Účast v sobotní stíhačce si zajistil ještě Tomáš Krupčík (54. místo). Jaroslavu Soukupovi se sprint nepovedl, debutant ve Světovém poháru Adam Václavík obsadil s třemi chybami 75. místo.

Ve 14:30 začne sprint žen, žluté číslo vedoucí biatlonistky SP bude hájit Gabriela Soukalová. Na trati budou také Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a Jitka Landová.