Jak šel čas s Fourcadem: rekordy, bitvy se Svendsenem i boj proti dopingu | iSport.cz
15. března 2020 • 19:55

Jak šel čas s Fourcadem: rekordy, bitvy se Svendsenem i boj proti dopingu

Vstoupit do diskuse
0
 • Biatlonová legenda Martin Fourcade ukončil v sobotu kariéru Biatlonová legenda Martin Fourcade ukončil v sobotu kariéruFOTO: Koláž iSport.cz

  Pět olympijských zlatých medailí, třináct titulů mistra světa. K tomu rekordních sedm velkých křišťálových glóbů za celkový triumf ve Světovém poháru. K osmému chyběly Martinu Fourcadovi jen dva body. Legendární Francouz se v sobotu rozloučil s kariérou, symbolicky vítězstvím ve stíhačce, 83. individuálním v kariéře. Jak se v průběhu let jeho vládnutí biatlonu vyvíjelo?

 • 2008/13 – Zrod šampiona

  Když 13. března 2008 debutoval v SP, říkalo se… Martin Fourcade, bratr Simona Fourcada, velký talent. A hned první závod? Po čtyřech trestných kolech 61. místo ve sprintu v Oslu. Jenže co další rok v SP, to posun. 2009 – 24. místo. 2010 – 5. místo (plus stříbro ze ZOH). 2011 – 3. místo. A v roce 2012 – po třech zlatých medailích na MS v Ruhpoldingu i poprvé na absolutním trůnu v SP. „Nebyl jsem takový dříč jako brácha, ale šlo mi to,“ napsal ve své biografii. Zrodil se fenomén.

  Úplné začátky ve Světovém poháru Martina Fourcada nebyly úplně jednoduché, postupně se ale vypracoval jako hlavní biatlonová hvězda

 • 2013 – Bitvy se Svendsenem

  On a Emil Hegle Svendsen. To byla rivalita. A vidělo to i Nové Město na Moravě, dějiště MS. Ti dva se řezali o každý závod a pamatujete stíhačku? Tehdy mezi nimi o zlatu ve finiši na krev rozhodla špička boty Svendsena a jen 2,4 centimetru. Fourcade ale bral titul ve vytrvalostním závodě plus tři stříbra. SP pak navíc ovládl s více než čtyřsetbodovým náskokem na Nora a bral i malé glóby ze všech disciplín. Dosáhl toho teprve jako druhý Francouz po Raphaëlu Poiréem.

  V roce 2013 získal Martin Fourcade na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě čtyři medaile (1x zlato, 3x stříbro)

 • 2013/15 – Soči a vláda navzdory mononukleóze

  Špatné začátky, skvělé konce. Sezonu 2013/14 otevřel zničenou palbou ve finiši mix štafety (i díky tomu tehdy vyhráli Češi), olympiádu v Soči ale ovládl. Když si jel pro první zlato ve stíhačce, máchl i po poslední střelbě rukou. „Ne arogancí, radostí,“ vysvětloval. S bilancí 2-1-0 se stal nejlepším mužem těchto Her a dokonal i triumf v SP. A ač špatný úvod měl i rok nato (81. ve vytrvalostním závodě) a prodělal před sezonou mononukleózu, bral sedm vítězství v SP, 1042 bodů a čtvrtý velký glóbus v řadě.

  Na olympiádě v Soči bral Martin Fourcade tři medaile, první zlato vybojoval ve stíhačce

 • 2015/16 – Ničitel v Oslu

  Dominantní éra. Před sezonou se mu narodila dcerka Manon… a před jeho terorem musel smeknout i norský král. Fourcade nejprve čtyřmi zlaty a jedním stříbrem vykradl MS v Oslu a na závěr sezony bral po boku Gabriely Koukalové v Chanty Mansijsku pátý velký glóbus i další čtyři malé.  „Je to nejlepší biatlonista všech dob. Když jsem já vyhrával, nebyla taková konkurence. Zato teď může vládnout jen nejlepší,“ smekl i Ole Einar Björndalen. Na mušce byl náhle i Norův rekord v počtu 95 výher. Měl jich již v té době k padesátce.

  Na mistrovství světa v Oslu v roce 2016 posbíral Martin Fourcade čtyři zlaté medaile a jedno stříbro

 • 2016/17 – Další rekordy a boj proti dopingu

  Jízda jako blázen. V sezoně bral 14 individuálních triumfů (17 celkem), sebral Björdnalenovi další rekord (měl 12) a při hattricku v Novém Městě na Moravě proslul nezapomenutelným gestem, kdy své medaile rozdal dětem. Znovu ovládl SP i všechny disciplíny, narodila se mu druhá dcerka Inés a stal se ústředním hlasem v boji proti dopingu. Na MS v Hochfilzenu se pak stala proslulou jeho rozepře s Rusy, kdy při předávce mix štafety pomohl k pádu Alexandru Loginovovi vracejícímu se po odpykání trestu za EPO.

  V roce 2016 při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě rozdával získané medaile dětem, zároveň se začal více angažovat do boje proti dopingu

 • 2017 /18 – Posedmé SP a Pchjongčchang

  Již druhým rokem pomáhal Norům Fourcadův bývalý trenér Siegfried Mazet a jeho klenot Johannes Thingnes Bö se už začal dobrušovat, přesto Francouz ještě tuto sezonu udržel fenomenální tempo. Po dalších devíti výhrách v SP, přidal rekordní sedmý celkový triumf (opět překonal šest titulů Björndalena) a rovněž všem malým glóbům z individuálních závodů přidal i tři zlaté medaile na OH v Pchjongčchangu. Už tehdy však začal naznačovat, že jde o jeho možná poslední olympiádu v kariéře.

  Olympijské hry v Pchjongčchangu budou poslední v kariéře Martina Fourcada, v Koreji získal tři zlaté medaile

 • 2018/19 – Trápení a pád z trůnu

  Před sezonou si posteskl na špatné zázemí a přípravu francouzského týmu – triumf v mix štafetě a vytrvalostním závodě v Pokljuce však ještě dával naději. Jenže pak… nastala křeč, které zcela využil Johannes Thingnes Bö. Jen dvě tři individuální pódia vedla k tomu, že Fourcade vzdal i zámořské podniky v Canmore a Soldier Hollow, aby se koncentroval jen na MS. Ale i tam propadl. Skončil bez jediné medaile a závěrečný podnik v Oslu sledoval jen jako divák. „Nevím, jestli budu mít sílu se vrátit,“ připustil.

  Sezonou 2018/19 se Martin Fourcade protrápil, novým králem se stal Johannes Thingnes Bö z Norska

 • 2019/20 – Konec (takřka) na vrcholu

  Našel ji však. „Vloni jsem byl úplně beze zbraní. Teď ale nějaké mám,“ vyprávěl. Ne, v běhu už na Böa (a další Francouze) neměl, ale v přesnosti střelby je válcoval. A když si pak Nor dal pauzu při lednových SP v Oberhofu a Ruhpoldingu, aby byl u narození svého synka, Fourcade prázdné místo dokonale zaplnil, vyhrál všechny čtyři individuální závody, vrátil se do žlutého dresu a na MS bral další dvě zlata. Kariéru zakončil vítězstvím ve stíhačce v Kontiolahti a od 8. triumfu v SP ho pak obraly škrty dvou nejméně povedených závodů a dva body na Böa.

  V poslední sezoně kariéry se Martin Fourcade vrátil na trůn, o další velký glóbus přišel až v posledním závodě, který paradoxně vyhrál

 • Čeho Martin Fourcade dosáhl

  Světový pohár:
  7x celkový vítěz (2012–2018)
  26x držitel malých křišťálových glóbů (5x vytrvalostní závod, 8x sprint, 8x stíhací závody, 5x závod s hromadným startem)
  83 vítězství v SP (98 se štafetami)
  149 pódií v SP (185 se štafetami)

  Mistrovství světa:
  10x účastník (2009–2020)
  12x mistr světa (13 se štafetami)
  18x medailista (28 se štafetami)

  Olympijské hry:
  3x účastník (2010, 2014, 2018)
  4x zlatá medaile (5 se štafetami celkem)
  2x stříbrná medaile

  Nejvíce vyhraných závodů:
  1. Ole Einar Björndalen (Nor.) - 95
  2. Martin Fourcade (Fr.) - 83
  3. Johannes Thingnes Bö (Nor.) - 48
  4. Raphaël Poirée (Fr.) - 44
  5. Emil Hegle Svendsen (Nor.) - 38

  Martin Fourcade má za sebou úžasnou kariéru!

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud