Romana Barboříková
15. ledna 2023 • 15:21

Špatný start, Davidová v masáku na 17. místě. Mezi muži vládli Norové

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně
Požár: Říkali mi, že Krejčího jako stopera neprodáme. Pomůže mu, když...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tři čeští zástupci v nedělním závodu s hromadným startem se do elitní desítky neprobojovali. Markétu Davidovou s Michalem Krčmářem trápila střelba, konkrétně Davidovou hlavně na první položce. Jislová naopak odstřílela skvěle, ale jako celou sezonu jí to moc neběhá. Na výkon na trati si stěžoval i Krčmář. Ten dojel 23., Davidová byla 17. a Jislová hned za ní 18. Vítězství slavili Julia Simonová a Johannes Thingnes Bö.O víkendu měl jiný trénink než jeho reprezentační kolegové. Důvod byl zcela jasný. Michal Krčmář byl jediným z Čechů, kdo se díky postavení v žebříčku dostal do nedělního závodu s hromadným startem. Ostatní tak podle informací České televize přistoupili k pilování střelby, se kterou mají někteří stále potíže.

Krčmář si dal lehčí trénink, ale možná ho při „masáku“ pak napadlo, že si také něco s ostatními mohl vyzkoušet. Kromě druhé střelecké položky totiž na všech ostatních vždy jednou chyboval, na jeho kontě tak na konci závodu byly tři netrefené terče.

„Je to škoda, moje chyby, nějaké vyskočené rány. Za jedna na položce není hrozný, ale člověk s tím neuspěje,“ hodnotil pak pro ČT sport.

Na trati, která byla v Ruhpoldingu připravená výborně, mu to také nejelo tak rychle, jak by si asi přál, patřil mu až 27. běžecký čas. „Na trati to bylo dneska hodně špatné. To je asi celé, jak bych to zhodnotil.“

Střelecky se tentokrát až tolik nedařilo ani jasné mužské hvězdě této sezony. Také Johannes Thingnes Bö musel navíc obkroužit tři trestná kola. Jenže jeho běh je na úplně jiné úrovni než u všech ostatních biatlonistů. A tak, i když po některých střelbách musel dohánět ztrátu, nebyl pro něj žádný problém soupeře dostihnout a následně předběhnout. Tak jako třeba v závěrečném kole, kdy na krajana Christiansena po čtvrté střelbě ztrácel 5,9 sekundy, ale v závěrečném kopci jej bez problémů předstihl a dojel si už pro deváté individuální vítězství aktuálního ročníku Světového poháru. Celkem i se štafetami jich má už 12.

Davidová pokazila první střelbu

Zhruba hodinu a půl po mužích nastoupily na start ženy. Ty už ale do mnohem horších podmínek. Během přestávky mezi oběma „masáky“ se totiž rozpršelo a také o dost víc foukalo. To také ovlivnilo první střelbu, ve které se obecně hodně chybovalo. Dobře na ni nebude vzpomínat hlavně Markéta Davidová, která minula hned třikrát.

Už po sobotní štafetě nebyla spokojená se střelbou vleže a říkala, že ji bude muset probrat s trenérem Egilem Gjellandem. To se prý také stalo.

„Vím, že to tak nevypadá, ale opravdu jsme se s tím snažili něco udělat. Teď to nebyla chyba polohy, ale tím, že když jsem začala střílet, vítr nebyl žádný, jenže po první ráně začalo foukat a já jsem na to nezareagovala. Takže to všechno bylo grupeto v jedné díře, ale na špatném místě,“ přiblížila česká jednička problém nedělního závodu.

Biatlonisté se v Ruhpoldingu museli poprat i s nepříliš příznivým počasím
Biatlonisté se v Ruhpoldingu museli poprat i s nepříliš příznivým počasím

Tři trestná kola ji odsunula až ke konci třetí desítky závodnic. Jislové se dařilo lépe, netrefila jen jeden terč první položky a vlastně pak i celého závodu. Jenže, stejně jako v celé sezoně, jí to až tolik neběželo na trati.

„Mrzí mě první ležka, to byla moje chyba, jinak střelba byla fajn. Nepřišlo mi, že bych na trati ztrácela tolik jako ve Francii, takže to nebyl špatný závod,“ zhodnotila celkově Jislová.

Davidová při druhé střelbě vleže přidala ještě jednu chybu, zato druhou polovinu závodu vestoje odstřílela perfektně. „Asi mi teď sedí líp. Ale myslím, že ta jedna položka byla bohužel tím, že jsem nezareagovala na vítr,“ zopakovala Davidová, která pak ještě přidala, že ke konci závodu už jí docházely i fyzické síly.

„Lyže byly připravené dobře, ani déšť jsem úplně nevnímala. Samozřejmě bych se nejradši viděla výš, ale prostě pak už ani běžecky nebylo na víc, takže to musím brát tak, jak to je,“ uzavřela své nedělní vystoupení.

Vítězkou se nakonec stala Julia Simonová před Lisou Vittozziovou a Anais Chevalierovou-Bouchetovou.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo) - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. J. T. Bö 36:12,0 (3 tr. okruhy), 2. Christiansen -19,3 (2), 3. Laegreid -35,3 (2), 4. T. Bö (všichni Nor.) -36,4 (1), 5. Jacquelin (Fr.) -49,7 (2), 6. Strolia (Lit.) -55,6 (1), ...23. Krčmář (ČR) -2:23,5 (3).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 959, 2. Laegreid 785, 3. Christiansen 503, 4. Fillon Maillet (Fr.) 434, 5. Doll (Něm.) 395, 6. T. Bö 391, ...15. Krčmář 315, 39. Štvrtecký 59, 47. Mikyska 41, 73. Mareček (všichni ČR) 8.

Ženy (12,5 km): 1. Simonová (Fr.) 32:52,0 (3), 2. Vittozziová (It.) -2,6 (1), 3. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -6,7 (1), 4. Perssonová (Švéd.) -30,7 (2), 5. Voigtová (Něm.) -41,5 (2), 6. H. Öbergová (Švéd.) -42,4 (3), ...17. Davidová -1:34,6 (4), 18. Jislová (obě ČR) -1:39,5 (1).

Průběžné pořadí (po 12 z 21 závodů): 1. Simonová 756, 2. E. Öbergová (Švéd.) 615, 3. Vittozziová 538, 4. Wiererová (It.) 477, 5. Tandrevoldová (Nor.) 474, 6. Herrmannová-Wicková 458, ...9. Davidová 430, 28. Jislová 134, 48. Voborníková 50, 73. Václavíková 2, 74. Charvátová (všechny ČR) 1.

Vstoupit do diskuse
3
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud