Romana Barboříková
24. listopadu 2023 • 11:30

Biatlon tlumí nadvláda Norů. Zlomit ji chtějí Švédové či oživlý Francouz

Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Po minulé sezoně, kdy mužům dominoval Johannes Thingnes Bö, případně jej zastoupili další krajané, celý biatlonový svět doufá, že se v právě začínajícím ročníku objeví nová krev z jiné země, případně se některý z dřívějších silných biatlonistů probere. Závody, které by se daly nazvat mistrovstvím Norska s mezinárodní stafáží, totiž dlouhodobě budou bavit jen málokoho. Kdo by tedy mohl, spolu s norskými hvězdami, letos na biatlonovém nebi zářit?

  Jak to bylo v minulém ročníku

  Pořadí mužů v sezoně 2022/23

  (Velký křišťálový glóbus)

  1. Johannes Thingnes Bö (Nor.)

  2. Sturla Holm Laegreid (Nor.)

  3. Vetle Sjaastad Christiansen (Nor.)

  4. Benedikt Doll (Něm.)

  5. Martin Ponsiluoma (Švéd.)

 • Vládce biatlonu zářil i před sezonou

  JOHANNES THINGNES BÖ

  Jeho dominance v minulé sezoně byla do očí bijící. Jediný závod, který se mu nepovedl, byl hned v úvodním díle Světového poháru v Kontiolahti (12. místo v závodu s hromadným startem) a Östersund po Novém Městě na Moravě vynechal kvůli nemoci. Jinak byla v rámci SP jeho nejhorším umístěním třetí příčka! Ani na MS v Oberhofu nebyl start, ve kterém by nezískal medaili. Budou se muset i letos ostatní smířit, že pojedou jen o druhé místo? Určitě s tímto sezonu odstartovat nechtějí. Jenže i testovací závody v Sjusjoenu, které byly pro Nory současně i nominačními, znovu ukázaly, že i po zavedení nových vosků bez fluoru mají Norové jasně navrch. A na úplném topu je opět Johannes Thingnes Bö, který se po narození druhého potomka letos z větší části připravoval sám.

  Umístění v minulé sezoně: vítěz Velkého křišťálového glóbu v SP, malý glóbus za sprint a stíhací závod, 1. místo na MS v Oberhofu: smíšená štafeta, sprint, stíhací závod, vytrvalostní, smíšený závod dvojic, 2. místo štafeta, 3. místo závod s hromadným startem

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 88 %

  Úspěšnost střelby vleže: 88 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 88 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -6 %

  Johannes Thingnes BöFoto Profimedia, Instagram

 • Už nechce být věčně druhý

  STURLA HOLM LAEGREID

  Jsou sice krajané, ale i on chce porážet Johannese Thnignese Böa. Nálepka věčně druhý se Laegreidovi ani trochu nelíbí. Uvědomuje si, že na lyžích je sice pomalejší, zato ještě dál zapracoval na své silné stránce. „Jsem na sebe pyšný. Jsem opravdu stabilní, ne sice na lyžích, ale ve střelbě, což mě drží o krok vepředu. Musím pokračovat ve zlepšování svých silných stránek a pracovat na těch slabších,“ nechal se slyšet Laegreid.

  Umístění v minulé sezoně: 2. místo v celkovém pořadí SP, 2. místo ve sprintu, 2. místo ve stíhacím závodu, 3. místo v závodech s hromadným startem. Na MS v Oberhofu: 1. místo smíšená štafeta, 2. místo stíhací a vytrvalostní závod, štafeta, 3. místo sprint.

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 91 %

  Úspěšnost střelby vleže: 98 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 85 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -4%

  Sturla Holm Laegreid Sturla Holm LaegreidFoto ČTK/Ap

 • Švédy nebaví jen koukat na sousedy

  SEBASTIAN SAMUELSSON (Švéd.)

  Ve Světovém poháru v minulé sezoně vyčníval víc jeho reprezentační kolega Martin Ponsiluoma. Samuelsson ale dokázal náramně načasovat formu na mistrovství světa, kde bral hned tři individuální medaile a k jedné pomohl také mužské štafetě. Na začátku nové sezony si Švédové, i s ohledem na Ponsiluomovy potíže s kyčlí, víc slibují od šestadvacetiletého Samuelssona. Jeho hlavní zbraní by měla být střelba. „Chci se zlepšit ve střelbě s tím, že chci střílet rychleji, ale současně zasáhnout spoustu terčů,“ prohlásil muž, který v SP debutoval už v roce 2016.

  Umístění v minulé sezoně: 14. místo celkově v SP. Na MS v Oberhofu: 1. místo závod s hromadným startem, 3. místo stíhací a vytrvalostní závod, štafeta.

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 81 %

  Úspěšnost střelby vleže: 85 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 77 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -4 %

  Sebastian Samuelsson Sebastian SamuelssonFoto Profimedia.cz

 • Francouzská náprava

  QUENTIN FILLON MAILLET (Fr.)

  Na olympijských hrách v Pekingu 2022 slavil ohromný úspěch. Dvě individuální zlata, k tomu další tři stříbrné medaile. Jenže minulá sezona byla úplně jiná. „Nedal jsem si dostatek času na odpočinek po olympijské sezoně před tím, než jsem znovu začal trénovat,“ přiznal Fillon Maillet chybu, která ho v minulém ročníku zásadně ovlivnila. Do toho nového už ale vstupuje ohromně motivovaný vrátit se na post francouzské jedničky a také opět prohánět norské soupeře.

  Umístění v minulé sezoně: 8. místo celkově v SP. Na MS v Oberhofu: 1. místo štafeta, 3. místo smíšená štafeta.

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 86 %

  Úspěšnost střelby vleže: 85 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 88 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -3 %

  Quentin Fillon Maillet Quentin Fillon MailletFoto profimedia.cz

 • Každý rok se přibližuje

  VETLE SJAASTAD CHRISTIANSEN (Nor.)

  Je mu sice už 31 lety, je tedy starší než týmová jednička Johannes Thingnes Bö. Ale… „Každým rokem cítím, že se k němu víc přibližuju,“ prohlásil sebevědomě Christiansen. V minulé sezoně to bylo vidět. Zatímco Johannes bral malé glóby ve sprintu a stíhacím závodu, on je posbíral ve vytrvalostním a hromadném. Má vynikající statistiky ve střelbě vleže (91 %), a když se mu to sejde, i na trati se norské hvězdě umí přiblížit. „Už jsem to říkal předtím a řeknu to znovu: Možná je tohle ten rok.“

  Umístění v minulé sezoně: 3. místo celkově v SP, malý glóbus za vytrvalostní a hromadný závod, 5. místo sprint. MS v Oberhofu: 2. místo štafeta

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 86 %

  Úspěšnost střelby vleže: 91 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 81 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -4 %

  Vetle Sjastad Christiansen Vetle Sjastad ChristiansenFoto Reuters

 • České želízko

  MICHAL KRČMÁŘ

  Za ideálních podmínek by na tomto místě možná stálo jméno Tomáše Mikysky, nadějného mladého biatlonisty. Jenže poranění kolene ho na nějakou dobu vyřadilo a optimistickou predikcí je, že do závodů naskočí v lednu a stihne MS v Novém Městě na Moravě. Krčmář si velkými potížemi prošel už v přípravě, kdy kvůli cytomegaloviru nemohl dva měsíce trénovat. Sám prohlašuje: „Jak na tom budu na začátku sezony, není až tak podstatné.“ I tak byl ale na testovacích závodech v norském Sjusjoenu nejlepším českým mužem.

  Umístění v minulé sezoně: 13. místo celkově v SP

  Statistiky v sezoně 2022/23:

  Úspěšnost střelby celkově: 85 %

  Úspěšnost střelby vleže: 87 %

  Úspěšnost střelby vestoje: 82 %

  Běžecký čas oproti průměru start. pole: -3 %

  Hlavní česká hvězda mužského biatlonu Michal Krčmář a trenér Michal Málek Hlavní česká hvězda mužského biatlonu Michal Krčmář a trenér Michal MálekFoto ČTK / Kamaryt Michal

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud