Jakš doběhl v Davosu jedenáctý, na body dosáhl také Bauer

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

O jednu sekundu uniklo běžci na lyžích Martinu Jakšovi umístění v elitní desítce v závodu na 15 km klasicky na Světovém poháru v Davosu. Českého reprezentanta z ní těsně odsunul hvězdný Nor Petter Northug, jehož krajané závod opanovali. I tak dosáhl Jakš díky jedenácté příčce nejlepšího výsledku v sezoně, bodoval také devatenáctý Lukáš Bauer.

Závody ve švýcarském středisku potvrdily letošní norskou nadvládu. Z prvenství se radovali obhájci velkých Křišťálových glóbů Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová, která vyhrála suverénně klasickou desítku.

Jakš závod pomaleji rozběhl a na mezičase po pěti kilometrech byl až na 34. místě za Bauerem i Alešem Ryzýmem. Postupně však stoupal pořadím vzhůru a po skvělém závěru se dokonce ujal průběžného vedení. Za časem Sundbyho, který vyhrál potřetí v sezoně, zaostal o 55,9 sekundy. Druhý skončil se ztrátou 6,6 sekundy Nor Didrik Tönseth a třetí byl domácí Dario Cologna.

"První kolo nic moc. Ale ve druhém se mi najednou zdálo, že jsem se chytil, a jelo se mi docela dobře. Tak jsem se snažil za to brát, ale ve třetím kole jsem si říkal, jestli jsem to nepřehnal, protože už mi chyběly síly. Ale říkali mi, že to je výbornej čas a že jedu o vedení v cíli, tak jsem se snažil, co to šlo," líčil Jakš, který na chvíli stejně jako před ním Razým i Bauer usedl do křesla pro lídra závodu.

"Je to příjemný, i když pro mě docela nezvyk. Nevěděl jsem moc, co tam dělat, tak jsem jen seděl a koukal na výsledky. Pak přijel vteřinky za mnou Nousianinen a pak mě vyhodil Northug. Ale bylo to fajn," konstatoval Jakš.

Za časem Sundbyho, který vyhrál potřetí v sezoně, zaostal o 55,9 sekundy. Druhý skončil se ztrátou 6,6 sekundy Nor Didrik Tönseth a třetí byl domácí Dario Cologna.

Letošní maximum si zaběhl také Bauer. "Jsem rozhodně spokojenější než minulý týden, podle mezičasů jsem jel výborně. Ale po prvním kole se mi zastavily lyže a nesjel jsem z kopce," uvedl Bauer.

Po vydařeném vstupu do sezony tentokrát nebodovala Petra Nováková, která obsadila 35. místo. Od bodované třicítky ji dělilo necelých šest sekund. Ještě v polovině trati byla na mezičase třiadvacátá zhruba 57 sekund za první Johaugovou, ve druhé části závodu ale tempo neudržela. Na vítězku nakonec ztratila 2:40 minuty.

"Docela jsem se utavila v těch soupažích, protože mi to ve stopě ani mimo ni moc nejelo. Myslím, že jsem do těch soupažů dala až moc a pak jsem chytla krizi na sedmém kilometru," uvedla jednadvacetiletá lyžařka, která se blýskla desátým místem na volné pětce v Lillehammeru.

I když dnes nebodovala, udržela první místo v pohárovém hodnocení lyžařek do 23 let. "To je asi to jediné potěšující z dnešního dne. Dneska to bohužel nevyšlo, nevyjde to vždycky. Ale zítra už to zase bude lepší," uvedla k nedělnímu sprintu.

Johaugová vyhrála i čtvrtý distanční závod v sezoně, když zvítězila s velkým náskokem 42,5 sekundy před krajankou Marit Björgenovou. Třetí skončila Finka Kerttu Niskanenová, jež na Johaugovou ztratila už téměř minutu.

Björgenová dominovala dvěma sprintům a opanovala předchozí minitour v Lillehammeru, díky čemuž je v čele seriálu. Před Johaugovou má náskok 111 bodů.

Muži měli původně běžet 30 km a ženy poloviční trať, ale kvůli nedostatku sněhu byly závody zkráceny. V Davosu lyžaři poběží i příští víkend místo francouzského La Clusaz, kde je situace se sněhem ještě horší.

"I když se mi třeba kolikrát zdá, že se mi nejede nejlíp, tak výsledky tady mám většinou dobré, takže tu ve finále závodím docela rád. A navíc se nemusí nikam daleko přejíždět, o to je to příjemnější," komentoval změnu v programu SP Jakš.

SP v běhu na lyžích v Davosu:

Muži - 15 km klasicky: 1. Sundby 39:39,7, 2. Tönseth (oba Nor.) -6,6, 3. Cologna (Švýc.) -7,3, 4. Röthe (Nor.) -16,4, 5. Richardsson (Švéd.) -22,9, 6. Jauhojärvi (Fin.) -25,4, 7. Halfvarsson (Švéd.) -31,3, 8. Jespersen (Nor.) -33,5, 9. Vylegžanin (Rus.) -51,2, 10. Northug (Nor.) -54,9, 11. Jakš -55,9, ...19. Bauer -1:13,4, 33. Razým -1:47,2, 83. Šrail (všichni ČR) -7:28,6.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Sundby 491 b., 2. Krogh (Nor.) 309, 3. Tönseth 258, 4. Röthe 253, 5. Golberg (Nor.) 230, 6. Halfvarsson 230, ...32. Jakš 39, 56. Bauer 18.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Johaugová 28:30,8, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,5, 3. Niskanenová (Fin.) -58,5, 4. Haagová -1:07,1, 5. Bleckurová (obě Švéd.) -1:16,4, 6. Wengová (Nor.) -1:21,0, 7. Kowalczyková (Pol.) -1:21,7, 8. Kyllönenová (Fin.) -1:23,5, 9. Henrikssonová (Švéd.) -1:28,0, 10. Mononenová (Fin.) -1:36,8, ...35. Nováková (ČR) -2:40,3.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Björgenová 599, 2. Johaugová 488, 3. Wengová 344, 4. Östbergová (Nor.) 304, 5. Kallaová (Švéd.) 246, 6. Fallaová (Nor.) 217, ...25. Nováková 61, 56. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.