Bauer zajel nejlepší výsledek sezony. V Davosu byl dvanáctý

0
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil na Světovém poháru v Davosu 12. místo na volné patnáctce, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Bodoval i 18. Martin Jakš, Petra Nováková skončila na desetikilometrové trati sedmnáctá. V obou závodech triumfovali norští lyžaři, vyhráli Anders Glöersen a vedoucí žena pohárového pořadí Marit Björgenová.

Bauer byl dosud nejlépe devatenáctý před týdnem taktéž v Davosu, tehdy se ale patnáctka běžela klasickou technikou. "Jsem rád, že poslední závod před Vánoci se celkem podařil. Mám ale pořád pocit, že je potřeba se dostat do rychlosti, což je následek nemoci před sezonou. Teď bude prostor na tom zapracovat a věřím, že v dalších závodech už to bude lepší," řekl běžec na sociálních sítích.

Potvrdil, že na jeho rozhodnutí vynechat etapovou Tour de Ski se nic nezměnilo. "Pořád držím plán neúčastnit se Tour de Ski, byť občas brouk pochybností tam je, protože Tour mi vždy vyhovovalo. Naprosto vše je ale směřované k mistrovství světa ve Falunu," řekl sedmatřicetiletý Bauer. Jeho nejbližším startem by měla být 11. ledna Jizerská padesátka a v SP až koncem ledna další volná patnáctka v Rybinsku.

Norové opět dominovali a na stupně vítězů nikoho jiného nepustili. Za Glöersenem skončili na dalších místech Petter Northug a Chris Andre Jespersen, lídr SP Martin Johnsrud Sundby dojel šestý. Bauer na vítěze ztratil necelých 29 sekund.

Jednadvacetiletá Nováková si připsala druhý nejlepší výsledek v sezoně po desátém místě z Lillehammeru. Začala přitom ještě nadějněji: na úvodním mezičasu byla dokonce šestá a útočila na životní úspěch. V elitní desítce se držela ještě na osmém kilometru, v závěru však zpomalila.

"Chtěla jsem to jet tak, abych to nepřepálila. Abych jela začátek pomaleji a postupně zrychlovala. Dokonce jsem si myslela, že jsem to tak udělala, ale na konci mi stejně trochu došlo. Ale jsem ráda, že jsem to ještě dobojovala do cíle," řekla karlovarská lyžařka na svazovém webu.

Šestinásobná olympijská vítězka Björgenová vyhrála téměř o 20 sekund před Nicole Fesselovou z Německa a připsala si pátý triumf v sezoně, na volné desítce naposledy prohrála v roce 2009. Třetí byla další norská lyžařka Heidi Wengová. Nováková za vítězkou zaostala o minutu a pět sekund, k desátému místu jí chybělo necelých deset vteřin.

Davos převzal pořadatelství závodů SP, které se původně měly uskutečnit v La Clusaz. Ve Francii ale není sníh, proto mezinárodní federace FIS dějiště změnila.

V neděli jsou na programu sprinty rovněž volnou technikou.

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu (Švýcarsko):

Muži - 15 km volně:

1. Glöersen 34:27,9, 2. P. Northug -4,8, 3. Jespersen (všichni Nor.) -10,4, 4. Halfvarsson (Švéd.) -11,2, 5. Gaillard (Fr.) -11,6, 6. Sundby -13,8, 7. Krogh (oba Nor.) -14,9, 8. Manificat (Fr.) -15,3, 9. Bělov (Rus.) -15,6, 10. Cologna (Švýc.) -17,1, ...12. Bauer -28,9, 18. Jakš -50,0, 74. Razým -2:55,9, 77. Gräf (všichni ČR) -3:00,4.

Pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Sundby 531 b., 2. Krogh 445, 3. Halfvarsson 325, 4. P. Northug 278, 5. Tönseth 258, 6. Röthe (oba Nor.) 253, ...33. Jakš 52, 42. Bauer 40, 93. Kožíšek (ČR) 3.

Ženy - 10 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 24:57,7, 2. Fesselová (Něm.) -19,9, 3. Wengová -26,7, 4. Hagaová (obě Nor.) -35,4, 5. Nystadová (Něm.) -38,3, 6. Johaugová (Nor.) -39,9, 7. Roponenová (Fin.) -46,1, 8. Kallaová (Švéd.) -52,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -54,1, 10. Wikenová (Švéd.) -55,9, ...17. Nováková (ČR) -1:05,7.

Pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Björgenová 749, 2. Johaugová 528, 3. Wengová 449, 4. Östbergová (Nor.) 416, 5. Kallaová 304, 6. Fallaová (Nor.) 297, ...25. Nováková 75, 66. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.