Zahraniční posila českých sdruženářů: Přichází Polák, co porážel Malysze | iSport.cz
5. května 2020 • 10:15

Zahraniční posila českých sdruženářů: Přichází Polák, co porážel Malysze

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Lídr Sparty? Možná jen Krejčí II. Bílek může prohnat "S"
Češi v evropských ligách: Coufalova tyč, Barák asistoval, Pavlenka má nulu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Realizační tým českých reprezentantů v severské kombinaci získal posilu ze zahraničí. Novým koučem, zodpovědným za skokanskou část, se stal Robert Mateja, jenž dosud působil jako asistent u polských sdruženářů. Kromě hlavního trenéra Marka Šablatury zůstal u elitního výběru jako další asistent také Vladimír Šmíd. Pětačtyřicetiletého Mateju jmenovalo vedení úseku do funkce od 1. května a nabídlo mu smlouvu do zimních olympijských her v Číně v roce 2022.Rodák ze Zakopaného Robert Mateja je bývalým polským reprezentantem ve skoku na lyžích. V éře, v níž vládl přdevším legendární Adam Malysz, získal přesto pětkrát titul národního šampiona, třikrát startoval na olympijských hrách (1998 – 2006), šestkrát na mistrovství světa (nejlépe 5. místo v Trondheimu 1997) a čtyřikrát na světovém šampionátu v letech na lyžích.

Jako první polský závodník překonal na mamutím můstku v Harrachově v roce 2001 hranici 200 metrů, a poté v Planici rekord posunul až na 205,5 m. V období 2011–2018 trénoval polské juniory a v posledních dvou sezonách působil jako asistent u domácí sdruženářské reprezentace.

„Věříme, že nový člen realizačního týmu uplatní své bohaté zkušenosti a skokanská forma českých reprezentantů se nejen posune nahoru, ale také stabilizuje. To je jediný způsob, jak proniknout trvaleji do širší světové špičky,“ říká Tomáš Slavík, sportovní ředitel úseku severské kombinace.

„Reprezentanti se s koučem seznámili už v polovině dubna prostřednictvím videokonference. V současné době se individuálně věnují nácviku skokanské techniky a provádějí speciální cvičení podle plánu, který sestavil,“ dodal Slavík.

Česká severská kombinace měla v posledních letech finanční problémy se zabezpečením týmu, vylepšené podmínky ale úseku umožnily angažovat prvního zahraničního trenéra v novodobé historii disciplíny.

„Od této spolupráce si slibujeme zejména zvýšení konkurenceschopnosti reprezentačního družstva a také to, že tento kouč – specialista na skok na lyžích – do něj vnese nový pohled i zkušenosti z dobře fungujícího skokanského systému v Polsku,” zdůvodňuje rozhodnutí Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace.

Polská skokanská škola patří v současnosti k absolutní světové špičce a také polští sdruženáři zaznamenali v uplynulých sezonách na můstcích výkonnostní pokrok. Především Szczepan Kupczak a Adam Cieslar na nich ve Světovém poháru atakovali přední pozice.

„S myšlenkou posílit realizační tým pro skokanskou část jsme koketovali už delší dobu a definitivně jsme se pro tohle řešení rozhodli letos po skončené sezoně. Hledali jsme vhodné trenérské typy, aby se nenarušila fungující chemie v družstvu a abychom zvládli i finanční požadavky, takže třeba odborníka ze Skandinávie jsme si nemohli dovolit,“ vysvětluje Slavík. „Robert Mateja byl však dlouhodobě naším hlavním kandidátem a poměrně rychle jsme se s ním dohodli. Naše závodníky dobře zná, ví, jaký mají potenciál, a zamlouvá se mu, že máme širší kádr z pohledu jejich účasti ve Světovém poháru.“

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana, deník Sport, 5. května 2020 Titulní strana, deník Sport, 5. května 2020Foto Sport

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud