Zavřené obchody? Nebojte se vybrat běžky na webu, radí šampion | iSport.cz
23. února 2021 • 19:10

Zavřené obchody? Nebojte se vybrat běžky na webu, radí šampion

Autor: nit
Vstoupit do diskuse
0
 • Zavřené obchody? Nebojte se vybrat běžky na webu, radí David a Tomáš SvobodoviZavřené obchody? Nebojte se vybrat běžky na webu, radí David a Tomáš SvobodoviFOTO: Koláž iSport.cz

  Zima jako z Mrazíka je pryč, ale na horách je pořád sněhu dost. A pokud ještě na běžkách máte daleko k dokonalosti, možná oceníte rady od Tomáše a Davida Svobodových. Jaké rady mají pro zájecmce všestranný triatlonista a olympijský šampion v moderním pětiboji?

 • Správný výběr

  David a Tomáš Svobodovi na běžkách

  Všechno samozřejmě začíná už u výběru běžek. „Pokud víte, že budete spíše bruslit, měly by lyže být spíše kratší, aby se vám s nimi dobře manipulovalo, a naopak hůlky si pořiďte delší pro pohodlnější odpichování,“ radí David Svoboda. U klasického běžeckého lyžování je to přesně naopak, tedy lyže delší a hůlky kratší. „Pro hobíky jsou nicméně lepší kratší lyže, zkušenější lyžaři mohou zvolit o něco delší, tužší a lehčí lyže,“ dodává jeho bratr Tomáš.

  Koupit si běžky v době zavřených obchodů je o něco složitější, ale bratři uklidňují, že se nemusíte vyhýbat ani on-line nákupu vybavení.

  „Stačí znát svoji výšku a váhu a zhodnotit svoje technické schopnosti a dovednosti. Podle toho si v pohodě vyberete, případně vám jistě pomůže telefonická konzultace s prodejcem,“ říká David.

 • Na přípravě záleží

  David a Tomáš Svobodovi na běžkách

  Zatímco sjezdovky namažete na začátku sezóny a pak už si jen užíváte, jak perfektně jezdí, běžky vyžadují o něco větší péči. Jezdíte-li spíše klasický styl, a jste-li začátečník, doporučují Svobodovi takzvaný mohérový pás anebo šupiny. Mohérový pás zpomaluje při pohybu vzad, ale zároveň dopředu hezky klouže. Dodává jistotu odrazu a je nalepený zhruba na středu lyže. Také s ním máte jistotu, že nenamažete špatně. Podobně slouží i šupiny, i když jsou oproti mohéru pomalejší.

  Svobodovi však nedají dopustit na klasické mazání.

  „Před sezónou zažehlím klasický parafín a potom, když už jsem na horách, si podle počasí a sněhových podmínek vyberu speciální vosk,“ popisuje David.

 • Správná technika

  David a Tomáš Svobodovi na běžkách

  Že existuje klasická technika a bruslení, ví asi každý. Tomáš však vysvětluje, že jsou dva typy bruslení odlišující se jednodobým a dvoudobým rytmem, přičemž ten dvoudobý se používá při běhu do kopce. Co přesně to znamená? Že na dva odrazy nohama vychází jeden odpich rukama. Na rovince je to pak jedna ku jedné. Při hodně prudkém stoupání pak můžete ještě využít asymetrický odpich.

 • Oblíbená místa

  David a Tomáš Svobodovi na běžkách

  „Míst, kde se dá dobře běžkovat, je v České republice naštěstí spousta,“ shodují se dvojčata, kteří rádi jezdí do Harrachova nebo Jakušic v Krkonoších, na Mísečky nebo do Jizerských hor, nejlépe do Bedřichova. Jak ale sami říkají, nejlepší je vždycky se dopředu podívat na počasí a sněhové podmínky, a podle toho si vybrat, kam na běžky vyrazit.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud