Kuitunenová vítězkou Tour de Ski | iSport.cz
4. ledna 2009 • 13:51

Kuitunenová vítězkou Tour de Ski

Autor: ČTK
Kuitunenová
TOP VIDEA
iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat
Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4 Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála podruhé v kariéře seriál Tour de Ski. V posledním závodě volnou technikou ve Val di Fiemme se závěrečným náročným stoupáním do sjezdovky Alpe Cermis dnes uhájila průběžné vedení.Kuitunenová vyhrála před krajankou Aino Kaisou Saarinenovou, třetí skončila Slovinka Petra Majdičová. Jediná česká běžkyně Kamila Rajdlová si polepšila o pět pozic a obsadila celkové 22. místo.

Kuitunenová vyhrála i premiérový ročník prestižní série v sezoně 2006/07, vloni skončila druhá, když ji právě v prudkém výběhu těsně před cílem předstihla Švédka Charlotte Kallaová. Také dnes se zdálo, že se Kuitunenové stane poslední kopec osudným. Její náskok 31 sekund z počátku devítikilometrové stíhačky se totiž nedaleko před cílem rozplynul a vedoucí žena Světového poháru Saarinenová šla na okamžik i do vedení.

Tentokrát se však její největší dosavadní soupeřka Kuitunenová vzepřela. V závěrečném kilometru svoji krajanku znovu předstihla a pro prémii 85.295 eur (téměř 2,3 milionu korun) a 400 bodů do hodnocení SP si doběhla s náskokem 7,2 sekundy.

"Ještě jednou jsem si hrábla na dno sil. Byl to nejdramatičtější závod mojí kariéry," řekla trojnásobná mistryně světa ze Sappora 2007 a majitelka bronzové olympijské medaile z Turína, kterou získala před třemi lety ve sprintu dvojic právě se Saarinenovou. Kuitunenová také dvakrát vyhrála hodnocení SP, v tomto ročníku jí zatím ani dnešní triumf na posun do čela nestačil; náskok suverénní Saarinenové ale snížila na 71 bodů a je druhá před Majdičovou.

Ta své průběžné třetí místo v Tour de Ski uhájila v poslední etapě s mankem 34 sekund a s téměř minutovou rezervou před Polkou Justynou Kowalczykovou. Absolutně nejrychlejšího času ale dosáhla teprve dvacetiletá Norka Therese Johaugová, jež byla o téměř dvě minuty rychlejší než Kuitunenová a vyšplhala se z jedenáctého až na konečné šesté místo.

Doménou finské vítězky je především klasická technika, což dokázala při Tour svými triumfy ve všech třech distančních závodech. Dnes zaběhla až 21. čas a na dálku prohrála i s Rajdlovou. Ta nakonec byla se svým výkonem spokojená. "Musím říct, že jsem to až takové nečekala," prohlásila v cíli běžkyně, která se letos vrátila po mateřské přestávce. "Zpočátku se mi nejelo dobře, ale v kopci, když už jsem chytila rytmus, tak to bylo až překvapivě v pohodě," dodala.

 

 
Články odjinud


Články odjinud