Skikrosař Kraus bude pokračovat až do her v Soči | iSport.cz
6. dubna 2011 • 12:00

Skikrosař Kraus bude pokračovat až do her v Soči

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Tomáš Kraus bude v kariéře pokračovat až do her v Soči
TOP VIDEA
Sestry Plíškovy ve dvojrozhovoru: Nelezou si na nervy? Co nutí Kristýnu dělat její přítel?
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Na co se vyplatí vsadit v duelu Slavie s Plzní?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někdejší čtyřnásobný vítěz Světového poháru a dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus se definitivně rozhodl, že bude pokračovat v kariéře až do olympijských her v Soči v roce 2014. Za tři roky mu bude čtyřicet let. "Pořád cítím, že na to mám a je to pro mě lepší kvůli plánování přípravy," řekl dnes v rozhovoru pro ČTK.



Kraus je průkopníkem disciplíny, v níž se čtyři lyžaři najednou pustí do sněhového koryta. V roce 2002 vyhrál vůbec první závod Světového poháru a o tři roky později se stal poprvé mistrem světa. V letech 2005, 2006, 2008 a 2009 získal Křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru v disciplíně, v roce 2006 dokonce opanoval celý seriál v akrobatickém lyžování.

Když vstupoval do loňské sezony, už se potichu mluvilo o tom, že olympijská premiéra skikrosu ve Vancouveru bude možná jeho posledním velkým závodem. Navzdory neúspěchu v Kanadě se Kraus rozhodl ještě jednu sezonu jezdit. Nyní ho opět přesvědčily výsledky zejména ze závěru sezony, v níž byl čtvrtý na mistrovství světa.

"Letošní sezona mi ukázala, že na to ještě mám, takže mi nezbývá nic jiného než pokračovat až do Soči. Cítím se dobře, je to slušná výzva a stojí to za to," řekl dnes. O alespoň jedno vítězství v letošním ročníku SP ho prý připravili Rakušan Andreas Matt a Kanaďan Christopher Delbosco, kteří měli životní sezonu.

"To rozhodnutí jsem udělal i proto, abych pořád nemusel každému říkat, jak dlouho ještě hodlám jezdit," smál se Kraus. Po Soči takřka jistě ukončí kariéru. "V tuhle chvíli si nedokážu představit, že bych ještě pokračoval. Je to asi jasné," prohlásil.

Svůj krok dlouho konzultoval i se svou ženou Lenkou, s níž má dvě malé děti. "Udělali jsme doma rozhodnutí, že to je dobrý nápad," uvedl lyžař. "Je jasné, že přes zimu to opět bude náročné, ale patří to k našemu životu. Lenka si zvykla, naštěstí babičky mají talent starat se o děti, což hodně pomáhá," řekl Kraus.

Už v letošní sezoně nedával skikrosu 110 procent, jak byl zvyklý, a hodlá se tak k závodění postavit i v příštím roce, kdy není globální vrchol. Až rok před olympiádou opět zapne naplno. "Ale neupínám se jen na Soči, abych tam nezklamal. Celý olympijský cyklus je pro mě ideální na plánování přípravy," vysvětlil.

I skutečnost, že nemá žádné zdravotní problémy, ho vybízí pokračovat v kariéře. "Cítím se paradoxně lépe než před pěti sedmi lety," uvedl. Přičítá to k tomu, že umí se svým tělem zacházet. "Ale je jasné, že budu muset o sebe více dbát, ale cit a zkušenosti se strašně počítají."

Hlavu si během léta hodlá vyčistit hlavně adrenalinem. Loni byl na freeridu na Aljašce, letos jezdil ve Švédsku na silných skútrech v prašanu a rád by se se snowboardistou Michalem Novotným podívali také do volného terénu na Nový Zéland. "To je jeden z našich snů," uvedl Kraus, milovník skákání padákem a windsurfingu.

Témata:  sport, skikros, Tomáš, Kraus
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud