Žebříček výdělků Čechů během zimy: Vládne Ledecká, hned za ní překvapení. Vysoko je i Davidová
Dělat dva sporty najednou na nejvyšší úrovni se vyplácí. Sněhová obojživelnice Ester Ledecká suverénně vládne českým hvězdám zimních sportů, co se týče výdělků na prémiích ve Světovém poháru a světových šampionátech, přišla si v přepočtu na téměř tři miliony korun. A i když je lyžování marketingově silnější, do jejího rozpočtu, z něhož platí nabitý tým svých nepostradatelných pomocníků, hodně přispívají i výsledky z prkna. Vysoko v pořadí odměn jsou letošní komety Vítězslav Hornig a Kateřina Janatová. Anna Fernstädtová, bronzová medailistka z MS ve skeletonu, naopak za zimu posbírala jen tisíc eur. Projděte si žebříček, do kterého jsme vybrali 16 českých sportovců s největším výdělkem během uplynulé zimy. Žebříček nejlépe vydělávajících zahraničních zimních sportovců ZDE>>>
Pokračování 2/18
16. KAROLÍNA HRŮŠOVÁ
snowboardcross
70 000 korun
Může být nástupkyní Evy Adamczykové? Proč by ne! Tahle sedmnáctiletá dívka si při závodech místo knírku maluje kočičí nosík a vousky, ale ve Světovém poháru už dělá pořádný rambajz. Ve své první plnohodnotné sezoně v SP se několikrát dostala do malých finále.
Pokračování 3/18
15. ONDŘEJ ČERNÝ
běžecké lyžování
70 000 korun
Urostlý sprinter doplácí na to, že nedokáže opakovaně zajet rychlý sprint. Po kvalifikaci začíná tuhnout. Když mu to ale sedne, má sprinterská vlákna jako top závodníci. Dvakrát během sezony se dostal do semifinále sprintu ve SP mezi dvanáct nejlepších.
Pokračování 4/18
14. JAKUB HRONEŠ
Pokračování 5/18
13. JIŘÍ TUŽ
běžecké lyžování
100 000 korun
Ve dvaceti letech se pořád teprve rozkoukává mezi elitou ve Světovém poháru. V jednom případě už prokázal potenciál. Ve Falunu těsně před MS vybojoval páté místo v klasickém sprintu. Porazil velká jména a v cíli nevěřícně koukal i trenér reprezentace Jan Franc.
Pokračování 6/18
12. MARTINA SÁBLÍKOVÁ
rychlobruslení
120 000 korun
Ve SP výsledky české legendy nedosahovaly takových výšin jako v minulosti. Byla třetí například v Calgary na 5000 metrů. Formu vyladila skvěle zejména směrem k MS v Hamaru, kde na třech kilometrech ukořistila stříbro. A nebýt nemoci, sahala by po cenném kovu i na oblíbené pětce.
Pokračování 7/18
11. METODĚJ JÍLEK
rychlobruslení
130 000 korun
Je mu osmnáct let a míří k maturitě. Na ledových oválech už zkoušky složil. Na MS v Hamaru se dočkal třetím místem v závodě na 10 000 metrů první seniorské medaile mezi elitou. Že na to má, předpověděly jeho výsledky ve SP. Dvakrát stál na stupních vítězů, opakovaně vylepšuje juniorské světové rekordy.
Pokračování 8/18
10. MICHAL NOVÁK
150 000 korun
Do sezony pořádně naskočil až na Tour de Ski koncem prosince. Byl limitován rekonvalescencí po operaci slepého střeva během přípravy. Když už se do toho dostal, ukázal, že patří do širší světové špičky. Vše korunoval pátým místem ve sprintu volnou technikou na MS v Trondheimu.
Pokračování 9/18
9. ZUZANA MADĚROVÁ
alpský snowboarding
270 000 korun
Sedm výsledků v elitní desítce přineslo talentované alpské snowboardistce na prize money solidní zisky. V úvodu sezony ji ještě omezovaly následky loňského zranění, ale pak rozjela parádní jízdu. Na mistrovství světa ve Svatém Mořici ještě svých cílů naplno nedosáhla, ale budoucnost se jí jeví zářivě.
Pokračování 10/18
8. JAN ZABYSTŘAN
alpské lyžování
400 000 korun
Průměrný měsíční plat fotbalisty špičkového týmu Chance ligy se na první pohled nezdá tak moc pro borce, který se přiblížil elitě v tvrdé konkurenci rychlostních disciplín alpského lyžování. Jan Zabystřan si hodně pomohl koncem zimy v Kvitfjellu, kde skončil osmý v super-G. Byl tam jen třináct setin od stupňů, za což by své výdělky zvednul o dalších dvě stě tisíc korun…
Pokračování 11/18
7. JESSICA JISLOVÁ
biatlon
450 000 korun
Prožila spíš průměrnou sezonu, korunovala ji ale spolehlivým výkonem ve smíšené štafetě na mistrovství světa, kde svým dílem přispěla k stříbrnému úspěchu. Získala tím hned třetinu svých prize money za celou zimu.
Pokračování 12/18
6. MARKÉTA DAVIDOVÁ
biatlon
800 000 korun
V žebříčku je vysoko, přestože o většinu sezony přišla kvůli problémům s vyhřezlou ploténkou. To jen dokumentuje povedený start do sezony. Za vítězství ve sprintu v Kontiolahti získala 15 000 eur (skoro 400 000 korun). Než opustila okruh, stihla být třikrát do desítky. 850 eur (přes 20 000 korun) dostala za červený dres průběžné vedoucí závodnice ve sprintu. Velká škoda, že ji pak zastavilo zdraví. Snad se vrátí v plné síle v olympijské zimě.
Pokračování 13/18
5. MICHAL KRČMÁŘ
biatlon
850 000 korun
Bodově předvedl svou nejslabší sezonu za celou dekádu a ve prospěch Vítězslava Horniga přišel o místo týmové jedničky. Nejlepší formu sezonu ovšem biatlonista Michal Krčmář předvedl v pravou chvíli. Na mistrovství světa pomohl k stříbru smíšené štafety a osmým místem ve vytrvalostním závodě v Lenzerheide. Na šampionátu si vydělal víc než za celou sezonu Světového poháru.
Pokračování 14/18
4. TEREZA VOBORNÍKOVÁ
biatlon
960 000 korun
Neměla špatnou sezonu, ač lehce zaostala za svou zatím nejlepší loňskou zimou. Přispěla k senzační stříbrné medaili smíšené štafety na mistrovství světa v Lenzerheide, za což si připsala v přepočtu příjemných 150 000 korun. Sebevědomí do olympijské sezony i rozpočet si výrazně vylepšila závěrečným víkendem na Holenkollenu, kde dvakrát vletěla do nejlepší desítky.
Pokračování 15/18
3. KATEŘINA JANATOVÁ
běžecké lyžování
1 000 000 korun
Životní sezona jí přinesla ve SP milionovou cifru. Z Janatové je komplexní závodnice, která dokáže potrápit největší hvězdy ve sprintech i distančních závodech. K dokonalosti chybí stupně vítězů. Už umí zajet finále sprintu, v Cogne na 10 km volně byla čtvrtá. Stupně vítězů se blíží. Na prize money si vydělala víc než dosud za celou kariéru. Škoda, že jí nejlepší forma neklapla na mistrovství světa v Trondheimu.
Pokračování 16/18
2. VÍTĚZSLAV HORNIG
biatlon
1 200 000 korun
Hned za Ledeckou je ve výdělcích jméno, které by na začátku zimy asi nikdo nečekal. Biatlonista Vítězslav Hornig dostal po zásluze zaplaceno za svou zatím životní sezonu, v níž se předváděl z českého týmu nejvyrovnanější výkony a čtyřikrát se v individuálních závodech dostal do top ten, včetně parádního pátého místa z vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu. Pomohl si i stříbrem ze smíšené štafety na MS v Lenzerheide.
Pokračování 17/18
1. ESTER LEDECKÁ
alpské lyžování, alpský snowboarding
2 800 000 korun
Sněhová obojživelnice jako jediná Češka během zimy na odměnách překročila hranici 100 000 švýcarských franků. Do jejího rozpočtu výrazně přispěly prémie za medaile na dvou světových šampionátech. Za zlato a stříbro na snowboardovém MS ve Svatém Mořici a bronz v lyžařském sjezdu v Saalbachu-Hinterglemmu získala v přepočtu přes milion korun. Na její rozpočet mají výrazný vliv úspěchy na snowboardu. Z pouhých čtyř závodů za zimu vytěžila téměř třetinu svých prémií. Ledecká výdělky investuje do chodu svého týmu, který tvoří lyžařský trenér Franz Gamper, snowboardový expert Justin Reiter, koordinátor Tomáš Bank, fyzioterapeut Ladislav Polášek či servisman Guntram „Tschunti“ Mathis. Hodně jí pomáhají i sponzoři.
Pokračování 18/18
DALŠÍ VÝDĚLKY
- Radek Houser (snowboardcross) - 60 000 korun
- Jan Vytrval (severská kombinace) - 50 000 korun
- Anna Fernstädtová (skeleton) - 25 000 korun
- Tereza Beranová (běžecké lyžování) - 25 000 korun
- Luděk Šeller (běžecké lyžování) - 20 000 korun
- Roman Koudelka (skoky na lyžích) - 15 000 korun
- Jiří Konvalinka (severská kombinace) - 13 000 korun
- Anežka Indráčková (skoky na lyžích) - 13 000 korun
- Barbora Antošová (běžecké lyžování) - 10 000 korun
- Karolína Indráčková (skoky na lyžích) - 8 000 korun