Jandovi se vrací forma | iSport.cz
4. října 2008 • 21:42

Jandovi se vrací forma

Autor: ČTK
Jakub Janda
TOP VIDEA
Kotal: Třetí gól byl uklidňující, jinak to byla válka. Hložek střídal kvůli kotníku
Příbram - Sparta: První gól po návratu! Krejčí zužitkoval Karlssonův výborný centr, 1:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sportovní křivka skokana na lyžích Jakuba Jandy jde opět nahoru. Dva roky se bývalý vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků trápil, ale nyní se zdá, že opět míří mezi špičku.Od závodu Kontinentálního poháru v Oberstdorfu na konci září, který vyhrál, jeho forma stoupá. Janda i díky obnovené spolupráci se slovinským koučem Vasjou Bajcem se opět po dlouhé době prosadil mezi elitou.

Dnešní páté místo při finále Grand Prix v Liberci však nepřeceňuje. "Zima je ještě daleko, ale jsem samozřejmě rád. Bylo to v klidu a pohodě, i když jsem byl před kvalifikací dost nervózní," prohlásil Janda.

Pomohl mu tým Kateřiny Neumannové, šéfky organizačního výboru mistrovství světa v Liberci. "Snažili jsme se zejména obrousit hrany, aby se všechny strany dohodly," řekla bývalá lyžařka. Bajc se rozešel s Jandou hlavně kvůli sporům s vedením skokanského úseku lyžařského svazu, s kterým si neporozuměl ani Janda. "Napomohli jsme dohodě, že Kuba může trénovat tak, jak mu to vyhovuje," uvedla Neumannová.

U Jandy platilo, že když se mu dařilo v letní sezoně, vyhrával i v zimě. V roce 2005 byl v letní Grand Prix nejlepší a v následující sezoně konkurenci drtil. Pak se ale rozešel s Bajcem, snažil se změnit techniku a jeho výkonnost šla rapidně dolů. Letos spolupráci obnovili, vrátil se ke starému způsobu skákání a po dobrých výsledcích se mu zvedlo i sebevědomí. "Ale také jsem víc trénoval," řekl Janda.

Sám nechce o obnovené spolupráci moc hovořit, neboť vztah s Bajcem, který spolupracuje s tureckou reprezentací, ještě není smluvně stvrzen. "Je ještě brzy, ale do dvou týdnů by mělo být jasno," uvedl Janda. Neumannová byla konkrétnější. "Jsou dohody, které se ještě musí smluvně dotáhnout, ale důležití lidé jsou domluveni," prohlásila. Její tým mu bude platit soukromé tréninkové pobyty.

Jandovi se vrátil i pověstný smysl pro humor a pohoda ve tváři. "Jsem o rok starší," odpověděl na otázku, jak je rozdíl mezi Jakubem Jandou loni, kdy se trápil, a letos. A po skokanské stránce? "Jsem zase ve sportu o rok starší," usmíval se potutelně. "A co fyzička?" zněl další dotaz. "Tak to jsem na tom lépe," ujistil. Pocity nechtěl porovnávat. "Nevím, co bylo včera, natož co před rokem."

Přesto se Jandovi letos v létě zprvu nedařilo, v Kontinentálním poháru se pohyboval ve druhé desítce. "Dost mě to vzalo," připustil. Zlom přišel po vítězství v Oberstdorfu, třebaže na stejném místě byl o den dřív devatenáctý. "Dneska jsou to přesně dva měsíce, co mám tento staronový tréninkový režim," prohlásil.

Zúročuje návrat ke starým zvykům. "Dva roky to nešlo, jsem starý na to, abych se učil nové věci. Mám už před sportovním důchodem," uvedl. Už jednou, v roce 2004, uvažoval o konci kariéry. To byla jeho sinusoida dole. Také letos na jaře už prý konkrétně sháněl zaměstnání. To byl opět na dně.
Ale vidina únorového mistrovství světa právě v Liberci, olympijských her za rok a spolupráce s týmem Neumannové ho držela nad vodou. "Tak snad jsem se už od toho dna trochu odrazil. Ale čeká mě ještě hodně práce, jsou dva měsíce do zimní sezony," řekl.

Témata:  sport, skoky, na, lyžích, janda, Bajc
Články odjinud


Články odjinud