AKTUALIZOVÁNO - Generální ředitel Sazky Aleš Hušák byl po dnešním jednání mimořádné valné hromady hospitalizován. Po skončení valné hromady o tom informoval mluvčí Sazky Jan Tuna.
"Generální ředitel byl přítomen jednání valné hromady, vedl jí. Ale v tuto chvíli nemůže odpovídat na otázky, protože je hospitalizován v nemocnici. Valná hromada skončila normálně, vše proběhlo jak má. Netuším, jak dlouho bude indisponován," uvedl Tuna.
Mimořádná valná hromada loterijní společnosti Sazky dnes neodvolala ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka z jeho funkcí a zamítla návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora do společnosti.
Konání dnešní mimořádné valné hromady prosadili právě menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií firmy, ale deklaroval již dříve, že návrhy nepodpoří.
Hušáka neodvolali
"Majoritní akcionář (ČSTV) podle očekávání hlasoval proti oběma bodům, takže pan Aleš Hušák tak zůstává předsedou představenstva a společnost dále má zakázáno obchodovat s akciemi. Za stávajícího stavu tak není možný vstup nových akcionářů do společnosti," uvedl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Podle něj akcionáři dnes nedostali ani informace k aktuální situaci v Sazce. Loterijní společnost Sazka v pondělí podala prozatímnímu insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi návrh k dočasnému zastavení loterijní činnosti. Sazka přiznala, že nemá peníze na vyplacení jackpotu a dluží opět i mobilním operátorům.
"Položili jsme řadu otázek, včetně toho, zda je společnost v insolvenční situaci. Nedostali jsme odpovědi ani na otázku k vyplácení výher. Podali jsme tak protest a situaci chceme řešit," uvedl Kejval.
Zároveň doplnil, že otázky akcionářů k aktuální situaci byly označeny za šikanózní. "Do zápisu z valné hromady jsme zapsali naše protesty a chtěli bychom i soudní cestou získat odpovědi na naše otázky," doplnil.
Mluvčí Sazky Jan Tuna uvedl, že dotazy budou zodpovězeny písemně do 4. dubna. "Bylo to více než 30 otázek a nebylo na ně možné odpovědět okamžitě. I když byly šikanózní, jako gesto dobré vůle bylo rozhodnuto na ně odpovědět," uvedl.
Předseda ČSTV Pavel Kořan po jednání valné hromady uvedl, že svaz hlasoval proti návrhům. Důvodem byl fakt, že změna stanov by podle něj mohla změnit akcionářskou strukturu Sazky a že se domnívají, že Hušák své povinnosti vykonává řádně. Dotazy akcionářů k aktuální situaci podle něj nebyly zodpovězeny, protože vyžadují podle něj vyjádření auditorů a právních poradců.
Podle Tuny bylo odvolání Hušáka zamítnuto ještě větším počtem hlasů než návrh na změnu stanov. Proti změně stanov přitom podle Tuny hlasovali i někteří menšinoví akcionáři.
Konání dnešní mimořádné valné hromady prosadili právě menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií firmy, ale deklaroval již dříve, že návrhy nepodpoří. Výkonný výbor ČSTV se minulou středu shodl rovněž na tom, že jediným krokem k odvrácení insolvence Sazky je uzavření úvěrové smlouvy, která zajistí zdroje pro řešení aktuálních potřeb firmy.