Přibližně o miliardu korun bude ČSTV žalovat bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka. Manažer, který sázkovou společnost přivedl do konkurzu, se však sebevědomě brání. „Za první čtvrtletí loňského roku, za které jsem byl ještě fakticky já a představenstvo dohromady zodpovědni, jsme naopak vyrobili zisk,“ prohlásil Hušák pro Radiožurnál.
Ve stejně sebevědomém stylu, s jakým šestnáct let ovládal zlaté vejce Sazky, reaguje Aleš Hušák na obvinění šéfa ČSTV Miroslava Jansty, že je viníkem pádu sázkové společnosti do konkurzu, a že pravý stav zakrýval zmanipulovaným účetnictvím.
„Pokud někdo tato čísla označí za lživá, nemám k tomu co dodat. Je třeba popohnat auditory a je třeba popohnat všechny, kdo čísla ověřovali, před soud a tam se to ukáže,“ řekl Hušák pro Radiožurnál.
Dvě luxusní Bentley po šesti milionech, soukromé letadlo za čtyřicet milionů, umělecká díla po třiceti milionech nebo pět milionů za reklamu Leoši Marešovi.
A především 275 milionů na odměnách pro samotného bosse a celkem téměř 900 milionů na odměnách pro management, členy představenstva a dozorčí rady. To jsou účty vlády Aleše Hušáka v Sazce jenom za posledních pět let.
Bývalé vedení ČSTV si spolu s Hušákem užívalo štědrých benefi tů. To nové se na věc dívá tak, že Hušák svým jednáním přispěl k pádu Sazky do konkurzu a znehodnocení akcií sportovního prostředí v hodnotě 951 milionů korun.
„Generální ředitel manipuloval s fakty, s čísly, s posudky,“ řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta.
Proto ČSTV na své sobotní valné hromadě pověřilo svůj výkonný výbor k přípravě žaloby na Aleše Hušáka, který v době pádu Sazky ve společnosti působil jako generální ředitel a předseda představenstva.
Částka, o kterou budou sportovci u soudu usilovat, ještě není stanovena. Podle Jansty je však základem cena akcií v hodnotě 951 milionů korun, které měl před pádem Sazky ČSTV v držení. Celková požadovaná suma ale může narůst minimálně na miliardu.
„Vrazili bychom ji do nějakého sportoviště. Nejlépe do Nymburku, tady by to jenom zasyčelo,“ přemítá předseda veslařského svazu Jiří Kejval o možném využití vysouzených peněz. „Jsem realista. Nepředpokládám, že pan doktor má miliardu. Ale rozhodně to není gesto. Z osmdesáti procent věřím, že nám bude dáno za pravdu.“
Na sobotní valné hromadě se ukázalo, že se chystá i zásadní proměna ČSTV. Zkostnatělý moloch, jehož funkcionáři pomáhali držet Hušáka u moci, se má přetvořit v servisní organizaci, která se bude starat o sportovní majetek. Místo mocenského zástupce českého sportu ve vyjednáváních s politickou elitou by měl převzít Český olympijský výbor.
„Já bych nehovořil o změně ČSTV. Hovořil bych o změně struktury sportu,“ řekl Kejval, který bude v podzimních volbách kandidovat na předsedu ČOV.
„Sport by měl mít do budoucna organizaci, která by za sport mluvila. To by byl Český olympijský výbor. ČSTV by měl fungovat dál především ve správě sportovních zařízení a poskytování servisu.“
Podle Kejvala už do budoucna pracovníci ČSTV nebudou moct počítat s finanční podporou a prostředky na svou činnost si budou muset sami získat z obecních rozpočtů.
„Peníze, které byly podle změny daňových zákonů do obcí predikované, opravdu přijdou,“ říká Kejval. „Ti funkcionáři, kteří jsou respektováni místními politiky, si peníze na svoji činnost zajistí. Takovým těm šedým funkcionářům nikdo žádné peníze nedá.“
Hušákův milionový cirkus
274 787 259
Souhrnná čistá mzda a roční odměny Aleše Hušáka v Sazce v letech 2007 – 2011, Hušákův průměrný měsíční příjem tak činil cca více než 5 638 635 korun.
886 872 922
Tolik korun vyplatila Sazka v letech 2006 – 2011 členům managementu (15 lidí), představenstva (10 lidí) a dozorčí rady (11 lidí)
70 000 000
Tolik korun Sazka utratila za cesty svých zástupců na olympijské hry v letech 2004, 2006, 2008 a 2010
41 818 055
Tolik korun Sazka zaplatila za pronájem privátního letadla v letech 2006 – 2010
1 477 554
Tolik korun stál palisandrový stůl dovezený z Číny, který dne stojí ve foyer společnosti Sazka
10 821 000
Náklady na firemní ošacení v letech 2008 - 2010
15 197 352
Roční nájemné za automobily, operativní leasing, nebo nájemné placené dceřiným společnostem
846 050 270
Za tuto částku Sazka nakoupila nemovitosti jako zámek Rabštejn, vilu Nouzov, vinařství Kolby, pozemky Arkadia a pozemky Agro-Tera
32 817 374
Pořizovací cena uměleckých děl, většinou obraz a soch
43 839 925
Tuto částku Sazka zaplatila za studii zábavního centra Trutnov
13 625 841
Cena za virtuální modely budovy Sazky a Sazka areny
9 000 000 000
Skutečné náklady na stavbu multifunkční arény v Praze Vysočanech, kvůli nimž nakonec Sazka skončila v konkurzu a vyklouzla z rukou majitelům ze sportovního prostředí. Původní odhad nákladů byl 2,75 miliardy