Květoslav Šimek
10. května 2012 • 15:15

Nemocný horolezec Uher leží v horečkách pod Dhaulagiri

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší, než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

První útok na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m) se českému horolezci Liboru Uhrovi nevydařil. Kvůli silnému kašli, horečkám a dýchacím problémům se musel už z prvního výškového tábora vrátit na základnu. Neuspěl pak ani zbytek jeho expedice IBS - K&K Dhaulagiri 2012. Po třídenním boji se silným větrem se vrátili i Tomáš Petreček, Petr Mašek a Marek Novotný.



Česká expedice vedená Liborem Uhrem, který se teprve jako druhý Čech po Jozefu Rakoncajovi dostal v roce 2007 na vrchol obávané K2, odjela do Himalájí už na začátku dubna. Cílem expedice je sedmá nejvyšší hora světa – Dhaulagiri - Bílá hora v Nepálu

Kvůli častým změnám počasí je výstup velmi obtížný. Česká expedice si vybrala severo-východní hřeben. Strmý výstup s několika lezeckými místy. Základní tábor vybudovali ve výšce 4700 metrů. První výškový tábor C1 v 5900 metrech, druhý C2 v 6600 m a třetí C3 měl být v 7300 metrech.

VIDEO: Nemocný Libor Uher (vpravo) při pokusu o výstup na Dhaulagiri

Po aklimatizaci a vynáškách do prvních dvou výškových táborů si horolezci naplánovali start vrcholového výstupu na úterý 8. května. „Bylo to symbolické,“ líčil Uher na stránkách deníku expedice. „Osmého května celý svět slaví ukončení druhé světové války a nám začne jiná válka. S přírodními živly a nástrahami vysoké Dhaulagiri.“

Plán byl takový: první den – přesun do C1. Druhý den – výstup do C2 a postavení stanů, které si horolezci schovali v trhlině, aby je vítr neodnesl. Třetí den – vybudování C3 z lehkých stanů pro krátký odpočinek. A čtvrtý den – v pátek 11. května – výstup na vrchol. „Určitě to nebude tak jednoduché a vynoří se spousta potíží,“ prorokoval Uher.

VIDEO: Vichřice ve výškovém táboře C2 (6600 metrů) při výstupu na Dhaulagiri
Bohužel se trefil. On sám onemocněl už při výstupu do C1. Kašlal, v noci nemohl spát. Zkusil se ještě druhý den vydat směrem k C2, ale po hodině marný boj vzdal. „Musel jsem se otočit, mám asi zánět průdušek,“ napsal po návratu do základního tábora. „Jsem v pořádku, ale mám horečku, beru antibiotika, ale už jsem na tom líp. Občas člověk musí polknout hodně hořkou pilulku…“

Na vrchol se nedostal ani zbytek výpravy. Stany, vaření a jídlo schované v trhlině pro vybudování táboru C2 horolezci v silném větru nenašli. „Snažili jsme se kopat a hledat, ale nakonec jsme museli postavit záložní stany připravené pro C3,“ líčil Tomáš Petreček. „Další postup nebyl možný, předpověď byla špatná. Museli jsme se vrátit.“

Boj o Dhaulagiri ovšem výprava Libora Uhra ještě nevzdává. Plán mají jednoduchý: uzdravit se, dobrat energii, vyčistit hlavu, počkat na počasí a znovu vyrazit!

Zničený Libor Uher. První útok na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m) se českému horolezci nevydařil
Zničený Libor Uher. První útok na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m) se českému horolezci nevydařil


Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud