Baumgartner o skoku: Bylo to brutální, málem jsem ztratil vědomí

Záběry na televizní obrazovky z řídícího střediska, na kterých Felix Baumgartner právě vyskakuje z plošiny svého balonu a vrhá se do hloubky 39 kilometrů
Felix Baumgartner se raduje po přistání na zemi, právě zažil pocit být rychlejší než zvuk...
Takhle vypadal Baumgartnerův přípravný seskok z výšky více než 21 kilometrů
Takhle vypadal Baumgartnerův přípravný seskok z výšky více než 21 kilometrů
Felix Baumgartner, muž, který skočil z vesmíru
Matka Felixe Baumgartnera Eva sleduje, jak balón s jejím synem stoupá po startu
Záběry Buamgartnerova balonu těsně před startem
9
Fotogalerie
Ostatní

Šílená mise vyšla! Baumgartner skočil ze stratosféry a překonal rychlost zvuku. Tenhle adrenalin stál zřejmě za to! Rakouský skydiver Felix Baumgartner v noci na dnešek úspěšně dokončil svou misi skoku ze stratosféry. V balonu naplněném heliem nejdřív vystoupal do výšky 39 045 metrů a pak skočil dolů, přičemž jako první člověk při volném pádu překonal rychlost zvuku.

Jak rychle se padá k zemi cestou ze stratosféry? Felix Baumgartner to ví. Třiačtyřicetiletý Rakušan dosáhl při svém skoku rychlosti 1 342,8 kilometru v hodině. Dosáhl tak Machova čísla 1,24, přičemž hranici nadzvukové rychlosti udává hodnota Machova čísla 1,00.

Takhle vypadal Baumgartnerův přípravný seskok z výšky více než 21 kilometrůTakhle vypadal Baumgartnerův přípravný seskok z výšky více než 21 kilometrů • Profimedia.cz

Baumgartner svůj výkon předvedl přesně 65 let poté, co americký pilot Charles „Chuck“ Yeager poprvé překonal rychlost zvuku v pokusném raketovém letadle Bell X-1. Baumgartner dosáhl také rekordu nejvyššího letu balonem.

Během akce, která se připravovala pět let a sponzorovala ji společnost Red Bull, se objevily i dva problémy. Prvním z nich byly potíže s vyhříváním Baumgartnerovy přilby. Další nepříjemnost se objevila, když se Baumgarnter začal těsně před dosažením nadzvukové rychlosti rychle točit, brzy ale znovu získal kontrolu.

Felix Baumgartner v náručí ředitele projektu Stratos Arta ThompsonaFelix Baumgartner v náručí ředitele projektu Stratos Arta Thompsona • EPA

„Start se povedl báječně. Pak jsme si prožili malé drama kvůli nabíjení mého hledí. A když jsem se pak začal rychle otáčet, tak to bylo fakt brutální. Několik sekund jsem si myslel, že ztratím vědomí. Neslyšel jsem aerodynamický třesk, protože jsem se snažil stabilizovat,“ popisoval složitou situaci Baumgartner. "Bylo to těžší, než jsem očekával. Ale konec už byl perfektní."