39. AŽ 1. MÍSTO | Nejzásadnější sportovní momenty roku přinesly fanouškům zásadní události: olympijské hry v Soči a mistrovství světa ve fotbale. Obě jsou zastoupeny v závěrečném díle ročenky Sport Magazínu. Co je nakonec největší událostí roku 2014? Projděte si článek.
39. Uvězněný prezident
Uli Hoeness v roce 1976 překopl branku ve finále ME proti Československu, nedávno přestřelil ještě víc a v březnu začal pykat: bývalý prezident Bayernu Mnichov nastoupil do vězení za daňový únik ve výši minimálně 27,2 milionu eur, soud mu vyměřil tři a půl roku za mřížemi.
38. Bianchi jako „Schumi“
Velká cena Japonska se stala místem poslední tragédie ve světě formule 1. Pilot Jules Bianchi za stáje Marussia narazil v závěru závodu do jeřábu, který odklízel předchozí havárii. Francouz leží do této chvíle s poškozením mozku v umělém spánku.
37. Balotelli do Liverpoolu
Anglický fotbalový kolos prodal do Barcelony nejlepšího hráče poslední sezony Luise Suáreze a při hledání náhrady do útoku překvapil: z AC Milán přivedl 24letého italského poděsa Maria Balotelliho. Mnoho fanoušků nákup za 16 milionů liber nechápalo – a nechápe ho dodnes.
36. Podříznu tě!
Oleg Znarok, trenér hokejistů Ruska na zlatém MS, přišel o finále kvůli drsnému gestu směrem ke švédské střídačce. Po sporném faulu si pohybem ruky naznačil podříznutí hrdla, po utkání směšně tvrdil, že ho jen bolelo v krku. „Koučujeme tady ve velké zimě, obdrželi jsme tenké obleky,“ řekl.
35. 105 491 fanoušků na hokeji
34. Phelpsův „comeback“
Nejúspěšnější olympionik historie Michael Phelps ohlásil po téměř dvou letech comeback a v bazénu opět září. Horší je to však s jeho disciplínou. Majitel 18 zlatých z Her byl v září zatčen za řízení pod vlivem alkoholu a u soudu si za to odnesl podmíněný trest.
33. Van Gaal na Old Trafford
Generál nizozemského pochodu za bronzem na MS přijal angažmá v Manchesteru United, aby ho vrátil do Evropy, ideálně z vrcholu Premier League. Louis van Gaal, trenérský guru se zkušenostmi z Barcelony nebo Bayernu Mnichov, pracuje v Anglii poprvé.
32. Federer má Davis Cup
Vyhrál všechny čtyři grandslamové turnaje, rekordně hned sedmnáctkrát. Vlastní olympijské zlato. 302 strávil na vrcholu žebříčku. Přesto se letos dojal k slzám. Do sbírky tenisových triumfů přidal 33letý Roger Federer konečně i vysněný týmový v Davis Cupu.
31. Rekordní Messi
Víc stylový už být nemohl. Superstar Barcelony Lionel Messi hattrickem do sítě Sevilly překonal 59 let starý střelecký rekord španělské ligy svého předchůdce Telma Zarry. Argentinský fenomén a čtyřnásobný držitel Zlatého míče nastřádal za devět let 253 ligových gólů ve 289 zápasech.
30. Král Djoker
Sedm vítězných turnajů včetně Wimbledonu a Turnaje mistrů, bilance 61:8, přes 14 milionů dolarů na odměnách, přezimování na vrcholu žebříčku, navíc jako novopečený otec. Srbský tenisový fenomén Novak Djokovič si na tento rok nemůže moc stěžovat.
29. Král homerunů
Giancarlo Stanton je letos králem homerunů v baseballové MLB a od listopadu také majitelem nejlepšího kontraktu v americkém profesionálním sportu. Pálkař Miami Marlins dostal 13letou smlouvu, jež mu zajistí příjem 7,2 miliardy korun.
28. Úspěch superkoučů
Tenisová sezona byla důkazem, že se vyplatí vsadit na superkouče. Novak Djokovič spoléhá na Borise Beckera, Roger Federer na Stefana Edberga, Marin Čilič na Gorana Ivaniševiče a Kei Nišikori na Michaela Changa. Všichni hráli finále grandslamu.
27. Thorpův coming out
26. Bleděmodrý Frankie
Frank Lampard odkopal v tmavě modrém dresu Chelsea 13 let, získal tři tituly a vyhrál Ligu mistrů. V létě, jako nechtěný, kývl na nabídku New York City, který ho však vzápětí poslal na hostování do Manchesteru City. Pointa: v září Lampard v blankytném trikotu Citizens sebral gólem bývalému klubu dva body.
25. Vonnová bez olympiády
Americká lyžařka Lindsey Vonnová měla být hvězdou olympiády v Soči. Královna rychlostních disciplín a čtyřnásobná vítězka Světového poháru si ale v lednu poranila vazy v pravém koleni a musela se vzdát snů o obhajobě zlata z Vancouveru.
24. Barcelona nevystřelila
23. Nový fotbalový idol: James
22. Kličko vládcem Kyjeva
Opustil boxerský ring a protestoval na Majdanu. Šampion v těžké váze Vitalij Kličko ukončil kariéru, vzdal se titulu mistra světa a začal se naplno věnovat politice. V době, kdy je jeho země rozdělená, byl zvolen starostou Kyjeva.
21. Neviditelný Bolt
Usain Bolt sice zůstal hvězdou atletiky, ale letos téměř nezávodil. Šestinásobný olympijský vítěz měl pauzu kvůli operaci levé nohy a potížím s kolenem. Jedinou stovku ve Varšavě běžel za 9,98. Jeho zástupcem v nepřítomnosti se stal neporažený omilostněný dopingový hříšník Justin Gatlin.
20. Zlatý Ronaldo
Portugalský fotbalový úderník Cristiano Ronaldo se dočkal, v lednu podruhé v životě vyhrál anketu Zlatý míč za uplynulý rok. V roce 2008 uspěl jako hvězda Manchesteru United, nyní jako symbol Realu Madrid. Ukončil tak čtyřleté panování Lionela Messiho, jenž se umístil druhý.
19. Neposlušný kruh
Rusové pojali zahájení Her v Soči jako přehlídku dokonalosti. O to víc vyniklo, když se při umělecké show ukázaly neúplné olympijské kruhy. Pravý horní kruh, který paradoxně zastupuje Ameriku, se na rozdíl od ostatních nerozvinul a zůstal jen jako sněhová vločka.
18. Kloseho rekord
Německý fotbalový útočník Miroslav Klose se stal nejlepším střelcem historie mistrovství světa. Pro mimořádný 16. gól a odskočení v tabulkách od Ronalda našel nejvhodnější chvíli: v semifinále proti domácímu týmu zvýšil na 2:0 a zmrazil hned dvě brazilské pýchy najednou.
17. Aféra v NBA
Donald Sterling, 80letý majitel klub Los Angeles Clippers v NBA, se drsně pohádal s milenkou a na veřejnost unikla nahrávka z jejich rozhovoru. Byť se omluvil, že jej k rasistickým poznámkám dohnal vztek a žárlivost, bylo už pozdě. NBA ho potrestala pokutou 2,5 milionu dolarů a doživotním vyloučením z ligy. Klub teď vlastní Steve Ballmer, bývalý šéf Microsoftu.
16. Neymarův obratel
Předzvěst bídného konce na turnaji znamenala pro fotbalovou Brazílii scéna ze závěru čtvrtfinále: v 87. minutě do Neymara naskočil kolumbijský obránce Zúňiga a kolenem ho trefil do zad. Lékaři brzy odhalili lehkou zlomeninu bederního obratle, nejlepší domácí hráč tím dohrál.
15. Zničená Serena
Nejlepší tenistka světa Serena Williamsová šokovala ve Wimbledonu bizarním vystoupením ve 2. kole čtyřhry. Vrávorala, míče od sběračů jí padaly z ruky, čtyřikrát za sebou podala tak, že tenisák sotva doletěl k síti. A za stavu 0:3 ve spolupráci s lékaři zápas skrečovala. „Nebyla jsem ani opilá, ani na drogách, ani těhotná. Bylo mi prostě blbě,“ vysvětlila.
14. Španělská tryzna
Španělská obhajoba titulu mistrů světa začala v Brazílii dobře: ve 44. minutě vedli nad Nizozemci 1:0. Pak se proletěl k hlavičce Van Persie a ve druhé půli rozmetal sebevědomí Del Bosqueho unaveného souboru uragán v podání Robbena a spol.: 1:5!
13. Sbohem, Tito
Španělský fotbalový trenér Tito Vilanova po dlouhém boji podlehl rakovině příušní žlázy ve věku 45 let. Bývalý kouč Barcelony a Guardiolův asistent v nejúspěšnější éře klubu vzdoroval nemoci od roku 2011, po několika operacích se zdálo, že vyhrál, ale nádor se vrátil.
12. Rekordní Björndalen
40 let, 13 olympijských medailí. Biatlonový génius Ole Einar Björndalen se stal v Soči nejúspěšnějším sportovcem zimních Her. Nejprve ovládl sprint a stal se nejstarším vítězem historie Her, poté získal zlato i ve smíšené štafetě a vystřídal na trůnu legendu Björna Dählieho.
11. Pád hvězd na Tour
Tour de France se od prvních prognóz zužovala na souboj dvou velkých rivalů. Obhájce Chrise Froomeho a hvězdu Alberta Contadora. Jenže Brit odstoupil po dvou pádech v deštivé 5. etapě a španělský sok ho následoval o pár dní později po pádu ve sjezdu, když si zlomil holenní kost. Žlutý trikot pak s přehledem získal Ital Vincenzo Nibali.
10. Vítězný gól šampionů
113 minut se čekalo na gól ve finále fotbalového MS. Po centru na dlouhou nohu rozhodl náhradník Mario Götze o porážce Argentiny 1:0 a čtvrtém německém zlatu. Čekání šampionů trvalo 24 let a stali se první zemí, která zvenčí dobyla turnaj v Jižní Americe.
9. LeBrone, vítej doma
„Vracím se domů,“ oznámil basketbalový titán LeBron James a po čtyřech letech a dvou titulech v Miami znovu oblékl dres Clevelandu, týmu, kde v NBA začínal, a městě, které je vzdálené 50 km od jeho rodiště. Spálené dresy a nadávky do zrádců a zbabělců z roku 2010 jsou minulostí, Cavaliers se těší na budoucnost.
8. Maraton pod 2:03
7. Ostuda sborné
Měl to být zlatý vrchol Her v Soči, hokejový triumf na domácím ledě v konkurenci největších hvězd NHL. Na čtvrtfinálový předkrm s Finskem se přišli podívat i ruský prezident Putin a premiér Medvěděv. Jenže sborná prohrála 1:3, přišla o medaile, o iluze i o trenéra Biljaletdinova.
6. Kousanec roku
Uruguayský fotbalista Luis Suárez neodolal pokušení a znovu se zahryzl do soupeře. K jeho smůle potřetí v kariéře, navíc na MS a absurdní atak na rameno Itala Chielliniho jej přišel draho. Zápas sice dohrál, ale v osmifinále už nastoupit nesměl. Trest, později lehce zmírněný, se vztahoval i na další 4 měsíce a veškeré aktivity spojené s fotbalem, neměl přístup na stadion, ani na tréninky. Barceloně to nevadilo, představila Suáreze jako nejdražší posilu v historii (a třetí v dějinách fotbalu), z Liverpoolu ho koupila za 2,6 miliardy korun.
5. Real podesáté
Od roku 2002 čekal Real Madrid na jubilejní desátý zářez v Lize mistrů. V letošním lisabonském finále s městským rivalem Atlétikem se zdálo ještě ve 3. minutě nastavení, že i kvůli špatnému vyběhnutí brankáře Casillase bude čekat dál. Pozdní Modričův rohový kop ale zahájil královskou revoluci: Ramos po něm hlavou vyrovnal a v prodloužení Real vyčerpaného protivníka dorazil třemi ranami Balea, Marcela a penaltové tečky Ronalda.
4. Proces Pistorius: 5 let
Vražda, nebo náhoda? Nakonec ani jedno. Handicapovaný atlet Oscar Pistorius, který loni zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, byl odsouzen na pět let vězení za zabití z nedbalosti. Proces trval sedm měsíců. Pistoriuse soud poslal do stejného vězení jako českého podnikatele Radovana Krejčíře.
3. Schumacherův pád
Dva dny před koncem loňského roku upadl ve Francouzských Alpách na lyžích, bouchl se do hlavy a od té doby bojuje o život. Svět každý týden obletí nějaká zpráva o stavu sedminásobného šampiona formule 1 Michaela Schumachera, jenž strávil většinu roku v umělém spánku. Po probuzení je nyní v domácí léčbě, která stojí tři a půl milionu korun týdně. Váží prý pouhých 50 kilo, vozí ho na kolečkovém křesle a na okolí údajně reaguje jen očima a pohybem hlavy.
2. Soči: nejdražší hry
Zimní olympiády obvykle patřily k těm skromnějším. Zásluhou Soči to už neplatí. Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem investovalo do přípravy Her 50 miliard dolarů, tedy více než bilion korun a více než všechny předchozí zimní Hry. V subtropickém turistickém letovisku, kde v únoru létají komáři, vyrostlo vše z ničeho. Díky tomu šlo o nejdražší akci v historii sportu.
1. 1:7!
Tohle nebylo v plánu. Ani kdyby někdo vmžiku vykácel Amazonský prales a odvezl sochu Ježíše, nezpůsobilo by to otřes na celém území Brazílie jako nejbrutálnější fotbalová potupa, která se odehrála 8. července během pár večerních minut. Němci v masivně očekávaném semifinále dávkovali postupně úlek, šok, beznaděj a především hodinový tok slz, lítosti a soucitu. Ze superbitvy se vyklubal jednostranný odvar. 11. Müller jako varování. Pak šestiminutovka hrůzy: 23. Klose. 24. Kroos. 26. Kroos. 29. Khedira. 0:5, balíme! Ve druhé půli nasycený Löwův soubor výrazně ubral z tempa, přesto náhradník Schürrle sám zvýšil na 7:0. Když Oscar snížil v 90. minutě, znělo to účastníkům děje uvnitř arény v Belo Horizonte jako umíráček.