Juniorští squashisté se ve skleněném kurtu v Gutovce utkají o evropské tituly | iSport.cz
12. dubna 2019 • 05:00

Juniorští squashisté se ve skleněném kurtu v Gutovce utkají o evropské tituly

Autor: iSport.cz
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sportovní akce, jaká v Praze ještě nebyla. Přímo ve volnočasovém areálu Gutovka ve Strašnicích se postaví skleněný kurt a v něm se utkají o evropské tituly juniorští squashisté. Mezi největší favority patří Viktor Byrtus, velký talent domácí squashové scény. Kurt bude postavený na basketbalovém hřišti. „Chtěli jsme dostat squash mezi lidi. Areál Gutovka je ideální místo, denně ho navštěvují stovky rodin,“ prohlásil Tomáš Fořter, hlavní organizátor mistrovství Evropy juniorů ve squashi. Turnaj začne v sobotu 13. dubna prvními koly a potrvá více než týden.Každoročně se skleněný kurt vystavuje v nákupních centrech při pořádání republikového mistrovství. Tohle je však něco ojedinělého. Squash pod širým nebem? Jedině při mistrovství Evropy juniorů v Praze. „Samozřejmě, kurt musí být chráněný, aby do něho při špatném počasí nepršelo. Zastřešený bude celý prostor včetně hlediště,“ vysvětluje Tomáš Fořter, generální sekretář Českého squashe. Tím, že má být o víkendu špatné počasí, se nevšední instalace komplikuje. „O víkendu má být zima, a tak musíme připravit vyhřívání, což se nám prodraží. Jen za stavbu se dá přes 500 tisíc korun,“ doplnil Fořter.

Celkem se mistrovství Evropy juniorů do 19 let zúčastní 64 chlapců a 44 dívek. Medaile se budou rozdávat také v soutěži týmů. A jak jsou na tom čeští zástupci? Ambice mají nejvyšší! „Naším historickým výsledkem je bronz v soutěži týmů a stříbro z kategorie jednotlivců. Myslím, že v letošním roce je možné všechno překonat,“ dodal Tomáš Fořter. Hlavním favoritem a prvním nasazeným je totiž Viktor Byrtus, obrovský domácí talent.

Talent Byrtus v akci

„Dá se říci, že to bude asi jeden z mých nejdůležitějších turnajů kariéry,“ prohlásil Byrtus, který dlouhodobě patří k nejlepším evropským juniorům. „Když jste nasazená jednička, tak určitě chcete vyhrát,“ prohlašuje. Byrtus se v minulosti dostával do závěrečných kol British Junior Open, nejprestižnějšího juniorského turnaje světa. Na svém kontě má také několik skalpů egyptských hráčů, kteří jsou považováni za nejlepší na světě. Co je jeho předností?

„Snažím se předvídat a rozebírat své soupeře. Dobře se hýbat a v pravý moment zaútočit,“ popisoval svoji strategii Viktor Byrtus, který bude také s Markem Panáčkem, Petrem Nohelem, Michaelou Čepovou a Terezou Šlehoferovou bojovat o úspěch v soutěži týmů. „Myslím, že i tam máme velké šance získat medaile,“ doplnil Byrtus. K favoritům bude patřit Anglie, Skotsko, Irsko nebo Švýcarsko. Vedle zmiňovaných českých squashistů se dále v individuálních soutěžích ukáží Eliška Jičínská, Tereza Zdubová, Tereza Široká, Adam Sinkule, Karim Farrag a Filip Strouhal. Kromě Gutovky se evropský šampionát uskuteční také ve sportovním centru Hector. Finálové zápasy se odehrají v neděli 21. dubna.

V Areálu Gutovka vyrostl skleněný kurt pro mistrovství Evropy ve squashi
V Areálu Gutovka vyrostl skleněný kurt pro mistrovství Evropy ve squashi

 

MS v ragby

 

MS v ragby 2019 (20. 9. - 2. 11. 2019, Japonsko)
Program Program play-off Speciál k MS Pravidla a slovník pojmů

Články odjinud


Články odjinud