Sport státu vydělává. Peněz má ale málo

Ilustrační foto
Ilustrační fotoZdroj: Martin Hykl
Ostatní
Začít diskusi (0)

Jen Bulharsko a Malta dávají v zemích Evropské unie méně finančních prostředků do sportu na jednoho obyvatele než Česko. Ukázala to analýza ministerstva mládeže, školství a tělovýchovy.

Ministr Ondřej Liška kvůli úsporám ruší Vysokoškolské sportovní centrum. Další peníze chce získat změnou loterijního zákona, plánuje také zřízení Fondu pro podporu sportu.

Hloubková analýza ministerstva potvrdila, že český sport je dlouhodobě podfi nancovaný. „Sport vydělává státu daleko víc peněz, než stát dává na jeho podporu,“ upozornil šéf resortu Ondřej Liška.

Podle dvou různých metodik činí příjem státního rozpočtu ze sportovního trhu 8,8-11,4 miliardy korun. Čistý příjem pro stát se pohybuje od 1,1 do 3,4 miliardy korun. Státní prostředky na sport v poměru k hodnotě hrubého národního produktu i k průměrným mzdám v jednotlivých letech klesají. Letos dostane sport ze státního rozpočtu o 300 milionů korun méně než loni.

„Každý ministr, který je postaven před otázku, zda krátit a kde, se ocitne ve složité situaci. Akceptoval jsem, že je nutné brát ze všech kapitol,“ vysvětlil Liška. „Pokud se máme dostat na úroveň civilizovaných zemí, je nutné každý rok prostředky navýšit.“

Vypracování analýzy podnítila nespokojenost tehdejšího premiéra Mirka Topolánka s výsledky reprezentace na loňských olympijských hrách v Pekingu. Při porovnání výsledků z posledních čtyř Her je Česko ze zemí Evropské unie deváté v poměru vládních výdajů a získaných medailí.

„Křivka výdajů na sport klesá. Medaile vozí lidé, kteří prošli obdobím rádoby blahobytu,“ řekl atletický trenér Tomáš Dvořák. „V současné době, kdy podpora sportu není taková, musíme počkat deset, patnáct let, aby se to odráželo v počtu medailí.“

Prvním řešením ministra Lišky je zrušení Vysokoškolského sportovního centra. Tím se počet středisek, která zajišťují státní reprezentaci, sníží na dvě. Zbudou armádní centrum Dukla a středisko ministerstva vnitra.

„Sportovci a trenéři působící v této organizaci se stanou součástí resortního centra ministerstva vnitra,“ vysvětlil Liška. „Uspoříme tak minimálně deset milionů korun, které použijeme na sportovní přípravu reprezentace.“

Dalších 600 milionů chce ministr získat zvýšením odvodů z výtěžku loterijních společností o pět na dvacet procent. To by se tí dotklo i Sazky, z jejíchž prostředků do značné míry žijí sportovní svazy a okresní organizace ČSTV.
Liška také v dlouhodobém výhledu uvažuje o zřízení Fondu pro podporu sportu, který by soustředil finance ze státního rozpočtu, výnosů z loterií i dalších zdrojů pro sport.

„S navýšením povinných odvodů nemáme problém. Pravidelně odvádíme výrazně víc,“ řekl Zdeněk Zikmund, mluvčí Sazky. „Problém vidíme v tom, že by pan ministr chtěl odvádět peníze do státního fondu. Šlo by o znárodnění části výtěžku, který normálně odvádíme přímo akcionářům.“

Realizaci plánů ale může ovlivnit fakt, že ministerstvo brzy povede nový šéf a na podzim se konají předčasné volby. „Zrada politiky spočívá v tom, že se věci mohou změnit ze dne na den,“ připustil Liška. „Ať už na mé místo nastoupí kdokoliv, budu se ale snažit, aby na tomhle byla shoda.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů