Příloha Trendy: Oblečení na snowboard

Návrhář snowboardového oblečení
Návrhář snowboardového oblečení
Snowboardista Michal Novotný
3
Fotogalerie
Ostatní
Začít diskusi (0)

Velmi aktivní pohyb je na snowboardu samozřejmostí. Stejně jako časté sezení na zadku v případě, že jste začátečník. Proto je kvalitní a pohodlné oblečení, které se od toho lyžařského liší hlavně volnějším stylem, základem sportování.

Klíč k úspěchu se však skrývá v bezpečnostních prvcích. Než začnete sestavovat rozpočet na výbavu, uvědomte si, že styl plandavého pohodáře není vše. S helmou vaše hlava rozryje sjezdovku bez následků a chránič páteře je levnější než invalidní vozík.

Se snowboardovými začátky jsou spojené časté pády. Na záda, na ruce, na zadek i na hlavu. Málokdo vytočí první oblouky na prkně, které svazuje obě nohy, bez úhony.

A zkušenější jezdci zase více riskují na sjezdovkách i na překážkách ve snowparcích. „Nejdůležitější je helma. To je bez diskuze. Případů, kdy byl někdo první den na svahu a odešel s otřesem mozku, je nespočet,“ říká česká snowboardcrossová jednička Michal Novotný.

Snowboardista Michal NovotnýSnowboardista Michal Novotný • Sport

Přilba musí plnit předně bezpečnostní funkci. „Musí sedět tak, že nepohne ani v případě, že zatřepete hlavou aniž byste měli zapnutý bezpečnostní pásku pod bradou,“ zdůrazňuje Jan Kodeš z přední tuzemské prodejny Snowboard Zezula. „Výhodou kvalitnějších výrobků je, že se výstelka po dolepení molitanových vycpávek uzpůsobí tvaru hlavy.“

KOLIK STOJÍ KVALITNÍ VÝBAVA?
Helma               1000-2000 Kč
Brýle                  800-3000 Kč
Bunda               3000-9000 Kč
Chránič páteře    1000-6000 Kč
Rukavice             800-2500 Kč
Kalhoty             2000-9000 Kč
Termoprádlo       500-1500 Kč
Dalším měřítkem je stále silnější módní prvek a snaha odlišovat se od lyžařů. Krotitelé prken v parcích si často pořizují helmy, které mají v úpletu zabudovaná sluchátka, aby šla během jízdy nebo trénování triků na překážkách poslouchat hudba.

Vložky bývají odnímatelné a výrobek se tak může používat i na letní sporty, ať už jde o cyklistiku, rafting či skateboarding.

Až po vyřešení této priority začněte vybírat oblečení. Pokud jste lyžař, který vyměnil dvě prkna za jedno, nemusíte si s volbou věcí tolik lámat hlavu.

„Oblečení už jsou tak kvalitní, že v lyžařském a snowboardovém vybavení nejsou takové rozdíly,“ logicky vysvětluje Novotný.

„Hlavní je, aby vše dovolovalo dostatečný rozsah pohybu. Kdo si bere na hory lyže a prkno, je zbytečné, aby si přibalil dvoje oblečení.“

Jenže pokud jde o módu, je to faktor, kterým se chtějí specializované značky odlišovat. S lyžováním mají společné pouze to, že je základem výrobky dobře skloubit do všech vrstev od termoprádla po bundu s oteplováky. Rozdíly jsou i v tom, zda se chystáte na sjezdovku, do parku nebo plánujete freeride v neupraveném terénu (více o vrstvení a stylech oblékání čtěte uvnitř listu).

Doplňky jako helma, brýle a rukavice musí plnit ochrannou funkci. Pokud nebudete mít štěstí na výprodeje loňských modelů, pod devět tisíc korun se rozpočet na nákup kvalitní výbavy nedostane (viz. tabulka).

VÝBĚR USNADNÍ CVIKY

Pokud zvolíte oděvy stejné značky, máte záruku, že na sebe komponenty navazují a zvyšují pohodlí. Proto tento trend volí stále více rekreačních sportovců. Klíčem k posouzení kvality výrobku bývá vodní sloupec, který udává, jak je materiál schopen odolávat promoknutí. Minimální hodnota na snowboarding se udává čtyři tisíce milimetrů právě proto, že se často leží na sněhu. Na problémových partiích – zadku, kolenech a ramenech, bývá i dvojnásobný.

Bunda nesmí nikde škrtit ani tahat. „Pokud zvednete ruce nad hlavu nebo jimi zakroužíte a konce rukávů sjedou na předloktí, je to špatně. Abyste měli jistotu, zkoušejte ji na oblečení, ve kterém budete jezdit,“ klade důraz Kodeš.

Návrhář snowboardového oblečeníNávrhář snowboardového oblečení • SportNa trhu se objevují bundy se zateplením i bez zateplení. První případ využijí aktivní jedinci, kteří se při sportu více potí, druhá je pro rekreační sportovce.

Výhodou je i přítomnost sněžného pásu uvnitř oblečení, který obepíná tělo a chrání ho před větrem a proniknutím sněhu. Důležité je, aby měl výrobek vysoký límec, který slouží i jako chránič krku.

S odvodem vlhkosti souvisí větrací otvory, jimž se říká ventingy.

Zvyšují prodyšnost a usnadňují odvod potu, který by se jinak srážel na vnitřní straně látky a studil při delším výkonu majitele.

Na bundě bývají umístěny v podpaží nebo na zádech. Kalhoty mají ventingy na bocích či na vnitřní straně nohavic. Dají se snadno rozepnout i rukavicích, kdy je ruka nemotorná.

U nohavic dbejte hlavně na to, aby netahaly přes stehna a rozkrok. „Zjistí se to opět jednoduše. Stačí udělat dřep a konec nohavice nesmí vyjet přes horní okraj snowboardové boty,“ vysvětluje Kodeš. Rozhodně se vždy zaměřte na délku kalhot, šířka se dá u většiny modelů bez problémů nastavit pomocí suchého zipu.


Co ve čtvrteční příloze Trendy najdete?

Liší se oblečení na snowboard od toho na lyže?
V čem jezdit jezdit na sjezdovce a co si obléci do neupraveného terénu?
Jak vybírat doplňky a chrániče?
Rozhovor se znalcem módy
Plus tipy na dobrý nákup
Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů