VIDEA, FOTOGALERIE - Dělový servis! Zbraň, která zvláště na tvrdém povrchu najde velké uplatnění. S jeho pomocí můžete vyhrát řadu utkání, i když se vám ostatní údery zvlášť nedaří. Ani tento úder vám však ani zdaleka nezaručí úspěch. Posuďte sami.
Joachim Johansson
Jednapadesát servisů, za kterými se soupeř jen díval, nastřílel ve čtvrtém kole Australian Open v roce 2005 švédský tenista Johansson svému soupeři na druhé straně kurtu.
K jeho smůle byl jeho protivníkem jeden z nejlépe returnujících tenistů světa - André Agassi, a tak nebylo seveřanovi platné ani jeho famózní podání. Johansson s fenomenálním Američanem prohrál a s turnajem se rozloučil.
Ivo Karlovič
Ve stejném roce nastupoval k prvnímu zápasu slavného Wimbledonu v té době šestadvacetiletý chorvatský bombarďák Ivo Karlovič. Stejně jako Švéd Johansson, i Karlovič zasypal svého soupeře jednapadesáti esy. A výsledek?
Stejný jako u Johanssona! Chorvat se musel sklonit před uměním o rok staršího Itala Braccialiho.
Jaké je to chytat servis Karloviče i Roger Federer v roce 2008 v Cincinnati
Richard Krajíček
Tenista s českými kořeny Richard Krajíček patřil po celou svou kariéru k obávaným dělostřelcům. Právě jeho vynikající podání mu zaručilo i jeho jediný wimbledonský triumf v roce 1996. Opravdovou bitvu mužů ovládající nejtěžší tenisový úder svedl Krajíček v roce 1999 ve čtvrtfinále US Open s Rusem Jevgenijem Kafelnikovem a opět s negativním výsledkem.
Holanďanovi nepomohlo ani 49 es k vítězství a s turnajem se rozloučil stejně jako již zmíněný Karlovič s Johanssonem.
Richard Krajíček při svém slavném wimbledonském tažení.
Gustavo Kuerten
Brazilský tenisový hrdina Gustavo Kuerten poznal, jaké je to být na pozici pro nejlepšího hráče planety. Jeho oblíbeným povrchem byla především antuka, především však ta na Roland Garros, kde dominoval hned třikrát!
Jeho zbraní však kromě kvalitní celodvorcové hry byl i vynikající servis. O tom se přesvědčil i australský tenista Nestor, kterého Kuerten zasypal ve čtvrtfinále Davisova poháru sedmačtyřiceti esy. A opět to na vítězství nestačilo!
Gustavo Kuerten bojuje se Cedrikem Piolinem na US Open v roce 1999.
Goran Ivaniševič
Nejlepší úder Gorana Ivaniševiče? Zbytečná debata! Vždy to byl servis, který dostal hvězdného Chorvata čtyřikrát do finále Wimbledonu. Jednou se mu ho podařilo vyhrát a to v roce 2001, kdy už to od něj čekal jen ten největší optimista a příznivec. Ivaniševič se především díky výbornému servisu dostal až na druhou pozici světového žebříčku.
V roce 1997, kde jinde než ve Wimbedonu, nastřílel ve druhém kole Magnusu Normanovi šestačtyřicet es, ale stejně jako jeho již zmínění kolegové odcházel z kurtu s hlavou dole. To však Chorvata dnes jistě netrápí. Wimbledonský titul mu již nikdo nevezme.
Na tento den Goran Ivaniševič nikdy nezapomene. Finále Wimbledonu 2001.
Mark Philippoussis
A další tenisový bombarďák. Tentokrát z Austrálie. Mark Philippoussis si díky šestačtyřiceti esům zajistil v roce 2003 postup do čtvrtfinále Wimbledonu přes André Aggasiho a v našem přehledu je prvním, kterému velké množství přímých bodů z podání pomohlo k postupu.
A když již jsme o Philippoussise, zmiňme ještě jeho další přestavení, tentokráte v Kuala Lumpur v roce 1995, když nasázel Blackovi o dvě esa méně, ale i "jen" čtyřiačtyřicet nechytatelných servisů mu stačilo k postupu do semifinále.
Mark Philippoussi čelí ve Wimbledonu nastupující legendě - Rogeru Federerovi.
Bez kvalitního servisu se dnes zvláště na rychlých površích neobejde nikdo z tenisové špičky. Že ale ani sebelepší servis na vítězství stačit nemusí, ukazuje náš přehled. Tenis se za posledních deset let neskutečným způsobem zrychlil a stejně tak se zvýšily nároky na hráče.
Bez vyrovnaných a kvalitních úderů nemůže dnes žádný tenista na delší dobru proniknout do tenisové špičky. A fanoušek? Ten má zaručeno, že i v budoucnu se bude rozhodně na co dívat.