Jan Jaroch
4. ledna 2021 • 21:00

Tenis v roce 2021: víc práce, ale méně peněz. Co čeká Češky?

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
 • Co čeká (nejen) české tenistky v roce 2021?Co čeká (nejen) české tenistky v roce 2021?FOTO: koláž iSport.cz

  Pandemie, rok druhý. Až ročník 2022 má být normální, i ten letošní olympijský bude (nejen) v tenisu podléhat diktátu koronaviru. Australian Open začne až 8. února, březnový podnik v Indian Wells byl již škrtnutý. Co čeká ženy a muže s raketou? Nejistá sezona, ale snad pracovně o mnoho bohatší než ta poslední. Nikoliv však na prize money, ty jdou vyjma grandslamů dolů. Hrubým odhadem na dvě třetiny zvyklostí.

 • Sasho, ukaž se

  Sedět doma? To pro Karolínu Plíškovou není, co nejdřív zvedla kotvy a vydala se do Abú Zabí, kde již dnes začíná první turnaj WTA. „Přinejlepším to bude zájezd na dva měsíce,“ prohlásila v Ruzyni, když sedla do letadla směr blízký východ. Stejně dychtivě se vrhly do roku Sofia Keninová či Elina Svitolinová, další hvězdy z top 10 plánují obezřetněji. Na pouť se vydala Plíšková pro změnu s novým koučem, tentokrát Němcem Sashou Bajinem. Ten se nedrží zpět, pro svou hráčku chce hned několik grandslamových titulů, tak jako s Naomi Ósakaovou, již dříve vedl. Po měsíční přípravě ve španělské Marbelle je Češka s novou akvizicí spokojená. „Dává do toho kousek sebe, srdce a prožívá to. Jde za úspěchem, nejde jenom za penězi nebo slávou, prostě chce úspěch hlavně i pro mě. To je největší přínos,“ konstatovala Plíšková, kterou loňská pandemie zle vyvedla z rytmu. Prohrála tři z posledních čtyř utkání sezony, na posledních šesti grandslamech se neprobila ani do čtvrtfinále. V březnu jí bude již devětadvacet, každý nový rok je pro světovou šestku čím dál naléhavější, aby si splnila sen.

  Karolína Plíšková na J&T Banka Open Karolína Plíšková na J&T Banka OpenFoto Profimedia.cz

 • Olympiáda teď, grandslamy pak

  Dřív tvrdila, že si samu sebe neumí po třicítce představit na kurtech. V březnu bude Petře Kvitové jednatřicet a čeká ji další rok na WTA Tour. Popáté v řadě do něj vstupuje s koučem Jiřím Vaňkem, na rozdíl od Plíškové se vydá až přímo do Austrálie, kde je po dvoutýdenní karanténě před grandslamem naplánovaný ještě přípravný turnaj. Sezona 2021 má pro Kvitovou speciální nádech. Bude olympijská, navíc přijde deset let po životním roce, kdy česká tenistka poprvé ovládla Wimbledon a převálcovala svět. Z mladice je dnes třicátnice, která pomalu začíná patřit k veteránkám. „Motivace je ale pořád dost, chci z kariéry vyždímat maximum,“ hlásá odhodlaná hvězda, která by si letos nejvíc ze všeho přála olympijské zlato z Tokia. Opět se na rok připravovala na soustředění v Dubaji, uvědomuje si, že s věkem musí měnit přístup k tenisu. „Jde o to, abych zesílila, vydržela delší zápasy, abych byla výbušnější a hlavně se nezranila. Jak má tělo už víc nahráno, je náchylnější ke zranění,“ pronesla světová osmička.

  Petra Kvitová na French Open Petra Kvitová na French OpenFoto Profimedia.cz

 • Wimbledon bude i na sílu

  Vzhledem ke globální povaze tenisu bylo malým zázrakem, že se v roce 2020 uskutečnily tři ze čtyř grandslamů, byť podzimní Paříž nebyla pro nikoho komfortní. Kráter po chybějícím Wimbledonu, což se stalo poprvé od druhé světové války, by se letos v programu neměl objevit. All England Club už se chystá na všechny možné scénáře – s plnými tribunami, omezeným počtem návštěvníků, nebo úplně bez diváků. Vyjma Australian Open posunutého o tři týdny zůstávají data tradiční. Roland Garros přelom května a června, začátek prázdnin osvěží Wimbledon, jejich konec zase US Open.

  K Wimbledonu patří i cedule s pořadím zápasů, které se mění ručně ze žebříků... K Wimbledonu patří i cedule s pořadím zápasů, které se mění ručně ze žebříků...Foto Profimedia.cz

 • Finále týmových soutěží

  Bude to sezona dohánění restů. První týden odložené olympiády bude patřit bílému sportu, který naposledy v Riu dodal tři z celkových deseti českých medailí. Už v dubnu (18.-21.) by měl čekat české tenistky v Budapešti přeložený finálový turnaj Fed Cupu, dnes už tedy Billie Jean Cupu. Štědré prize money by měly garantovat hodně silný český výběr, který si soutěž podmanil od roku 2011 celkem šestkrát. S ročním zpožděním by se měli i muži porvat na dostaveníčku osmnácti nejlepších zemí o pocty v Davis Cupu. Jiří Veselý a mladíci kolem něj věří, že díky času k dobru mají větší šanci na prosazení se.

  Radost po vítězství nad Američankami. Se Šafářovou slaví Barbora Krejčíková, trenér a kapitán Petr Pála, Barbora Strýcová, Kateřina Siniaková a Petra Kvitová. Radost po vítězství nad Američankami. Se Šafářovou slaví Barbora Krejčíková, trenér a kapitán Petr Pála, Barbora Strýcová, Kateřina Siniaková a Petra Kvitová.Foto archiv deníku Sport

 • Dvě WTA akce v Česku?

  Zatímco ATP loni odehrála Turnaj mistrů a má již program na celý rok 2021, ženská organizace WTA působí jako chudý příbuzný. Loni se ženy staly rukojmími Číny, která na svém území škrtla všechny akce včetně Masters. „Na Turnaj mistryň jsem se kvalifikovala, o to mě to mrzí víc. Na mužský Turnaj mistrů jsem se dívala v televizi v Dubaji a fakt mi bylo hodně líto, že ho nemůžeme mít,“ uznala Petra Kvitová. Pro letošek znají tenistky oficiální program jen na dva úvodní měsíce, zbytek se řeší. „Máme devět různých scénářů,“ tvrdí Micky Lawlerová, prezidentka WTA, jejíž organizace přišla s novým logem a pracně skládá program. Česko má teoreticky šance na dvě akce, jednu tradiční na pražské Spartě ve Stromovce, která by dostala nový termín (a zřejmě i povrch). A na úspěšný první ročník by rádi navázali i organizátoři podzimního ostravského turnaje, byť z uvažovaného únorového data viditelně sešlo.

  Fanoušci se do areálu ve Stromovce nedostanou, někteří se snaží koukat alespoň zvenčí Fanoušci se do areálu ve Stromovce nedostanou, někteří se snaží koukat alespoň zvenčíFoto Profimedia.cz

 • Prize money jdou dolů

  Nová realita zasahuje mocně i do přerozdělování prize money. Australian Open garantuje pro letošek stejný objem odměn jako loni. Šampioni však inkasují o třetinu méně (2,75 milionu australských dolarů - 45 milionů korun), naopak poražení v prvních kolech si polepší o zhruba patnáct procent. Na rozdíl od bohatých grandslamů si takovou velkorysost další turnaje dovolit nemohou. Například první dámský turnaj v Abú Zabí má celkovou dotaci 451 730 amerických dolarů pro 88 hráček. Jen pro srovnání – stejný podnik kategorie WTA 500 na podzim v Ostravě honoroval své pole 423 700 dolary, byť se na něm představila pouze polovina tenistek (46). Bez příjmů ze vstupného bude čekat podobný osud i další podniky bez ohledu na to, zda půjde o mužské či ženské turnaje.

  Australian Open začne až 8. února Australian Open začne až 8. únoraFoto Reuters

 • Klíčová data 2021

  Australian Open

  8. – 21. února

  Finále Fed Cupu

  18.-21. dubna (Budapešť)

  Česko má v tříčlenné skupině za soupeře Německo a Švýcarsko

  Roland Garros

  23. května – 6.června

  Wimbledon

  28. června – 11. července

  Olympijské hry (Tokio)

  24. července-1. srpna (tenisový turnaj)

  US Open

  30. srpna – 12. září

  Finále Davis Cupu

  22.-28. listopadu (Madrid)

  Česko má v tříčlenné skupině za soupeře Francii a Velkou Británii

  Program WTA Tour

  LEDEN

  6.-13.

  Abú Zabí (WTA 500)

  10.-13.

  Kvalifikace Australian Open (Dubaj)

  Únor

  31. 1.-6.2.

  Melbourne 1 (WTA 500)

  Melbourne 2 (WTA 500)

  8.-21.

  Australian Open (grandslam)

  13.-19.

  Melbourne 8.-21. (WTA 250)

  Program ATP Tour

  leden

  5.-13.

  Delray Beach (ATP 250)

  Antalya (ATP 250)

  10.-13.

  Kvalifikace Australian Open (Dauhá)

  únor

  31. 1.-6.2.

  Melbourne 1 (ATP 250)

  Melbourne 2 (ATP 250)

  1.-5.

  ATP Cup (týmová soutěž)

  8.-21.

  Australian Open (grandslam)

  20.-28.

  Cordoba (ATP 250)

  Montpellier (ATP 250)

  březen

  27.-7.

  Rotterdam (ATP 500)

  Buenos Aires (ATP 250)

  6.-13.

  Dauhá (ATP 250)

  6.-14.

  Santiago (ATP 250)

  7.-14.

  Marseille (ATP 250)

  13.-20.

  Acapulco (ATP 500)

  Dubaj (ATP 500)

  22.-4.4.

  Miami (Masters 1000)

 • Žebříček

  Češky na žebříčku WTA

  6. Kar. Plíšková

  8. Kvitová

  21. Vondroušová

  27. Muchová

  37. Strýcová

  52. Bouzková

  59. Siniaková

  65. Krejčíková

  69. Kr. Plíšková

  120. Martincová

  Češi na žebříčku ATP

  68. Veselý

  195. Macháč

  199. Rosol

  232. Kolář

  294. Kopřiva

  311. Vrbenský

  342. Šafránek

  351. Lehečka

  360. Šátral

  362. Forejtek

  Česká tenistka Markéta Vondroušová Česká tenistka Markéta VondroušováFoto Profimedia.cz

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud