
- Video se připravuje ...
Na konci března oznámila šokující konec tenisové kariéry teprve ve svých pětadvacetiletech světová jednička a aktuální vítězka Australian Open Ashleigh Bartyová. Jenže ve světě bílého sportu není o překvapivé konce nouze. Pojďme si připomenout, jak taková loučení probíhala.
JUSTIN HENINOVÁ
Nemusíme jít daleko. V roce 2008 v 25 letech skončila na vrcholu vítězka jednačtyřiceti turnajů Justin Heninová - a stejně jako nedávno v případě Australanky Bartyové to bylo v pozici světové jedničky. O dva roky později se Belgičanka na kurty vrátila a dokonce prošla do finále hvězdného podniku v Melbourne. Avšak se začátkem roku 2011 to hráčka s dost možná nejlepším jednoručným bekhendem v dějinách zapíchla definitivně. A zatímco její první opuštění světa tenisu bylo zahaleno mlhou, napodruhé měl její konec zřetelný důvod: zdravotní trable.
BJÖRN BORG
Teprve v 26 letech pověsil raketu na hřebík legendární Björn Borg hrající s nezaměnitelnou bílou čelenkou. Hvězdný Švéd vyhrál jedenáct grandslamů v rozpětí let 1974 až 1981. Pouhých sedm let od jeho sedmnácti do čtyřiadvaceti mu stačilo na to, aby se zapsal mezi nesmrtelné. Mnohokrát triumfoval na Wimbledonu i v Paříži, čtyřikrát byl ve finále US Open. Nejméně mu to šlo v Austrálii, kde se dostal nejdál do 3. kola. Vyhrál prakticky vše, už se neměl kam dál zlepšovat. Proto u něj došlo ke ztrátě motivace. A ještě k tomu byl celosvětovou celebritou, čemuž se rovnal zájem fanoušků o jeho osobu. To došlo až do bodu, kdy už nemohl dál. Později se ještě k tenisu vrátil, ke svým předchozím výkonům se už ale nepřiblížil a skončil nadobro.
STEFFI GRAFOVÁ
Ve třiceti skončila legendární Němka a partnerka André Agassiho Steffi Grafová. Se získanými dvaadvaceti grandslamy dlouhé roky držela rekord otevřené éry, než ji překonala Serena Williamsová. Získala unikátní Golden Slam za všechny vyhrané grandslamy v jedné sezoně a olympijské zlato k tomu. Dominovala světovému tenisu v 80. a 90. letech. Ke konci století ji už trápila častá zranění a kariéru uzavřela v roce 1999 těsně před US Open. Téhož roku přitom ještě triumfovala v Paříži a došla do finále Wimbledonu. Nedávno se dnes dvaapadesátiletá dáma svěřila, že jí tenis zničil tělo a dodnes se potýká se zdravotními komplikacemi.
MARIA ŠARAPOVOVÁ
Ve dvaatřiceti se loučila ruská ikona Maria Šarapovová. V jejím případě nelze úplně mluvit o extrémně předčasném konci, jenže kdo ví, zda by nehrála dodnes, kdyby neuvízla v dopingové síti a nemusela si dát nucenou pauzu po nedovoleném užití meldonia. Po tomto incidentu z roku 2016 to už nebyla ona. Z obávané pravoruké hráčky se stala snadná kořist. Někdejší světová jednička, pětinásobná grandslamová vítězka a stříbrná medailistka z olympiády v Londýně se po restartu kariéry propadla do čtvrté stovky žebříčku a potýkala se s mnoha zraněními.
MONICA SELEŠOVÁ
Monica Selešová sice oficiálně oznámila konec kariéry v roce 2008, jenže už pět let předtím do ruky nevzala raketu, takže svůj poslední zápas odehrála v pětadvaceti letech. V šestnácti ovládla Roland Garros - a než oslavila dvacítku, nasbírala dalších sedm grandslamových titulů. To zůstává rekordem v rámci moderní éry. Její sportovní i psychický pád předzmanel útok fanatického fanouška její soupeřky Steffi Grafové na turnaji v Hamburku. Po této nehodě, která se na ní podepsala zásadním způsobem, si dala dvouletou pauzu. A přestože ještě později vyhrála Australian Open, už nedominovala zdaleka jako dřív.
NICOLE VAIDIŠOVÁ
Jak raketově do profesionálního tenisu vstoupila, tak rychle z něj také odešla. Přesto toho stihla víc než dost. Současná manželka Radka Štěpánka Nicole Vaidišová se v roce 2004 stala v patnácti letech šestou nejmladší vítězkou na okruhu WTA. V květnu 2007 dosáhla svého nejvyššího kariérního umístění, když platila za světovou sedmičku. Ovšem v březnu 2010, nedlouho před svými jednadvacátými narozeninami, se vším vinou ztráty motivace sekla. Posléze se ještě vrátila, ale po sérii neúspěchů skončila definitivně.
ANNA KURNIKOVOVÁ
Ve velmi mladém věku dvaadvaceti let, se s tenisem rozloučila Ruska Anna Kurnikovová. Na přelomu století byla považována za naprostou ikonu a jednu z nejslavnějších hráček své éry. Navzdory tomu, že nevyhrála žádný turnaj. Její hru zastavily potíže s páteří, a tak plynule přešla do světa modelingu a reklamy. Na rozdíl od dvouhry mívala partnerka španělského zpěváka Enrique Iglesiase významnější úspěch v deblu, v němž bývala světovou jedničkou.