Je to jak epidemie dnešních dnů, která obchází dámskou šatnou. Bum, a podání letí do půlky sítě. Dvojchyby dusí i ty největší hvězdy ženského tenisu.
Šarapovová, Safi nová, Ivanovičová, ty všechny si prožívají peklo na základní čáře, když mají uvést tenisák do hry.
A hlavní nepřítel je strach. Strach z dalšího selhání, z dalšího zadarmo odevzdaného fiftýnu.
„Problém není v mém podání, ale v mém mozku," ťuká si na hlavu světová jednička Dinara Safi nová.
Berdych zlobil Argentinec: Podával jako McEnroe »
Petra Kvitová, devatenáctiletá Češka a dnešní soupeřka Safi nové ve 3. kole US Open, má jednoduchý plán, jak dráždit favoritku. Při druhém podání Rusky si stoupne hluboko dovnitř kurtu, zadupe nohama a nasadí výraz dravce čekajícího na snadnou kořist.
„Pro holku na servisu je to zničující. Znervózní ji to, je to psychický nátlak. Znám to z vlastní zkušenosti," přiznává Kvitová, jež si drtivými a riskantními returny v předchozích kolech vydláždila cestu až k utkání se světovou jedničkou. „A třeba to půjde i tentokrát," věří.
Moc dobře ví, že Safi nová strádá trádá a za dva zápasy ve Flushing Meadows Meau spáchala 26 nevynucených chyb při servisu. „Nesoustředím se. Vím, co dělám špatně, ale jsem tak blbá, že to pořád opakuju," zoufá si třiadvacetiletá Ruska, jejíž generálka na US Open v Torontu skončila už v prvním zápase.
Hlavní důvod? 17 dvojchyb.
S průměrem 8,14 dvojchyby y na utkání ale vede letošní černý rámů žebříček někdo jiný - trojnásobná šampionka grandslamů Maria Šarapovová, pro niž bývalo alo podání ničivou zbraní. Po operaci raci ramene a devíti měsících mimo mo profesionální tenis však svůj servis serketa kompletně předělala.
Raketa opisuje kratší smyčku, šetří se problematická prooveň část těla, ale zároveň trpí samotná hra.
„Přijde mi, jako bych soutěžila těžila sama se sebou v tom, kolik udělám ělám dvojchyb a stejně zápas vyhraju," zvedá oči v sloup Šarapovová.
Ani ona se ale zatím nepřiblížila své krajance a předchůdkyni s panenkovskou tváří Anně Kurnikovové.
Ta ve druhém kole Australian Open 1999 ztropila neskutečných 31 dvojchyb, což je víc než jeden celý odevzdaný set, a přesto dokázala postoupit. Ten rok v prvních čtyřech utkáních sezony dosáhla strašidelných 96 „deblů".
Provokativní, v Americe až téměř nekorektní otázkou zůstává, proč tolik dvojchyb páchají pouze dívky. Na mužském okruhu se s takovými potížemi nesetkáte. Snad jen subtilní Argentinec Guillermo Coria, finalista French Open 2004, bojoval za poslední sezony s podobnými démony.
„To je prostě specialita bab," nezastírá Kvitová. „Nedokážeme se tak koncentrovat, všechno si hrozně bereme. V zápase dám dva debly a už mám v hlavě myšlenky na další. A když už se člověk klepe před druhým podáním a říká si, hlavně aby to nezkazil, tak servis samozřejmě zkazí. S náma je to prostě těžký," usmívá se Kvitová.
Ukázkovým případem je krach a postupné uvadání Srbky Any Ivanovičové.
Z bývalé prominentky bílého sportu je uzlíček nervů, který se často ani k podání nedostane.
Její nadhozy na servis jsou tak nemotorné, že je musí i třikrát opakovat. Dělá to schválně, soptí soupeřky. „Tak pocuchané nervy nemáme ani my v našem věku," kroutila hlavou padesátnice Martina Navrátilová.
Není divu, že se Ivanovičová chystá vybrat blíže nespecifikovanou pauzu od turnajů, otočí stránku a začne nanovo.
Krize sebevědomí, to je totiž nejčastější diagnóza v případě hráček, jež jsou „out of service", tedy mimo provoz. Safi nová, rozpolcená královna tenisu, na niž létají otrávené šípy za to, že ještě nikdy nevyhrála grandslamový turnaj, je dobrým příkladem.
A žena, jež celou debatu rozpoutala, si zatím po Flushing Meadows adows chodí ve slušivém tričku s nápisem pisem „Eso". Ano, Serena Williamsová se vá může smát. Má totiž nejtvrdší, nejúčinnější a nejspolehlivější podání ze všech dnešních tenistek.