22. února 2010 • 21:27

Rakušané ovládli soutěž družstev, Češi sedmí

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hovorka bilancuje po kariéře: Mám před sebou čistý stůl. Co řekl o potyčce s Kangou?
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rakouští skokané na lyžích ve složení Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer bez problémů obhájili olympijské vítězství v soutěži družstev. Čtveřice Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Jakub Janda obsadila sedmé místo. Češi sice o dvě pozice vylepšili své umístění z her v Turíně, ale měli větší ambice."Vzhledem k sezoně nebo k minulým letům je to velice dobrý výsledek. Měli jsme myšlenky, že kdyby se sešel den a bylo i štěstí, tak se mohlo myslet vysoko, ale takový je sport. Určitě to je dobrý výsledek," řekl trenér David Jiroutek.

"Sedmá místa tu máme dvě (ještě Hájek v individuálním závodě na velkém můstku) a chybělo málo a mohlo to být jinde. Jsme spokojený."Na druhém místě skončili Němci Michael Neumayer, Andreas Wank, Martin Schmitt a Michael Uhrmann, třetí skončili Norové, kteří skákali v sestavě Anders Bardal, Tom Hilde, Johan Remen Evensen a Anders Jacobsen.

Dvojnásobný vítěz individuálních závodů Simon Ammann nezávodil, neboť Švýcaři mají na olympiádě pouze dva skokany.

"Je to skvělé, ale myslím, že to byl pohodový závod, že jsme nebyli pod takovým tlakem," řekl za Rakušany Loitzl. "Věděli jsme, že máme nejlepší a nejsilnější tým, takže nám bylo jasné, co musíme dělat, abychom vyhráli," dodal. "Je to pro nás důstojný závěr a odměna za čtyři roky práce. Je to nepopsatelný pocit," přidal se Schlierenzauer.

Z českého kvarteta zahajoval Hájek, aby využil jako kvalitní letec vyšší nájezdové okno a vytvořil svým kolegům náskok, ale tento záměr úplně nevyšel a bylo z toho 129 metrů.

"Skok nebyl uvolněný," komentoval svůj výkon Hájek. V druhém pokusu se zlepšil na 135 metrů a třetím nejdelším skokem série smazal ztrátu českého týmu ze sedmé pozice po prvním kole a posunul české kvarteto na šesté místo. "Druhý kolo bylo uvolněný, takže dobrá tečka za dobře zvládnutou olympiádou," řekl Hájek.

Koudelka v prvním kole zapsal 131 metrů a jeho solidní výkon znamenal druhý nejdelší skok série. "Zkušební kolo mi nevyšlo, tak jsem byl nervóznější, ale dobře to dopadlo, byl do dobrý skok," prohlásil Koudelka.

Ve finálovém kole zabojoval a v dobrých povětrnostních podmínkách předvedl 135,5, což znamenalo posun na páté místo a návrat do teoretického boje o bronzovou medaili.Hlava, papírově nejslabší článek českého kvarteta, předvedl napoprvé 125 metrů, což znamenalo průběžný pokles.

"Ten skok se mi moc nepovedl. Ale budu bojovat," sliboval po prvním kole. Zlepšil se ale jen o jeden metr a bylo jasné, že český tým cenný kov nezíská.V prvním kole se skok příliš nepovedl ani Jandovi (128 m) a někdejší vítěz Světového poháru nezazářil ani v druhém skoku, kdy 129 metrů znamenalo konečnou sedmou pozici.

"Byla tam díra a měl horší podmínky," řekl Jiroutek. "První skok byl víc dopředu a druhý nevím," řekl Janda, pro kterého byl Vancouveru poslední olympiádou v kariéře, jak sám řekl.

Očividně pro něj sedmé místo znamenalo trochu zklamání. "Rozjetý to bylo velice dobře. Nevím, jestli to je uspokojivé. Určitě jsme pomýšleli výš, ale konkurence je hrozně velká," uvedl Janda.Čeští skokané chtěli stmelit tým a do závodu nastoupili s odbarvenými vlasy, jen Hlava sáhl pouze k melíru.

"Už jsme byl párkrát na blond a hrozně dlouho mi trvalo, než to odrostlo, takže jsem řekl, že maximálně melír," komentoval to Hlava.Rakušané vedli od prvního skoku a už nikoho před sebe nepustili; v prvním kole měli dokonce pokaždé nejlepší skok.

V druhém se nepovedl doskok při dlouhém pokusu Koflerovi a zejména Schlierenzauerovi, který si hrábl rukou o sníh po rekordním letu 146,5 metru, přesto Rakušané bez potíží obhájili olympijské vítězství. Tím si spravili chuť, neboť v soutěži jednotlivců získal "jen" dva bronzy Schlierenzauer.Pořadí:

1. Rakousko (Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer) 1107,9 b.,

2. Německo (Neumayer, Wank, Schmitt, Uhrmann) 1035,8,

3. Norsko (Bardal, Hilde, Evensen, Jacobsen) 1030,3,

4. Finsko (Hautamäki, Happonen, Keituri, Olli) 1014,6,

5. Japonsko (Ito, Takeuči, Točimoto, Kasai) 1007,7,

6. Polsko (Hula, Rutkowski, Stoch, Malysz) 996,7,

7. Česká republika (Hájek, Koudelka, Hlava, Janda) 981,8,

8. Slovinsko (Pikl, Meznar, Prevc, Kranjec) 958,8.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud