2. března 2010 • 04:59

Vyhrál majlant, chtěl se zabít. Teď má stříbro

Autor:
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jestli bude Hollywood chtít natočit film podle nějakého příběhu letošní olympiády, pak těžko pomine osud Jereta Petersona. Americký akrobatický lyžař si postupně prošel tragickou smrtí kamaráda, obrovskou výhrou v kasinu, vyloučením z Her v Turíně 2006, chudobou, pokusem o sebevraždu. A nakonec, jako v pohádce, ziskem stříbrné medaile na olympiádě ve Vancouveru.



Seděl v autě na parkovišti a byl pevně odhodlán to udělat. Byl rok 2007 a Jeret Peterson se chystal k sebevraždě. Byl naštvaný na celý svůj život, na všechny kolem, na sebe. Sami posuďte, jak neuvěřitelnou spirálou zážitků do té doby proletěl.

Když mu bylo pět let, sestra se mu zabila při autonehodě. Jako malý musel přetrpět sexuální zneužívání. Rodiče se ve zlém rozvedli. V pubertě propadl alkoholu a drogám, holky střídal jak ponožky.

Jeret PetersonJeret Peterson

Pak se mu před očima zastřelil jeho dobrý kamarád. V Petersonově domě, navíc jen chvíli poté, co se s ním pohádal. Dodnes si pamatuje i nejděsivější detaily téhle chvíle.

Smůla, hrůza, běs. Jako kdyby se těch tří slov neměl nikdy zbavit. Proto se mu zdálo naprosto nepochopitelné, že se mu jednou zničehonic zadařilo. A jak. S pouhými pěti dolary v kapse zkusil štěstí v kasinu v Las Vegas. Věřte nebo ne, ten den nad ním svítila šťastná hvězda – odcházel s 550 tisíci dolary!

„Jenže dlouho mi nevydržely. Hodně z toho jsem rozdal kamarádům, do toho jsem špatně investoval,“ popisuje. „Za čtyři roky jsem zkrátka neměl ani floka. Byl jsem úplně na mizině.“

Nebýt lyžování, z téhle facky by se jen tak neotřepal. Na lyžích byl schopný zapomenout. Obrovsky dřel. Svět se vždycky jakoby smrsknul: Byl tu jen on, sníh a nenapodobitelný trik Hurricane, Petersonova specialita,

„Když letím vzduchem hlavou dolů, cítím se víc v pohodě než když stojím nohama na zemi,“ vyznal se jednou.

Jeret PetersonJeret Peterson

Se svou jízdou byl jedním z favoritů turínské olympiády 2006. Po prvním pokusu byl třetí, jenže druhý pokazil a skončil „až“ sedmý. Večer po závodě se hrozně opil a brutálně se popral. Byla z toho obrovská aféra, američtí funkcionáři ho za trest vyhodili z olympiády.

Tohle byla rána, zase se ocitnul na dně. Pochyboval, co má tohle všechno za smysl. Vzpomněl si na způsob, jakým to vyřešil jeho kamarád. Teď měl k sebevraždě blízko i on. „Už jsem měl dost všeho toho utrpení,“ vysvětluje Peterson. „Prostě jsem si řekl: O.K., tak to skončeme.“

Seděl v autě na parkovišti, vzal do ruky mobil. Už se chtěl jen rozloučit se svou přítelkyní. Do toho jej však ozářilo světlo a na okénko mu zaťukal policista. Jen proto přežil ten kritický večer. Jen proto žije i dnes.

A jen proto mají USA na letošní olympiádě o medaili víc. Peterson se po překonání hrozivých depresí zase jednou ponořil do sportovní dřiny, upnul se směrem k Vancouveru. Přestal pít. A v jeho temném životě se projednou zase rozjasnilo.

V Kanadě znovu zkusil trik Hurricane, jako v Turínu. Teď ho ale nepokazil. Už když dopadnul, věděl, že tohle bude dobré. Po závodě mu na krk pověsili stříbrnou medaili. Potěžkával ji v dlani jak největší bohatství světa.

„Tahle placka znamená, že jsem tamto všechno překonal,“ řekl dojatě serveru ESPN. Věří tomu. Moc věří.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 







Klasická verze
Mobilní verze