Africký pohár národů -  ONLINE PŘENOS -  Egypt : Maroko - 30. ledna 2022   16:00

Egypt
Egypt
53' M. Salah  • 100' Trézéguet
2:1
(0:1)
Maroko
Maroko
7' Búfál
Egypt
Gabaski (96. M. Sobhí) – Kamál, Abdelmonem, Hegází (46. Trézéguet), al-Futúh – Ašraf (91. Alá), Alnaní, as-Súlija – Saláh /C/ (120+3. Hamdí), Mohamed (111. R. Sobhí), Marmúš (80. Sajid).
Gád – as-Saíd, Ášúr, Dáwud, Lášín, Šeríf.
N´Diaye – Samba, Camara (SEN)
Ahmadou Ahidjo Stadium, Yaoundé
Maroko
Búnú – Masina, Akird, Saïss /C/, Hakimí – Barkok (104. Abúchlál), Amrábat, Amalláh (86. Lúzá), al-Haddádí (111. Tísúdálí) – Búfál (66. Rahímí), Nasírí (86. R. Máí).
Tagnautí – Alakúš, S. Máí, Šíbí, Šáklá, Únáhí, Šáír.

Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 5:8. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 31:19.
Z vyhecovaného severoafrického derby postupují do semifinále proti domácímu Kamerunu fotbalisté Egypta! Zápas se pro ně nevyvíjel dobře, hned ve 3. minutě faulovali v šestnáctce a Búfál z penalty otevřel skóre. Hned na začátku druhého poločasu proměnil egyptský nápor dorážkou po rohovém kopu Saláh. Maroko mohlo zápas rozhodnout, poslední půlhodinu řádné hrací doby mělo tlak i řadu standardek, ale největší šanci později zraněný Gabaski vyškrábl na břevno.
Prodloužení tak rozhodl po skvělé Saláhově akci střídající Hasan „Trézéguet“ a fotbalisté z Atlasu se sestavou nabitou hvězdami elitních evropských lig se již nezmohli na pořádnou odpověď.
120+3'
120+3'
Ještě taktické střídání v mužstvu Egypta: ze hřiště odchází Mohamed Saláh, přichází Marwán Hamdí.
120+2'
Naprosto příšerná rozehrávka trestného kopu záchrany dozadu vedla k brejku Egypťanů přes celé hřiště ve čtyřech na jediného beka před prázdnou bránou. Přesto „faraóni“ vítězství nezpečetili, když Saláh opuštěnou svatyni Maroka zpoza šestnáctky minul.
120+1'
Na začátku nastavení krátký roh pro Maroko. Ímrán Lúzá musí předvést své umění lépe než to udělal při předchozí příležitosti. Přes celé hřiště běží i brankář Búnú, Maroku jde o všechno a hraje vabank!
120'
Ještě dvě minuty nastavení dělí Egypt od postupu do semifinále. Teď zase pro změnu absolutně nechápu důvod nastavení, protože za druhé prodloužení nedošlo ani k jediné prodlevě.
119'
Pokusy jako tento v podání Sufjána Rahímího rozhodně penaltový rozstřel nepřivolají. Marocký útočník napřáhl z velké dálky a míč letí až na tribunu.
118'
Amrábatova ulička zůstala nepochopena, kolem Sobhího kryli míč tělem tři jeho bránící spoluhráči.
117'
Teď to Lvi z Atlasu zkusili nákopem přes půl hřiště, který před nabíhajícími útočníky pokryl Kamál.
115'
Abúchlál se protáhl kolem al-Futúha do pokutového území, kde však útočníkovi Alkmaaru odskakuje míč od nohy do zámezí.
113'
Sufján Amrábat vyhnal příliš prudkou kolmicí Zakarju Abúchlála mimo hřiště. Maročanům se znovu zkrátil čas na udržení v turnaji.
112'
Na druhé straně se prezentoval lepším pokusem Ahmed Sajid. Na hranici šestnáctky si zasekl míč kolem protihráče a levačkou ho poslal těsně nad břevno.
111'
Amrábatova rána ze střední vzdálenosti letěla nad břevnem až na okraj rozsáhlého atletického prostoru za bránou Egypta.
111'
Střídá také Maroko: ze hřiště odchází Munír al-Haddádí, přichází Tárik Tísúdálí.
111'
Střídání v týmu Egypta: ze hřiště odchází Mustafa Mohamed, přichází Ramadán Sobhí.
110'
Ašraf Hakimí se marně vzteká, pomezní při jeho centru teč egyptské kopačky neviděl.
109'
as-Súlija poslal míč skluzem na vlastní bránu, Sobhí si nebyl jistý, zda může hrát rukama, tak raději balon zpracoval hrudí a odkopl prudce halfvolejem.
107'
Hakimí se probíjel k míči před zraky pomezního v rozporu s pravidly.
106'
Začalo druhé prodloužení.
105+2'
První poločas prodloužení skončil.
105+2'
Ašraf Hakimí však provedl trestný kop z takřka ideálního místa hodně mizerně a vysoko překopl egyptskou bránu.
105+1'
Žlutou kartu dostává Mohamed Abdelmonem (Egypt). Zezadu stáhl za rameno Rahimího a poskytuje Maroku příležitost trestného kopu jen asi dva metry před velkým vápnem.
105'
Mohamedova střela z dálky se nevešla mezi tyče.
104'
Střídání v týmu Maroka: ze hřiště odchází Ajmán Barkok, přichází Zakarjá Abúchlál.
103'
Maročané se opět chopili míče, zatím je však soupeř nepouští s kombinací o moc dál než za půlící čáru.
100'
Egypt právě vstřelil branku!
Saláh teď prokázal své jedinečné kvality. U pravé postranní čáry si počkal na hranici ofsajdu, po rychlém sprintu našel přes několik hráčů přesně místo, kam nabíhal HASAN „TRÉZÉGUET“ a ten umístil míč bezpečně za záda Jásína Búnú, který přízemní centr těžce podcenil.
97'
Sobhí vyrazil dost nejistě pro nakopávaný míč. Jednou rukou ho sice vyplácl, ale pak naskočil na záda spoluhráče Kamála.
96'
V bráně Egypta dochází k dlouho očekávané změně: několikrát ošetřovaný brankář Mohamed Abú Gabál „Gabaski“ odkulhal ze hřiště, kam přichází Mohamed Sobhí.
94'
al-Haddádí si narovnal míč před velkým vápnem a povedenou střelou těsně překopl egyptskou bránu.
93'
Po rohovém kopu Muníra al-Haddádího hlavičkuje vysoko nad břevno Romain Saïss.
92'
Standardka se však Imránu Lúzovi nepovedla, Maročané na příliš vysoký centr naskakovali marně. Alespoň že tečovaný míč vynesl roh.
91'
Kamál zezadu strčil do protihráče a zavinil nadějný přímý kop pro Maroko z 25 metrů.
91'
Egypt o přestávce vystřídal: místo Ajmána Ašrafa nastupuje do prodloužení Mahmúd Alá.
91'
Začal první poločas prodloužení.
Statistiky po 2. poločase:
Držení míče 58% – 42%, střely na bránu 4:4, střely mimo 2:3, rohy 6:2, ofsajdy 2:2, fauly 24:17.
Egypt zahájil druhou půli náporem a dorážkou po rohovém kopu vyrovnal brzy liverpoolský Mohamed Saláh. Zhruba po hodině hry převzalo iniciativu Maroko, ve vyhecovaném a spoustou faulů a hádek rozkouskovaném zápase však nestrhlo vedení zpět na svou stranu, když největší šanci vytáhl Gabaski na břevno.
Nyní nás čeká po krátké přestávce prodloužení na 2x15 minut.
90+6'
Druhý poločas skončil.
90+6'
Ještě jeden přímý kop pro Egypt po vypršení avizovaného nastavení.
90+4'
Saláh unikl Masinovi, pak sice při svém sólu ztratil míč, ale dostal pod tlak Akirda, kterému nezbylo než odkopnout do autu.
90+3'
Maročané vybojovali roh, který proletěl ven z šestnáctky nikým netečován.
90+3'
Saláhovo kličkování v šestnáctce zarazil odkopem do zámezí Adam Masina.
90+2'
Tak tohle je opravdu komedie. Gabaski zase vstává a náhradní brankář Egypta Sobhí míří potřetí za osm minut od postranní čáry zpět na střídačku.
90+1'
Rozhodčí nastavuje pět minut, opět mnohem méně než trvaly prostoje.
90'
Začíná to být ohraná deska. Brankář Gabaski si zase sedá na trávník a potřetí během deseti minut si žádá ošetření.
90'
Vše směřuje k prodloužení. Egyptští hráči si přihrávají na vlastní polovině, napadající Barkok fauluje Trézégueta.
88'
Tak i po druhém ošetření v krátké době se zabandážovaný Gabaski vrací do brány a jeho náhradník si po intenzivním rozcvičení u střídaček znovu sedá.
86'
Maroko dvojnásobně střídá: ze hřiště odcházejí Júsuf Nasírí a Selím Amalláh, přicházejí Raján Máí a Ímrán Lúzá.
86'
Gabaski si opět sedá a zřejmě nebude schopen v zápase pokračovat.
85'
Další z řady marockých trestných kopů zahazuje Hakimí pasem za čáru.
84'
Egyptský brankář si zřejmě natáhl třísla a musel být ošetřen, nyní je vše v pořádku a jeden z jeho spoluhráčů si bere na starost odkop od brány.
81'
Obrovská šance Maroka! Jeho kapitán Saïss prudce hlavičkoval z malého vápna a Egypt zachránil Gabaski, který vyškrabuje míč na břevno a od něj se míč odráží ven z nebezpečného prostoru.
80'
Střídání v týmu Egypta: ze hřiště odchází Umar Marmúš, přichází Ahmed Sajid.
80'
Žlutou kartu dostává Ajmán Ašraf (Egypt).
79'
Následný trestný kop Maroka, další do série, k ohrožení brány nevedl.
78'
Žlutou kartu dostává Ašraf Hakimí (Maroko).
78'
Žlutou kartu dostává Mustafa Mohamed (Egypt).
76'
Mezi oběma severoafrickými mužstvy probíhá na trávníku hromadná strkanice, do které se postupně zapojují i náhradníci a kdyby ho jeden z hráčů nedržel, vystartoval by i egyptský trenér Queiroz.
76'
Mohamed v ostrém souboji u postranní čáry svlékl Hakimího doslova z trenek. Ten okamžitě oplácel a vypukla potyčka.
75'
Munír al-Haddádí mohl vrátit Maroku vedení. Přímý kop z pravého křídla zatočil přímo na bránu, Gabaski však vyboxoval!
73'
Egypťané odvrátili ostře kopnutý přímák, navíc byl v tlačenici před bránou postrčen do krku bránící Abdelmonem.
72'
Hlavní rozhodčí běží k lavičce a uděluje žlutou kartu protestujícímu egyptskému trenérovi Carlosi Queirozovi.
72'
Na druhé straně se provinil Omar Kamál, když podrazil po levé lajně unikajícího Rahímího.
71'
Faulovaný Alnaní se také nedomohl udělení žluté karty pro protihráče. Senegalský sudí je dnes velmi benevolentní.
70'
Saláh nechal při slalomu proti ustupujícímu Masinovi míč za patami. Zmocnil se ho ještě as-Súlija, ale jeho centr letí za marockou bránu.
68'
Barkok ze strany podrazil rozběhnutého Saláha, který se předtím vyhnul jinému marockému fotbalistovi. Tenhle faul volal po žluté kartě.
67'
Júsuf Nasírí dobíhal prudkou Amrábatovu kolmici ve vápně, snažil se natočit tělo ke střele či centru, ale stačil míč jen lehce posunout do zámezí.
66'
Střídání v týmu Maroka: ze hřiště odchází Sufján Búfál, přichází Sufján Rahímí.
64'
Búfál posadil přímý kop na nepříliš těsně hlídaného Akirda, který hlavičkuje poměrně vysoko nad břevno. Alespoň zapisujeme Maroku první střelu po přestávce.
63'
Trestný kop pro Maroko po faulu na Amrábata.
61'
Na konci hřiště ztratil Sufján Búfál v souboji s přesilou stabilitu, zkoušel hrát ještě vkleče, ale nakonec míč neudržel uvnitř hřiště a kope se od brány Egypta.
61'
Amrú as-Súlija se domáhal vhazování, praporek ovšem míří směrem k egyptské bráně.
60'
Marmúšovu ruku na svých zádech ucítil Ašraf Hakimí a šel ochotně k zemi.
58'
Maročané poprvé po přestávce vystrčili útočná tykadla. Hakimího centr z levého křídla odkopl Ašraf za postranní čáru.
57'
Egyptská akce ztroskotala na ofsajdu.
55'
Saláh vnikl do pokutového území a opět přihrával doleva Mustafovi Mohamedovi, který trefil jen clonícího Romaina Saïsse.
53'
Poprvé na šampionátu padl v zápase faraónů více než jeden gól. Po rohovém kopu hlavičkoval Abdelmonem o zem, Búnú jen reflexivně vyrážel před sebe a do prakticky prázdné brány uklidil dorážku MOHAMED SALÁH.
52'
al-Futúh se prosadil v pádu k centru, který o nataženou nohu Hakimího vynesl Egyptu další roh.
51'
Ani z pátého rohu Egypta nevzešla hrozba pro bránu Lvů z Atlasu.
50'
Marmúšův ostrý centr zleva odhlavičkoval v předklonu Nájif Akird těsně před Mohamedem, který se po míči také natahoval.
49'
Saláh se snažil kličkami zmást Masinu a natáhl na sebe pozornost vícero Maročanů, načež pěkně přiťukl míč do strany Trézéguetovi, jehož prudká křížná šleha se mezi tyče jen těsně nevešla.
48'
S polovysokým centrem z pravého křídla si pevná marocká obrana poradila.
46'
Egypt nastupuje s jednou změnou v sestavě: místo Ahmada Hegázího přichází Hasan Trézéguet.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 63% – 37%, střely na bránu 2:1, střely mimo 1:2, rohy 4:1, fauly 10:9, ofsajdy 0:1.
Ráz utkání určila hned třetí minuta, ve které Ašraf podrazil v pokutovém území Hakimího a až na zásah VAR nařízenou penaltu proměnil Búfál. Maroko udrželo svůj náskok celý rozkouskovaný poločas. Búnú čelil jediné nebezpečné ráně a Egypt musí změnit pravidlo všech svých dosavadních zápasů o nejvýše jedné vstřelené brance.
45+3'
45+3'
Rozhodčí ještě nechal dokončit Marmúše slalom, při kterém v rohu šestnáctky narazil do Búfála jako do zdi.
45+2'
Egypťané se neprosadili a odkopává se od marocké brány.
45'
Nastavují se jen 2 minuty, přitom jen při prohlížení videa před penaltou se nehrálo déle a kromě toho byly dvě pauzy při ošetřování hráčů.
44'
Na trávníku je ošetřován Alnaní.
42'
Centrovaný míč letí do rukavic Jásína Búnú.
42'
Mustafa Mohamed se ve vápně obtočil kolem dvojice bílých a vybojoval třetí roh pro Egypt.
40'
Ajmán Barkok pálil z dálky, hlava brní po obětavém zákroku Mohameda Abdelmonema.
39'
Po přímém kopu Adama Masiny to Maročané zkoušeli ještě dvakrát nákopy do šestnáctky, přehuštěným prostorem však míč neprošel.
36'
Umar Marmúš získaný rohový kop sám rozehrál, „faraóni“ se však nedostali k zakončení.
35'
Marmúš se pěkně uvolnil na pravé straně šestnáctky, mezi dvěma hráči odcentroval, ale třetí z Maročanů odhlavičkoval míč na roh.
34'
Žlutou kartu dostává Selím Amalláh (Maroko).
33'
Po dlouhých dohadech zakroutil Hakimí přímý kop zpoza pokutového oblouku přes zeď metr vedle egyptské levé tyče.
31'
Egyptští fotbalisté se sesypali kolem rozhodčího N´Diaeho poté, co Muhammad Alnaní trefil míčem ruku, o kterou se opíral klečící al-Haddádí. Senegalský arbitr to neviděl jako nedovolenou hru marockého hráče a naopak nařizuje trestný kop pro soupeře.
28'
Marocký brankář vykopává od brány po nepřesné průnikovce.
25'
Žlutou kartu dostává Omar Kamál (Egypt).
24'
Přímý kop Umara Marmúše z pravé strany Maročané vyhlavičkovali jen k al-Futúhovi, který prudkou ránu z 22 metrů ještě otřel o zadek bránícího Amrábata. Búnú však stačil zareagovat a po své levici oběma rukama vyráží.
23'
Právě Mohamed teď utržil bolestivou ránu v hlavičkovém souboji od Amrábata.
22'
Mustafa Mohamed potáhl míč a vypálil ještě před velkým vápnem, trajektorie střely však směřovala od brány.
20'
Proměněná penalta je stále jedinou čárkou ve statistikách střel na obě strany.
18'
Ten se však Saláhovi vůbec nepovedl, kroucený centr se stočil do zámezí u opačného rohového praporku.
18'
Tečovaný pokus vyletěl vysokým obloukem za čáru a Egypt bude pokračovat rohem.
17'
Po rozehrání dozadu byl naopak sražen k zemi Mohamed Saláh a je tu nebezpečnější přímý kop pro Egypt.
16'
Boj uprostřed hřiště přerušil faul na Muníra al-Haddádího.
15'
Na trávníku leží Amrú as-Súlija a Egypťané až po chvíli přerušují na pokyn rozhodčího hru.
12'
Po rohu pálil Munír al-Haddádí pouze do obránce.
11'
Selím Amalláh postupoval směrem k rohu egyptského velkého vápna, kde jeho průnik zastavuje tečí na roh Abdelmonem.
9'
Egyptští fotbalisté vybojovali první roh zápasu. Bývalý Vaclíkův konkurent ze Sevilly Jásín Búnú si centr pohlídal a vyboxoval daleko pryč.
7'
Maroko právě vstřelilo branku!
Z pokutového kopu otevírá skóre nechytatelnou střelou do horního rohu útočník francouzského Angers SUFJÁN BÚFÁL.
5'
Nejdříve to vypadalo na opačný verdikt, ale nakonec rozhodčí N´Diaye po prohlédnutí záznamu přece jen nařizuje penaltu pro Maroko! Podle mého názoru správně.
3'
Ajmán Ašraf podrazil již uvnitř šestnáctky Ašrafa Hakimího a Maročané se domáhají penalty. Čeká se na verdikt VAR.
2'
Adam Masina chytil za paži Mustafu Mohameda jako četník zloděje a stáhl ho k zemi. Tady klidně mohla přijít karta, rozhodčí však jimi zpočátku šetří.
1'
První marockou akci zastavuje zdvižený praporek jednoho ze senegalských pomezních.
1'
Fotbalisté Egypta nastoupili v červených dresech a černých trenýrkách, Maročané v bílých sadách.

Egypt: Gabaski – Kamál, Abdelmonem, Hegází, al-Futúh – Ašraf, Alnaní, as-Súlija – Saláh (C), Mohamed, Marmúš.

Náhradníci: M. Sobhí, Gád – Alá, as-Saíd, Ášúr, Trézéguet, Sajid, Dáwud, Lášín, R. Sobhí, Marwán, Šeríf.
Trenér: Queiroz.

Maroko: Búnú – Masina, Akird, Saïss (C), Hakimí – Barkok, Amrábat, Amalláh, al-Haddádí – Búfál, Nasírí.

Náhradníci: Tagnautí – Alakúš, S. Máí, Šíbí, Šáklá, Lúzá, Rahímí, Únáhí, Šáír, Abúchlál, R. Máí, Tísúdálí.
Trenér: Halilhodžić.

Rozhodčí: N´Diaye – Samba, Camara (SEN).
Výkop byl posunut o hodinu a začne se tedy již v 16:00.
Obě země se utkaly ve čtvrtfinále Afrického poháru také v roce 2017, kdy zvítězili pozdější stříbrní medailisté Egypťané 1:0 gólem z 88. minuty.
V témže roce je los svedl i v kvalifikaci o další šampionát a úspěšnější bylo naopak po výsledcích 3:1 doma a 1:1 Maroko.
Maroko
Svěřenci bývalého kouče Paříže Saint-Germain Vahida Halilhodžiće nenašli přemožitele již ve 21 mezistátních utkáních v řadě. Naposledy podlehli v říjnu 2019 Gabonu. Svou sérii na Africkém poháru prodloužili výhrami 1:0 nad Ghanou, 2:0 nad Komorami a zachráněnou remízou 2:2 v 84. minutě právě s Gabonem. V osmifinále Maroko otočilo utkání s Malawi na 2:1 a proti Egyptu se popere o teprve druhou účast mezi nejlepší čtyřkou od roku 1988.
Egypt
Historicky nejúspěšnější země afrických šampionátů chce navázat na zlatý hattrick z let 2006-2010. Letos padl v každém zápase „faraónů“ nejvýše jediný gól. Porážku 0:1 s Nigérií napravily výhry nad Guineou-Bissau a Súdánem, v osmifinále pak po bezbrankovém souboji včetně prodloužení vyřadili Pobřeží Slonoviny v penaltovém rozstřelu.
V nominaci Egypta převažují hráči z tamní ligy, které doplňuje pět hvězd z evropských lig – Anglie, Německa a Turecka; ještě jeden působí v Saúdské Arábii.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.