Bundesliga - 17. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Leverkusen : Dortmund - 19. ledna 2021   20:30

Leverkusen
14' Diaby (Bailey) • 80' Wirtz (Diaby)
2:1
(1:0)
Dortmund
67' Brandt  (Delaney)
Leverkusen
Hrádecký – L. Bender, Tah, Tapsoba, Wendell (60. Sinkgraven) – Wirtz, Aránguiz (C) (70. Demirbay), Amiri – Diaby, Alario (69. Schick), Bailey.
Zwayer – Dietz, Achmüller
BayArena, Leverkusen
Dortmund
Bürki – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham (83. Moukoko), Delaney – Sancho (73. Reyna), Reus (C) (89. Tigges), Brandt – Haaland.
Hitz – Morey, N. Schulz, Ł. Piszczek, Dahoud, Reinier, Reyna, Moukoko, Tigges.

Pohledem na statistiky se s vámi loučím a doufám, že jste si dnešní utkání užili minimálně stejně jako já. Přeji vám pohodový zbytek pracovního týdne a budu se někdy příště u německého fotbalu těšit opět napočtenou!
Držení míče: 48 % : 52 %.
Střely na branku: 13:3. Střely mimo: 10:12. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 13:8.
V nekompletní tabulce 17. kola tak Leverkusen dočasně skáče na druhé místo s 32 body, na Bayern ztrácí čtyři. Bodově je pak srovnán s Lipskem, to však hraje zítra s černým koněm z východní části Berlína – Union Berlín. Dortmund naopak poprvé za rok 2021 prohrává a v případě bodového zisku Unionu zítra může ze třetího místa spadnout.
Dortmund může příčítat ztrátu především hrubě nevydařenému prvnímu poločasu, ve kterém se nedostal prakticky do žádného zakončení a vedení 1:0 pro něj bylo v kontextu nevyužitých příležitostí Leverkusenu ještě milosrdných. Do druhé půlky ale vstoupila naprosto jiná Borussia, zpřesnila hru a zcela vymazala ze hry ofenzivní sílu Bayeru. Branku dali však žlutočerní jenom jednu, přičemž zahozená šance Brandta ze 68. minuty po vedoucím gólu doslova křičela. A tak rozhodla chyba v komunikaci mezi stopery, když Delaney pokrýval odkop jenom nepřesnou hlavičkou na Hummelse, z čehož vzešla ztráta a druhá branka Leverkusenu.

U Leverkusenu se naopak opakoval herní vzorec, který šlo vidět například v předvánočním šlágru s Bayernem. I tam odehrál skvělou první půlku, dostal se do vedení, jenže druhou půli nezvládl a Bayern začal hrát svoji hru. Oproti dnešnímu zápasu však byl jediný rozdíl, Werkself to dnes dotáhli do tříbodového konce. Tak či tak, viděli jsme dnes naprosto skvělé utkání, které podpořil výkonem i arbitr Zwayer.
Dvěma slovy: fotbalová fantazie! 95 minut neskutečného utkání nakonec našlo vítěze na domácí straně, neboť Leverkusen bere tři body a vyhrává 2:1! Přitom k tomu v druhé půli nebyl vůbec blíže, po té první, kterou odehrál ve skvělém nasazení, ve druhé zcela vypadl z tempa a v obraně začal tvořit jednu sekeru za druhou, směrem dopředu pak byl prakticky zcela neškodný.

Přes velké množství šancí se uchytila až ta ze 67. minuty, když se po předlouhých 30 zápasech přesnou střelou k tyčí prosadil Julian Brandt. Těžko říci, co by se stalo v momentě, pokud by za necelou minutu proměnil Brandt supertutovku, anebo by se o další minutu později prosadil Sancho. Jenže stav byl stále 1:1 a Bayeru vyšel první brejk, který po tak dlouhé době měl. Florian Wirtz přečíslení 3 na 2 chladnokrevně zakončil a na jeho branku nedokázali už Dortmundští reagovat – 2:1!
90+5'
90+4'
Amiri přímák poslal jenom do rukavic Bürkiho, který rychle rozehrává. Dortmundu už však ale zbývá málo času, odkop se musí totiž opakovat.
90+3'
Jenže hosté se ani nemohou dostat na útočnou polovinu, Delaney nezachytil náběh Schicka a srazll jej zezadu k zemi na hraně šestnáctky. Žlutá karta pro obránce Schwarzgelb, navíc pátá, znamená to tak stopku na jeden zápas.
90+2'
Demirbay napálil míč přímo na branku a v počátku to nebyl vůbec špatný směr, nakonec to ale byl neúspěch a Bürki rychle rozehrává.
90+1'
Diaby vytáhl hru daleko od vlastní branky a Hummels jej ve snaze zastavit podrazil. Pro obránce je to tak za žlutou kartu a vypadá to, že Bayer to zvládne dohrát k výhře.
90+1'
Na začátku čtyřminutového nastavení sbírá centr do šestnáctky na tři hráče BVB Hrádecký. První sekundy tak domácí rozehráli velmi dobře.
90'
Poslední minuta základní hrací doby, určitě se bude nastavovat, odhaduji okolo čtyř minut. Borussia pokračuje v náporu a rozhodně chce odtud odjet s jedním bodem.
89'
Brandtova rozehrávka šla na hlavu Delayneho, který však cílil vysoko nad břevno. Hrádecký tak má odkop.
89'
Ještě před rozehrávkou ale přijde střídání. Marco Reus má odpracováno, na posílení útoku přichází Steffen Tigges.
88'
Sinkgraven byl v obraně až moc horlivý a zastavil Brandta jenom za cenu faulu. I Dortmund tak bude rozehrávat standardku z pozice, která je na centr do vápna.
87'
Pomalu jdeme do úplného závěru zápasu a Leverkusen opět valí do brejku. Zakončení chtěl obstarat sám Diaby, zpoza šestnáctky ale napálil jenom nic netušícího Schicka.
85'
Všechno se ale Baileymu nepovede. Jeho rozehrávka přímáku spočívala v přímé střele, která ale skončila až na tribunách jinak velmi pěkné BayAreny.
84'
Bailey nahrával do běhu na Wirtze, kterého zastavil nepovoleným způsobem Hummels. Za tento zákrok nedostává sice Hummels kartu stejné barvy, jako je jeho dres, ale přichází trestňák pro domácí.
83'
Střídání teenagerů, ze hřiště odchází 17letý Jude Bellingham, na jehož místo naskakuje nejmladší střelec Bundesligy, teprve šestnáctiletý Youssoufa Moukoko!
83'
Dortmund je tak zase ve ztrátě a musí hrát zase dopředu. Jeho postup se však zpomalí faulem Brandta u postranní lajny.
80'
Leverkusen právě vstřelil branku!
Neskutečné, z ojedinělého výpadu v posledních minutách Leverkusen dává druhý úder! Velká chyba v komunikaci mezi stopery Dortmundu na půlce, Hummels srazil míč na Baileyho, který rozjel útok přihrávkou na Diabyho, navíc z toho bylo přečíslení 3 na 2. V ideální chvíli dal Diaby přihrávku úplně volnému FLORIANU WIRTZOVI a byl z toho opět únik na branku s nekompromisním zakončením ze 16 metrů – 2:1! Asistence: Moussa Diaby.
79'
Bayer není v dobrém rozpoložení a Dortmund si je toho vědom. Během posledních 15 minut se hra Leverkusenu zcela rozsypala a je pod velkým tlakem v obraně.
77'
Diaby je hned druhým hráčem, který dostává žlutou kartu v zápase. V souboji trefil loktem pod žebra Haalanda přímo před střídačkou hostí, která ihned vyskočila. Rozhodčí uklidňuje emoce žlutou.
76'
Brandtův centr na zadní tyč spolehlivě sbírá Hrádecký do rukavic a rozehrává dopředu. Werkself se zcela vytratila hra z prvního poločasu, momentálně je na tom mnohem lépe BVB.
75'
Dortmund je znatelně lepším týmem a mohutně tlačí. V krátkém časovém sledu zahrává druhý rohový kop.
73'
Střídání v týmu Borussia Dortmund: ze hřiště odchází Jadon Sancho, přichází Giovanni Reyna.
73'
Leon Bailey dostává dnes první žlutou kartu. Ve snaze být první na míči v útoku zašlápl nohu Hummelsovi a pro oba to bylo hodně bolestivé. Bailey je však za šlapák „odměněn“ karetním napomínáním.
70'
Hned poté přichází další střídání, ze hry jde i Aránguiz, na jehož místo jde bývalý hráč akademie BVB, Kerem Demirbay.
69'
Ve druhém poločase zcela Leverkusenu odpadla hra, proto dochází ke střídání. Na posledních dvacet minut jde do hry Patrik Schick na úkor Alaria.
69'
Zatímco se na straně Bayeru chystá střídání, jeho obrana je zcela v troskách a další šanci měl na noze Jadon Sancho! Tomu přišla přihrávka do šestnáctky a bylo to na střelu přímo proti brance, jenže anglickému záložníkovi pokus nesedl a končí mimo tři tyče!
68'
Během jedné minuty mohlo být otočeno, jenže Julian Brandt zahodil naprosto tutovou šanci! Za obranu dostal parádní přihrávku Bellingham a v těžké pozici vrátil míč na druhou tyč, kde byl zcela volný Brandt. Ačkoliv byl Hrádecký ze hry vyšachován a před Brandtem stál jenom jeden obránce, Brandt napálil jenom jeho nohy!
67'
Dortmund právě vstřelil branku!
A z druhé se hned Dortmund prosazuje, zaslouženě se tak dočkal vyrovnání! Leverkusen v obraně začal tvořit chyby, nedokázal odkopnout míč a Delaney přistrčil pro JULIANA BRANDTA. Jeho střela křížem zapadla přesně k zadní tyči a po velmi dlouhé době se tento záložník prosazuje – 1:1! Asistence: Thomas Delaney.
66'
Rohový kop nepředstavoval pro domácí vůbec žádné nebezpečí, Dortmund tak stále nedokázal poslat na branku více střel než jedinou hned z úvodu!
65'
Z rohu však vzešel brejk Bayeru, který zastavoval Akanji skvělým obranným zákrokem na Wirtze. Hra se tak otáčela a byla to herní situace 2 na 2, kterou chtěl Brandt řešit ve vápně přihrávkou pro Haalanda, skluz Tapsoby ale dává hostům jenom roh!
64'
Brandt si všiml otevřeného prostoru a poslal kolmici pro Haalanda, kterého stihl v šestnáctce zakřižovat Tah a zablokovat jeho střelu na rohový kop.
63'
Hosté kombinují na útočné půlce, povedlo se jim obranný blok Bayeru zatlačit relativně hluboko. Reus ale dal zpátky na obránce nepřesnou nahrávku, což o pár chvil později došlo do ztráty míče.
62'
Bailey si poté řekl o další míč za obranu. Amiri mu jej nahrál, jenže si Bailey pomohl útočným faulem na Akanjiho. Místo potenciální střely je to tak jenom přestupek.
61'
Sinkgraven se hned zapojil do hry, přistrčil do běhu Baileymu, který se snažil projít přes dva obránce až do zakončení. Jeho pouť však skončila na hranici vápna, kde jej odzbrojil Hummels.
60'
A to se i děje, první střídání v zápase přichází přesně po hodině hry. Na místo Wendella, který odehrál utkání vzadu solidně, přichází tak Sinkgraven.
59'
Na hřišti zůstává ležet Wendell, který těsně předtím stihl faulovat Bellinghama. Na lavičce Bayeru se chystá Daley Sinkgraven, dá se tak očekávat střídání.
58'
Domácí však rychle získali pozice zpátky a jsou v útoku. Amiri hodně předržel balon v kombinaci, také o něj následně přišel. Borussia tak otáčí hru, posledními minutami do toho pořádně šlape.
57'
První odpískaný ofsajd v dnešním zápase, pomezní rozhodčí v něm nachytal Alaria na levém křídle, který šel za míčem.
55'
Domácí vypadli mírně z role a Borussia se toho okamžitě chytila! Mohlo to být 1:1, když Sancho udělal dobrou práci na hranici šestnáctky a nahrál Meunierovi do volného prostoru na pravém křídle. Jenže pravý bek Borussie se ukopl, jeho zakončení na bližší tyč šlo vysoko nad!
54'
Skoro jsem to zakřikl, po přihrávce Delaneyho na Reuse šel kapitán BVB do zakončení, které mu Hrádecký nepovolil. Míč se odrazil však právě k Haalandovi, tomu se ale zamotal pod nohy a nedošlo tak ani k zakončení!
53'
Další nepřesnost z hostující strany. Delaney kopal dopředu spíše naslepo a nevšiml si nabíhajícího Haalanda. Norský supertalentovaný útočník dnes není skoro vůbec vidět.
52'
Tah si nezpracoval přihrávku zcela optimálně a hned měl za sebou ve vlastním vápně soupeře, ukázal ale dobrou orientaci na malém prostoru a po kombinaci s gólmanem vytahuje hru nahoru.
51'
Rozehrávku na přední tyč ale dobře vykryl Guerreiro a poslal míč až na útočnou půlku, do hry musel jít i Lukáš Hrádecký, aby podpořil rozehrávku svého týmu.
50'
Potřetí za sebou zde zmíním jméno Moussa Diaby. Dost možná nejlepší hráč dnešního zápasu totiž došel až do střelecké pozice a blok jeho pokusu rezultuje v šestý rohový kop Werkself.
49'
Diaby následně opět předvedl raketový běh, kdy se dostal sám přes 40 metrů až na dostřel dortmundské kase. Střelu ale nechal na Bailyem, kterému vůbec nesedla a skončila někde v šesté řadě.
49'
Přechod do útoku se domácím nepovedl, zatímco na druhé straně to už mělo lepší parametry. Jenže Haaland nevěděl o vracejícím se Diabym, který mu míč sebral.
48'
Obrana domácích však odolává a všechny náznaky průchodu Borussie do vápna nekompromisně hasí odkopem.
47'
Brandt byl zastaven Aránguizem nedovoleně, tudíž Dortmund na míči zůstane a může útočit i nadále.
46'
Bailey si poradil s bránícími hráči na levém křídle a obloukem se dostal až na brankovou čáru, odkud vracel po zemi na osu pro Alaria, do přihrávky ale skluzem dobře šel Akanji a odvrátil.
46'
Do druhé půle vstupují oba týmy beze změn na jednotlivých pozicích, výkop má tentokrát Leverkusen, který okamžitě hraje směrem dopředu.
46'
A tak se i stalo, rozhodčí Zwayer to dále nenatahoval a stav 1:0 po energickém prvním poločase tak zůstal. Podívaná to byla parádní, Leverkusen vede od 14. minuty po chladnokrevném zakončení Moussy Diabyho. Nutno říci, že zaslouženě. Je nebezpečnější a má i více ze hry, zatímco Borussia se směrem dopředu trápí, zejména v koncovce. Za 45 minut hry vyslala na branku Hrádeckého jenom jednu střelu, což je v přímém kontrastu oproti devíti pokusům B04 znatelné. Čeká nás rozhodně skvělý druhý poločas, pokud chce Dortmund ale bodovat, musí ještě tvrdě bojovat.
45+2'
45+1'
Další brejk Bayeru, jenže Diaby se při vedení míče a následném přenesení hry křížem ukopl. Vzhledem k tomu, že do konce zbývá jenom pár sekund, dá se očekávat konec první půle.
45+1'
Nastavovat se bude ještě jedna minuta nad rámec hrací doby.
44'
Lucas Alario měl na hlavě druhý gól svého týmu! Po centru z pravé strany byl ve vzduchu na hranici malého vápna nejvýše a střelu hlavou tlačil na zem, Roman Bürki byl ale taktéž na trávníku včas a zakončení útočníka domácích lapil!
43'
Na druhé straně se pátou střelou na branku prezentoval Diaby, z dálky směřoval svůj projektil k pravé tyči, Bürki musel jít na zem a nepříjemný pokus vyrazit mimo.
43'
Sancho toho chtěl využít a po dlouhé přihrávce, kterou si doběhl, šel neúnavně až do vápna soupeře. Těsně před ním byl ale míče zbaven a ani tentokrát tak neuspěl.
42'
Diaby se uvolnil kličkou a zpoza obránce hledal nabíhajícího Alaria. Hlavička Hummelse ale zapříčinila to, že se míč k Alariovi ani nedostal.
41'
Meunier měl čas na centr, a tak poslal z pravého křídla bochánek do šestnáctky, vzdušný souboj ale vyhrál obránce Wendell a hlavičkou odpravil do bezpečné zóny.
39'
Z něj však nepřišlo ohrožení branky, naopak šel Leverkusen do dalšího rychlého útoku, který ale končí na levé straně dobrým obranným zákrokem Akanjiho.
39'
Po souboji Tapsoby se Sanchem je odpískán faul domácímu obránci. Hosté tak dostanou rozehrávku prvního přímáku v tomto zápase.
38'
Další rychlý kontr Bayeru do otevřené obrany, tentokrát Wirtz opět dával přihrávku na pravé křídlo pro Diabyho, do míče se však vložil Delaney a v pádu zvládl nepustit střelce jediného gólu zápasu do koncovky.
37'
Reus v souboji u postranní lajny dokázal dobrým presinkem vybojovat míč a poslat jej okamžitě do rozhozené obrany Werks11 na Haalanda. Norskému hroťákovi však opět chyběly dva až tři kroky na to, aby se dokázal dostat do nějakého zakončení.
36'
Diaby dokázal ale získat míč a po pravém křídle nasadit do trháku. S přehledem obešel hned dva obránce, kteří si na něj dělali zálusk, Diaby tak došel až do zakončení ve vápně, které ale bylo slabší a Bürki jej nadvakrát dokázal ztlumit!
35'
Rohový kop však vyhnal domácí až k vlastní brance. Následný odkop Hrádeckého sebrala žlutočerná přesila na středu pole a otáčí hru.
34'
Další rohový kop pro domácí, došlo k zblokování Wirtzovy střely. Mladý záložník působí v dnešním utkání velmi dobře a výrazně se zasluhuje o dosavadní průběh.
33'
Meunier se ve snaze dostat na hlavičku zboural ve vzduchu na hranici pokutového území Baileyho a po chvilce výhody je pískán přestupek hráči Dortmundu. Hrádecký tak bude rozehrávat u vlastní branky.
32'
Druhý roh za sebou už vyšel Leverkusenu lépe a opět to byl Wirtz, jehož dalekonosná střela šla na branku. Zakončení ale s přehledem sbíra Bürki a rozehrává nakrátko.
31'
Diaby chtěl zakončovat v šestnáctce z voleje, jeho střelu srazil Mats Hummels pouze na rohový kop.
30'
Bayer působí po vedoucí brance jednoznačně lépe a neustále podniká útočné výpravy dopředu. Borussii se naopak v koncovce nedaří, na branku Hrádeckého již velmi dlouho nešla přímá střela.
29'
Z rohového kopu ničím Leverkusen nezahrozil, pokračovat v tažení bude ale nadále, neboť Bailey byl faulován Reusem zhruba 30 metrů od branky žlutočerných.
27'
Velká šance Bayeru na navýšení skóre! Situace to byla podobná jako při první brance, akorát na kratším prostoru. I tak vznikl prostor pro Wirtze na středu, Wirtz ale přenechával do lepší pozice napravo pro Diabyho. Jeho pokus na bližší tyč Bürki vyrazil a Wirtz měl možnost dorážky ze střední vzdálenosti, záda jednoho z obránců Borussie ale posílají balon na rohový kop!
26'
Na tahu je v současnosti Dortmund. Zatím se však nemůže v rozehrávce dostat přes půlku, okamžitý represink Leverkusenu po ztrátě míče činí zadním řadám BVB relativně problémy.
24'
Reusovi při kličce míč v šestnáctce utekl, přesto z toho vznikla zajímavá šance! Bellingham sbíral odražený míč a posílal jej z pravé strany krosem na zadní tyč, kde byl Haaland, kterému však do zakončení chyběly zhruba dva kroky.
23'
Tentokrát však domácí obránce ukázal něco více, než jenom schopnost faulů a debat s rozhodčím. Poslal křižný centr do vápna na Diabyho, míči dal ale přílišnou razanci a Bürki sbírá do ruk.
21'
Wendell je slovně napomínán již podruhé v dnešním zápase, tentokrát opět fauloval a dá se očekávat, že příští faul již bude oceněn žlutou kartou.
21'
Brandt hledal nabíhající spoluhráče na hranici vápna, tam byl ale jenom obránce Tah, který po drobné ztrátě (a následném opětovném zisku) posílá hru dopředu.
20'
Bailey opět u míče a protáhl jej bezpečně středem pole. Posledními dvěma kličkami se ale dostal lehce ze střeleckého úhlu a při zakončení napálil jenom prvního blokujícího hráče v šestnáctce.
19'
Hrádecký zvolil odkop až za půlící čáru, jenže tam Alario upadl a rázem vznikl prostor pro útok na druhé straně. Charles Aránguiz jej zastavil ostřejším zákrokem na Sancha, rozhodčí zatím volí formu dohody.
18'
Haaland vrátil pod sebe na Brandta a zdálo se, že i tak bude rychlý kontr Borussie pokračovat, ale nakonec z toho byl útok postupný, který neslavně dopadl, neboť došlo k útočnému faulu Bellinghama.
18'
Lars Bender si udělal prostor a už prostrkoval míč za obranu, kde se pohyboval Alario. Poslední instance hostí ale v tomto případě byl Hummels, který přihrávku zastavil a otočil hru.
17'
Leverkusen pokračuje nadále ve své kombinační hře, snaží se přejít vysunutou formaci Dortmundu, která napadá vysoko za půlící čárou.
14'
Na konci 14. minuty jde Leverkusen do vedení, tohle byla zkrátka paráda! Bürkiho výkop zachytili pouze hráči soupeře a Bailey z hloubi pole poslal krásnou diagonálu na osu, kde už nabíhal skvěle MOUSSA DIABY. Na jeho náběh obrana Dortmundu zcela zapomněla, Diaby šel tak sám na branku a propálil Bürkiho – 1:0! Asistence: Leon Bailey.
13'
Tah hledal na pravé straně Diabyho, ke kterému se ale přihrávka vlivem dobrého obranného zákroku od Guerreira nedostala. Ačkoliv následně bek Schwarzgelb hledal cestu dopředu, nakonec si musel pomoct kombinací s Bürkim.
12'
Kombinační styl domácích nyní přerušil Reus drobným faulem na středové čáře. Jedná se vůbec o první faul v tomto zápase.
11'
Nákopy dopředu na trio útočníků zatím Werks11 nevychází. Tentokrát to bylo přetažené takovým způsobem, že si naskakoval na míč až Bürki na úrovni malého vápna, přičemž útočníci domácích byli 20 metrů od kasy.
10'
Bürki měl hodně času na rozehrávku, nikdo jej nenapadal, a tak poslal centr na pravou stranu, kde se rozbíhal Sancho. Levý bek Bayeru Wendell jej však čistě od míče odstavil.
9'
Wirtz před soubojem s Akanjim ještě dokázal přistrčit na Alaria, jehož střela ale zamířila poměrně dost vedle pravé tyče. Ačkoliv domácí útočník reklamuje teč obránce BVB, rozhodčí Zwayer nařizuje odkop od branky.
8'
Po chvilce však domácí berou hrací předmět zpátky a nadále kombinují. Po prvních divokých pěti minutách tak přichází určité zklidnění hry.
7'
Bayer zvolnil v útočném tažení, stáhl hru zpátky na brankáře a snažil se obehrávat obranný blok Dortmundu. Jenže došlo ke komunikačnímu šumu na levém křídle a Dortmund má vhazování.
6'
Brandt poslal přihrávku do volného prostoru na Reuse, před kterým nebyl vůbec nikdo, jenže při pokusu střely zpoza šestnáctky kapitán BVB škobrtl a zakončení šlo jenom doprostřed branky, navíc nepříliš razantní.
5'
Sancho byl zdvojen a připraven o balon. Bailey udělal podél levé lajny kličku, kterou se zbavil hned dvou obránců, následná přihrávka pod sebe na osu ale nebyla zcela přesná a hosté přebírají míč.
4'
Dynamický úvod pokračuje i nadále, roh měla i Borussia. Obrana Leverkusenu však odvrátila míč na druhou stranu a vybojovala si i vhazování, největší nebezpečí ze soupeřovy strany už tak nehrozí.
3'
Haaland dostal další míč za obranu a využil toho, že Hrádecký proti němu vyběhl hodně naslepo. Domácí brankář měl ale velké štěstí, že Haaland si taktéž míč ideálně nezpracoval a nebyl schopen s ním pokračovat nadále!
2'
Leverkusen si vybojoval rohový kop, rozehrál jej okamžitě nakrátko a Wirtz z levého křídla poslal kroucenou střelu pod víko, Bürki si připsal hned ve druhé minutě zákrok.
1'
Manuel Akanji se dostal k přihrávce a okamžitě poslal dlouhou průnikovou přihrávku na hrotového útočníka, Haaland ale do takové vzdálenosti nechtěl jít a do hry se zapojil i brankář Hrádecký.
1'
Šlágr dnešního hracího dne začíná, výkop má Dortmund hrající klasicky ve žlutých dresech. Okamžitě přišel z obranné půlky centr na levé křídlo pro Brandta, ten si ale míč nezpracoval a Bayer bude vhazovat.
1'
-2'

Bayer Leverkusen: Hrádecký – L. Bender, Tah, Tapsoba, Wendell – Wirtz, Aránguiz (C), Amiri – Diaby, Alario, Bailey.
Náhradníci: Grill, Lomb – Dragović, Jedvaj, Sinkgraven, Demirbay, Gedikli, Schick, Fosu-Mensah.

Borussia Dortmund: Bürki – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Delaney – Sancho, Reus (C), Brandt – Haaland.
Náhradníci: Hitz – Morey, N. Schulz, Ł. Piszczek, Dahoud, Reinier, Reyna, Moukoko, Tigges.

Rozhodčí: Zwayer – Dietz, Achmüller.
-11'
Jak Leverkusen, tak Dortmund už zmizel do kabin pro závěrečnou poradu. Ve skoro 170tisícovém městě panuje solidní počasí, zataženo a 6°C, což je vzhledem k ročnímu období parádní.
-30'
Dá se očekávat opět velmi útočná podívaná, neboť v posledních vzájemných sedmi zápasech padlo rovnou 36 branek, v průměru tak 5,1 branky na utkání!

Zejména poslední setkání v Leverkusenu 8. února 2020 nabídlo jeden z nejpamátnějších soubojů loňského ročníku Bundesligy. Tehdy se skóre neustále měnilo, do hry vstupoval i VAR (a odvolal tak jednu branku na každé straně). Od 65. minuty vedlo BVB 3:2 a pomalu mířilo za výhrou. Během 81. a 82. minuty ale střídající Leon Bailey strhl zápas na stranu Bayeru, který tak vyhrál těsně 4:3. A o tomto večeru se ještě hodně dlouho na sociálních sítích mluvilo...
-40'
Ještě jednou vám přeji krásný úterní večer! Do šlágru 17. kola zbývá zhruba 40 minut a sestavy jsou již venku. Na straně Leverkusenu bude v trojici útočné vozby chybět Patrik Schick, který tak teprve v prvním bundesligovém zápase po zranění začne dnes jenom na lavičce. To samé platí i o zimní posile Werks11, obránce Timothy Fosu-Mensah z United je připraven taktéž na lavičce.

V základní sestavě Dortmundu je oproti sobotnímu zápasu s Mohučí jenom jedna změna, a to vynucená. Emre Can totiž schytal v 68. minutě žlutou kartu a musí si tak dát stopku. Na jeho místě tak naskočí Thomas Delaney.
BAYER 04 LEVERKUSEN
3. místo, 29 bodů, skóre 30:16, bilance 8-5-3

Leverkusen pod vedením charismatického trenéra Bosze do bundesligy vstoupil málo vídaným způsobem, a to hned třemi remízami v řadě (jednou 0:0, dvakrát 1:1). První výhru tak zaznamenal až 17. října v Mohuči. Výhrou 1:0 rozjel devítizápasovou neporaženost, z čehož osmkrát vyhrál. Sílu Bayeru poznala i Slavia, která sice v Evropské lize dokázala doma zvítězit 1:0, v BayAreně však dostala výprask 0:4.

Předvánoční superšlágr s Bayernem měl rozhodnout o podzimním mistrovi a Leverkusen odehrál fantasticky první poločas, Patrik Schick dokonce dvakrát skóroval, jenže druhý gól odvolalo video (ofsajd). Bayern ve 43. minutě srovnal a ve druhém poločase už to vypadalo na remízu. Ve třetí minutě nastavení ale po chybě Taha skóroval Robert Lewandowski podruhé a Bayeru se zápas rozpadl pod rukama – 1:2.

Jako by tenhle zápas rozjel trápení, které pokračovalo i v novém roce. Werks11 ještě nevyhrála, prohrála jak ve Frankfurtu, tak na Unionu, remízu uhrála pak doma s Brémami. Ztráta na čelo tak narostla už na sedm bodů, pokud se chce Leverkusen alespoň trochu dotáhnout, musí bezpodmínečně vyhrát. To samé však platí i o BVB...
BORUSSIA DORTMUND
4. místo, 29 bodů, skóre 32:20, bilance 9-2-5

Na začátku ročníku to BVB fungovalo slušně. Vyjma prohry v druhém kole v Augsburgu a porážky v Der Klassiker s Bayernem Dortmund vždycky bodoval naplno, v Lize mistrů šel z prvního místa dále. Nutno ale dodat, že na úvod měl Dortmund papírově lehčí los a proti soupeřům jako Bielefeld, Freiburg či Schalke se body zkrátka čekaly.

Jenže překvapivou prohrou doma v devátém kole proti Kolínu nad Rýnem se věci změnily, a jak umí být trenérská židle vrtkavá, se přesvědčil trenér Favre 12. prosince, když Schwarzgelb vyhořeli na domácí půdě se Stuttgartem 1:5 a Favre se musel jako čtvrtý trenér od roku 2015 z lavičky Dortmundu pakovat.

Ani pod chorvatským trenérem Terzićem se však nevyhnula Borussii ztráta bodů, jenom o necelý týden později prohrála na hřišti Unionu, kde od postupu berlínského celku ještě nevyhrála. Start do nového roku se ale vestfálskému týmu povedl, vyhrál důležitý zápas s Lipskem, porazil i Wolfsburg, příliš ani tak nevadila ztráta doma s Mohučí, která má každoročně úplně jiné starosti.
Krásný, ačkoliv mrazivý, úterní večer přeji všem příznivcům německého fotbalu! Ve vloženém 17. kole budeme sledovat skutečně velký šlágr o třetí místo bundesligové tabulky mezi týmy, jejichž fotbal má na míle daleko od pevných obranných bloků a zaparkovaných autobusů. V roli mírného favorita bude pro úterní večer Borussia Dortmund, která má rozhodně lepší formu, neboť se po malátném úvodu zvedla a z posledních pěti zápasů čtyřikrát bodovala.

V BayAreně nebude v roli hostitele nikdo jiný než Bayer 04 Leverkusen, který od bolestivé porážky 19. prosince s Bayernem v posledních sekundách nastavení nevyhrál a tabulkou se tak propadl „až“ na třetí místo tabulky. Úterní večer nám slibuje skvělou podívanou, v BayAreně je výkop naplánován na 20:45. Příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.