EURO U21 -  ONLINE PŘENOS -  Gruzie : Portugalsko - 21. června 2023   18:00

Gruzie
Gruzie
37' Gagua (Citajšvili) • 45+1' Sazonov (Citajšvili)
2:0
(2:0)
Portugalsko
Portugalsko
Gruzie
Kutaladze – Chvadagiani, Sazonov, Gelašvili, Kalandadze, Citajšvili (58. Azarovi) – Guljašvili (58. Gočolejšvili), Mekvabišvili (C) (67. Lominadze), N. Gagnidze, Moiscrapišvili (67. Davitašvili) – Gagua (90+4. Sigua).
Kaličava, Mamardašvili – Džindžolava, Kapanadze, Chorcheli, Mamageišvili, L. Gagnidze.
Eskås – Engan, Bashevkin (NOR)
Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi
Portugalsko
Biai – Zé Carlos (71. Bernardo), Penetra, T. Araújo, Tavares – Dantas (C) – Neves (71. S. Costa), Almeida – Vitinha (46. Conceição), A. Sousa (46. H. Araújo), Neto.
Meixedo, Soares – Amaro, Lelo, V. Sousa, Silva, Vital, Moreira.

Držení míče: 34 % : 66 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 2:7. Rohy: 1:6. Fauly: 15:10.
Gruzie se na svém prvním zápase na evropském šampionátu hráčů do 21 let v historii země postarala o obrovské překvapení, jednoho z adeptů na medaili Portugalce zdolala po výborném výkonu 2:0.

Domácí vstřelili oba góly v první polovině zápasu. Ve 37. minutě těžil z nedůrazu Tomáse Araúja George Gagua, který akci zakončil přesnou střelou k levé tyči, v nastavení poté skóroval po centru z rohu trestuhodně osamocený Saba Sazonov. Portugalci byli po většinu času dle očekávání aktivnějším týmem, ale nebylo jim to nic platné, soupeře ničím nepřekvapili a na jeho defenzivu marně hledali recept po celých devadesát minut, navíc dohrávali poslední čtvrt hodinu o deseti z důvodu vyloučení Tomáse Araúja, jenž neodehrál vůbec dobré utkání.

Svěřenci trenéra Svanadzeho zadělali na senzační postup do další fáze turnaje při své premiérové účasti, zatímco hlavní favorit skupiny odešel z úvodního klání s prázdnou, do zbylých zápasů má na čem pracovat.
90+7'
90+6'
Alespoň snížit se v závěru nastaveného času pokusil Nuno Tavares, ostrá přízemní rána proletěla jen těsně vedle pravé části brankové konstrukce.
90+5'
Žluté kartě neunikl Saba Chvadagiani. Nejednalo se o nikterak ostrý zákrok, ale rozhodčí dal jasně najevo, že mu sečetl všechny předchozí drobné zákroky.
90+5'
Za obranu si zabíhal Henrique Araújo, jenže centr Paula Bernarda byl přetažený, útočník neměl šanci na něj doskočit.
90+4'
Střídání v týmu Gruzie:
ze hřiště odchází George Gagua, přichází Gabriel Sigua.
90+3'
Na zemi zůstal ležet po střetu s protihráčem Giorgij Gočolejšvili. Arbitr Eskås dal jasně najevo, že tuto prodlevu zahrne do nastaveného času.
90+2'
Na levém křídle si vytvořil prostor k centru Zuriko Davitašvili. Balón poslal do vápna, před Nodarem Lominadzem odvracel balón mimo bezprostřední nebezpečí Samuel Costa.
90+1'
Středem vystartoval do otevřené portugalské obrany Giorgij Gočolejšvili. Doběhl až k velkému vápnu, odkud vyslal hodně nepovedenou ránu pravačkou.
89'
Z levé strany rozehrával rohový kop Pedro Neto. Centr posílal na hranici malého pokutového území, kde kraloval Iva Gelašvili.
88'
Hráči v červených dresech si jsou moc dobře vědomi, že na úvod šampionátu senzačně odejdou s prázdnou. Útočí, ale jejich snahy postrádají náboj.
87'
Jeden na jednoho si věřil Nodar Lominadze, jenže za podpory fanoušků neudržel stabilitu a při kličce podklouzl bez cizího přičinění.
86'
Nákop za obranu nevypadal vůbec zle. Alexandre Penetra ovšem dobře zacouval a hlavou odehrál míč k nohám Dantase před dvojicí na zaváhání číhajících konkurentů.
85'
Do vápna dostal přihrávku Henrique Araújo. Na střelu si proti třem netroufl, takže volil oblouček na Paula Bernarda, před nímž sebral balón do rukavic vyběhnuvší gólman Luka Kutaladze.
84'
Saba Chvadagiani si navíc při faulu sám ublížil a po ošetření je odváděn za postranní čáru. Střídat se ale podle všeho nebude muset.
83'
Portugalský tlak nemůže nabrat souvislejší ráz, protože domácí tým často sahá k nedovoleným zákrokům, další takový předvedl znovu Saba Chvadagiani
82'
Exekuci provedl kapitán mužstva Tiago Dantas, přičemž překvapivě volil přímou střelu na bránu, kterou přestřelil.
81'
Nuno Tavares na sebe okamžitě strhl pozornost na druhé straně, kde kličkou na střed zmátl soupeře, Saba Chvadagiani beka zastavil už jen za cenu faulu.
80'
Domácí podnikli rychlý protiútok, který levou lajnou táhl Zuriko Davitašvili a v plné rychlosti volil střílený centr pod sebe, před Lominadzem odkopával Tavares.
79'
Ze střední vzdálenosti na sebe vzal zodpovědnost Tiago Dantas. Brankáře nezaměstnal, napálil dobře blokujícího Alexandrea Kalandadzeho.
78'
Je jasné, že Gruzínci navzdory početní převaze nebudou nikam spěchat. Giorgij Gočolejšvili si po faulu Tiaga Dantase rád pár vteřin poleží.
77'
Domácí navíc kopali standardku ze slibné pozice. Obstaral ji kapitán Zuriko Davitašvili, kulatý nesmysl poslal vysoko nad bránu.
76'
Portugalsku se nepovedl vstup do turnaje jako celku, ale jedno jméno přeci jen vyčnívá. Tomás Araújo měl hlavní vinu na prvním gólu a teď nestíhal Giorgije Gočolejšviliho, kterého zezadu postrčil v momentě, kdy postupoval sám na bránu, od rozhodčího si proto prohlédl pěkně zblízka kartu červené barvy.
75'
Sám proti dvěma Francisco Conceição neměl moc šancí na úspěch. Procpal se sice do vápna, ale ve finále ztratil stabilitu a skončil na trávníku, o faulu nemohla být řeč.
74'
Z přehuštěného prostoru se velmi dobře vykličkoval Nuno Tavares, který z hranice velkého vápna vyslal jedovatou přízemní ránu k pravé tyči, Luka Kutaladze ji zpacifikoval nadvakrát.
73'
Trápení chtěl prolomit nově příchozí Samuel Costa, který napřáhl k dalekonosné ráně, balón se však vynesl vysoko nad horní tyč.
72'
Útočné akce Jorgeho družiny působí čím dál tím více bezradnějším dojmem. André Almeida nyní centroval do země nikoho.
71'
Střídání v týmu Portugalsko:
ze hřiště odchází João Neves, přichází Samuel Costa.
71'
ze hřiště odchází Zé Carlos, přichází Paulo Bernardo.
70'
Výborně Saba Chvadagiani předskočil Pedra Neta, jenže posléze zazmatkoval a ostrou přihrávku nasměroval mimo dosah stojícího Gaguy.
69'
Přímo na trávníku si vyžádal ošetření Zé Carlos. Zřejmě půjde o větší problém, protože Portugalcům je teď každá vteřina drahá.
68'
Při další možnosti už se André Almeida nenechal pobízet a zvolil zakončení kousek za velkým vápnem, technický pokus prosvištěl těsně nad břevnem.
67'
ze hřiště odchází Anzor Mekvabišvili, přichází Nodar Lominadze.
67'
ze hřiště odchází Giorgi Moiscrapišvili, přichází Zuriko Davitašvili.
66'
André Almeida si ještě na střelu netroufl a volil nahrávku na levou stranu šestnáctky, odkud Pedro Neto nepropálil dvoučlenný obranný val.
65'
Fanoušci ožili, protože se chvíli zdálo, že by po pomalé zpětné nahrávce mohl postupovat do úniku George Gagua, ale gólman Celton Biai měl přeci jen k míči o poznání blíže.
64'
Hra se v posledních okamžicích hodně kouskuje, což samozřejmě více vyhovuje Gruzii, ta udržuje dvoubrankový náskok a je čím dál tím blíže historickému úspěchu.
63'
Prostor se otevřel před Andrém Almeidou, jenž střílel z osmnácti metrů přímo doprostřed, Luka Kutaladze zaznamenal snadný zákrok.
62'
S malou domů Luka Kutaladze měl starosti, dlouho nevěděl, co udělat, pod stoupajícím tlakem Neta nakonec bezhlavě odkopl.
61'
První žlutou kartu střetnutí obdržel střelec úvodního gólu George Gagua, jenž ještě na útočné polovině příliš ostře dojel Penetru.
60'
André Almeida jedním dotekem šikovně prodlužoval balón po lajně na Francisca Conceiçãa, ten se v situaci jeden na jednoho zamotal do vlastních kliček.
59'
Akce domácího celku neměla dlouhého trvání. Váhající Giorgi Moiscrapišvili se nechal zdvojit, pokus o přihrávku bez potíží zastavil Nuno Tavares.
58'
ze hřiště odchází Giorgi Guljašvili, přichází Giorgij Gočolejšvili.
58'
ze hřiště odchází Giorgij Citajšvili, přichází Irakli Azarovi.
57'
Na malém prostoru těsně za malým vápnem si Francisco Conceição proti třem neúspěšně tvořil místo pro zakončení, následovat bude odkop od brány.
56'
Roh byl rozehrán nakrátko. Po dvou nahrávkách přišla střela zpoza vápna, kterou úspěšně zblokoval jeden z bránících Gruzínců.
55'
Fotbalisté v červených dresech přitápí pod kotlem. Centrovaný balón od Pedra Neta měl oči, Henrique Araújo na něj jen těsně nedoskočil.
54'
Francisco Conceição nyní s o poznání propracovanější akcí. Znovu úřadoval na pravém křídle, kde se kličkou do středu zbavil osobního strážce a vypálil, dobře postaveného brankáře trefil do hrudi.
53'
Portugalci byli blízko kurióznímu snížení! Francisco Conceição si na pravé straně udělal prostor k centru, který otřel o Alexandrea Kalandadzeho a Luka Kutaladze jenom sledoval, jak se balón odráží od břevna zpátky do hry.
52'
André Almeida se na sebe právem zlobí, protože jeho centr byl z kategorie hodně nepovedených, žádný ze spoluhráčů neměl šanci na něj dosáhnout.
51'
Volný přímý kop pro favorita. Tiago Dantas udělal na malém prostoru povedenou kličku Alexandreovi Kalandadzeovi, ten sáhl za záchrannou brzdu a konkurenta podrazil.
50'
Portugalské ofenzivní snahy zase na chvíli zbrzdil Tiago Dantas, který šel příliš agresivně do souboje s Anzorem Mekvabišvilim, soka fauloval.
49'
Na jedničku si směrem do defenzivy počínal Saba Chvadagiani, když tělem odstavil Pedra Neta, balón potom nechal dokutálet mimo hrací plochu.
48'
A Henrique Araújo o sobě hned dal vědět, když si našel centr od levé lajny, hlavou ovšem střílel z velkého záklonu mimo tři tyče.
47'
Jak se dalo očekávat, tak zatímco gruzínský kouč ponechal stejnou jedenáctku, tak portugalský trenér do druhé půle posílá dvě nové tváře, oživení hry si slibuje od Henriquea Araúja a Francisca Conceiçãa.
46'
ze hřiště odchází Vitinha, přichází Francisco Conceição.
46'
ze hřiště odchází Afonso Sousa, přichází Henrique Araújo.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:04.
V Gruzii je zaděláno na obrovské překvapení. Domácí celek v prvním poločase dokonale zaskočil laxně bránící Portugalce, nad velkým favoritem disponuje dvougólovým vedením. První gól utkání padl ve 37. minutě, kdy se Araújo laxně nechal odstavit Georgem Gaguou, který si píchl míč do vápna a zakončil neomylně k levé tyči. Aktuální podobu výsledku určuje rohový kop z nastavení, kdy po centru zůstal v malém vápně trestuhodně nepokrytý Saba Sazonov a ten zakončil nechytateně pro změnu k pravé tyči. Portugalci v šatně mají nad čím přemýšlet, porážka na úvod by totiž výrazně mohla snížit nejen jejich ambice na postup, ale hlavně na medailové příčky.
45+2'
45+1'
Gruzie právě vstřelila branku!
Další obrovská hrubka portugalské defenzivy vedla ke druhému gólu velkého outsidera! Giorgij Citajšvili centrem od rohového praporku našel trestuhodně volného SABU SAZONOVA, za pěkně umístěnou hlavičkou k pravé tyčce se bezmocný Biai jenom ohlédl.
44'
George Gagua měl v plánu proti Araújovi vybojovat roh, což se mu šikovným nastřelením povedlo, portugalský stoper jenom bezmocně rozhodil rukama.
43'
Další střelecký pokus Portugalska obstaral Vitinha. Pálil z ostrého úhlu a gólmana nezaměstnal, cílové zařízení minul o velký kus.
42'
Dvacet metrů od brány si troufl na střelu Afonso Sousa. Rána měla dobrou razanci, ale mířila víceméně do středu brány, takže Luka Kutaladze zakročil bez výraznějších problémů.
41'
Útočný faul zastavil v rozletu vstřeleným gólem nabuzeného George Gaguu, ten si proti Zé Carlosovi viditelně pomohl přistrčením pravou rukou.
40'
Netrvalo dlouho a Portugalsko zase obléhalo soupeřovu šestnáctky. Zpoza ní nakonec vypálil Pedro Neto, nepovedený pokus vyletěl vysoko nad břevno.
39'
Hosté chtěli přispěchat s rychlou odpovědí. Možnost měli po rohu, leč nepovedený centr bez větších starostí odvracel mimo vápno Iva Gelašvili.
37'
Obrovský šok v Tbilisi, domácí celek se ujímá vedení z první vážnější šance zápasu! Inkasovaný gól jde na vrub Araúja, který se příliš laxně nechal odstavit od míče GEORGEM GAGUOU po nákopu Citajšviliho, útočník si poté středem navedl míč do vápna a levačkou zamířil k levé tyči mimo dosah marně se natahujícího brankáře.
36'
Protože Saba Sazonov nechtěl riskovat směrem dopředu, tak se otočil a do hry nohama zapojil i brankáře Luku Kutaladzeho, ten druhým dotekem přenesl balón k levé lajně, kde našel volného spoluhráče.
35'
K velké sólo akci zavelel Giorgi Guljašvili. S míčem urazil asi třicet metrů, jenže se mu nedostalo podpory, sám proti třem si nevěřil, proto celý útok zklidnil zpětnou přihrávkou do středu.
34'
Aktivní Nuno Tavares přihrál do půlkruhu za vápnem Afonsu Sousovi, jenž si chtěl míč obhodit kolem Ivy Gelašviliho, stoper se ale nachytat nenechal.
33'
Portugalci z rohového kopu nevymýšleli nic složitého a do vápna centroval Pedro Neto, Tomás Araújo neměl ve vzduchu proti Alexandreovi Kalandadzeovi žádnou šanci.
32'
Už to vypadalo, že se Nuno Tavares prodere přes Sabu Chvadagianiho, avšak Gruzínec v souboji dvou hráčů s pětkou na dresu zabojoval a ve skluzu kulatý nesmysl vypíchl aspoň na roh.
31'
Vysokou rychlost nabral pravou stranou Pedro Neto. Míč si posledním dotekem hodil do vápna, jenže po lehkém kontaktu s protihráčem rychlost ztratil, takže následuje odkop od brány.
30'
Těžko říct, co Anzor Mekvabišvili zamýšlel udělat, každopádně jeho nákop mířil do země nikoho, míč doskákal až k brankáři Biaiovi.
29'
Po sérii odrazů se uvnitř šestnáctky dostal ke střele z otočky Pedro Neto. Luka Kutaladze zasahovat nemusel, situaci za něj vyřešil jeden z obránců.
28'
Afonso Sousa rozehrál na krátkou vzdálenost k nohám Nuna Tavarese, jenž volil centr do vápna, Alexandre Kalandadze nepustil k zakončení hlavou Alexandrea Penetru.
27'
Standardka pro Portugalsko. Výborné krytí balónu ukázal André Almeida, Saba Chvadagiani k němu přiběhl zezadu a nedovoleně ho poslal na trávník.
26'
Hráči v bílých dresech přesunuli míč na útočnou polovinu, ovšem jen na pár vteřin, Giorgi Guljašvili totiž nahrál Giorgimu Moiscrapišvilimu za paty.
25'
Svěřenci kouče Jorgeho utahují smyčku kolem pokutového území protivníka. Průnik do vnitra vyzkoušel Pedro Neto, se zdvojením si však neporadil.
24'
Saba Chvadagiani neměl moc na výběr, takže nakonec centroval z kroku, příliš nízký balón Tiago Dantas bez větších problémů získal do vlastního držení.
23'
Na tribunách to jenom zahučelo. Centr zleva totiž směřoval do vápna v momentě, kdy v něm byli dva Gruzínci a jeden Portugalec, ale byl to právě Alexandre Penetra, který míč pohlídal a z voleje odkopával do bezpečí.
22'
Pedro Neto si i s balónem sběhl do středu hřiště, kde ovšem prostor pro zakončení nenašel, Alexandre Kalandadze ve finále útoku konkurenta ukázkově odclonil tělem.
21'
Na doplnění si počkal Nuno Tavares, načež po levém křídle posunul míč na Vitinhu, tomu vůbec nevyšla klička proti osobnímu strážci.
20'
Přes dva soupeře se středem hřiště prohnal Tiago Dantas. Na třetího už si netroufl, akci zbrzdil zpětným pasem na Pedra Neta.
19'
Giorgi Moiscrapišvili si rozmyslel průnik po levé lajně, místo toho z poměrně velké dálky centroval, přičemž napálil nejbližšího clonícího protihráče.
18'
Domácí mohou zase vydechnout. Důvodem je faul Joãa Nevese, který nastavenou pravou nohou podrazil rozběhnutého Guljašviliho.
17'
Úmysl dobrý, realizace pokulhávala. Anzor Mekvabišvili viděl vpravo volného Giorgiho Moiscrapišviliho, jenže přenesení mu nevyšlo, kulatý nesmysl usměrnil do zámezí.
16'
Stříleným centrem z pravé strany se prezentoval Pedro Neto. Adresát Vitinha upadl po kontaktu s Gelašvilim a rozhodčí nenařídil penaltu, nýbrž rohový kop.
15'
Jeden na jednoho si věřil George Gagua, jenž vyzval k souboji Zé Carlose, pravý bek protihráče úspěšně odstavil tělem.
14'
Portugalský tlak minimálně na pár vteřin otupil Pedro Neto, jemuž nevyšlo složitější zpracování, následně nedovoleným způsobem dohrál Alexandrea Kalandadzeho.
13'
Fotbalisté v červených dresech kontrolují balón na svých kopačkách a trpělivou kombinací se snaží vyzrát na dobře rozestavenou obrannou linii konkurenta, zatím marně.
12'
Slibně se rozvíjejí gruzínský protiútok zastavil pozorný Nuno Tavares, který správně očekával pas na pravé křídlo, tělo natlačil před Giorgije Citajšviliho a míč získal pro sebe.
11'
S těžkou malou domů si Celton Biai nedělal těžkou hlavu, z první zvolil přenesení doleva, přímo ke kopačkám osamoceného Tomáse Araúja.
10'
Pokus o zrychlení akce nebyl úspěšný. João Neves hledal po pravé lajně Vitinhu, jenž neměl žádnou šanci hrací předmět stihnout před brankovou čárou.
9'
Na obrannou polovinu se stáhl André Almeida, aby si zahrál s balónem. Nic převratného nevymyslel, z druhého doteku sklepával zpět Dantasovi.
8'
Saba Chvadagiani cítil, že Nuno Tavares si není jistý s volbou adresáta nahrávky, tak na soupeře přitlačil, místo míče však stoupl na jeho levou nohu.
7'
Vysunutější presink domácího mužstva přiměl soupeře zacouvat k polovině hřiště, João Neves nakonec zapojil do kombinace i stopera Penetru.
6'
Jak se očekávalo, tak Portugalci dominují na balónu. Zleva centroval Tiago Dantas, vzdušnému prostoru kraloval Iva Gelašvili.
5'
Levou stranou chtěl proniknout do vnitra pokutového území Pedro Neto, Saba Sazonov šel odvážně do skluzu a míč odpálil do zámezí.
4'
Hodně nepovedený centr z dílny Anzora Mekvabišviliho, ten poslal balón nad hlavy v pokutovém území přítomných fotbalistů.
3'
Standardka pro Gruzii. Mizernou rozehrávku Zé Carlose vystihl Nika Gagnidze, jemuž následně přišlápl pravou nohu Nuno Tavares.
2'
Domácí fotbalisté vstoupili do historicky prvního utkání Eura do 21 let v historii země v bílých dresech, favorizovaní fotbalisté Portugalska zvolili dresy barvy červené.
1'

Gruzie: Kutaladze – Chvadagiani, Sazonov, Gelašvili, Kalandadze, Citajšvili – Guljašvili, Mekvabišvili (C), N. Gagnidze, Moiscrapišvili – Gagua.
Náhradníci: Kaličava, Mamardašvili – Azarovi, Davitašvili, Gočolejšvili, Džindžolava, Kapanadze, Chorcheli, Lominadze, Mamageišvili, Sigua, L. Gagnidze.
Trenér: Ramaz Svanadze

Portugalsko: Biai – Zé Carlos, Penetra, T. Araújo, Tavares – Dantas (C) – Neves, Almeida – Vitinha, A. Sousa, Neto.
Náhradníci: Meixedo, Soares – Bernardo, Conceição, S. Costa, Amaro, H. Araújo, Lelo, V. Sousa, Silva, Vital, Moreira.
Trenér: Rui Jorge

Rozhodčí: Eskås – Engan, Bashevkin (NOR).
Portugalsko

Portugalsko bude v zápase plnit roli velkého favorita. Kvalifikací prolétlo ve velkém stylu a postup na turnaj mělo zajištěný dávno před jejím koncem, ztratilo pouhé dva body a se ziskem 28 bodů porazili druhý Island desetibodovým rozdílem. Také Jorgeho družina před vypuknutím šampionátu absolvovala dva přípravné zápasy a pokračovala v předvádění velmi dobrých výkonů, pořádající Rumunsko porazila 2:0 a s reprezentací Norska si poradila výsledkem 3:0.
Gruzie

Mladíci z Gruzie se na evropském šampionátu představí poprvé v historii země a důvodem je skutečnost, že celý turnaj pořádají společně s Maďarskem. Svěřenci trenéra Svanadzeho absolvovali kvalifikaci, v níž nepředváděli vůbec špatné výkony, aby nakonec skončili na prvním nepostupovém třetím místě za Francií se Švýcarskem, tyto týmy v průběhu celé kvalifikace ztratily pouhé tři body. Před turnajem gruzínská reprezentace odehrála dva přípravné zápasy a oba vyhrála, Lotyšsko zdolala 1:0 a Kypr 2:0.
Všem fanynkám a fanouškům fotbalu přeju krásný středeční podvečer. Vítám vás při sledování mistrovství Evropy hráčů do 21 let, u zápasu mezi Gruzií a Portugalskem.