Evropská liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Besiktas Istanbul : Sarpsborg - 20. září 2018   18:55

Besiktas Istanbul
51' Babel (Larin) • 69' Roco (Ljajić) • 82' Lens (Özyakup)
3:1
(0:0)
Sarpsborg
Sarpsborg
90+4' Zachariassen
Karius – Gönül (86. Uysal), Pepe, Roco, Erkin – Ljajić (78. Arslan), Medel, Özyakup (C) – Lens, Töre (46. Babel), Larin.
Zengin – Uysal, D. Vida, Arslan, Babel, Quaresma, Vágner Love.
Bognar – Buzas, Köbor
BJK İnönü Stadium (kapacita 32.086 diváků)
Sarpsborg
Vasjutin – Thomassen (C), Tamm, Horn, Askar – Heintz, Zachariassen, M. Nielsen (87. Vetti), Halvorsen (70. Singh) – Mortensen, Muhammed (81. J. Larsen).
Falch – Jörgensen, Utvik, Singh, Vetti, J. Larsen, Agger.

První poločas velmi povedl Sarpsborgu, druhé dějství již bylo v plně režii Besiktase, který dokázal postupně přidávat branky zásluhou Babela, Roca a Lense. Hosté pak již jen snížili v nastaveném čase po brance hlavou Zachariassena. Přeji všem dobrý večer třeba u dalších zápasů EL.
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 5:8. Rohy: 11:2. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 7:15.
90+4'
90+4'
Sarpsborg právě vstřelil branku!
Do centru po rohovém kopu se hlavou krásně položil KRISTOFFER ZACHARIASSEN a snižuje tak na 3:1!
90+3'
Žlutou kartu dostává Enzo Pablo Roco (Besiktas Istanbul).
90+3'
Centr hostí zprava odvrátil Roco hlavou na rohový kop. Mezitím je jeden hostující hráč ošetřován.
90+2'
Další bojovnost předvedl hráč Besiktase i za rozhodnutého stavu.
90+1'
Domácí hráči hrají již na jistotu s cílem udržet nejen výhru, ale hlavně nulu na svém kontě co se týče obrany.
90'
Zachariassen tečoval střelu svého spoluhráče, ale i s tímto si poradil Karius.
90'
Rozhodčí nastaví 3 minuty!
89'
I Larin se zapojuje do obrany svého celku.
88'
Askar zahrál v defenzívě výborně a následně byl faulován Zachariassen.
87'
Střídání v týmu Sarpsborg: ze hřiště odchází Matti Lund Nielsen, přichází Gaute Höberg Vetti.
87'
Tamm se prezentuje dalším tvrdým zákrokem, tento hráč hraje podobným stylem jako Tomáš Řepka.
86'
Střídání v týmu Besiktas Istanbul: ze hřiště odchází Gökhan Gönül, přichází Necip Uysal.
85'
Nyní to hráči Besiktase překombinovali a je z toho porušení pravidla o ofsajdu.
84'
Nyní si již hráči Besiktase mohou opravdu dovolit skutečné bago.
82'
Besiktas Istanbul právě vstřelil branku!
Tak tohle byl rozbor do posledního morku kosti hostující obrany vše začal Babel nic neuspěchal předal míč lépe postavenému kapitánu Özaykupovi, ten po zemi přenesl hru na druhou stranu pokutového území, kde skvěle zakončil JEREMAIN LENS – 3:0!
81'
Střídání v týmu Sarpsborg: ze hřiště odchází Rashad Muhammed, přichází Jörgen Larsen.
81'
Muhammed se ocitl v dobré pozici kolem pokutového puntíku, trefuje však pouze obránce stojícího před ním.
80'
Fanoušci Besiktase pořádně slaví, fanoušci Sarpsborgu v modrých dresech jen smutně hledí na statečný výkon svých oblíbenců.
79'
Arslan byl faulován Zachariassenem.
78'
Střídání v týmu Besiktas Istanbul: ze hřiště odchází Adem Ljajić, přichází Tolgay Arslan.
77'
Ljajič se ocitl v ofsajdovém postavení.
76'
Další střelecký pokus Sarpsborgu byl nepřesný.
75'
Po brejku hostí se v tváři tvář ocitl Rashad Muhammed v tutové pozici proti Lorisu Kariusovi, který skvěle zasáhl nohou a vychytal tak norského hráče v tutové pozici!
73'
Centr byl nejdříve zablokován a poté odehrán hlavou Thomassena na jedenáctý roh pro Besiktas.
72'
Hráči Besiktase si zatím na výbornou plní i defenzivní úkoly.
71'
A právě nový muž na hřišti Harmeet Singh se uvedl nepříliš povedenou střelu, která míří mimo branku Besiktase.
70'
Střídání v týmu Sarpsborg: ze hřiště odchází Ole Jörgen Halvorsen, přichází Harmeet Singh.
70'
Besiktas pomalu svou převahu začínat projevovat i gólově.
69'
Centr Adema Ljajiče z přímého kopu neměl chybu a našel v pokutovém území přesně hlavou ENZO ROCA a ten skóruje – 2:0!
68'
Přímý kop pro Besiktas.
67'
Muhammed tvrdě dohrál Pepeho, který se svého protihráče zbavil technickou finesou, odveta přišla záhy.
66'
Babel se spíše diví než zlobí, proč akce byla zakončena špatnou střelou místo přihrávky na jeho osobu.
65'
Krásný míč dostal do běhu Larin, ale zle s ním naložil a vysoce přestřeluje branku Vasjutina.
65'
Larinův centr od rohového praporku tlumí obránce Askar ve spolupráci se svým brankářem Vasjutinem.
64'
Tak dlouho to zkoušeli hráči Sarpsborgu po postranní čáře až jí míč přešel celým objemem.
63'
Askar svedl tvrdý, osobní souboj, hra však není rozhodčím přerušena.
62'
Centr Askara z pravé strany do pokutového území byl odvrácen hlavou obráncem Besiktase.
61'
Převaha Besiktase na hřišti je v těchto chvílích naprosto zřejmá.
60'
Na poslední chvíli byl míč před Babelem odehrán na rohový kop.
60'
Fanoušci Besiktase pějí své pověstné, vítězné chorály.
59'
Lens byl nachytán v ofsajdovém postavení.
57'
Halvorsenova střela byla zablokována soupeřovým hráčem.
56'
Muhammed si připsal dva fauly v rychlém časovém sledu za sebou.
55'
Lens byl faulován Tammem a diví se, že hráč Sarpsborgu vyvázl bez žluté karty.
55'
Larin lehce zasáhl vysoký míč, ale mezi tři tyče ho nenasměroval.
54'
Zblokovaný míč a další rohový kop pro bíločerné.
53'
Rohový kop pro Besiktas.
51'
Po přihrávce od Larina do těžkého úhlu obarvený na červeno RYAN BABEL převzal míč a fantastickým způsobem ho dostal do sítě za záda Vasjutina – 1:0!
49'
Ljajič to vymyslel skvěle, obloučkem zahrál míč za obranu, aby to nebylo ofsajdové postavení jeho spoluhráčů a nakonec tento nenápadný úkon musel vyrážet brankář Vasjutin!
48'
Pološance domácích k vedoucí brance nevedla.
47'
Larin vyslal nepřesnou nahrávku a dle sudího jí Vasjutin chytil na hraně brankové čáry, tudíž může pokračovat ve hře.
46'
Střídání v týmu Besiktas Istanbul: ze hřiště odchází Gökhan Töre, přichází Ryan Babel.
46'
První poločas branku nenabídl, Besiktas je opticky evidentně lepší, ale největší šanci utkání měl Sarpsborg v podání Heintzovy velmi nebezpečné střely u které zazářil zásahem brankář Karius. Druhý poločas začne přibližně cca v 19:58 hodin.
45'
45'
Hostující hráč si pomohl faulem, což zatím pozornému rozhodčímu neuteklo.
44'
Kontr hostí krásně ozdobil Muhammed, který obešel dva hráče u brankové čáry, nicméně pak naivně se snažil získat pokutový kop za pád v pokutovém území.
44'
Míč na Töreho za obranu neprošel je z toho již šestý rohový kop pro Besiktas.
43'
Akce Sarpsborgu opět končí nepřesným zakončením.
42'
Medel velmi tvrdě dohrál Halvorsena a to už má na svém kontě žlutou kartu, měl by si dávat větší pozor.
41'
Lens se proti početní přesile u rohového praporku logicky neprosadil.
40'
Centr zprava nepřekvapil připravenou bíločernou obranu a míč byl odehrán do bezpečí.
39'
Roh se domácím hráčům vůbec nepovedl, byl odvrácen hned prvním obranným hráčem.
38'
Po centru z přímého kopu zasáhl Zachariassen a je z toho další rohový kop pro Besiktas.
37'
Žlutou kartu dostává Amin Askar (Sarpsborg).
37'
Amin Askar jasně přidržel soupeře u postranní čáry.
36'
Mortensen se již k míči nedostal, útočit může Besiktas.
35'
První u míče byl brankář Vasjutin.
34'
Hlediště bouří, domácí hráči se hromadně rozčilují, hra však pokračuje i nadále.
33'
Pekelná atmosféra jako povětšinou panuje při zápase na turecké půdě.
32'
Rozhodčí odpískal útočný faul Ljajiče na Zachariassena.
31'
Enzo Roco si skvěle pokryl míč a uklidnil tak hru Besiktase.
30'
Zblokovaná střela, hráči Besiktase však i nadále zůstávají u míče a útočí.
28'
Lens se vyhnul ofsajdovému postavení od brankové čáry našel sice Larina, ten však pod tlakem nedokázal zakončit přesně.
27'
Přímý kop po faulu pro Sarpsborg končí po centru do pokutového území nepřesným zakončením z voleje Muhammedem, jehož pokus by se spíše hodil do ragby.
25'
Zblokovaný pokus Besiktase znamená další roh pro bíločerné.
24'
Sprint domácího hráče podél levé postranní čáry měl skončit centrem na Larina, k tomu míč nedoputoval což značí zásah hostujícího obránce a následně rohový kop.
23'
Akce Besiktase tři na tři končí nakonec velmi nepřesnou a nepovedenou střelou Lense.
22'
Hostující hráči dali pocítit Medelovi, že kromě rozdávání ran, bude muset i rány přijmout.
21'
Přímý kop byl rozehrán přímo a Askar jen o několik decimetrů netrefil branku Besiktase.
20'
Žlutou kartu dostává Gary Medel (Besiktas Istanbul).
20'
Medel ošklivě došlápl na nohu Zachariassena po odehrání míče a bude to za žlutou kartu.
19'
Střela Askara z velké dálky skončila přímo v náručí brankáře Kariuse.
18'
Gökhan Töre u své individuální akci podklouzl což mělo za následek ztrátu míče.
17'
Narážečka domácím hráčům k překonání hostující obrany nepomohla a následuje ztráta míče.
16'
Slibný postup hostí byl nečekaně pozastaven a z celé akce tak nic není.
15'
Před Gökhanem Gönulem se rozestoupila obrana, nakonec jeho sražená nahrávka končí pouze rohovým kopem.
14'
Hráči Besiktase bezmála hráli na polovině hřiště bago, pro což hostující hráč neměl pochopení a vše včas ukončil.
13'
Halvorsen prohrál souboj u pravé postranní čáry a ztratil míč.
12'
Rohový kop byl odehrán aniž by způsobil v domácí obraně nějaké nebezpečí.
11'
Zpětný míč od brankové čáry našel přesně pravačku Tobaise Heintze a ten skvělou střelou donutil k vynikajícímu zákroku Kariuse, který vyškrábl míč nad břevno na rohový kop!
10'
Hru uklidňuje až brankář Vasjutin.
9'
Vzápětí byl odpískán ofsajd Muhammedovi v dresu Sarpsborgu.
9'
Centr domácích byl ihned řešen rozhodným odkopem norského celku.
8'
Larin vybojoval další roh pro celek Besiktase.
7'
Člen obranné řady Besiktase Roco musel zasáhnout do hry a posunul míč na své spoluhráče.
6'
Hostující hráč sice udržel míč na hrací ploše, ale vzápětí o něj stejně přišel.
5'
Muhammed fauloval v osobním souboji Medela, přesto se rozhodnutí maďarského rozhodčího velmi diví.
4'
Sarpsborg na chviličku mohl zakombinovat, nakonec po ztrátě míče vše řešil odkopem brankář Vasjutin.
3'
Nepřesná přihrávka hatí akci Besiktase a míč končí za postranní čárou.
3'
Chilan Medel byl faulován okolo půlícího kruhu.
2'
Rohový kop Besiktase nakonec končí nepřesným, přetaženým centrem, který končí za postranní čárou.
1'
Dlouhý pas nakonec nadělal hostující obraně větší problémy než se původně zdálo a proto Tamm odehrál míč raději na rohový kop.
1'
Besiktas bude hrát v bíločerném, Sarpsborg ve žlutých dresech.

Besiktas Istanbul: Karius – Gönül, Pepe, Roco, Erkin – Ljajić, Medel, Özyakup (C) – Lens, Töre, Larin.
Náhradníci: Zengin – Uysal, D. Vida, Arslan, Babel, Quaresma, Vágner Love.

Sarpsborg: Vasjutin – Thomassen (C), Tamm, Horn, Askar – Heintz, Zachariassen, M. Nielsen, Halvorsen – Mortensen, Muhammed.
Náhradníci: Falch – Jörgensen, Utvik, Singh, Vetti, J. Larsen, Agger.

Sarpsborg - Maccabi Tel Aviv 3:1 – Evropská liga

Je patří do tzv "svaté trojice" istanbulských klubů Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray málokdo z venkova či Ankary dokáže přemoci tuto trojici. Besiktas vznikl již v roce 1903, tudíž 4. března letošního roku oslavil 115 let působení na fotbalové scéně.

Největší úspěchy:

15x – Mistr ligy (naposledy 2016 – 17)
14x – Druhý v lize (naposledy 2006 -07)
9x – Vítěz tureckého poháru (naposledy 2010 – 11)

K úplnému výčtu musíme ještě připočítat získané tituly před založením Superleague – 5x (1934, 1941, 1944, 1947, 1951)

Největší úspěchy v pohárech je 3x čtvrtfinále, 1x 1986 – 87 (PMEZ předchůdce Ligy Mistrů) a 2x v EL ato v sezónách 2002 -03 a 2016 – 17, kdy Besiktas vypadl na penalty s Olympigue Lyon.

Naopak oproti hostím, je Besiktas hvězdný jedna polovina kádru jsou domácí reprezentanti Turecka (Özyakup, Uysal, Zengin, Töre, Gönul, Erkin) a druhou polovinu tvoří vesměs hvězdní legionáři z celého světa – Karius (Německo), Adriano, Vágner Love (oba Brazílie), Pepe, Quaresma (oba Portugalsko), Babel, Lens (oba Nizozemsko), Negredo (Španělsko), Vida (Chorvatsko), Ljajič (Srbsko).
Sarpsborg 08

Jak název napovídá klub vznikl až v roce 2008 jako nástupce klubu Sparta Sarpsborg jenž je známý mimo jiné i v ledním hokeji.

1x – Třetí v lize (2017)

Hned ve své premiérové sezóně v EL se Sarpsborg z 1. předkola dostal až do skupinové fáze, napodobil tak švédský celek FK Östersund ze Švédska z minulé sezóny.

Sarpsborg nemá ve svém týmu žádnou hvězdu, spoléhá především na kolektivní výkony.
Cesta EL Besiktas:

Besiktas – Partizan Bělehrad 3:0 (2:0)

Branky: 37. a 68. Pepe, 45+1. Özyakup

Partizan Bělehrad (Srbsko) – Besiktas 1:1 (0:0)

Branky: 14. Gomes – 15. Arslan

LASK Linz (Rakousko) – Besiktas 2:1 (1:0)

Branky: 42. Joao Victor. 69. Frieser – 90. Negredo

Besiktas – LASK Linz (Rakousko) 1:0 (1:0)

Branky: 6. Babel

Besiktas – B 36 Torshavn (Faerské ostrovy) 6:0 (1:0)

Branky: 31., 61., a 79. Larin, 43. Erkin, 74. Özyakup, 90+3 Vagner Love (penalta)

B 36 Torshavn (Faerské ostrovy) – Besiktas 0:2 (0:2)

Branky: 8. Lens, 26. Gonül
Cesta EL Sarpsborg:

Maccabi Tel Aviv (Izrael) – Sarpsborg 2:1 (0:0)

Branky: 52 Atzili (penalta), 60 Atar – 81. Halvorsen (penalta)

Sarpsborg – Maccabi Tel Aviv (Izrael) 3:1 (2:1)

Branky. 2. Heintz, 7. Nielsen (penalta), 56. Mortensen (penalta) – 13. Kjartansson (penalta)

Rijeka (Chorvatsko) – Sarpsborg 0:1 (0:0)

Branky: 83. Mortensen

Sarpsborg – Rijeka (Chorvatsko) 1:1 (0:0)

Branky 72. Zachariassen – 83 Gorgon

Sarpsborg - Sankt Gallen (Švýcarsko) 1:0 (1:0)

Branky: 31. Mortensen

Sankt Gallen (Švýcarsko) – Sarpsborg 2:1 (1:1)

Branky. 41. Hefti, 66. Buess – 6. Heintz

Sarpsborg – IBV Vestmannaeyjar (Island) 2:0 (1:0)

Branky: 13. a 82. Agger

IBV Vestmannaeyjar (Island) – Sarpsborg 0:4 (0:0)

Branky: 59. Rashad, 66. Mortensen, 90+1. Halvorsen, 90+4. Askar
Ve skupině se utká známý tým z Turecka Besiktas Istanbul s norským překvapením Sarpsborgem. Favoritem je domácí družstvo, oba týmy spolu ještě nikdy nehrály.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:55.