Evropská liga -  ONLINE PŘENOS -  Fenerbahce : Sevilla - 16. března 2023   18:45

Fenerbahce
Fenerbahce
41' Valencia
1:0
(1:0)
Sevilla
Sevilla
Fenerbahce
Bayındır (C) – Kadioglu, Aziz (84. Rossi), Akaydin, Szalai – Valencia (84. João Pedro), Yüksek, Zajc (75. Yandaş), Oosterwolde – Güler (84. Mor), Batshuayi (19. King).
Çetin, Eğribayat – Osayi-Samuel, Crespo, Arão, Kahveci.
Oliver – Burt, Bennett (ENG)
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, Istanbul.
Sevilla
Dmitrović – Montiel (83. Navas), Badé, Gudelj, Telles, Acuña – Ó. Torres (73. Suso), Fernando, Rakitić (C) (83. Jordán), Mir (73. Ocampos) – en-Nesírí (59. Lamela).
Búnú, Flores – Bueno, Gil.

Děkuji vám za pozornost, přeji klidný zbytek večera a všem Elenám i Herbertům ještě dnes všechno nejlepší k svátku!

Fauly: 12:15
Utkání je u konce, jeho vítězem je Fenerbahce, ale vítězství to není dostatečné. Na konci klidného prvního poločasu sice dalo gól z penalty, jenže na něj potřebovalo navázat ještě dalším zásahem. Ve druhé půli místy tlačilo poměrně nebezpečně, ovšem onen druhý gól už nepřišel. Pevná obrana Sevilly jištěná dobrým výkonem gólmana Dmitroviće všechny akce soupeře zneškodnila, takže díky výsledku 2:0 z minulého týdne postupuje španělský celek do čtvrtfinále. Svého soupeře pro tuto fázi vyřazovací části se dozví při losu, který se bude konat zítra od 13:00.
90+9'
90+9'
Sevilla se dostává na útočnou polovinu a už zbývá jen pár sekund.
90+8'
Zakončení z toho nebylo, gólman hostů u čáry vedle brány sbírá balón do náručí.
90+7'
Fenerbahce spěchá dopředu, aby bude mít možnost ohrozit Dmitroviće rohovým kopem zleva.
90+6'
Érik Lamela volným přímým kopem poslal balón přes zeď přesně k levé tyči, ale Altay Bayindir krásným zákrokem udržel naději pro svůj celek.
90+5'
Érik Lamela se nádherně uvolnil na vlastní polovině, vyvezl balón dopředu a tam ho další krásnou kličkou napodobil Lucas Ocampos. Ten byl dokonce faulován přímo před pokutovým územím, takže hosté dostávají skvělou příležitost k ohrožení branky soupeře.
90+4'
Další pokračování útoku Sevilly zastavuje ofsajd.
90+3'
Acuña a Suso dobře pracují v levém rohu útočné poloviny, kde se jim daří zdržovat čas s balónem ve hře.
90+2'
Domácím se otevírala zajímavá možnost postupu přes útočnou polovinu, Fernando se ale vrátil a skvělým obranným zákrokem míč vybojoval.
90+1'
Samet Akaydin krásně naskočil do vápna na centr z levé strany, jeho hlavičkové zakončení ale nasměrovalo balón vysoko nad bránu.
89'
Po rohovém kopu několikrát domácí nebezpečně poslali balón před bránu, nedostali se ale k vytouženému zakončení.
89'
Žlutá karta pro tým Fenerbahce Istanbul (İsmail Yüksek).

Žlutá karta pro tým Sevilla FC (Joan Jordán).
87'
Emre Mor vedl míč středem hřiště, před šestnáctkou se rozhodl pro střelu. Ta se odrazila od jednoho z hostujících obránců nepříjemně do protipohybu brankáře. Jeho svatyni však o kousek minula.
86'
Tentokrát se však penalta kopat nebude, opakované záběry totiž jednoznačně ukázaly, že Suso spadl bez cizího zavinění.
86'
Pěknou kombinací na pravé straně se hráči Sevilly dostali až do pokutového území, kde Suso při přijímání přihrávky upadnul k zemi. Vypadalo to na faul, který pochopitelně zkoumá VAR.
85'
Jayden Oosterwolde na útočné polovině zbytečně agresivně fauloval, což hostům umožní ušetřit další sekundy.
84'
Střídání v týmu Fenerbahce Istanbul:
ze hřiště odchází Arda Güler, přichází Emre Mor,
ze hřiště odchází Enner Valencia, přichází João Pedro,
ze hřiště odchází Serdar Aziz, přichází Diego Rossi.
83'
Střídání v týmu Sevilla FC:
ze hřiště odchází Ivan Rakitić, přichází Joan Jordán,
ze hřiště odchází Gonzalo Montiel, přichází Jesús Navas.
82'
Sevilla se dostala k rohovému kopu, z nějž sice vůbec nic nevytěžila a následoval další její ofsajd, ale čas ubíhá a domácí momentálně nemají vůbec žádný tlak.
81'
Lucas Ocampos těsně nezvládl načasovat svůj náběh na levé straně, takže pomezní sudí mává kvůli ofsajdu.
80'
Po krátkém ošetření se ale Güler zvedá a bude pokračovat, nemělo by se tedy jednat o zranění.
79'
Nějaký zdravotní problém má Arda Güler, což není pro domácí tým vůbec dobrá zpráva. Osmnáctiletý útočník totiž dnes patřil k nejaktivnějším hráčům na trávníku.
78'
O chvíli později se ten samý hráč poprvé dotkl i soupeře, a to když se srazil s Montielem.
77'
Yandaş se poprvé dotkl balónu při kombinaci na levé straně.
76'
Hostům se podařilo trochu zmírnit tlak soupeře, hra se po střídáních zklidnila.
75'
ze hřiště odchází Miha Zajc, přichází Mert Hakan Yandaş.
75'
Joshua King měl proti sobě na pravé straně už jen jednoho obránce, a tak zkusil i přes něj vystřelit. Balón po zemi zamířil mimo bránu.
74'
Lucas Ocampos se rychle zapojil do hry, za půlící čarou zkusil proběhnout mezi obránci. Attila Szalai mu ale balón jednoduše odebral.
73'
ze hřiště odchází Óliver Torres, přichází Suso,
ze hřiště odchází Rafa Mir, přichází Lucas Ocampos.
72'
Mia Zajc nestihl udržet na trávníku dlouhý nákop ze středu pole, Marko Dmitrović bude rozehrávat od brány.
71'
Po sporné situaci uprostřed hřiště se hosté dožadovali vhazování, to ovšem patří soupeři.
70'
Tlak Fenerbahce pokračuje, Miha Zajc z první zakončoval po chytré přihrávce zleva, jenže nestihl zamířit.
69'
Valencia se krásně uvolnil v levém rohu a prověřil Dmitroviće tvrdou střelou z blízkosti. Následně balón posílal do ohně Joshua King, jenže balón se pouze prokutálel malým vápnem.
68'
Acuña poněkolikáté dnes dobře držel míč na útočné polovině, jenže tam neměl dostatek spoluhráčů. Sevilla se zkrátka soustředí výhradně na obranu, což je pochopitelné.
67'
Jeden z domácích hráčů při napadání tvrdě dojel skluzem Gonzala Montiela, který se těžce zvedá z trávníku.
66'
Arda Güler za půlící čarou nasadil krásné jesle hostujícímu kapitánovi Ivanu Rakitićovi, jenže poté přihrál Ériku Lamelovi.
65'
Pěkný centr z levé strany se snášel do vápna ke Kingovi, jehož hlavička postrádala přesnost.
64'
Hosté po odkopu od brány nedošli ani za polovinu, domácí tak znovu kombinují v blízkosti Dmitroviće.
63'
Fenerbahce konečně se štěstím vybojovalo balón zpět, takže už se rozebíhal dopředu Enner Valencia. Před šestnáctkou Sevilly však musel zabrzdit, načež nepřesným pasem kopnul míč do zámezí.
62'
Rohový kop z levé strany nevyšel, situace se následně opakovala ze strany pravé. Sevilla sice neohrozila bránu, ale momentálně drží balón na útočné polovině.
61'
A málem přišel trest, protože Marcos Acuña se rychle dostal k pokutovému území soupeře. Centr byl zblokovaný, ale odrazil se právě k argentinskému hráči, který napodruhé z úhlu prověřil pozornost gólmana Bayindira nečekaně dobrou střelou pod horní tyč. Domácí brankář míč vyrazil na rohový kop.
60'
Po pětiminutovém zdržení Dmitrović konečně rozehrává. Fanoušci Fenerbahce se každopádně nyní nepředvedli zrovna v pozitivním světle.
59'
ze hřiště odchází Júsuf en-Nesírí, přichází Érik Lamela.
58'
Fanoušci zřejmě nadále něco házeli k brance Sevilly, a tak už k tribuně přiběhl skoro celý domácí tým, aby diváky uklidnil.
57'
Ošetřováním hostujícího gólmana se samozřejmě hra zdržuje, což domácímu týmu vůbec nepomáhá. Fenerbahce totiž mělo na začátku druhého poločasu skvělou energii, ale o tu teď může kvůli vlastním příznivcům přijít.
56'
Marko Dmitrović ale nyní leží na zemi, zřejmě přiletěl další předmět, který ho trefil.
55'
Při rozehrávce Marka Dmitroviće někdo z fanoušků ze tribuny za bránou vhodil nějaký předmět na trávník. Domácí hráči se soupeři za své fanoušky ihned omlouvají a snaží se je uklidnit, aby v házení věcí nepokračovali.
54'
Enner Valencia měl na ose hřiště prostor, kterého neváhal využít k přízemní střele zpoza vápna. Ta jen o kousek minula pravou tyč brány.
53'
Fernando ve středovém kruhu až nepochopitelně sundal k zemi Mihu Zajce, přitom nešlo o nějaký zásadní souboj.
52'
Telles fauloval na levé straně vlastní poloviny, takže následovala nadějná standardka Fenerbahce. Güler centroval na zadní tyč, kde ho však nikdo nezachytil.
51'
Domácí teď vypadají dost nebezpečně, naopak obrana Sevilly se nedokáže zformovat.
50'
Joshua King si skvěle zpracoval centr uvnitř pokutového území, přetlačil Gonzala Montiela a z blízkosti brány zakončoval. Poslal míč vysoko nad bránu.
49'
Güler na ose hřiště zkusil skákající míč poslat rovnou na bránu. Marko Dmitrović to rozhodně nečekal, takže měl štěstí, že střela nebyla přesná.
48'
Fenerbahce zahnalo hostující tým až ke gólmanu Dmitrovićovi, ten si s tím nelámal hlavu a odkopl míč nejdál, jak to jen šlo.
47'
Míč už zase drží domácí, Marcos Acuña byl při napadání Ardy Gülera příliš agresivní.
46'
Ani jeden z trenérů nesáhl o poločasové přestávce ke střídání. Sevilla se rychle dostala k outu u vápna soupeře, ale en-Nesírí hodil balón za bránu.
46'
Poslední rohový kop už nic nepřinesl, nicméně domácí Fenerbahce může být s prvním poločasem spokojené. Celou dobu kontrolovalo hru, a ačkoli se dlouho nemohlo dostat do šance, nakonec udeřilo z pokutového kopu po ruce Alexe Tellese. Ve druhém poločasu tak istanbulskému týmu stačí to samé zopakovat, což samozřejmě není tak snadné, ale sebevědomí určitě bude na jeho straně. Sevilla totiž sama žádnou útočnou hrozbou nebyla, měla jen pár náznaků.
45+5'
45+4'
Akci Sevilly zastavil ofsajd, domácí se díky tomu okamžitě přesunuli na útočnou polovinu a vybojovali ještě rohový kop.
45+3'
Domácí se snaží ještě ze všech sil zatlačit na hostující obranu, která naopak kouskuje hru a pochopitelně už chce dohrát poločas v klidu.
45+2'
Žlutá karta pro tým Sevilla FC (Loïc Badé).
45+1'
Žlutá karta pro tým Fenerbahce Istanbul (Serdar Aziz).
45'
Valencia ztratil balón u půlicí čáry, u které budou hosté vhazovat. Vůbec s tím však nespěchají.
44'
Na polovině hřiště zase vybojovali míč domácí, kteří nemyslí na nic jiného než na vyrovnání.
43'
Hosté jako by si až nyní uvědomili vážnost situace, a tak posílají míč vzduchem dopředu.
42'
Šťávu tedy dostal, protože právě Enner Valencia se ihned po nervózní rozehrávce Sevilly dostal k balónu a hnal se sám na bránu. Precizní zákrok posledního obránce hostů mu však na poslední chvíli znemožnil zakončení.
41'
Fenerbahce právě vstřelilo branku!
K pokutovému kopu se postavil zkušený ENNER VALENCIA. Své zkušenosti prokázal naplno, když poslal domácího gólmana k pravé tyči, ale míč kopnul přesně na druhou stranu. Zápas tak jistojistě dostane šťávu.
40'
Sudí Michael Oliver se šel podívat k monitoru a nařídil penaltu pro domácí tým kvůli hře rukou Alexe Tellese!
39'
VAR stále celou situaci zkoumá, a tak domácí fanoušci čekají v napětí.
38'
Ferdi Kadioglu se dostal až téměř ke koncové čáře, odkud chtěl centrovat. Možná při tom trefil ruku Alexe Tellese.
37'
Nutno každopádně ocenit obranu Sevilly, která rychlým přistupováním ke všem domácím hráčům odvádí svou práci skvěle.
36'
Opět už z toho ale je rozvážná kombinace, které chybí rychlost a celkově něco překvapivého.
35'
Balón skončil za bránou, a tak Fenerbahce rychle rozehrává, aby zase přeneslo hru zpět tam, kam domácí fanoušci chtějí.
34'
Poprvé to vypadalo zajímavě i před Altayem Bayindirem. Skákavý centr zleva nikdo nezachytil, takže se balón málem dostal k útočníkům zavírajícím protější stranu útočné poloviny.
33'
Sevilla se snaží rychle dostat dál od své brány, k čemuž jí pomůže rozehrávka po Kadiogluově faulu.
32'
Konečně to vypadalo ze strany tureckého celku opravdu nebezpečně, Kadioglův přízemní centr prošel až před bránu, napodruhé to zkoušel Güler a celou akci zakončil chytrý dloubáček z hranice pokutového území, který se snášel přesně pod břevno. Dmitrović však ukázal dobrý přehled a míč udržel před brankovou čarou.
31'
Domácí sice po většinu času drží balón a žádný hrozivý protiútok zatím Sevilla nezahrála, ovšem pokud chce Fenerbahce dát alespoň dva góly, bude muset něco změnit.
30'
Samet Akaydin byl na vlastní polovině faulován, což bylo jeho štěstí, protože si s míčem nevěděl rady a hrozila nebezpečná protiakce hostů.
28'
Domácím to málem nemuselo vadit, protože po ubráněné standardní situaci přešli bleskově na druhou stranu. Arda Güler ale napravo od brány neudržel míč dlouho, obránci Sevilly pomohli svému gólmanovi s uklidněním situace.
27'
Ferdi Kadioglu si neporadil úplně dobře při snaze odhlavičkovat centr Sevilly, neboť kolem něj nikdo nebyl, ale domácí hráč poslal balón na rohový kop.
26'
Miha Zajc u levého kraje dlouho zpracovával balón, takže o něj přišel a Sevilla už rozjíždí protiútok.
25'
Sevilla se znovu daleko nedostala, domácí tým kontroluje hru, jenže se nemůže přiblížit k bráně Marka Dmitroviće.
24'
Hosté brání oblast kolem vlastní šestnáctky dost tvrdě, což se pochopitelně vůbec nelíbí domácím fanouškům. Sudí Michael Oliver však teď neměl důvod k přerušení.
23'
Ivan Rakitić byl na oplátku faulován při snaze vyvézt míč středem pole. Nyní moc fotbalové krásy k vidění není.
22'
Acuña ve výskoku ve středovém kruhu fauloval, domácí budou rozehrávat volným přímým kopem.
21'
Sevilla drží balón kolem poloviny hřiště, ale nikam nespěchá, raději ho vrací vlastnímu brankáři.
20'
Domácí konečně zase rozehráli a rychle se dostali k outovému vhazování z pravého rohu. Ferdi Kadioglu hodil balón přímo k brance, kde ho sebral gólman Dmitrović.
19'
ze hřiště odchází Michy Batshuayi, přichází Joshua King.
18'
Vedle hřiště se již rozcvičuje Joshua King, každopádně tohle je pro Fenerbahce nepříjemná rána i s ohledem na domácí tureckou soutěž, kde letos Batshuayi nastřílel 10 gólů v 15 zápasech.
17'
S domácím forvardem to vůbec nevypadá dobře, ošetřovatelé přinesli nosítka, takže je jasné, že bude následovat střídání.
16'
Domácí balón v klidu odvrátili, a tak se Batshuayi rozeběhl do protiútoku. Po několika krocích s míčem však začal kulhat, chytil se za nohu a lehnul si na zem. Nešlo o žádný kontakt, ale zjevně o nějaké svalové zranění.
15'
Marcos Acuña doběhl vlastní pas do levého rohu útočné poloviny, kde následně vybojoval faul a nadějnou standardní situaci.
14'
Už se zase hraje blíž u brány hostů, přes hustou obranu se však těžko prochází.
13'
Ivan Rakitić udržel balón na útočné polovině, nachystal si ho na střelu, a tu zakroutil kolem obránce k pravé tyči. Rána však letěla z velké dálky a neměla dostatečnou razanci na to, aby s ní měl Altay Bayindir problémy.
12'
Serdar Aziz zkoušel vysoký centr do vápna, nikdo se však k míči nedostal, a tak balón skončil až za rohovým praporkem. Marko Dmitrović bude odkopávat od brány.
11'
Nakonec domácí svůj útočný běh zpomalili, nyní už postupně kombinují na polovině soupeře.
10'
Domácí obrana centr před bránou bez větších problémů pokryla, Michy Batshuayi už spěchá do protiútoku.
9'
Útočení Sevilly pokračovalo a vyústilo v rohový kop také pro ni. Ivan Rakitić s rozehráním vůbec nespěchá.
7'
Poprvé se hosté dostali hlouběji na útočnou polovinu, v levém rohu však o míč přišli.
6'
Po vhazování vedle její šestnáctky se Sevilla hnala do protiútoku. Óliver Torres byl u půlící čáry faulován a je zřejmé, že protiútoky budou hlavní zbraní španělského celku.
5'
První náznak šance měl Michy Batshuayi, který dostal skvělou průnikovou přihrávku na pravou stranu pokutového území. Snažil se co nejrychleji zakončit, což se negativně podepsalo na přesnosti jeho střely.
4'
Přetažený balón úspěch nepřinesl, sevillští obránci mohli zůstat v klidu.
3'
Ferdi Kadioglu kroutil míč z pravé strany před bránu, hostující obrana odhlavičkovala za ni. Fenerbahce tak bude zahrávat první rohový kop dnešního utkání.
2'
Podle očekávání se Fenerbahce hned od začátku tlačí do útoku, po levé straně však přes Nemanju Gudelje přejít nešlo.
1'
Výkop patří domácím v jejich černožlutých dresech, Sevilla nastupuje v červeném oděvu.
1'

Fenerbahce Istanbul: Bayındır (C) – Kadioglu, Aziz, Akaydin, Szalai – Valencia, Yüksek, Zajc, Oosterwolde – Güler, Batshuayi.
Náhradníci: Çetin, Eğribayat – Osayi-Samuel, Crespo, Arão, Kahveci, Yandaş, Rossi, Mor, King, João Pedro.
Trenér: Jorge Jesus.

Sevilla FC: Dmitrović – Montiel, Badé, Gudelj, Telles, Acuña – Ó. Torres, Fernando, Rakitić (C), Mir – en-Nesírí.
Náhradníci: Búnú, Flores – Navas, Suso, Ocampos, Jordán, Lamela, Bueno, Gil.
Trenér: Jorge Sampaoli.

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett – Madley.
Vzájemné zápasy

09.03.2023 [EL] Sevilla – Fenerbahce 2:0
02.08.2014 [Přátelský] Fenerbahce – Sevilla 0:2
04.03.2008 [LM] Sevilla – Fenerbahce 3:3 po penaltách
20.02.2008 [LM] Fenerbahce – Sevilla 3:2
Sevilla FC

Sevilla se do vyřazovací fáze EL dostala ze třetího místa skupiny Ligy mistrů, v předkole si proto musela poradit s nizozemským PSV. V úvodním zápase tohoto souboje doma zvítězila 3:0, v odvetě však padla 0:2. Kdyby se výsledek odvety opakoval i dnes, už by to na postup nestačilo, a tak bude španělský tým muset být ostražitější. Úspěch v Evropské lize by fanoušci Sevilly jistě ocenili i vzhledem k tomu, že v LaLize se jejich oblíbencům letos vůbec nedaří – s 28 body jsou na 13. místě a náskok na sestupovou pozici činí pouhé dva body.

Fenerbahce Istanbul

Turecký celek postoupil přímo do osmifinále Evropské ligy jakožto vítěz Skupiny B, ale favoritem v souboji se Sevillou rozhodně nebyl a po prvním zápase už vůbec není. Ve Španělsku totiž prohrál 0:2, takže to proti zkušenému soupeři nebude mít ani trochu jednoduché. Připravit se však Fenerbahce mohlo dobře, neboť o víkendu nehrálo žádné utkání, a tak by hráči mohli být odpočatí. Co se týče turecké Superligy, tam je Fenerbahce s 51 body na 2. místě, přičemž ztrácí devět bodů na vedoucí Galatasaray, ovšem má zápas k dobru, takže boj o titul ještě není ztracený.

[SL] Kayserispor – Fenerbahce 1:2
[SL] Fenerbahce – Konyaspor 4:0
[Přátelský] Fenerbahce – Karagümrük 4:2
[SL] Demirspor –Fenerbahce 1:1
Zdravím všechny fanoušky evropského fotbalu! Máme tady odvetné kolo osmifinále Evropské ligy, kde se spolu střetnou Fenerbahce Istanbul a Sevilla FC.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.