Evropská liga -  ONLINE PŘENOS -  Leverkusen : Karabach - 14. března 2024   21:00

Leverkusen
Leverkusen
72' Frimpong (Grimaldo) • 90+3' Schick (Grimaldo) • 90+7' Schick (E. Palacios)
3:2
(0:0)
Karabach
Karabach
58' Zoubir  (L. Andrade) • 67' Juninho  (Vešović)
Leverkusen
Kovář – Kossounou (79. Stanišić), Tapsoba, Hincapié (60. Grimaldo) – Andrich (C), Xhaka – Frimpong, Hofmann (28. E. Palacios), Wirtz, A. Adli – Iglesias (60. Schick).
Hrádecký, Lomb – Tah, Tella, Hložek, Puerta.
Taylor – Beswick, Nunn (ENG)
BayArena, Leverkusen
Karabach
Luňov – Vešović (86. K. Medina), Mustafazade, B. Hüseynov (C), Cafarqulijev – Romão, Janković – L. Andrade (78. M. Silva), Benzia (66. Bajramov), Zoubir (86. P. Andrade) – Juninho (78. Achundzade).
Gugešašvili, Ramazanov – Medveděv, Keyta, Xhixha, Isajev, A. Hüseynov.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 13:4. Rohy: 13:5. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 8:5.
Fotbalisté Bayeru Leverkusen díky neuvěřitelnému závěru a střelecké pohotovosti Patrika Schicka odvrátili vyřazení s Karabachem a nakonec postupují do čtvrtfinále Evropské ligy!

Dlouho to přitom vypadalo na velkou senzaci. Leverkusen sice byl od začátku aktivnější, ale své příležitosti nedokázal využít. Po změně stran pak domácí šokoval nejprve Abdellah Zoubir, který v 58. minutě otevřel skóre. O pár minut později dostal po intervenci VAR červenou kartu hostující Cafarqulijev, ovšem Karabach dokázal i o deseti svůj náskok ještě navýšit, když rychlý protiútok zakončil Juninho. Za stavu 0:2 se lídr Bundesligy nacházel v kritické situaci. Do hry přišli i Patrik Schick nebo Alejandro Grimaldo. V 72. minutě vstřelil právě po centru španělského levého beka kontaktní gól Jeremie Frimpong. Na definitivní obrat si však museli diváci v BayAreně počkat až do nastaveného času. A zachráncem se stal Patrik Schick, který dvěma zásahy odvrátil nejen první porážku Bayeru v sezóně, ale navíc svůj tým poslal i do čtvrtfinále.
90+10'
90+9'
Ještě závěrečná snaha hostí! Bahlul Mustafazade hlavičkoval ve velké šanci vedle pravé Kovářovy tyče.
90+7'
Leverkusen právě vstřelil branku!
Domácí v nastavení otáčí zápas a postoupí do čtvrtfinále Evropské ligy! Hrdinou dnešního večera je PATRIK SCHICK! Nešťastníkem pro změnu Marko Janković, který ztratil míč před vlastním pokutovým územím a Bayer mohl sehrát poslední akci. Na jejím konci odcentroval Exequiel Palacios na zadní tyč, kam si seběhl Patrik Schick, který hlavou protlačil míč za záda brankáře Luňova – 3:2.
90+7'
Alejandro Grimaldo projel z levé strany až do pokutového území. Tam ho nakonec odzbrojil Júlio Romão.
90+6'
Nabuzení domácí ještě pokračují v tlaku a snaží se vyhnout prodloužení.
90+5'
Patrik Schick tedy, stejně jako před týdnem v Baku, zachránil Leverkusen před první porážkou v sezóně gólem v nastavení. Dnes tím – alespoň prozatím – také odvrátil vyřazení.
90+3'
Obrovská radost v hledišti BayAreny! Domácím jistě spadl obrovský balvan ze srdce! Balón se přes Schicka nejprve dostal na levou stranu k Alejandrovi Grimaldovi. Ten poslal před bránu přízemní centr, PATRIK SCHICK se tam mezitím přesunul a ve skluzu dokázal hrací předmět protlačit přes Luňova za brankovou čáru – 2:2.
90+2'
Amine Adli centroval z pravé strany. Wirtz na přední tyči uhýbal. Zřejmě chtěl míč pustit na Schicka. Tam však balón nepropadl a do zámezí pak šel od Frimponga.
90+1'
Frimpong vybojoval akcí na pravé straně rohový kop... Tak ne. Sudí ukazuje na odkop od brány.
90'
Luňovovi to trvalo moc dlouho a tak vyfasoval žlutou kartu za zdržování.
90'
Ani rohový kop nic nepřinesl. Rozehrávat bude brankář Andrej Luňov.
89'
Nákop Tapsoby na zadní tyč uklidil před Frimpongem na roh Patrick Andrade.
88'
Florian Wirtz dostal míč na levou stranu šestnáctky. Pravačkou střílel vedle bližší tyče. Bayer je na pokraji vyřazení z EL!
87'
Hosté vyrazili do protiútoku. Táhl ho Janković, Ten roztáhl doprava na Matheuse Silvu, ale jeho centr nenašel spoluhráče. Ani moc nemohl, protože v šestnáctce se nenacházel nikdo z hráčů Karabachu.
86'
Střídání v týmu FK Karabach:
ze hřiště odchází Marko Vešović, přichází Kevin Medina,
ze hřiště odchází Abdellah Zoubir, přichází Patrick Andrade.
86'
Alejandro Grimaldo to zkusil zpoza šestnáctky. Zamířil tak o metr nad bránu.
85'
Tentokrát Zoubir zasáhl ve vlastní šestnáctce rukou někam do krku Floriana Wirtze, který se skácel na trávník. Opět proběhla krátká kontrola, ale úder nebyl tak prudký, aby to bylo posouzeno jako penaltový faul. Wirtz tomu hodně přidal.
84'
Jedeme tedy dál. Hosté se snaží zápas všelijak kouskovat.
82'
Řešila se dokonce druhá červená karta pro hosty! Abdellah Zoubir trefil protihráče podrážkou do lýtka. Od VARu nakonec nepřišlo povolání sudího Taylora před monitor. No, pokud by se tohle stalo v zápasech Slavie s AC Milan, asi by se červenalo.
82'
Florian Wirtz posunul míč proti noze Granita Xhaky, který zpoza pokutového území přestřeluje!
80'
Velká šance domácích! Jeremie Frimpong si naběhl z pravé strany na krásnou přihrávku. V šestnáctce předával pod sebe Patrikovi Schickovi, který, nevím, zda míč ideálně netrefil, nebo opravdu úmyslně posouval na Alejandra Grimalda. Ten zleva střílel po zemi těsně vedle bližší tyče!
79'
Střídání v týmu Bayer Leverkusen:
ze hřiště odchází Odilon Kossounou, přichází Josip Stanišić.
78'
ze hřiště odchází Leandro Andrade, přichází Matheus Silva,
ze hřiště odchází Juninho, přichází Nariman Achundzade.
78'
Hostující Juninho dostal žlutou kartu za to, že při střídání odcházel z trávníku velmi pomalu.
77'
Zatímco hosté chystají střídání, sudí Taylor něco řeší s protestujícími domácími hráči. Něčeho se domáhá také Patrik Schick. Zřejmě nějaká situace v šestnáctce.
77'
Kossounou podpořil akci Leverkusenu náběhem na pravé straně. U brankové čáry předal patičkou Frimpongovi, jehož nástřel před bránu nevedl k úspěchu.
76'
Hosté odvrátili Grimaldův rohový kop. Následně si poradili i s dalším centrem španělského levého obránce.
75'
Po centru Frimponga se tlačil k míči Edmond Tapsoba. Jeho střela byla sražena na roh.
74'
Leandro Andrade si naběhl na dlouhý míč za obranu. Jeho střela ale mířila přímo do náruče Kováře.
72'
Je tu kontaktní gól týmu, který je v této sezóně dosud neporažen! Alejandro Grimaldo odcentroval z levé strany a přetažený míč doputoval na pravou stranu šestnáctky. Tam se do něj z první opřel JEREMIE FRIMPONG a svou střelu umístil ke vzdálenější tyči – 1:2.
70'
Žlutá karta pro tým Bayer Leverkusen (Patrik Schick).
69'
Okamžitě odpovědět mohl Amine Adli! Jeho ránu z levé strany pokutového území vyráží Luňov na roh.
67'
FK Karabach právě vstřelil branku!
To je neuvěřitelné! Hosté i o deseti navyšují svůj náskok! Ke gólu vedl rychlý protiútok na pravé straně hřiště. Marko Vešović předal míč spoluhráči a sprintem vystartoval dopředu. Balón dostal zpátky a již v pokutovém území poslal nabídku do předbrankového prostoru, kde hrací předmět pohotově uklidil za Kováře nabíhající JUNINHO – 0:2.
67'
Leverkusen měl možnost hrát proti deseti i v posledních dvou bundesligových zápasech. Die Werkself tak mají s touto disciplínou čerstvé zkušenosti.
66'
ze hřiště odchází Yassine Benzia, přichází Tural Bajramov.
65'
Následovala standardní situace. Po centru Wirtze hlavičkoval nepřesně Edmond Tapsoba.
64'
Rozhodčí Taylor odvolává udělení žluté karty a místo toho ukazuje Elvinovi Cafarqulijevovi červenou! Obránce Karabachu byl totiž poslední v obranné linii svého týmu. Celek z Ázerbájdžánu tak bude dohrávat o deseti.
61'
Jeremie Frimpong unikal Elvinovi Cafarqulijevovi. Ten ho chytil za dres. Domácí hráč nechtěl padat, snažil se pokračovat v běhu, nicméně vrávoral a v šestnáctce upadl. Rozhodčí Taylor vytáhl žlutou kartu, ale byl povolán k monitoru. Ve hře je tak i červená pro hráče Karabachu!
60'
ze hřiště odchází Borja Iglesias, přichází Patrik Schick,
ze hřiště odchází Piero Hincapié, přichází Alejandro Grimaldo.
58'
Tak to je šok! Hosté jdou z ničeho nic do vedení! Na půlce se dostal k míči Yassine Benzia, který otočil hru doprava. Tam byl Marko Vešović, jenž balón vyvezl k pokutovému území a předal ho Leandrovi Andrademu. Ten odcentroval na zadní tyč, kam si naběhl ABDELLAH ZOUBIR. Na jeho hlavičku si Matěj Kovář sáhl, gólu však nezabránil.
57'
Granit Xhaka zkoušel vysunout Amineho Adliho na levém křídle. K němu míč neprošel.
56'
Dva rohové kopy v krátkém sledu. Ve druhém případě Wirtz centroval na bližší tyč, míč se k němu vrátil a druhý pokus o centr skončil na protihráči.
55'
Jeremie Frimpong na půlce sebral míč soupeře, vyvezl ho a nahrál do křídla Florianovi Wirtzovi. Jeho pokus o zpětnou přihrávku byl sražen na roh.
55'
Za postranní čarou se již začal rozcvičovat Patrik Schick.
53'
Nyní byla hra přerušena kvůli tomu, že na hrací ploše zůstal ležet hostující Marko Janković. Ten dostal úder do hlavy, bude však moci pokračovat.
53'
Roh Wirtze tentokrát z druhé strany. Tentokrát se už míč dostal k Robertovi Andrichovi, který neprostřelil obranný val před sebou.
52'
Ten zahrával Florian Wirtz. Jeho centr prolétl šestnáctkou, aniž by míč někdo zasáhl.
52'
Předchozí situaci kontroloval i VAR, ale penalta to opravdu nebude. Roh pro Leverkusen.
51'
Jeremie Frimpong se pustil do přešlapovačky v pokutovém území. Po kontaktu s levou nohou Cafarqulijeva spadl, hra však pokračuje.
50'
Pokud se Leverkusenu nebude dařit zlomit obranu Karabachu, můžeme čekat příchod Patrika Schicka a možná i Adama Hložka. Oba čeští fotbalisté by mohli ofenzivu oživit.
49'
Tečovaný míč propadl do pokutového území, kde byl Exequiel Palacios. Střela mu však příliš nesedla a proskákala vedle levé tyče Karabachu.
48'
Nedovoleně byl zastaven Granit Xhaka. Rukama si pomohl Júlio Romão.
46'
Ani jeden z týmů o přestávce nestřídal. Domácí už museli jednu změnu udělat v průběhu úvodního dějství, když zraněného Hofmanna nahradil Exequiel Palacios.
46'
První poločas gól nenabídl. Favorizovaný Bayer měl výrazně více ze hry, ale nedokázal proměnit žádnou šanci. V úvodu byl velmi aktivní útočník Borja Iglesias, který se dostal hned k několika zakončením, ale ani jednou nezamířil dostatečně přesně. Později měli dobré příležitosti také Adli či Frimpong. Karabach se většinu času brání a český brankář Leverkusenu Matěj Kovář dosud nemusel zasahovat proti střele mezi tyče.
45+2'
45+1'
Brankář hostí Andrej Luňov teď pořádně zabrnkal svému trenérovi na nervy! Ve vlastní šestnáctce totiž rozehrál jen na Borju Iglesiase. Ten míč dostal na Amineho Adliho, jenž ho sklepl proti noze Floriana Wirtze, který trefil břevno prázdné brány! Nakonec ho to nemusí mrzet tak moc, protože Adli byl stejně v ofsajdu a gól by tedy nebyl uznán.
45'
Nakonec to byly hned dva rohové kopy. Ani po jednom se hráči Karabachu nedostali do zakončení.
44'
Leandro Andrade startoval zajímavým balónem Juninha. U míče byl dříve Edmond Tapsoba, do něhož hostující útočník narazil a skončil na trávníku. Tohle ale na penaltu nebylo. Je z toho roh pro Karabach.
42'
Granit Xhaka fauloval Benziu a hosté budou rozehrávat.
41'
Piero Hincapié se pokusil vysunout nalevo nabíhajícího Floriana Wirtze. Přihrávka to byla příliš prudká a 20letý ofenzivní šikula míč nedoběhl.
41'
Hra se nyní trochu zklidnila. Bayer po aktivním začátku možná trochu odpočívá.
39'
Zatím se hraje velmi slušně. Bez nějakých tvrdších zákroků a také bez karet.
38'
Nyní malá domů až na Kováře. Ten umí velmi dobře nohama a dokáže pomoci s rozehrávkou.
37'
Hosté zatím na útočné polovině postrádají nápad či přesnost. Hráči Leverkusenu pak po zisku zase přecházejí na jejich polovinu.
35'
Střely na bránu – 3:0, celkem 10:3
33'
Dlouhý nákop Matěje Kováře propadl až k Julianovi Wirtzovi. Ten z pravého křídla přenášel hru na spoluhráče Jeremieho Frimponga, který mu sbíhal do šestnáctky. Zdálo se, že vše vyřeší vracející se Júlio Romão, jenž se snažil sklepnout balón pro Luňova, ovšem nedal balónu dostatečnou razanci a Frimpong se k němu dostal před gólmanem soupeře. Jeho obstřel však neměl přesnost a na vzdálenější tyči navíc zasáhl bránící hráč.
32'
Na hranici šestnáctky domácích zůstává ležet Yassine Benzia, kterého kontaktoval Piero Hincapié. Anglický sudí Anthony Taylor zůstává klidný.
31'
Janković adresoval malou domů Luňovovi. Brankář hostí musel hrát pod tlakem, nakonec zvládl míč alespoň odkopnout daleko od své brány.
30'
Držení míče – 66 % : 34 %
28'
Je tomu tak. Hofmanna nahrazuje Exequiel Palacios.
27'
Nějaké zdravotní problémy má domácí ofenzivní záložník Jonas Hofmann. Ten zřejmě bude muset střídat.
24'
Domácí nadále drží většinu času míč. Obrana Karabachu však odolává.
19'
Do dalšího zakončení se dostal Jeremie Frimpong. Jeho rána byla zablokována Romãem.
18'
Před pokutovým územím měl dost prostoru Marko Vešović. Jeho střela minula vzdálenější tyč Kovářovy brány. Jedná se o první střelecký pokus Karabachu v utkání.
17'
Po zpětné přihrávce Frimponga měl dobrou šanci Amine Adli. Jeho přízemní střela šla ale příliš blízko Andrejovi Luňovovi, který tak úspěšně zasáhl.
17'
Hosté vyčkávají v hlubokém defenzivním bloku a sledují kombinace Leverkusenu.
15'
Akce Bayeru podporují i stopeři. Nyní se vysunul na pravé straně Odilon Kossounou.
13'
V sezóně dosud neporažený Leverkusen vysoko napadá a obvykle bere soupeři míče hned v zárodu akcí. Karabach je tedy nadále pod tlakem.
12'
Jeremie Frimpong si vložil tělo před nabíhajícího Elvina Cafarqulijeva a nechal se hostujícím fotbalistou faulovat.
10'
Další rohový kop a další závar! Po hlavičkované před bránou nakonec zakončoval Amine Adli. Jeho pokus hlavou se snesl vedle vzdálenější tyče.
9'
Po rohovém kopu si domácí vytvořili před bránou závar. K dorážce se dostal Piero Hincapié, jehož ránu srazil mimo bránu Benzia! Sudí ještě čekal na kolegy u VAR, zda hostující fotbalista nezahrál rukou, penalta to ale nebude.
8'
Jonas Hofmann sklepl míč doprava na Borju Iglesiase. Velmi aktivní domácí útočník hned tvrdě vypálil. Andrej Luňov měl velké problémy. Balón neudržel a ten prošel vedle jeho levé tyče!
8'
Hosté se zatím jen vzácně dostávají k míči. Bayer má velký tlak.
6'
Tohle byla zatím největší ze šancí Borji Iglesiase! Hofmann nahrál dopředu Florianovi Wirtzovi, který posunul na rozběhnutého Iglesiase. Ten už byl částečně v samostatném úniku, ale volil střelu z hranice šestnáctky, kterou překopl bránu!
5'
Pokračuje úvodní tlak Bayeru. Igelsias nahrál doprava Jeremiemu Frimpongovi. Ten poslal míč před bránu, kde ho ale nezasáhl nikdo ze spoluhráčů.
4'
Jonas Hofmann fauloval při napadání Jankoviće. Míč pro hosty.
3'
Další podobná situace. Tentokrát Adliho nalevo podpořil stoper Piero Hincapié a jeho centr si opět našel Španěl Borja Iglesias. Útočník, který v Leverkusenu hostuje z Betisu, hlavičkoval zase nad.
2'
První příležitost Bayeru, který je favoritem na postup. Z levé strany odcentroval Amine Adli a k hlavičce se prodral Borja Iglesias. V záklonu namířil nad bránu.
1'
V základní sestavě Leverkusenu nechybí český brankář Matěj Kovář, který dostává šance právě v pohárových zápasech. Jeho krajané Patrik Schick a Adam Hložek zůstali na lavičce.

Bayer Leverkusen: Kovář – Kossounou, Tapsoba, Hincapié – Andrich (C), Xhaka – Frimpong, Hofmann, Wirtz, A. Adli – Iglesias.
Náhradníci: Hrádecký, Lomb – Stanišić, Tah, Schick, Tella, Grimaldo, Hložek, E. Palacios, Puerta.
Trenér: Xabi Alonso

FK Karabach: Luňov – Vešović, Mustafazade, B. Hüseynov (C), Cafarqulijev – Romão, Janković – L. Andrade, Benzia, Zoubir – Juninho.
Náhradníci: Gugešašvili, Ramazanov – M. Silva, Medveděv, Keyta, Xhixha, Isajev, Bajramov, A. Hüseynov, P. Andrade, K. Medina, Achundzade.
Trenér: Gurban Gurbanov

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (ENG).
První zápas málem přinesl překvapení. Leverkusen, v jehož základní sestavě nastoupili také čeští reprezentanti brankář Matěj Kovář a útočník Adam Hložek, totiž prohrával po poločase 0:2, když se za Karabach trefili Yassine Benzia a Juninho. Bayer nakonec spasili střídající hráči. V 70. minutě snížil Julian Wirtz a v nastaveném čase zajistil lídrovi Bundesligy do domácí odvety remízu Patrik Schick.

Karabach – Leverkusen 2:2 (2:0)
Branky: 26. Benzia (Juninho), 45+2. Juninho (L. Andrade) – 70. Wirtz, 90+2. Schick (Andrich)
Bayer Leverkusen:
Leverkusen je v letošní sezóně neuvěřitelný úkaz. Tým totiž pod vedením kouče Xabiho Alonsa neprohrál ve všech soutěžích jediný zápas a španělský trenér je rázem spojován s Liverpoolem či Bayernem, kteří budou od léta potřebovat nové tváře na svých lavičkách. V Bundeslize má Bayer desetibodový náskok před mnichovským Bayernem, je semifinalistou národního Pokalu a ve čtvrtek si může zajistit postup do čtvrtfinále Evropské ligy. V nedělním ligovém zápase Leverkusen doma porazil 2:0 Wolfsburg, který to soupeři ulehčil vyloučením ještě za bezgólového stavu. V prvním utkání osmifinále EL v Baku musel německý celek odvracet překvapení. V poločase totiž 0:2 prohrával a remízu zachraňoval v nastavení Patrik Schick.

Pod vedením kouče Xabiho Alonsa vyrostla řada hráčů, o které bude zájem mezi velkokluby. Fantastickou sezónu má levý bek Álex Grimaldo, který přitom přišel zadarmo z Benfiky. Výborný podzim měla další letní posila Victor Boniface. Nigerijský útočník je ale momentálně zraněný. Mezi další opory patří stále teprve dvacetiletý ofenzivní záložník Florian Wirtz či nizozemský krajní obránce Jeremie Frimpong.
FK Karabach:
Karabach je desetinásobným mistrem ázerbájdžánské nejvyšší soutěže a sedminásobný držitel národního poháru. V posledních letech se jedná o nejlepší klub v zemi. V 90. letech se utkal v předkole Poháru UEFA s Jabloncem, se kterým prohrál 0:5 venku a 0:3 doma, ale dnes už zdaleka není takovým otloukánkem. O tom svědčí pravidelná účast ve skupinové fázi Evropské ligy a v sezóně 2017/18 si tento klub dokonce vyzkoušel základní skupiny Ligy mistrů.

Letos fotbalisté Karabachu prošli do play-off v konkurenci švédského Häckenu, norského Molde a právě Leverkusenu, se kterým dvakrát prohráli. V předkole vyřazovací fáze zdolali Bragu, byť si to po výhře 4:2 v Portugalsku ještě zkomplikovali. Doma totiž prohráli 0:2 a muselo se prodlužovat. V prodloužení pak celku z Baku (originálně pochází z Agdamu, ale kvůli válce od roku 1993 v karabašské oblasti hrát nemůže) vrátil postupový výsledek Matheus Silva, ovšem Braga přidala další gól a vypadalo to na penalty. Ty odmítl v nastavení Nariman Ačundzade.

Domácí ligu Karabach vede s velkým náskokem. Naposledy doma porazil 3:1 Ziru. Kádr je tvořen mixem cizinců a reprezentantů Ázerbájdžánu.
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! V odvetném utkání Evropské ligy přivítá Bayer Leverkusen ázerbájdžánský Karabach. První utkání skončilo nerozhodným výsledkem 2:2. Lídr tabulky německé Bundesligy bude před svými fanoušky favoritem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.