Evropská liga (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  FC Prishtina : Fola - 19. července 2018   19:00

FC Prishtina
0:0
(0:0)

4:5 (PEN)

Fola
Fola
Bekaj – Dallku, Jamal, Haliti, Armend Thaçi – Mustafa, Korenica, Mankenda (76. Peqfeli), Ahmeti (98. Boshnjaku) – Jasharovski (92. Hoxha), Abdul Basit.
Muçiqi – Boshnjaku, Bashiru, Hoxha, Bekteshi, Peqfeli, Osmani.
Schnyder – Köbeli, Kurnacza – Bieri (všichni SUI).
Stadiumi Olimpik Adem Jashari (kapacita 18 500 diváků).
Fola
Hym – Dikaba, Bernard (46. Klein), Laterza (66. Mersch), Chrappan, Kirch (106. Sacras) – Muharemović, Saiti (72. Bensi), Klapp – Hadji, Corral.
Bensi – Frere, Sacras, Sinani, Mersch, Klein, Emanuel Cabral.

To je ode mě již úplně všechno. Loučím se s pohledem na zlomené hráče domácí Prištiny na hřišti v Kosovské Mitrovici. Přeji všem dobrou noc či hodně štěstí a výdrže na noční šichtě. Mějte se fajn.
Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 5:1. Rohy: 6:9. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 6:9.
I přestože měli kosovští hráči třikrát po zákrocích Visara Bekaja postup na dosah, ani jednou se to nepovedlo, a tak po neméně slušném výkonu francouzského brankáře Hyma postupují Lucemburčané, kteří se tak mohou těšit na dvojzápas s belgickým Genkem.
Ghanský obránce Jamal se stává nešťastným hrdinou. Jeho ránu vytáhl Hym na tyč a je tak hrdinou lucemburského týmu, který jde dál.
Visar Bekaj trefil stranu, ale Mersch ještě lépe míč a posílá do nevýhody opět domácí.
Haliti si s těžkou situací poradil velmi zkušeně. Hym netrefil stranu a Haliti srovnává.
I přestože si sáhl Bekaj na míč, Klapp ale trefuje přesně
Jenže kam teď kopl Boshnjaku? Tak trošku podobná penalta, jako tu, kterou kopl ve finále 1976 v Bělehradě Uli Hoeness.
Visar Bekaj je místním komentátorem již potřetí vynášen do nebes. Dikaba totiž i přesto, že si zvýhodnil situaci pozastavením, nakonec trefuje přesně do míst, kde stál domácí brankář.
Ale kosovský mladík Hoxha těžkou situaci neustál. Velmi špatně kopnutá penalta končí v náručí Hyma.
Jenomže Visar Bekaj chytá penaltu Muharemoviče. Bosenský kapitán hostí selhal.
Peqfeli ale nedává a tak je stav před pátou sérií zase srovnán.
Slovenský stoper Peter Chrappan zvolil stejně jako Hajdi levou stranu a je úspěšný.
Armend Thaçi proměňuje znova na pravou stranu. Hym sice vystihl stranu, ale pravý bek domácích mířil přesně.
Hadji kopl poprvé na levou stranu a s absolutním klidem proměňuje.
Meritem Korenica zvolil stejnou stranu, jako všichni předchozí exekutoři. Na rozdíl od Sacrase je však úspěšný střelou po zemi.
Další střídající hráč. Visar Bekaj vystihl stranu a chytá!
Domácí kapitán si počkal na pohyb Hyma a zakončil zcela zkušeně. Hym netrefil stranu.
Stephano Bensi trefil naprosto přesně a tvrdě pravou šibenici a Fola vede.
Prvním střelcem je střídající Stephano Bensi.
Střílení penalt začíná.
Bude se kopat na kotel domácích, to rozhodl po vítězství Dallku. Začínat budou hosté. Do branky jde Bekaj.
Fola Esch stejně jako Priština udělali kolo, kde si sdělí poslední emotivní a povzbudivá slova. Následuje mohutný pokřik a kapitáni půjdou vybrat branku, proti které bude kopat pokutové kopy a kdo že začne.
Loterie. Maséři obou týmů ještě naposledy upraví muskulaturu hráčů po dvou hodinách fotbalu ve zhruba 26 °C a půjdeme na to.
120'
Druhé prodloužení skončilo.
120'
Málem jsme se dočkali rozuzlení ještě před penaltami! Centr Abdula Basita našel Hoxhu, ale střídající hráč se ve spleti těl neprosadil.
120'
Poslední minuta před vypršením prodloužení právě započala.
119'
Za velké nelibosti tribun se snesl roh Foly Esch, který nebyl úplně bez šance. Naskočivší Bensi si však neseřídil mířidla.
118'
Opravdu malá chvíle nás dělí od penalt. Nezaujatý fanoušek samozřejmě nad situací 0:0 po 210 minutách určitě radostí nešílí.
117'
Zajímavá situace také před Bekajem. Corral se na centr Klappa neměl šanci dostat. Haliti byl velmi důrazný a neústupný.
116'
Hlavička Dallka, který má odrazovou sílu velmi slušnou, všechna čest, však mířila vysoko nad.
115'
Korenica si rozumí s míčem. Už jsem to několikrát zmiňoval. Teď po jeho fintách je tady roh, který rozparádil celý stadion.
114'
Chvíle hry ve středu pole. Ani jeden z týmů nechce udělat chybu. KRC Genk je až příliš lákavý soupeř pro oba spíše skromnější celky.
112'
Meritem Korenica se skoro po dvou hodinách fotbalu vydal na sprint po levé straně. Už v malém vápně pak hledal spoluhráče. Marně.
111'
Albánský zadák Dallku nezvládl zpracování a pak musel faulovat Corrala jen za žlutou cenu. Tedy za žlutou kartu.
110'
Veldin Muharemovič, štítový záložník hostů původem z Bosny, nyní napřáhl zhruba ze třiceti metrů. Mířil naneštěstí pro svůj celek do míst, kde stál domácí hrdina předchozích okamžiků.
108'
Domácí si velmi přitápějí svou nekoncentrovaností. Nejprve mohl hlavičkovat Dikaba, kdyby Bekaj fantasticky míč nevytáhl nad. A kdyby měl Bensi seřízené mířidla jen o roh později, nikdo by se nemohl divit lucemburské radosti.
106'
Tak to mohl být krutý start Prištiny do druhého poločasu. Ryan Klapp namířil z halfvoleje míč do šibenice, kde byl připravený Bekaj. Ten tak splatil veškeré minely z předchozích momentů.
106'
Německý kouč Klasen využívá novinky, kterou už jsme mohli vidět na MS v Rusku. Čtvrté střídání v prodloužení. Odchází totálně vyřízený Kirch, kterého nahrazuje jednadvacetiletý obránce Cedric Sacras. Jednoznačná sázka na obranu, klasická výměna kus za kus.
106'
Začalo druhé prodloužení.
Následuje výměna stran, krátký "odfkr" a druhá část prodloužení. Já bych tipoval na penalty. I přes značnou snahu domácích... terén je velmi rozbitý a kombinace se zakončením moc nemají prostor.
105+1'
První prodloužení skončilo.
105+1'
Korenica vybídl Abdula Basita k zakončení, ale toho na totálně rozbitém terénu zradilo zpracování a také stabilita sama.
105+1'
Jednu minutu dá Švýcar Schnyder nad rámec první části prodloužení.
105'
Poslední minuta prvního prodloužení, ve kterém měli dvě tutové šance domácí. Hosté jsou již velmi unaveni, což deklarují i pokřiky německého kouče, který uklidňuje svůj tým, že zbývá již jediná minuta a pak alespoň krátký oddech.
104'
Neúnavní jsou především šálovaní lidé za brankou Bekaje. Kotel "Plisat" chce druhé předkolo s Genkem v tuto chvíli asi nejmocněji ze všech zúčastněných na stadionu.
102'
Poprvé v akci pravý obránce Armend Thaçi. Pětadvacetiletý kosovský hráč přestoupil před začátkem letošní sezony z Giljany a nyní úprkem po své straně zacílil stříleným centrem malé vápno, kde se objevil pouze brankář Hym.
101'
Tu ale napálil Korenica jen do před ním stojící zdi.
100'
Boshnjaku se ihned hlásí o slovo. Po faulu na něj dostává Dikaba žlutou kartu a Priština k dispozici zajímavou standardku.
98'
Střídání číslo tři na straně domácích. Hřiště opouští středopolař Ahmeti a na jeho místo nastupuje další mladík. Třiadvacetiletý Kosovec Laurit Boshnjaku.
97'
Hra se nyní přesunula na půlku Prištiny, kde kombinuje poněkud unavená jedenáctka hostí. Ovšem už zmiňovaná nejistota domácího brankáře Visara Bekaje dává Fole zcela zdarma roh.
94'
Další střídající hráč mohl být nesmazatelným kosovským hrdinou. Samozřejmě dílčím. Arber Hoxha si v souboji jeden na jednoho v pokutovém území pohrál s Dikabou a byl zcela sám před Hymem. Francouzský brankář však skvěle a včas vyběhl, čímž velmi zmenšil střelecký úhel a domácí záložník tak mířil jen do jeho hrudi.
93'
Megrim Peqfeli. Střídající Kosovec měl teď po Mustafově milimetrovém pasu možnost jít z pravé strany do zakončení, které se mu ale hrubě nepovedlo.
92'
Přichází avizovaná věc. Hoxha nahrazuje poměrně aktivního Jasharovského, který toho má ale podle výrazu plné zuby.
91'
Mirel Josa připravuje celkově druhé střídání v utkání. Nachystaný je teprve devatenáctiletý kosovský odchovanec Prištiny Arber Hoxha.
91'
Začal první poločas prodloužení.
Hráči už se připravují. Za moment jdeme na to!
Statistiky druhého poločasu:

Držení míče – 49 % – 51%
Střely – 3:1
Střely na branku – 2:1
Rohové kopy – 2:1
180 minut a nějakých osm minut nastavení. Ani tolik nestačilo oběma soupeřům na vstřelení byť jediné branky. To znamená, že uvidíme minimálně dvě patnáctiminutová prodloužení. Nutno podotknout, že ve druhé půli byla aktivnější Priština, která se snažila o rozhodnutí zápasu do poslední minuty. Fola vypadá již velmi unaveně. Uvidíme, co se bude dít v prodloužení. Čekání na penalty, úspěch domácích anebo překvapení z Lucemburska? Buďte s námi a nechte se překvapit.
90+4'
Druhý poločas skončil.
90+3'
Korenica se snažil, seč mohl, ale dlouhou přihrávku Mustafy nezvládl na hrací ploše uhrát, byť byla myšlenka velmi dobrá.
90+2'
Je jasné, kdo chce tento zápas vyhrát fotbalově. Ač mohli jít Lucemburčané do protiútoku, a velmi nadějného, nakonec se rozhodla podpořit Corrala pouze dvojice jeho spoluhráčů.
90+1'
Budou se hrát čtyři minuty nad rámec normální hrací doby.
90'
Možnost, kterou si mohla Priština v poslední minutě řádné hrací doby vytvořit. Tu zhatil Peqfeli.
88'
Meritem Korenica. Jako asi většina o něm slyším v České republice poprvé, ovšem pokud to dvacetiletý záložník vydrží a bude pokračovat ve výkonech tohoto typu, nemusíme se divit, že třeba půjde ve šlépějích Adnana Januzaje. Samozřejmě hodně přemýšlím a předbíhám, ale tento hráč je jednoznačně zatím nejaktivnější hráč zápasu.
86'
Stephano Bensi mohl rozhodnout. I když to nevypadalo jako úplně nejlepší pokus, jaký kdy vyslal mezi tři tyče. Dopomohl tomu zákrok Bekaje, který můžeme nazvat slušně řečeno nejistý.
85'
Jamal si nyní i bouchl o zem, když nezpracoval velmi lehkou přihrávku od Korenici. Trápení pokračuje.
84'
Korenica rozjel Prištině útok. Bude konečně pro domácí úspěšný?
82'
Bensi si počínal hodně nečistě v souboji s Dallkem. To měla být podle mého soudu žlutá karta pro hostujícího forvarda.
81'
Fola Esch nyní drží míč na kopačkách více, ale žádná snaha o ohrožení branky v tom není. Spíše je to slovy klasika "čekání na Godota". V našem případě prodloužení.
79'
Jasharovski viditelně hrál míč již za autovou čarou a byl jasně posledním, což musí vědět i sám, který se dotkl. To mu ale samozřejmě nebrání a nepřijde nesmyslné až hloupé hlásit se o vhazování...
78'
Abdul Basit kombinoval s Korenicou, jehož finální přihrávka na mrzkém trávníku neprošla.
76'
První střídání přichystal také albánský internacionál na lavičce Prištiny Mirel Josa. Aktivního Mankendu, který byl vytěžován především v první půli nahrazuje čtyřiadvacetiletý kosovský záložník Mergim Peqfeli.
75'
Převahu domácích mohl korunovat právě po centru z volného přímého kopu Meritem Korenica, ale jeho hlavičku ve vyložené pozici výborně vytáhl Hym mimo tři tyče!
74'
Albánský záložník v modrobílém Argjend Mustafa faulován. Volný přímý kop pro Prištinu.
73'
Abych se přiznal, netuším proč německý trenér Klasen ve službách Foly vyplýtval všechna tři střídání, když je ve hře i prodloužení a případné pokutové kopy. Je však pravdou, že dvě byla vynucená.
72'
Fola Esch ve druhé půli příliš nehrozí. Naposledy to byl s náznakem průniku druhý makedonský zástupce v utkání Saiti, ale neuspěl. A následně je střídán, přichází devětadvacetiletý forvard Stephano Bensi.
70'
Střela byla ještě tečovaná, ale následný roh přinesl stejný rozruch jako ten předchozí.
69'
Zprvu jsem myslel, že vidíme první branku utkání! Nekonalo se. Po krásném driblinku Korenici pálil utaženou ránu k tyči Ergyn Ahmeti, ale jeho ráně scházelo. Ač decimetry.
68'
Hlavička Jasharovského však neměla krom toho, že to byla hlavička, nic společného se zakončením. Nutno říci, že to měl makedonský hráč těžké mezi třemi bránícími.
67'
Kombinace zašla až k Mankendovi, který svůj centr namířil do zad hostující obrany. Co to znamená? Roh.
66'
Laterzovo koleno nakonec nevydrželo. Na jeho místo přichází jednadvacetiletý Lucemburčan Gerard Mersch.
64'
Ken Corral se dostal ze zprvu nezajímavé situace do zakončení, kterému příliš nechybělo. Z hranice malého vápna loboval Bekaje. Vedle.
64'
Mustafa svou dlouho přihrávkou rozbíhal Mankendu, ale ani takový běžec jako je konžský záložník míč nestihl na hrací ploše.
63'
Jasharovski se zvedl dříve, naštěstí pro fotbal a život ho následoval také jeho protějšek v bílo-červeném.
62'
Máme tady další srážku. Makedonec Jasharovski a Laterza, který už dnes jednu pěknou od Korenici schytal.
61'
Vše vyřešeno. Hraje se dál, i s lazarem Korenicou.
59'
Na zemi se po souboji ocitl Meritem Korenica, zatím je ošetřován na hrací ploše.
57'
Francouz Hadji. Ten si nyní vzal na starost exekuci. A zvládl to nejhůře, jak mohl. Trefil zeď a následný spurtérský výkon Basita s Jasharovským jen tak tak neskončil úspěšně.
56'
Kirch faulován. A to ve velmi nepříjemném prostoru pro domácí. Mustafa nedosáhl na hranici vápna na míč a musel se odhodlat až k nejhorší možné situaci. Sestřelil francouzského hráče a víme, jak lucemburský tým zahrál podobnou situaci před koncem prvního poločasu.
55'
Mankenda dostal příležitost zahrávat přímý volný kop, po němž se k hlavičce dostal albánský stoper Dallku. Jeho vysoká hlavička našla pouze podavače míčů za brankou.
53'
Podle mého soudu rozhodčí Schnyder ze Švýcarska zachyboval. Slovenský zadák ve službách velkovévodství v souboji s Abdulem Basitem jednoznačně skosil ghanského forvarda, který by jinak šel sám na branku, ale pánem na hřišti je muž ve žlutém.
53'
Sluší se také říci, který tým čeká v případě postupu do druhého předkola Evropské ligy. Je jím belgický Genk, tudíž motivace pro oba dnešní týmy je obrovská.
52'
Velmi špatně provedený signál Korenici s Ahmetem končí ofsajdem.
51'
Aktivní forvard v modrém Abdul Basit se dostal do dalšího souboje, ze kterého vzešel roh.
49'
Spolupráce Korenici s Ahmetim na levé straně vrcholila centrem, který před Abdulem Basitem jen s problémy odvrátil střídající Klein do náruče Hyma.
47'
Oba týmy mají pochopitelně problém s kvalitou zpracování a vedení míče. Terén je, jak už jsem několikrát zmiňoval, velmi nekvalitní. Na to, že panuje přijatelné počasí a v Kosovské Mitrovici se pohybovala rtuť teploměru kolem 28 °C, tak se pořadatelé příliš s trávníkem nepomazlili.
46'
Zranění ze závěru poločasu se stalo pro dnešek osudným pro obránce hostů Bernarda, kterého musel nahradit Klein.
46'
Statistiky po první půli:

Držení míče: 49 %- 51 %
Střely: 4:1
Střely na branku: 1:1
Rohové kopy: 2:4
Skončil nám první poločas. A stejně jako ty předchozí dva v tomto dvojutkání nenabídl nic než skóre 0:0. Na neupraveném terénu v Kosovské Mitrovici, což je azyl Prištiny pro evropské poháry, je herně lepší domácí celek, ale zatím to nezužitkoval gólově. Ne že by hosté z Lucemburska své šance neměli, ale hrozili především ze standardních situací. Hlavička Dikaby asi byla tou největší příležitostí. Uvidíme, jakým způsobem se bude ubírat druhý poločas. Ten začne přibližně ve 20:01.
45+2'
45+2'
Obrovská šance. Ta největší dosavadního průběhu. Na svědomí ji měl jako hlavní agitátor ghanský forvard Abdul Basit, který ve sprinterském souboji ukázal Bernardovi, že je trošku na jiné úrovni a následně centroval. Jasharovski netrefil a tak dal znova prostor jednadvacetiletému Afričanovi. Ten stihl před Hymem znova krásnou přihrávkou najít Korenicu, ale ten kop namířil... Možná zpátky z Kosovské Mitrovice do Prištiny!
45+1'
Švýcarský sudí Schnyder nastaví prvnímu poločasu dvě minuty navrch.
45'
Znova byl k vidění centr Mankendy na stále více o slovo se hlásícího Jasharovského. Hym byl ale včas venku z branky.
43'
Dobrá práce makedonského forvarda ve službách kosovské Prištiny. Jasharovski se uvolnil na levém křídle a pak mířil střílenou přihrávku na střed šestnáctky. Abdul Basit ale v okamžiku pravdy selhává a trefuje na nepříliš kvalitně připraveném trávníku v Kosovské Mitrovici hodně vedle Hymovy branky.
41'
Na Korenicovi je vidět technická vyspělost na jeho věk, ale také kus kosovské horké krve. Se žlutou kartou by měl chodit do soubojů jakkoli jen ne nohama napřed.
40'
Pět minut před koncem poločasu se ozval lucemburský tým. Zajímavý přímý kop zahrál Klapp a Bekaj měl co dělat, aby se natáhl po míči, který se kroutil k pravé tyči.
38'
Teď to ale Korenica přehnal s agilitou. Jeho zákrok na středu hřiště byl až příliš tvrdý a zároveň nesmyslný. Laterzovi zajel do kotníku a zaslouženě vidí žlutou kartu.
36'
Jasharovski v souboji uplatnil své parametry silového útočníka a vybojoval roh. Následná rychlá rozehrávka přišla vniveč. Mankendův centr byl jak vysoký, tak dlouhý.
35'
Z Meritema Korenici srší sebevědomí. Ve vápně si dovolil mezi třemi obránci takzvanou "zidanovku", ale jeho počin byl až příliš drzý a obrana Foly si nakonec poradila.
34'
Musím přiznat, že nyní měl Corral po nákopu Bernarda velmi blízko k míči v zajímavé pozici. Pokud by mu vyšel krok zakončoval byl na hranici malého vápna.
33'
Ten sice nic zajímavého nepřinesl, ale Kirch následně znova vybojoval pro lucemburský tým kop od rohového praporku.
33'
Po akci Corrala se kope od rohového praporku v blízkosti Bekajovy branky.
31'
Snažení konžského záložníka teď odnesl faulem francouzský zadák Kirch.
29'
Velmi aktivní Mankenda na pravé straně zle zatápí Dikabovi, ale zatím ne a ne se prosadit gólově.
28'
Na druhé straně nezpracoval v nadějné pozici Abdul Basit. Následná střela Korenici ozkoušela kvalitu tribun stadionu v Kosovské Mitrovici.
27'
O rohového praporku se snažil o průnik forvard Foly Corral, ale jeho průnik zastavil faul.
26'
Priština cítí velkou šanci probojovat se poprvé v historii dále než do prvního předkola Evropské ligy. Oprávněnou, nyní hraje prim.
25'
Velká příležitost pro kosovský tým! Konžský záložník Mankenda se pohledně uvolnil na pravé straně a hledal centrem před poloprázdnou brankou Januziho. Albánskému forvardovi sebral gól Chrappan.
23'
Priština je sice malinko více na balónu, ale prozatím tomu chybí myšlenka a moment překvapení.
22'
Na druhé straně se schylovalo k brejku tří na jednoho, ve kterém měl hlavní slovo osmadvacetiletý makedonský záložník Saiti, ale nakonec je odmáván ofsajd.
20'
Na levé straně je zatím z pohledu Prištiny nejaktivnější dvacetiletý nadějný Kosovec Meriton Korenica, který si teď navedl míč do středu hřiště a vypálil. Bohužel i jeho střela měla namířeno do stejného místa, odkud střílel.
19'
Hra se odehrává především ve středu hřiště. Stadion sice není skoro vůbec zaplněn, ale domácí ultras za brankou Bekaje se starají o výbornou atmosféru. Kotel, který si přezdívá "plisat", tedy v češtině hroudy.
18'
Na druhé straně poměrně snadno prošel na levé straně ghanský forvard Abdul Basit, ale jeho pokus o centr zablokovala hostující obrana.
16'
Další roh Kircha žádné vzrušení nepřinesl, a tak může vpřed domácí Priština.
15'
První větší šance na straně hostů! Roh Kircha na přední tyč usměrňoval hlavou za Bekaje konžský obránce Dikaba, ale kosovský brankář vyškrábl konečky prstů na roh.
14'
Kosovský zadák Ahmet Haliti to teď přehnal v souboji a vidí první žlutou kartu utkání.
13'
Fola přebírá iniciativu a snaží se o první slovo ve dvojzápase. Zatím ovšem bez úspěchu.
9'
Prozatím jsou nebezpečnější domácí, kteří se snaží především po stranách ohrozit francouzského brankáře Hyma po stranách.
6'
Nebezpečný útok po pravé straně táhl Ahmeti, ale jeho poklus zablokovala obrana hostí na roh.
3'
Utkání začalo velmi zvolna a ani jeden z týmů se příliš netlačí do útoku.
1'

FC Priština: Bekaj – Dallku, Jamal, Haliti, Armend Thaçi – Mustafa, Korenica, Mankenda, Ahmeti – Jasharovski, Abdul Basit.
Náhradníci: Muçiqi – Boshnjaku, Bashiru, Hoxha, Bekteshi, Peqfeli, Osmani.

CS Fola Esch: Hym – Dikaba, Bernard, Laterza, Chrappan, Kirch – Muharemović, Saiti, Klapp – Hadji, Corral.
Náhradníci: Bensi – Frere, Sacras, Sinani, Mersch, Klein, Emanuel Cabral.

Rozhodčí: Schnyder – Köbeli, Kurnacza – Bieri (všichni SUI).
Slovenská stopa v Lucembursku. Peter Chrappan.

Přestože kosovský tým má ve svém středu především domácí hráče doplněné o takřka jim vlastní Albánce doplněné o dva Ghaňany, jednoho hráče z Konga a Makedonie, to hosté z Lucemburska jsou daleko kosmopolitnější.

A dokonce tady najdeme i slovenského zástupce. Je jím 33-letý obránce Peter Chrappan, odchovanec Interu Bratislava. Ten si dokonce v letech 2009-2011 zahrál za Mattersburg rakouskou Bundesligu. Následně působil v Ázerbájdžánu, stihl se vrátit zpět na Slovensko, odkud jeho kroky mířily do německé regionální soutěže. V Saarbrückenu stihl tři sezóny, od té loňské ale kope právě za Folu.

Minulé utkání odehrál obránce, který stihl i krátkodobé angažmá v exotické malajské lize, celé, takže se na něj pravděpodobně můžeme těšit i nyní.
Poslední výsledky obou týmů umocňují vyrovnanost utkání.

Lucemburský celek prohrál v přípravě jediné utkání – se svým sokem z tamní nejvyšší soutěže, Victorii Risport. Zbylé tři zápasy opanovala Fola, která například zdolala třetiligový německý celek SC Fortuna Kolín.

Vzhledem k tomu, že nezačala ani kosovská Superliga, také domácí mají pramálo zápasové praxe. Musela jim stačit kvalifikace o předkolo Evropské ligy. A jak už bylo zmíněno, gibraltarská Europa odešla v celkovém součtu poražena 6:1. Nutno podotknout, že pět branek nastříleli "bílomodří" na své půdě.
Priština hraje evropské poháry v azylu. Stadiumi Olimpik Adem Jashari:

Ač má Priština svůj domov na stadionu Fadila Vokrriho, který nese jeho název teprve měsíc po nečekané smrti velké kosovské fotbalové legendy, tak evropské poháry musí odehrávat na Olympijském stadionu Adema Jashariho, což byl jeden ze zakladatelů kosovské separatistické organizace.

Stadion se nachází ve 40 kilometrů vzdálené Kosovské Mitrovici, což je zhruba hodinku cesty autem, takže pro fanoušky to není až takový problém. Ač postupové utkání s Europou sledovalo pouhých 1140 diváků, dnes by si jich mělo na zápas najít cestu trochu více. Stadion je obehnán atletickou dráhou a má kapacitu 18 500 diváků.
První vzájemný duel? Bezbranková remíza.

Na Stade Émile Mayrisch, což je domovský stánek Foly pro necelých 5000 fanoušků, bylo k vidění jen pramálo zajímavých situací. A především žádné branky, což značí, že v odvetě je vše otevřené, takže se můžeme těšit na velmi vyrovnané utkání.
FK Priština:

Deset let. Tolik letos slaví Kosovo. Země, která dodnes dělí svět. K dnešku ji uznalo 111 zemí světa. Ovšem velký počet států stále odmítá tuto kdysi autonomní část Srbska nazývat jako samostatný stát. Mezi nimi například takové fotbalové bašty jako Brazílie, Španělsko či Mexiko. Nicméně UEFA se k tomuto kroku odhodlala a pojala Kosovo jako svého 55. člena, a tak od roku 2016 hraje evropské poháry stát, jehož drtivou část obyvatel tvoří Albánci.

Tým z hlavního města vznikl v roce 1922 pod názvem Gajret, což přeloženo do češtiny znamená "snaha". Během druhé světové války, kdy vznikla samozvaná Velká Albánie, začal klub působit v albánské lize. Změnil také několikrát název, nejprve Proleter, pak Kosova a nakonec v roce 1952 FK Priština.

Poté se stal tým součástí jugoslávského fotbalového systému, v němž zaznamenal největší úspěchy v 80. letech. Nejprve Priština v roce 1983 postoupila do nejvyšší soutěže a pak ve svém posledním roce působení jugoslávské superligy v roce 1988 dokázala v pohárovém tažení dojít až do semifinále, kde je na penalty vyřadila bosenská Banja Luka.

Po sestupu a následném rozpadu Jugoslávie stala členem ligového systému Srbska a Černé Hory, odkud v létě 1999 odešla nadobro a stala se zakládajícím členem kosovské Superligy, kde působí dodnes. V tomto období dokázali hráči Prištiny zvednou pohár pro vítěze celkem sedmkrát, k čemuž přidali také čtyři triumfy v poháru.

To sice řadí klub do pozice nejúspěšnějšího klubu v zemi, ovšem poslednímu titulu už je pět let. Uplynulý ročník utekly oslavy o tři body, které měla navíc Drita. A tak se svěřenci někdejšího albánského reprezentanta Mirela Josy musejí spokojit "pouze" s předkolem Evropské ligy.

To už si hráči zkusili loni, ovšem dopadlo to krutě. Švédský Norrköping zvítězil v součtu 6:0 a dále kosovský tým nepustil. To letos mají "bílomodří" mnohem větší šance. Nejen že vyřadili v kvalifikaci o předkolo gibraltarskou Europu celkovým výsledkem 5:0, ale nyní uhráli v Lucembursku remízu 0:0, což značí velké šance do odvety na domácí půdě.
CS Fola Esch (LUX):
Hosté mají ve většině případů přednost. Ať už se to týká hymny, čtení soupisek či vstupu do šaten v poločase. Dodržíme etiku i nyní a představíme se zevrubně malý klub z jihozápadu bohatého velkovévodství na západě Evropy. CS Fola Esch je prvním klubem, který kdy spatřil světlo světa v Lucembursku.

Byl založen v roce 1906 učitelem anglického jazyka Jeanem Roederem jako společný klub tenisu a kopané. O dvanáct let později, tedy na konci první světové války, zvedají hráči Foly první titul, což do roku 1930 zvládli ještě čtyřikrát zopakovat. Rok po krachu na newyorské burze tedy slavili hráči Cercle sportif Fola Esch celkově pátý titul, po hříchu však na dlouhých 82 let naposledy.

Období ničeho vrcholilo krizí, kterou způsobila tvrdohlavost tehdejšího vedení. Na začátku devadesátých let odmítl tehdejší předseda sloučení s druhým největším klubem v Lucembursku a sousedem – Jeunesse Esch. Přežívání skončilo sestupem až do třetí nejvyšší soutěže v sezoně 2004/2005, což mělo ale s odstupem času léčebné účinky.

V roce 2007 šokovalo vedení klubu zprávou o angažování marocké hvězdy, ač už malinko vysloužilé. Účastník MS ve Francii 1998, kde platil za největší personu týmu. Sám Mustapha Hadji dopomohl k návratu do nejvyšší soutěže.

Už bez Hadjiho se pak Fola po předlouhé odmlce radovala. Pohár nad hlavu zvedla dvakrát. V roce 2013 a 2015. Nyní opět přišla doba čekání. Loni mužstvo skončilo třetí, byť úspěch zaznamenalo. A nemalý.

Na evropské scéně totiž nikdy v historii nepřešlo až do třetího předkola. Loni spanilou jízdu, během které bojovně hrající lucemburský celek vyřadil moldavský Orhei a hlavně ázerbájdžánský Inter Baku, zastavila až švédská pohádka z Östersundu.
Vítejte u onlajn přenosu z utkání odvety prvního předkola Evropské ligy. Ani jsme pořádně nevstřebali novopečené mistry světa z Francie a už se vracíme na klubovou scénu, a hned zostra. Čekají nás totiž starty klubových soutěží a především boje o evropské poháry. V tomto utkání se můžeme těšit na kosovského vicemistra z hlavního města desetileté republiky, která právě letos slaví jubilejní výročí založení svého státečku, což jak známo doprovázelo a dodnes doprovází spoustu nešvarů a problémů. FC Priština přivítá na svém Městském stadionu třetí tým uplynulého ročníku lucemburské National Division CS Fola Esch. Nuže, příjemnou zábavu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.