Evropská liga (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Záhřeb - 31. srpna 2023   19:00

Sparta
Sparta
2' Haraslín  • 24' Sørensen  • 67' Panák  • 87' Olatunji
4:1
(2:0)
Záhřeb
Záhřeb
71' Baturina
Sparta
Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Wiesner (84. Pešek), Laci (68. Sadílek), Kairinen, Ryneš (63. Zelený) – Kuchta (84. Karabec), Olatunji, Haraslín (63. Birmančević)
Vorel – Birmančević, Gómez, Karabec, Minčev, Pavelka, Pešek, Sadílek, Sejk, Ševčík, Vydra, Zelený
Stieler – Gittelmann, Borsch (vš. Německo)
epet Arena, Praha
17 953 diváků
Záhřeb
Nevistić – Moharrami (46. Šutalo), Ristovski, Perić, Ljubičić – Bulat, Mišić – Špikić (72. Emreli), Baturina, Marin (46. Michajličenko) – Petković

Na Letné už je takřka deset minut dobojováno, přesto hlediště zůstává prakticky zcela zaplněné a s hráči bouřlivě slaví postup, který se po prvním zápase v Záhřebu zdál velmi býti velmi nereálným.

Červené karty: 0 – 0
Se závěrečným hvizdem Tobiase Stielera propukla na Letné ohromná euforie, neboť Sparta skolilla skutečně velmi kvalitního soupeře.

Výraznou měrou k tomu přispěla už v prvním poločase, kdy se trefili Lukáš Haraslín a Asger Sörensen. V 67. minutě pak v té chvíli postupovou třetí branku přidal Filip Panák, ovšem Dinamo dokázalo velmi rychle udeřit díky Martinu Baturinovi a zápas pomalu směřoval do prodloužení, když v 87. minutě zajistil postupové oslavy na Letné Victor Olatunji.
Sparta dokonala ohromný obrat, vítězí nad Dinamem Záhřeb 4:1, v součtu s prohru 1:3 z úvodního zápasu 5:4 a může se těšit na základní skupinu Evropské ligy!
90+5'
90+5'
Po další nepřesné souhře Dinama bude Sparta vhazovat u vlastního rohového praporku, to už by se ale měl blížit konec druhého poločasu a tím zápasu!
90+4'
Po dlouhém odkopu Nevistiće Robert Ljubičić prodloužil míč jen k Peteru Vindahlovi, jenž sbírá další cenné sekundy.
90+3'
Sparťané si znovu mohou oddychnout, centr Martina Baturiny z levé strany postrádal přesnost a Peter Vindahl bude moci rozehrávat od své branky.
90+2'
K velké radosti obecenstva Victor Olatunji vybojoval rohový kop pro Spartu.
90+1'
Do centru Ristovskiho se pokusil ekvilibristicky položit Josip Drmić, z těžké pozice prudce pálil vedle sparťanské branky.
90+1'
Rozhodčí Stieler oddaluje závěrečný hvizd druhého poločasu o pět nastavených minut.
90'
Sparta mohla definitivně rozhodnout o postupu, když domácí mířili v pěti do výrazného přečíslení, Adam Karabec se svůj průnik rozhodl zakončit individuálně, mířil ale těsně vedle hostující branky.
90'
Baturinův centr Victor Olatunji odhlavičkoval do zámezí, zatímco ochozy epet Areny neuvěřitelně bouří, tak Dinamo může vhazovat.
89'
Dinamo bude zahrávat standardní situaci na útočné polovině, hostující hlavičkáři míří ke sparťanskému pokutovému území.
87'
Sparta právě vstřelila branku! Ohromná euforie na Letné! VICTOR OLATUNJI předvedl skvělou individuální akci, když se dokázal uvolnit přes bránícího Šutala a z úhlu postupoval na Nevistiće, přes nejž dokázal svoji střelu propasírovat do sítě!
86'
Kairinenův centr sice našel hlavu Filipa Panáka, ten však v těžké pozici hlavičkoval výrazně mimo hostující branku.
86'
Po faulu Šutala na Olatunjiho bude Sparta zahrávat standardní situaci na útočné polovině.
84'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Wiesner, přichází Pešek.
84'
ze hřiště odchází Kuchta, přichází Karabec.
84'
Josip Mišić nepřesně pálil k z dálky, Sparta bude moci po čase uklidnit hru.
83'
Po nákopu do pokutového území se nespěšně tlačil do zakončení Bruno Petković, naivní pád na trávník mu rozhodčí Stieler nezbaštil.
83'
Dinamo dlouze kombinuje s míčem na kopačkách. Když už se Sparta mohla z bránícího postavení vymanit, tak Olatunji přišel o míč, který se dostal znovu do držení hostů.
81'
V pokutovém území Pražanů se neúspěšně tlačil do zakončení Bruno Petković, sparťané odkopli míč na soupeřovu polovinu.
80'
K Birmančevićově zpětné přihrávce z pravého křídla se u přední tyče nedostal Jan Kuchta, sparťané se pak ujali odraženého míče.
79'
Sadílkově dlouhému autu se Dinamo ubránilo a dostalo hru bleskově až k Peteru Vindahlovi.
78'
Jaroslav Zelený u postranní čáry vybojoval dva auty v rychlém sledu, Sparta se může usadit na útočné polovině.
76'
Balón už mají pod taktovkou sparťané, po první brance Dinama se hra výrazně uklidnila a oba celky se snaží především nechybovat.
74'
Dinamo dlouze hraje s míčem na svých kopačkách, postupně se ale z útočné poloviny dostalo až k vlastnímu brankáři Nevistićovi.
72'
Na Letné je znovu vyprodáno, dnešní dramatickou bitvu sleduje 17 953 diváků.
71'
Střídání v týmu GNK Dinamo Záhřeb:
ze hřiště odchází Špikić, přichází Emreli.
71'
Dinamo Záhřeb právě vstřelilo branku! Podobně jako v prodloužení proti Kodani Sparta brzy přichází o postupový náskok, MARTIN BATURINA si na levé straně našel dlouhý pas z hloubi pole, potáhl míč do pokutového území, kde přes dva bránící protihráče dokázal přesnou přízemní ránou pravačkou udeřit!
69'
Už to mohlo být 4:0! Jaroslav Zelený se dostal za záda hostujících obránců a od postranní čáry mířil do pokutového území, následnou technickou ránu nasměroval nad vzdálenější horní roh záhřebské branky.
68'
Qazim Laci při svém odchodu pořádně burcoval ochozy letenské arény. Atmosféra v epet Areně je skutečně parádní.
68'
ze hřiště odchází Laci, přichází Sadílek.
67'
Sparta právě vstřelila branku! Tentokrát Spartě vyšla skvělá týmová souhra! V jejím závěru z levého křídla přihrával před branku Jaroslav Zelený, Birmančević se do zakončení ještě nedostal, odražený míč ale napálil do sítě FILIP PANÁK!
66'
A další parádní individuální akce, tentokrát se u rohového praporku na malém prostoru dokázal uvolnit Birmančević, následně se ale neujala jeho střílená přihrávka před branku.
65'
Ladislav Krejčí u středové čáry šikovnou kličkou obehrál Roberta Ljubičiće, sparťané teď mají míč pod svoji kontrolou.
63'
ze hřiště odchází Haraslín, přichází Birmančević.
63'
ze hřiště odchází Ryneš, přichází Zelený.
62'
Sparta chystá dvojité střídání, do hry přijdou Jaroslav Zelený a Veljko Birmančević.
60'
Dinamo teď pořádně zatopilo sparťanské defenzivě, v níž byla spousta nedůrazných zásahů, hostující obléhání zakončila prudká rána Marka Bulata těsně vedle sparťanské branky.
59'
Po Haraslínově autu se míč odrazil k Sørensenovi, jehož hlavička mířila vedle hostující branky, Ivan Nevistić situaci hlídal.
58'
Letnou teď pobavil Bogdan Michajličenko, jenž postupoval směrem k vlastnímu rohovému praporku, kde se dostal pod tlak a míč jen odehrál za postranní čáru, čímž jej odevzdal Spartě.
56'
Robert Ljubičić dostal výbornou přihrávku za sparťanskou obranu a mířil sám na Petera Vindahla, ten ale vytáhl skvělý zákrok a Ljubičićovu střelu vyrazil!
54'
Velmi nepovedený pas Ristovskiho do pokutového území. Těžko říct, zda se mělo jednat o střelu či střílenou přihrávku, každopádně míč zamířil daleko vedle sparťanské branky.
54'
Tentokrát špílmachr Baturina pálil z dobrých třiceti metrů, skákavou střelu si ale Peter Vindahl pohlídal.
53'
Martin Baturina si našel střeleckou pozici u rohu pokutového území, následně byla jeho střela zablokována.
52'
Po střetu s Dinem Perićem si žlutou kartu prohlíží Tomáš Wiesner.
51'
Haraslínův aut propadl v pokutovém území, nikdo v rudém se ale do zakončení nedostal.
50'
První sparťanskou žlutou kartu dostává Victor Olatunji.
49'
Kairinenův rohový kop se neujal, míč se pak odrazil zpět k finskému středopolaři, ten už se ale k opětovnému centru před branku nedostal.
48'
Kairinenův centr našel hlavu Victora Olatunjiho, jenž zakončoval zřejmě těsně nad branku či na horní stranu břevna, Ivan Nevistić ale situaci pojistil zákrokem a odehrál míč na rohový kop.
47'
Lukáš Haraslín byl faulován na útočné polovině, z místa přestupku rozehrává Ladislav Krejčí.
46'
ze hřiště odchází Marin, přichází Michajličenko.
46'
ze hřiště odchází Moharrami, přichází Šutalo.
46'
Dinamo do druhého poločasu střídá, do hry už se nepodívá Antonio Marin, nahradí jej Bogdan Michajličenko.
Sparta během prvního poločasu dokázala smazat dvoubrankové manko, když už ve druhé minutě otevřel skóre zápasu Lukáš Haraslín, ve 24. se pak po Kairinenově rohu prosadil Asger Sörensen a postupové šance jsou před druhým poločasem zcela vyrovnány.
45+2'
45+2'
Marinův centr doputoval za pokutové území k volnému Ljubičićovi, do jeho rány se ale stačil postavit Victor Olatunji.
45+2'
Hosté vybojovali svůj první rohový kop a v samém závěru úvodního dějství budou moci ještě jednou zahrozit.
45+1'
V úvodu dvouminutového nastavení Haraslín před pokutovým územím uvolnil Laciho, ten ale při střele levačkou podklouzl a hostům se ji povedlo snadno zablokovat.
45'
Olatunji se vyhraným hlavičkovým soubojem snažil vysunout do úniku Kuchtu, pro míč si ale včas doběhl Ivan Nevistić.
44'
Střely z volného kopu se ujal sám Lukáš Haraslín, mířil ale výrazně nad hostující branku.
44'
Za faul na Haraslína si prohlíží žlutou kartu Sadegh Moharrami.
43'
Lukáš Haraslín byl na útočné polovině faulován v pozici, která už by mohla být palebnou.
43'
Dario Špikič u rohu pokutového území zakombinoval s Martinem Baturinou, pro zpětnou přihrávku druhého jmenovaného si ale doběhl brankář Vindahl.
41'
Antonio Marin už je na nohou a ve hře se může pokračovat míčem rozhodčího a následně rozehrávkou brankáře Nevistiće.
40'
Zatímco si hosté přihrávali na své polovině, tak na trávníku ležel jejich spoluhráč Marin, rozhodčí Stieler nakonec sám přerušil hru hvizdem.
39'
A další náznak sparťanské šance! Rynešův centr měl velmi kvalitní parametry, nabíhající Olatunji na něj ale přeci jen těsně nedosáhl, jinak by mohl zakončovat zcela osamocen před Nevistićem.
38'
Po Nevistićově rozehrávce Laci hlavou nasměroval míč za obranu Dinama, kam si nabíhal Olatunji, výrazně blíže k míči ale měl Ivan Nevistić.
37'
Kairinenovi tentokrát centr vůbec nevyšel, navíc rozhodčí Stieler píská sparťanský faul.
37'
Lukáš Haraslín si kličkami u rohového praporku vynutil faul na svoji osobu a Sparta bude rozehrávat další standardní situaci.
36'
Martin Baturina si to po zisku míče namířil rovnou do pokutového území, pak jeho přihrávku před branku stačil vystihnout Ladislav Krejčí.
35'
Na výborný centr Kairinena si ze standardní situace naskočil Ladislav Krejčí a zblízka nedokázal svoji hlavičku vtěsnat na branku velmi nejistě si počínajícího Nevistiće!
34'
Filip Panák byl nedovoleně atakován po odehrání míče, Tomáš Wiesner pak přestal hrát, aby rozhodčího Stielera donutil odpískat hostující faul.
33'
Sparťané jsou znovu usazeni na útočné polovině a hledají cestu k pokutovému území Dinama.
31'
Centr Matěje Ryneše si pohlídal brankář Nevistić.
29'
Filip Panák byl ve středu hřiště tvrdě atakován Petkovićem v hlavičkovém souboji, hlavní arbitr ale nechal ve hře pokračovat, z čehož Dinamo mohlo vytěžit rychlý brejk, ten zakončila střela Baturiny do připraveného Vindahla.
28'
Po střetu s Antoniem Marinem zůstal ležet na trávníku Tomáš Wiesner, hostující fotbalista se přišel protihráči omluvit.
27'
Matěj Ryneš dostal od Laciho příliš dlouhý pas na levé křídlo, albánskému spoluhráči ale na dálku tleská. Laci ukazoval Rynešovi, že nabíhat si měl úplně jinak.
26'
Olatunji byl při zpracování míče zády k brance velmi těsně bráněn Perićem, podle rozhodčího Stielera si ale nedovoleně pomohl nigerijský fotbalista.
24'
Sparta právě vstřelila branku! Letná podruhé bouří radostí! Na centr Kaana Kairinena od rohového praporku si naskočil ASGER SORENSEN a nekompromisní hlavičkou nedal Nevistićovi nejmenší šanci zasáhnout!
24'
Wiesnerův centr z pravého křídla je sražen na vůbec první rohový kop dosavadního průběhu zápasu.
23'
Bruno Petković ve středu hřiště využil chybné sparťanské rozehrávky a namířil si to volným prostorem k pokutovému území, před ním ale byl o míč znovu připraven.
22'
Po přihrávce Bulata centroval od postranní čáry Moharrami a našel před brankou naskakujícího Marina, ten ale nasměroval míč výrazně mimo branku.
21'
Při pasu Mišiće na Petkoviće po útočné polovině si nejistě vystoupil Sørensen, čímž uvolnil Petkovićovi obrovské množství prostoru, hostující útočník pak ale podél pokutového území nedokázal přesně přihrát.
20'
Robert Ljubičić u postranní čáry prudce nakopl míč do hlavy Tomáše Wiesnera, jenž se skácel k zemi a musí být ošetřen.
18'
Haraslín vhodil míč na Ryneše, k jehož centru se neprotlačil Victor Olatunji, odražený míč se pak snažil vrátit před branku Jan Kuchta, jenž byl sražen k zemi a publikum se marně dožadovalo pokutového kopu pro Spartu.
16'
Z Rynešovy ztráty míče naopak mohlo těžit Dinamo, když po rychlém protiútoku si na osmnácti metrech připravil palebnou pozici Antonio Marin, jeho střelu k pravé tyči Peter Vindahl dokázal vytáhnout!
15'
Po faulu na Panáka rozhodčí Stieler ponechal sparťanům výhodu, těžit z toho mohl Matěj Ryneš, ovšem u pokutového území si nedokázal zpracovat přihrávku a bylo po šanci.
13'
Sparťanští příznivci se na protilehlé tribuně prezentují efektním choreem s nápisem „POSTUP“. Ten je stále vzdálen, nicméně mnohem méně než před úvodním výkopem.
11'
Sparta se dosud prezentovala vysokým presinkem až u pokutového území, teď ale v pasivním postavení nechává hosty hrát s míčem ve středu hřiště.
10'
Už jsou zase na tahu sparťané, Haraslín vhodil míč na Wiesnera, jehož centr zády k brance prodloužil Asger Sørensen jen vysoko nad branku.
8'
Hosté se dokázali prosadit hned ze své první útočné akce, když si kolmici do pokutového území zpracoval Bruno Petković a zkušený hroťák prostřelil Petera Vindahla, okamžitě mu je ale máván ofsajd.
7'
Sparťané nadále valí na hostující branku jeden útok za druhým, teď mířil centr Wiesnera do míst, kam si nenabíhal žádný z fotbalistů v rudém.
6'
Qazim Laci přenesl hru na levé křídlo, kde trochu bojoval se zpracováním Matěj Ryneš, pak z těžké pozice už nedokázal adresovat kvalitní pas před branku Dinama.
6'
Tomáš Wiesner podél pravé postranní čáry posunul míč ke Kuchtovi, jehož centr si před brankou našel Victor Olatunji, v tísni ale zakončoval nad břevno.
5'
Do dalšího zakončení se dostal Victor Olatunji, jeho technickou střelu ze střední vzdálenosti si Ivan Nevistić pohlídal.
2'
Sparta právě vstřelila branku! Začátek snů pro Spartu! Kolmici Filipa Panáka po útočné polovině si u pokutového území převzal LUKÁŠ HARASLÍN, posunul si míč kolem bránícího protihráče a přízemní střelu nasměroval mimo dosah brankáře Nevistiće!
2'
Po dlouhém autu Lukáše Haraslína do pokutového území se ve skrumáži před brankou Dinama nedostal žádný ze sparťanů do zakončení.
1'
Úvodního výkopu se ujal Jan Kuchta a je rozehráno!
1'
Sparťané budou hrát v tradičních rudých dresech, Dinamo obléklo modrou sadu.
Trojice německých rozhodčích v čele s Tobiasem Stielerem přivedla fotbalisty před plné ochozy, které zpívají sparťanskou klubovou hymnu „Zpívej, kdo jsi sparťanem!“
Utkání se hraje bez fanoušků chorvatského celku, kteří mají prodloužení zákaz na evropské výjezdy, když při předchozím zákazu před zápasem v Aténách s AEK ubodali domácího příznivce. Sparta dostala možnost prodat vstupenky do sektoru původně určeného hostujícím příznivcům, svým fanouškům a na Letné by dnes mělo být kompletně vyprodáno.
Na Letné už skončila předzápasová rozcvička, do úvodního výkopu zbývá dvanáct minut.

AC Sparta Praha: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Wiesner, Laci, Kairinen, Ryneš – Kuchta, Olatunji, Haraslín
Náhradníci: Vorel – Birmancevic, Gómez, Karabec, Minčev, Pavelka, Pešek, Sadílek, Sejk, Ševčík, Vydra, Zelený
Trenér: Brian Priske

GNK Dinamo Záhřeb: Nevistić – Moharrami, Ristovski, Perić, Ljubičić – Bulat, Mišić – Špikić, Baturina, Marin – Petković
Náhradníci: Zagorac, Rajić – Šutalo, Bernauer, Emreli, Michajličenko, Drmić, Sučić, Kaneko, Rukavina, Menalo
Trenér: Sergej Jakirović

Rozhodčí: Stieler – Gittelmann, Borsch (vš. Německo).
GNK Dinamo Záhřeb

Zatímco Sparta v loňské sezóně vybojovala svůj první mistrovský titul po devíti letech, tak Dinamo je ve své zemi naprostým hegemonem. Chorvatskou ligu totiž dokázalo vyhrát sedmnáctkrát z posledních osmnácti ročníků, pouze v sezóně 2016-17 jej přemohla Rijeka.

Shodou okolností právě tu Dinamo porazilo v nedělním ligovém zápase 2:1 a alespoň trochu si zlepšilo pohodu v domácí soutěži, neboť tu odstartovalo ziskem pouhých čtyř bodů z úvodních tří kol. Na vedoucí Hajduk Split tak Dinamo aktuálně ztrácí osm bodů, ovšem má jeden zápas k dobru.

V kvalifikaci o Ligu mistrů muselo Dinamo odehrát o jeden dvojzápas více, když ve druhém předkole s velkým přehledem (4:0 doma, 2:0 venku) vyřadilo Astanu, ve třetím předkole ale nestačilo na AEK Atény, když po domácí prohře 1:2 vedlo v Aténách už 2:0, ovšem v nastaveném čase selhalo a dvěma góly přišlo nejen o postup, ale také o možnost se o něj utkat v prodloužení.

Po prvním zápase se Spartou chorvatský celek přišel o jednoho ze svých dvou naprosto klíčových hráčů, Luka Ivanušec zamířil do Feyenoordu Rotterdam a bude chorvatskému celku výrazně chybět.
AC Sparta Praha

Sparťané vstupují do utkání z pozice lídra české nejvyšší soutěže, když se na první místo vrátili po nedělní výhře nad Karvinou a bodové ztrátě konkurenční Slavie v Jablonci. Celkově z šesti ligových zápasů mají bilanci 5-1-0, když v epet Areně vyhráli všechny tři své dosavadní zápasy s celkovým skóre 10:3.

V evropských pohárech se Sparta zatím představila pouze ve třetím předkole Ligy mistrů, kdy po dvou remízách (1:1 venku a 3:3 po prodloužení doma) nestačila v penaltovém rozstřelu na FC Kodaň.
Hezký večer z pražské Letné, kde se v odvetném utkání závěrečného předkola Evropské ligy utká Sparta s Dinanem Záhřeb a proti chorvatskému suverénovi bude dohánět dvoubrankové manko.

Sparta přitom měla zápas na soupeřově hřišti dobře rozehraný, když ji v 39. minutě poslal do vedení z pokutového kopu Ladislav Krejčí. Dinamu se ale povedlo ještě do přestávky vyrovnat brankou Špikiče. Na přelomu hodiny hry se navíc prosadili Perič a Ivanušec, Dinamo tak vyhrálo 3:1.

Pro dnešní zápas to znamená, že Sparta nutně potřebuje vyhrát alespoň o dvě branky, aby si zajistila prodloužení. Vyšší výhra posouvá Spartu přímo do skupinové fáze, jakýkoliv jiný výsledek znamená postup soupeře a přesun Sparty do základní skupiny Konferenční ligy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.