FORTUNA:LIGA - Základní část - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Ostrava : Jablonec - 20. dubna 2022   18:00

Ostrava
11' D. Buchta (Fleišman)
1:0
(1:0)

Laštůvka (C) – Ndefe, J. Pokorný, Lischka, Fleišman – Jaroň (71. Šín), Kaloč, Kuzmanović (64. Falta), Boula (64. Budínský), D. Buchta (80. Takács) – Smékal.
Budinský – Chlumecký, Falta, Šín, Budínský, Takács, Janošek.
Batík – Pečenka, Arnošt
Městský stadion, Ostrava-Vítkovice
4098 diváků
Hanuš – Surzyn, Martinec, Zelený, Krob (78. V. Kubista) – Považanec (C) – Malínský, Kratochvíl, Houska (84. D. Ikaunieks), Pilař (62. Černák) – Silný (62. V. Kadlec).
V. Hrubý – Hübschman, D. Ikaunieks, V. Kadlec, Pleštil, V. Kubista, Černák.

SESTŘIH: Baník - Jablonec 1:0. Buchta popravil neškodné hosty

Z mé strany je to vše. Přeji hezký večer a u dalších online přenosů na počtenou.
Je dobojováno a Baník slaví dnes zaslouženou výhru. Domácí dnes vsadili na dravé mládí a to se jim vyplatilo. Po aktivním vstupu poslal Slezany do vedení chytrým lobem David Buchta. Ostrava poté pokračovala v útočení a další šance si vypracovali Smékal s Buchtou. Ani jeden však znovu na Hanuše nevyzráli.

Ve druhé půli to již tak slavné jako v první půli nebylo, ale domácí i nadále soupeře do ničeho nepouštěli a směrem vpřed byli relativně aktivní. Až v závěru se hosté dostali do zajímavé možnosti, avšak Houska bránu Baníku přestřelil. Poté se ještě ve dvou tutovkách ocitl střídající Šín, jenž ovšem ani jednou neuspěl. Baník si tak do tabulky připisuje 3 body za výhru 1:0.
90+4'
90+3'
Fleišman ve vápně tělem odclonil Martince a balón poté putoval do autu. Odkop od brány v podání Laštůvky.
90+2'
Takács v čistém hlavičkovém souboji předčil svého soka, ale sudí mu přeci jen odpískal nedovolený zákrok.
90+1'
Dlouhý nákop za obranu si Laštůvka odcouval a míč chytil do rukavic v pokutovém území.
90'
Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.
90'
A další velká možnost domácích! Šín si opět naběhl za beky, ale místo zakončení z ideální pozice ještě volil přihrávku před bránu, kterou hosté zachytili.
89'
Smékal velmi dobře dokázal sklepnout Budínskému, avšak ten si dal míč příliš od nohy a Ostrava o balón přišla.
88'
V jasném ofsajdu se nyní zapojil do hry Ikaunieks, a tak je pochopitelně máváno a pískáno proti Jablonci.
87'
Baník se snažil přelstít soupeře kombinací na pravé straně, avšak míč domácím utekl do zámezí.
86'
Obětavý Surzyn odvrátil Šínovu střelu do břevna!
86'
Na druhé straně mohl přidat pojistku Baník. Do otevřené obrany se vřítil Šín, jenž udělal kličku Hanušovi, ale poté mu jeho ránu srazil na břevno jeden z obránců hostů.
84'
Houska z nadějné pozice pálil nad
84'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází David Houska, přichází Davis Ikaunieks.
84'
Jablonec se ve druhém poločase snad poprvé dostal do nebezpečné akce. Na levé straně předvedl životní sprint jeden z hostů, který následně nacentroval do šestnáctky. Tam se se štěstím dostal k ráně Houska, který ale vysoko přestřelil.
82'
Kubista se hravě obtočil kolem Fleišmana, ale hostující hráč poté již nedokázal přesně odcentrovat a Falta dostal balón do bezpečí.
81'
Při další akci Jablonce je hostům odmáván a odpískán ofsajd a hra se stěhuje na polovinu hostů.
80'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází David Buchta, přichází Ladislav Takács.
79'
Budínský eliminoval Kratochvíla
79'
Nyní se to pro Baník vyvíjelo slibně a hned tři jeho hráči se ocitli proti jednomu bránícímu soupeři. Jenže pas svého kolegy nedokázal ani jeden v bílém dresu zachytit.
78'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Jan Krob, přichází Vojtěch Kubista.
77'
Martinec se vydal na útočný výlet, ale nevytáhl se s přesným přenesením. Míč nakonec končí v autu a domácí budou vhazovat.
76'
Černák si nyní zbytečně pustil míč, který mu na vlhkém trávníku odskočil a hostující hráč jej na hrací ploše již nestihl.
75'
Fleišman byl nyní ve výskoku faulován a akce Jablonce tak pokračovat nemůže. Rozehrávku si bere na starost Jan Laštůvka.
74'
Dnešní utkání sleduje 4 098 diváků.
73'
Černák se snažil protáhnout mezi Fleišmanem a Buchtou, avšak na poslední chvíli jej o míč obral druhý jmenovaný hráč Baníku.
71'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Petr Jaroň, přichází Matěj Šín.
71'
Jaroň se mezitím vrátil do hry, ale nyní znovu usedl na trávník a nebude moci pokračovat ve hře. Z trávníku jej mezitím v náruči odnáší Gigli Ndefe, což se příliš často nevidí.
70'
Buchta velmi pohledně zakombinoval s Pokorným, nicméně centr prvního jmenovaného srazili hosté na roh.
68'
Se žlutými kartami se nám ve druhé půli roztrhl pytel. Zelený poslal k zemi na útočné polovině Jaroně, který navíc musí být ošetřen.
67'
Václav Kadlec nyní pospíchal za obranu Baníku, ale nakonec jej sudí usvědčili z ofsajdového postavení. Rozehrávka pro Baník.
66'
Kadlec nyní posadil na zem Pokorného, ale vzápětí jej o míč obral Lukáš Budínský.
66'
Po faulu na Smékala ve středu pole došlo k výměně názorů mezi Houskou a Fleišmanem. Oba hráči uviděli od sudího žlutou kartu.
64'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Nemanja Kuzmanović, přichází Šimon Falta.
Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Jiří Boula, přichází Lukáš Budínský.
64'
Po chvíli je také potrestán žlutým kartónkem za své počínaní na polovině Jablonce Petr Jaroň.
64'
Kadlec po několika sekundách pobytu na hřišti zatáhl pronikajícího Boulu a velmi záhy po svém nástupu dostává žlutou kartu.
62'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Jan Silný, přichází Václav Kadlec.
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Václav Pilař, přichází Michal Černák.
61'
Boula si ve středu pole počínal velmi předvidatelně a nakonec o míč přišel. Poté se ještě dopustil a u míče budou hosté.
60'
Kuzmanović čistým způsobem obral své soka a následně byl faulován zřejmě Kratochvílem. Baník tak bude mít klid na rozehrávku z vlastní půlky.
59'
Kuzmanović se přetlačoval u lajny se Zeleným a ačkoliv se zdálo, že je faulovaným domácí hráč, tak tomu bylo přesně naopak. Rozehrávka pro hosty.
58'
Boula nyní předvedl skvělý návrat a čistým způsobem vypíchl míč Kratochvílovi, jenž už už při brejku roztahoval hru do strany.
57'
Žlutou kartu dostává Michal Surzyn (FK Jablonec).
56'
Smékal se smělým průnikem dostal až k lajně, kde jej však Martinec rozhodil tělem a od domácího hráče šel míč do zámezí.
55'
Lischla opět zachytil rozehrávku soupeře a rozdal míč okamžitě na Boulu. Ten však jeho akci nepodpořil přesným roztažením hry.
53'
Jaroň mířil na bližší tyč
53'
Ostrava poté dobrou kombinací dostala míč až k Jaroňovi na pravou stranu vápna. Domácí hráč se nikterak nerozpakoval a prudkou ranou minul bránu Jablonce.
52'
Ndefe posléze rozehrál na polovině soupeře jen na kopačky jabloneckých hráčů a akce Ostravy tak záhy skončila.
51'
Laštůvkovi nyní zůstal míč trochu pod nohou a domácí brankář se tak dostal pod tlak. Jeho odkop poté již spoluhráči neudrželi na hrací ploše.
50'
Kaloč si stačil píchnout míč podél obránce na pravé straně, ale následně již neodcentroval přesně. Poté ještě vrátil balón do vápna Ndefe, avšak po bleskovém zpracování již nepropálil obránce Jablonce Smékal.
49'
Lischka vystihl rozehrávku Jablonce, ale poté si neobhodil svého soka a v plném běhu jej srazil k zemi. Za své počínání vidí zaslouženě žlutou kartu.
47'
Jenže na přední tyči kraloval z pohledu Ostravy Kuzmanović, který bezpečně dostal míč daleko od své brány.
47'
Hosté byli po narážečce na levé straně faulováni a je tady zajímavá standardka pro Jablonec.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
Úvodní půle je za námi a sázka na mládí se Baníku zatím vyplácí. Aktivní hra domácích slavila úspěch hned v 11. minutě, kdy pas Fleišmana proměnil lobem ve vedoucí gól David Buchta. Poté se do dalších šancí dostal Smékal, avšak ve dvou případech nedokázal Hanuše překonat. Ostrava i nadále měla více ze hry, avšak přes sympatické akce již druhou branku nepřidala. Nejinak tomu bylo také po akci Jaroně a Buchty. Jablonec toho směrem vpřed příliš nepředvedl, a tak si domácí odnáší do kabin jednobrankový náskok.
45+1'
45+1'
Smékal nyní uháněl za přihrávkou za beky, nicméně Hanuš včas vyběhl a uklidil míč do bezpečí.
45'
Také nyní se host nedokázali prosadit. Ke střele se sice dostali, avšak ta ohrozila spíš rohový praporek než Laštůvku.
44'
Hosté následně na polovině Baníku rozehrávali standardku, avšak na defenzívu Ostravy si nepřišli.
42'
Kuzmanović dokázal prodloužit odkop Laštůvky za sebe, kde jej ještě lízl Smékal. Jaroň však v těžké pozici balón neudržel.
41'
Boula nyní velmi nepříjemně přepadl přes soupeře odnesla to záda a možná trochu krk domácího záložníka. Ten se ale po chvíli oklepal a bude pokračovat ve hře.
40'
Jenže Fleišman s Buchtou si nerozuměli při rozehrávce nakrátko a po nepřesném pasu se bude kopat od brány Jablonce.
39'
Kuzmanović na pravé straně neodcentroval přes svého soka, ale vybojoval pro Ostravu aspoň roh.
38'
Jaroň udělal ze Zeleného sněhuláka a krásně nacentroval na Buchtu
38'
Radost pohledět nyní na mladíky Baníku! Jaroň svou rychlostí obral o míč tápajícího Zeleného, který měl dobré dva nebo tři metry náskok. Poté jej předložil do gólovky Buchtovi, jenž pěkný centr zakončil do Hanuše. Sudí ale nakonec odmával těsný ofsajd.
36'
U postranní čáry ve vzdušném souboji srazil Surzyn Buchtu a je pro změnu pískáno ve prospěch Slezanů.
35'
Smékal možná naslepo, avšak velmi hezky poslal míč z těžké pozice od lajny na střed, kde svedl sprinterský souboj Kuzmanović s Martincem. Hostující hráč byl u balónu dřív a navíc jej posléze fauloval záložník Ostravy.
34'
Ndefe si dal nyní míč daleko od nohy a poté skluzem zahrál míč společně s končetinami Považance. Hlavní rozhodčí píská faul a ukazuje obránci Baníku žlutou kartu.
32'
Lischka posléze vyvezl míč a rozdal přihrávku doleva na Smékala. Ten ale možná trochu odflákl centr a hrát budou znovu hosté.
31'
Po centru ze standardní situace se v pokutovém území Baníku dostal k hlavičce Kratochvíl, nicméně jeho slabý pokus v pohodě pokryl Jan Laštůvka.
30'
Petr Rada nyní vyletěl z lavičky jako čertík z krabičky a vůbec se mu nelíbila předvedená hra jeho svěřenců. Nakonec po pokaženém centru budou domácí odkopávat od brány Laštůvky.
29'
Na druhé straně se probíjel k míči přes Martince Jaroň, který nakonec zahrál nebezpečně vysokou nohou a je pískáno proti Ostravě.
28'
Laštůvka poté vyběhl daleko z brány, avšak zbytečně. Sudí sprintujícímu Silnému odmával a odpískal ofsajd.
27'
Ostravané teď dobře kombinovali na polovině Jablonce, avšak Pokorného vysoký centr stáhl ze vzduchu brankář Hanuš.
26'
Kratochvílovi se nepovedlo prostrčit míč svému kolegovi a Baník se tak nyní bez větších problémů ubránil.
25'
Jaroň si dobře naběhl na vybídnutí Fleišmana, avšak poté nepřesně sklepl míč k lajně a hosté se tak zadarmo dostali k vhazování.
24'
Ndefe si nyní obhodil Kratochvíla, jenž jej dle sudího atakoval nedovoleně. Rozehrávat tak budou opět domácí.
23'
Zajímavý centr Kroba uzmul do rukavic Laštůvka a ihned rozehrál brejk Ostravy. Při něm si šikovně naběhl zpoza obránců na přihrávku Jaroň, ale pomezní zcela nesmyslně odmával ofsajd.
22'
Kaloč měl nyní dostatek času ve středu pole, avšak nevyprodukoval přesný pas na Buchtu. Vhazování od střídaček se tedy ujmou hosté.
20'
Kuzmanovič hlavičkoval nad
20'
Tohle je jiný pohled na Baník než v předchozích kolech. Aktivní domácí pokračují v útočení. Nyní na další centr nedosáhl Boula, ale posléze se již Ostrava dostala k hlavičce, která však letěla nad bránu Jablonce.
19'
Smékal vyskočil na roh, trefil Hanuše
19'
Jablonec má zatím s bráněním standardek problémy. Další nabídka našla opět v gólové možnosti na přední tyči Smékala. Ten však hlavou zamířil pouze do rukavic Hanuše.
18'
Zelený nyní chyboval při svém výletu a Baník se hnal do rozhozené obrany. Na pas za beky si nabíhal Jaroň, před kterým ale skvěle vyběhl Hanuš. Následně po sraženém centru má Baník možnost rohu.
17'
Krobův následný centr od rohového praporku si sebral Jan Laštůvka, ale proto, že již míč opustil hrací plochu, tak bude gólman Baníku odkopávat od své brány.
16'
Jablonec se nyní již ubránil a další nabídku na malý čtverec dostal do bezpečné vzdálenosti od své brány.
15'
Smékalovu hlavičku po rohu reflexivně vytáhl Hanuš
15'
Nechybělo mnoho a mohlo to být o dvě branky! Fleišman vynikajícím centrem oslovil na přední tyči Smékala, který prudkou hlavičkou donutil Hanuše k reflexivnímu zákroku, který vyrazil gólovou ránu soupeře na rohový kop.
14'
Baník je i po vstřelené brance aktivní. Ndefe vyslal po lajně Jaroně, který však přes obránce neprocpal míč před bránu. Nicméně domácí mají k dispozici další roh.
13'
Fleišman posléze odvrátil centr Zeleného k Buchtovi, jenž následně již dostal míč do bezpečí.
11'
Buchta přehodil Hanuše, 1:0
11'
Baník právě vstřelil branku!
Nyní se to již domácím povedlo a zaslouženě se ujímají vedení! Na Fleišmanův přesný pas za beky si naběhl DAVID BUCHTA, který si míč ve vápně zpracoval a přes vyběhnuvšího Hanuše vyslal šikovný lob, který skončil až v bráně hostů.
10'
Následný centr vyboxoval Hanuš jen k Jaroňovi, jehož pokus jablonečtí srazili a stejně tak si počínali i při zakončení Kaloče.
9'
Kuzmanović šikovně sklepl do strany Jaroňovi, jenž se z boku vřítil do vápna. Tam však hosté dobře zakročili a po obranném skluzu je z toho roh pro Baník.
8'
Na druhé straně hosté odpověděli velmi rychle. Povedený centr dokázal, byť na dlouhou nohu, na středu vápna zakončit Silný. Jeho pokus končí těsně mimo.
7'
Silný si poskočil a usměrnil Malínského centr mimo
7'
Výborný centr zleva přistál přesně před malým čtvercem na kopačce Kuzmanoviće, který se ocitl ve výborné pozici, ale nikým neatakován si míč špatně zpracoval a balón nakonec sebral vyběhnuvší Hanuš.
6'
Proti Fleišmanově centru se hosté na přední tyči ubránili, ale po dalším faulu Martince bude Ostrava znovu rozehrávat z poloviny soupeře.
5'
Smékal si na hrotu počínal statečně a v osobním souboji jej musel Martinec zatáhnout rukama. Standardní situace pro domácí z pravé strany z blízkosti pokutového území.
4'
Poté centroval opět zprava Buchta. I pro jeho nabídku si hravě došel Hanuš, který ihned rozehrává směrem vpřed.
3'
K nadýchanému centru Fleišmana se na malém čtverci protlačil Pokorný, který ovšem hlavičkoval v záklonu a jeho slabý pokus Hanuš v pohodě sebral.
3'
Kaloč se rozhodl následně odcentrovat z pravé strany, avšak trefil jen prvního bránícího hráče, který míč odvrátil na roh.
2'
Zelený posléze hledal na hrotu kolmicí Silného, který však na pas svého kolegy nedosáhl a hrát bude Jan Laštůvka.
1'
Smékal po útoku hostů udržel míč pro Baník, ale jeho spoluhráči o něj záhy přišli.
1'
Oba týmy jsou již nastoupeny na hrací ploše a místo tradiční hymny domácích zní v Ostravě „My chceme Baník“.

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, J. Pokorný, Lischka, Fleišman – Jaroň, Kaloč, Kuzmanović, Boula, D. Buchta – Smékal.
Náhradníci: Budinský – Chlumecký, Falta, Šín, Budínský, Takács, Janošek.

FK Jablonec: Hanuš – Surzyn, Martinec, Zelený, Krob – Považanec (C) – Malínský, Kratochvíl, Houska, Pilař – Silný.
Náhradníci: V. Hrubý – Hübschman, D. Ikaunieks, V. Kadlec, Pleštil, V. Kubista, Černák.

Rozhodčí: Batík – Pečenka, Arnošt.
Poslední tři vzájemná utkání

24.7.2021 Jablonec – Baník 1:0
14.2.2021 Baník – Jablonec 2:1
12.9.2020 Jablonec – Baník 2:0
FK Jablonec

Severočeši jsou na tom ještě o poznání hůř. Svěřenci Petra Rady čekají na ligovou výhru od 5. února, kdy porazili doma 1:0 Sigmu Olomouc. Touto šňůrou Jablonec jen navázal na nepovedenou první polovinu ligy a celkově mu patří 12. příčka s 26 body. Jablonečtí jsou tedy odsouzeni k nadstavbovým zápasům ve Skupině o udržení, ve které ještě o ligovou příslušnost budou muset bojovat. Na čtrnáctou, potažmo patnáctou pozici mají náskok jen dvou bodů a do konce je čeká ještě hodně těžká práce.
FC Baník Ostrava

Baník se v poslední době nenachází v ideálním rozpoložení. Na vítězství čeká již šest kol, přičemž si v nich připsal tři prohry a stejný počet remíz. I díky tomu stále sídlí na 5. místě v tabulce se 48 body a boj o lepší umístění se mu vydatně vzdálil.
Špatné výkony týmu navíc odnesl trenér Ondřej Smetana, kterého ve funkci nahradil Tomáš Galásek. Ten však nezažil vítěznou premiéru a v minulém duelu v Plzni padli Ostravané 2:1.
V závěrečném zápase základní části proti Jablonci si mohou Slezané napravit reputaci a pokusit se připravit lepší výchozí pozici do ligové nadstavby.
Vítáme vás u on-line přenosu z utkání 30. kola FORTUNA:LIGY mezi Baníkem Ostrava a Jabloncem. Zápas začíná v 18:00.