FORTUNA:LIGA - Základní část - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Slavia - 4. listopadu 2018   17:00

Sparta
42' Tetteh (Civić) • 45+2' Kanga
2:2
(2:1)
Slavia
36' Kúdela  (Hušbauer) • 70' T. Souček  (Sýkora)

Nita – Chipciu, Radaković, Štetina, Civić – Stanciu (C), Kanga, M. Frýdek, Plavšić – Pulkrab (52. Josef Šural), Tetteh (64. Mebrahtu).
Heča – Costa, Kaya, Sáček, Mebrahtu, Josef Šural, Vatajelu.
Ardeleánu – Nádvorník, Moláček
Generali Arena, Praha-Bubeneč
17 398 diváků
O. Kolář – Coufal, Kúdela (52. Deli), Ngadeu, Bořil – T. Souček, Traoré (46. Baluta) – Stoch, Hušbauer (C) (62. Sýkora), Zmrhal – Olayinka.
Kovář – Deli, Matoušek, Sýkora, Baluta, Mešanović, Frydrych.
Kolář

SESTŘIH: Sparta - Slavia 2:2. Další drama na Letné, sešívaní v derby popáté neprohráli

Pro oba týmy dnešní zisk bodu znamená posun v tabulce směrem vzhůru, slávisté o skóre přeskočili Plzeň na samém vrcholu ligové tabulky, navíc mají před obhájcem titulu výhodu i výrazně lepšího vzájemného zápasu.

Sparta se pak vrátila na třetí místo před Ostravu, Zlín i Jablonec, kteří se před rudé probojovali během včerejšího programu Fortuna ligy.
Fotbalisté obou týmů míří poděkovat svým fanouškům, kteří doprovodili derby výbornou kulisou na vyprodané Letné.
Po bojovné úvodní půlhodině bez výraznějších příležitostí skóre zápasu otevřeli hosté díky gólové hlavičce Ondřeje Kúdely, Sparta pak ještě do přestávky dokázala skóre otočit po brankách Tetteha a penaltovém zásahu Kangy, gólový účet zápasu ale uzavřel Tomáš Souček hlavičkou po druhém gólovém rohu Slavie.
Také druhé derby Sparty se Slavií v roce 2018 nemá vítěze, oba rivalové se na Letné rozcházejí smírně po remíze 2:2.
90'
Další drama na Letné, sešívaní v derby popáté neprohráli
90+4'
90+4'
Hosté přenesli hru ke sparťanskému pokutovému území, po souhře na jeho hranici se v dobré pozici ocitl Baluta, jeho střelu sparťané srazili za branku.
90+2'
Čivićův přetažený centr dostihl na pravém křídle Stanciu, přihrál do běhu svému rumunskému kamarádovi Chipciuovi, jeho střílený centr hosté odrážejí do pole.
90+2'
Lukáš Štetina si ve středu hřiště ukopl míč od nohy a byť u něj byl dříve než Olayinka, tak míč ve skluzu odehrál jen za postranní čáru a ještě soupeře ostře atakoval.
90+1'
Rozhodčí Ardeleánu oddaluje závěrečný hvizd derby o čtyři nastavené minuty.
90+1'
Jaromír Zmrhal dostal mnoho volného prostoru na levém křídle, následným centrem ale před brankou nenašel Petera Olayinku.
90'
Golgola Mebrahta ve vzdušném souboji přistrčil Michael Ngadeu, rozhodčí Ardeleánu píská volný kop pro Spartu.
89'
Ve hře už se může pokračovat, Eldar Čivić sportovně odevzdal míč soupeři, hosté budou začínat další útočnou snahu od brankáře Koláře.
88'
Coufal při držení míče padl k zemi a rozhodčí Ardeleánu znovu přivolává do akce zdravotníky.
87'
Kangovu vzdušnou přihrávku po útočné polovině vystihl Simon Deli a vysokým odkopem přes hlavou odehrál míč do středu hřiště.
86'
Kanga nacentroval na pravé křídlo, kam si naběhl Štetina, ten ale míč hlavou jen prodloužil za branku Slavie.
85'
Pár sekund po předchozím zákroku Olayinka znovu fauloval, tentokrát sice bez karty, Sparta ale bude rozehrávat standardní situaci v hloubi útočné poloviny.
84'
Bořila obral o míč Chipciu a hned rozehrál rychlý protiútok Sparty, který jen za cenu žluté karty zastavil Peter Olayinka.
83'
Plavšić sice vystihl nedůraznou přihrávku Deliho, včas proti němu ale vystartoval Alexandru Baluta a v držení míče zůstávají hosté.
82'
Velká šance Zmrhala, ale střela mu nesedla
82'
Slávisté přebírají iniciativu, Bořilův centr hlavou odvrací za postranní čáru Uroš Radaković.
82'
Po souhře Stocha se Zmrhalem se zpoza pokutového území opřel do balónu Jan Sýkora, míč z jeho levačky ale minul vzdálenější horní roh sparťanské branky.
81'
Rozeběhla se závěrečná desetiminutovka řádné hrací doby, k vítězství v 290. derby mají oba týmy stejně daleko.
79'
Josef Šural posunul míč Mebrahtuovi k pokutovému území, proti australskému fotbalistovi ale ukázal výbornou kopací techniku Simon Deli, když si jej dokázal elegantně obhodit.
79'
Velmi nepovedený centr Srdjana Plavšiće doletěl daleko za branku Slavie, rozehrávat bude Ondřej Kolář.
78'
Hra už navázala dlouhým autem Martina Frýdka až před branku Slavie, hosté dokázali míč odklidit do bezpečí.
77'
Prostor nad trávníkem už se vyčišťuje a brzy se bude moci v boji pokračovat.
76'
Hrací plochu zavalil hustý dým, rozhodčí Ardeleánu tak přerušuje hru, jelikož je momentálně vidět jen na pár metrů.
75'
Sparťanský brankář Nita lehce zaváhal při rozehrávce, pod nohy mu skluzem vletěl Olayinka, Nita jej ale kličkou dokázal obelstít a ještě je pískán Olayinkův nedovolený zákrok.
74'
Po skrumáži v pokutovém území se slávisté mohutně dožadovali odpískání penalty, rozhodčí Ardeleánu se spojil s videorozhodčím Romanem Hrubešem, po rychlé diskuzi se ale pokračuje ve hře.
73'
Slávisté vehementně reklamují ruku! Stochova střela skončila těsně vedle
73'
Další akci Slavie na útočné polovině rozehráli Olayinka se Sýkorou, Stoch následně nepřesně centroval a sparťané mohou být rádi, že po nepovedeném odkopu Chipciua a odrazu míče od rohového praporku jen vhazovalo a nekopal další rohový kop.
71'
Kangova lobovaná přihrávka do pokutového území měla příliš rychlý odskok pro nabíhajícího Chipciua, ten neměl šanci míč dostihnout na hrací ploše.
70'
Souček zavelel k obratu! Notorický smolař v zakončení srovnává na 2:2
70'
Slavia právě vstřelila branku!
Slavia podruhé udeřila z rohového kopu! Na centr Jana Sýkory si naskočil TOMÁŠ SOUČEK a slávistický odchovanec hlavou překonal Florina Nitu!
70'
Sýkora se kolem Chipciua neprobil do pokutového území domácích, slávisté budou zpod kotle sparťanských fanoušků rozehrávat od rohového praporku.
69'
Čivić napodobil nedávný Stanciův průnik, také si ukopl míč od kopačky a odevzdal jej soupeři.
68'
Derby pražských "S" s pořadovým číslem 290 sleduje přímo v hledišti 17 398 diváků, je vyprodáno.
68'
Michael Ngadeu napřáhl k dalekonosné ráně z dobrých třiceti metrů, vysoko ale přestřelil branku.
67'
Souček přišel o míč u středové čáry, Stanciu pak rychle pronikl po pravé straně hřiště až do pokutového území, v něm si ale příliš daleko předkopl míč a Jan Bořil k němu měl blíže.
66'
Tetteh je na nosítkách odnášen rovnou do útrob stadiónu.
64'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Benjamin Tetteh, přichází Golgol Mebrahtu.
64'
K Tettehovi už přibíhají i zdravotníci s nosítky, pro afrického útočníka domácích utkání skončí, neboť u postranní čáry už je připraven Golgol Mebrahtu.
64'
Následně se k zemi skácel Benjamin Tetteh a střelec první branky Letenských bude muset být ošetřen.
63'
Sparťané rychle přenesli hru k pokutovému území soupeře, po Kangově přihrávce ale Stanciuovu střelu levačkou hosté zablokovali.
63'
Olayinkův skákavý centr Florin Nita neudržel a míč mu vypadl do předbrankového prostoru, nikdo z hostů ale zakončit nedokázal!
62'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Josef Hušbauer, přichází Jan Sýkora.
62'
Coufalův centr doletěl jen na hlavu Chipciua, sparťané už hrají s míčem na kopačkách ve středu hřiště.
61'
Benjamin Tetteh se pokusil ve středu hřiště obhodit Simona Deliho, ten mu vystavil tvrdou stopku, píská se znovu proti hostům.
60'
Nita se Štětinou se srazili po nebezpečném centru Olayinky
60'
V přerušené hře si Josef Hušbauer přiběhl pro pokyny k trenéru Trpišovskému.
59'
Přeci jen se také sešívaní podívali k brance soupeře, Olayinka potáhl míč po levém křídle až do pokutového území, následnou přihrávku před branku v pádu odkopává Štetina.
58'
Plavšiće ve středu hřiště podrazil Vladimír Coufal, někdejší kapitán Liberce žluté kartě od rozhodčího Ardeleánua unikl.
57'
V úvodu druhého poločasu mají sparťané výraznou územní převahu, hosté se převážně jen brání.
56'
I další rohový kop domácí rozehráli po zemi, Plavšićova nepovedená přihrávka se s trochou štěstí odrazila ke Kangovi, ten neprostřelil klubko těl na hranici pokutového území.
55'
Sparťané se usadili na útočné polovině a kombinují v blízkosti hostujícího pokutového území.
53'
Sparťané rozehráli rohový kop nakrátko, Kangův střílený centr "šajtlí" hosté odvracejí do pole.
52'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Pulkrab, přichází Josef Šural.
52'
Kúdela v zápase pokračovat nebude, rovnou zamířil na střídačku a ve hře jej nahrazuje Simon Deli.
51'
Zdravotní potíže trápí Ondřeje Kúdelu, slávistický obránce se posadil na zem a nechává si přivolat ošetření.
50'
Plavšić lobovanou přihrávkou posunul míč do běhu Čivićovi, ten si ale pomohl lehkým přistrčením Stocha a píská se proti domácím.
49'
Srdjan Plavšić prosvištěl po levé straně hostující poloviny, poté ale nepřesně přihrával do pokutového území, Tettehovi jen na paty.
48'
Nicolae Stanciu byl nedovoleně sražen Tomášem Součkem ve středu hřiště, brzy po změně stran rozhodčí Ardeleánu přidává další jméno na seznam žlutých hříšníků, defenzivního záložníka hostů.
46'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Ibrahim Benjamin Traoré, přichází Alexandru Baluta.
46'
Fotbalisté už jsou zpět na trávníku, druhá pětačtyřicetiminutovka se rozehraje s jednou změnou na straně Slavie, Baluta nahrazuje Ibrahima Traorého.
Rozhodčí Ardeleánu ještě před rozehrávkou ukončil první poločas, který byl zejména ve své závěrečné desetiminutovce nesmírně dramatický a Sparta dokázala velmi brzy otočit nepříznivý průběh zápasu.

Skóre zápasu otevřel ve 36. minutě po Hušbauerově rohovém kopu Ondřej Kúdela, nedlouho poté Peter Olayinka hlavou trefil tyč domácí branky a místo navýšení skóre sparťané dokázali bleskově zápas otočit, nejdříve se Tetteh prosadil hlavou po perfektním centru Eldara Čiviće a v samém závěru prvního poločasu z pokutového kopu nasměroval domácí do vedení Guélor Kanga.

Vyhrocený boj s třemi brankami a šesti žlutými kartami již během prvního poločasu slibuje skvělou podívanou také do druhého dějství.
45'
Kanga bezpečně proměňuje a Sparta otáčí na 2:1!
45'
Traoré zasáhl rukou proti Stanciuově přímáku - penalta!
45+3'
45+2'
Sparta právě vstřelila branku!
Tradiční autor sparťanských penalt GUÉLOR KANGA s jistotou proměňuje pokutový kop a Sparta ještě do přestávky otáčí nepříznivý vývoj derby!
45+1'
Ibrahim Traoré také bude pokračovat se žlutou kartou.
45+1'
Stanciuovu střelu Ibrahim Traoré ve zdi přizvedl rukou nad břevno a rozhodčí Ardeleánu ukazuje na penaltový bod!
45+1'
Penalta pro Spartu!
45+1'
Rozhodčí Ardeleánu k prvnímu poločasu přidává jednu nastavenou minutu.
45'
Kanga potáhl míč po levé straně, následně přihrál Plavšićovi před pokutové území, srbský rychlík byl nedovoleně sražen Kúdelou a Sparta bude zahrávat standardní situaci ve velmi nebezpečné pozici.

Ondřej Kúdela si jako pátý hráč v derby prohlíží žlutou kartu.
42'
Bouře radosti na Letné! Sparta přispěchala s brzkou gólovou odpovědí na vedoucí trefu soupeře, když Eldar Čivić posadil perfektní centr na hlavu BENJAMINA TETTEHA a ghanský útočník Sparty zblízka nedal Ondřeji Kolářovi šanci zasáhnout!
40'
To byl hodně tvrdý zákrok. Chipciu mohl být rád, že nebyl vyloučen
40'
Po střetu s Josefem Hušbauer uděluje rozhodčí Ardeleánu žlutou kartu také Alexandru Chipciuovi.
39'
Tyč! Olayinkova hlavička zamířila do brankové konstrukce
39'
Už to mohlo být o dvě branky! Do Zmrhalova centru se zavěsil Peter Olayinka a nigerijská posila Slavie hlavou trefila tyč! Míč se poté odrazil přímo do náruče Florina Nity.
38'
Sparta přenesla hru na útočnou polovinu, zpoza postranní čáry vhazuje Eldar Čivić.
36'
Letenští propadli při rohu a Kúdela posílá sešívané do vedení 1:0!
36'
Slavia se v derby ujímá vedení! Po centru Josefa Hušbauera od rohového praporku si míč v pokutovém území našel ONDŘEJ KÚDELA a jeho hlavičku Florin Nita vyrazil jen do tyče své branky, od níž se balón odrazil do sítě a hosté díky souhře bývalých sparťanů mohli propuknout v první gólovou radost 290. derby.
36'
Sparťané následně rychle rozehráli rohový kop, míč ze vzduchu lapil Ondřej Kolář a hned rozehrál rychlý protiútok, po kterém rohový kop zahrávají slávisté.
35'
Guélor Kanga si na třiceti metrech od hostující branky našel prostor ke střeleckému zakončení a jeho jedovatý projektil směřující pod břevno hostující branky Ondřej Kolář konečky prstů vytáhl nad svoji svatyni!
34'
Traoré se hbitě prohnal po pravém křídle, u rohového praporku ale v tísni neobstál proti domácím fotbalistům a také tato situace rezultuje v odkop od branky.
33'
Na Stochův centr k bližší tyči si nabíhal Tomáš Souček, ten byl ale bráněn dvěma soupeři a po odrazu míče za sparťanskou branku bude rozehrávat Florin NIta.
33'
Zmrhal prošel kolem Chipciua na levém křídle, následný centr Martin Frýdek odrazil na již šestý rohový kop hostů z Vršovic.
32'
Stanciu následně z dálky překopl slávistickou branku.
31'
Arbitr zápasu uděluje žluté varování Uroši Radakovićovi a také srbský obránce Sparty bude pokračovat s napomenutím.
31'
Frýdek už odběhl právě do zdi a rozehrávky se ujme rumunský kapitán Sparty.
31'
U míče jsou připraveni Stanciu s Frýdkem, rozhodčí Ardeleánu ale ještě musí řešit neshody ve zdi.
30'
Kangu na třiceti metrech od branky stáhl k zemi Ibrahim Traoré, Sparta bude zahrávat standardní situaci.
30'
Velmi brzy se ale sparťanský útočník vrací zpět do boje a domácí pokračují v plném počtu.
29'
Tetteh už odchází k pokračování ošetření za postranní čáru.
29'
Po jednom ze soubojů zůstal na trávníku ležet Benjamin Tetteh a k ghanskému forvardovi Sparty se hned seběhli fyzioterapeuti.
28'
Ngadeu šel loktem do souboje s Tettehem, mohl být rád, že se nepískalo
28'
Úplně volný Coufal ve vápně! Střílel ale nepřesně
28'
Po pátém rohu už Slavia měla první tutovku zápasu, když ve středu pokutového území se po Stochově centru objevil naprosto osamocený Vladimir Coufal, ten ale střelu z voleje nedokázal nasměrovat do prostoru mezi třemi tyčemi!
27'
Následný Stochův centr vypadal ze čtyř hostů zatím nejnebezpečněji, přesto jej Florin NIta dokázal vyrazit k protější postranní čáře.
26'
Bořilův centr zleva Uroš Radaković srazil za brankovou čáru, Slavia bude pokračovat rozehrávkou od rohového praporku.
25'
Nicolae Stanciu si při obhození Jana Bořila na pravé straně hřiště pomohl dotykem míče rukou, který neutekl pozornosti pomezního rozhodčího Nádvorníka, Stanciu poté nasměroval míč do protějšího horního rohu slávistické branky vskutku ukázkově, to už se ale událo po odpískání.
24'
Kolář poprvé v pohotovosti, zasáhl proti velké šanci Tetteha
24'
Guélor Kanga vysunul kolmicí do pokutového území Benjamina Tetteha, Ghaňanovu ránu levačkou Ondřej Kolář vyráží jen před sebe, tam už mu pomohli hostující zadáci, kteří uklidili míč do bezpečí.
23'
Stanciu se přihrávkou vnějším nártem pokusil vysunout po levém křídle Plavšiće, ten ale zprvu zbrzdil svůj pohyb a poté už měl k míči dále než Ondřej Kúdela.
21'
Po souboji s Tettehem zůstal na trávníku ležet Tomáš Souček, defenzivní štít hostů ale brzy vstal na nohy a pokračuje se míčem rozhodčího, po němž se balón vrátil do držení sparťanů.
20'
Tetteh se odrazil od Kúdelova rozkroku, ale kartu nedostal
20'
Nepřesný centr Ibrahima Traorého doletěl jen k Florinu Nitovi, ten míč zkrotil pod svoji kontrolu.
18'
Ibrahim Traoré využil nedůrazné rozehrávky Kangy u sparťanského pokutového území a vybojoval další rohový kop pro Slavii, ani ze třetí standardní situace od rohového praporku ale hosté nedokázali střelecky zakončit.
17'
Guélor Kanga ve středu hřiště nedovoleně atakoval Tomáše Součka, dostává žlutou kartu, která pro něj znamená stop v nadcházejících dvou zápasech, jelikož pro gabonského středopolaře je již osmou v aktuálním průběhu ligového ročníku.
15'
Od rohového praporku sešívaní nijak neohrozili Florina NItu a už se hraje ve středu hřiště.
14'
Sparťané mohli rozehrávat standardní situaci na útočné polovině, brzy ale o míč přišli a hosté po rychlém přechodu vybojovali svůj druhý rohový kop.
12'
Po sparťanské chybě v rozehrávce se brankáře Nitu z velké dálky pokusil ohrozit Miroslav Stoch, Nitovi se ale podařilo míč zkrotit pod svoji kontrolu.
12'
Netradiční situace po Bořilově rozehrávce do zámezí, autu se ujal sám brankář Florin Nita.
11'
Nita vhodil aut, zahrál si na libero a málem byl potrestán
11'
Martin Frýdek průnikovou přihrávkou vysunul po levém křídle Čiviće, tomu ale nevyšel centr před slávistickou branku a Kúdela odkopává míč do pole.
9'
Z následné standardní situace Sparta nedokázala hostující branku ohrozit, po odrazu míče do zámezí u rohového praporku vhazuje Vladimír Coufal.
7'
Hušbauer byl odstaven od míče Chipciuem, ten okamžitě kolmicí vysunul za hostující obranu Tetteha, jenž byl stažen Ngadeuem a kamerunský obránce Slavie brzy vidí žlutou kartu, nepříjemná situace pro hostujícího stopera.
6'
Benjamin Tetteh se ve středu hřiště pokusil zpracovat prudký aut Chipciua, na kluzkém trávníku ale podklouzl a míč prosvištěl kolem něj k hostujícím zadákům.
6'
Zmrhal rozehrál nakrátko se Stochem, následný Coufalův centr doletěl jen do připraveného brankáře Nity.
5'
Slávisté vybojovali první rohový kop, k praporku na pravé straně hřiště už běží Jaromír Zmrhal.
5'
Alexandru Chipciu pronikl po útočné polovině až k pokutovému území, následně levačkou ale střílel jen do bránícího Ondřeje Kúdely.
3'
Znovu v akci Jaromír Zmrhal, ten ale v osobním souboji nepřetlačil Stanciua, sparťané po odrazu míče za postranní čáru mohou vhazovat.
2'
První útočný výpad hostů podnikl Jaromír Zmrhal po levé straně, následně odcentroval jen za sparťanskou branku.
1'
Hlavní rozhodčí Petr Ardeleánu s asistenty Ivo Nádvorníkem a Jiřím Moláčkem přivedli hlavní aktéry na jeviště dnešního představení. Pro tachovského arbitra Ardeleána se jedná o premiéru v derby pražských "S".
Sparťanští příznivci si připravili celostadiónové choreo, to bude představeno po 12 minutách zápasu.
Fotbalisté obou týmů už ukončili rozcvičení před utkáním, po slávistech do útrob arény odcházejí i sparťané a na pažitu je nahrazují trávníkáři, kteří upravují hrací povrch před zahájením velkého zápasu.

Sektory obou fanouškovských táborů si na dálku posílají "pozdravy".
Sektor hostujících příznivců už je zcela zaplněn, slávisté mají za sebou hromadný pochod z Václavského náměstí do sparťanské arény. Fanoušci sešívaných dnes oblékli černou barvu.
V sestavě Sparty je řada změn oproti standardní zahajovací jedenáctce, jen na lavičce náhradníků zůstali Costa s Josefem Šuralem, kapitánskou pásku tak na rukáv navlékne Nicolae Stanciu.

V hostujícím dresu se dnes neobjeví Milan Škoda, jenž není ani mezi náhradníky, místo na hrotu tak zaujme Peter Olayinka, jenž kvůli zranění vynechal většinu ligového podzimu.
Půl hodiny před plánovaným úvodním výkopem 290. derby se oba celky čile rozcvičují na tradičně výborně připraveném pažitu Generali Areny. Ochozy se zaplňují, dnes bude vyprodáno.

AC Sparta Praha: Nita – Chipciu, Radaković, Štetina, Civić – Stanciu (C), Kanga, M. Frýdek, Plavšić – Pulkrab, Tetteh.
Náhradníci: Heča – Costa, Kaya, Sáček, Mebrahtu, Josef Šural, Vatajelu.

SK Slavia Praha: O. Kolář – Coufal, Ngadeu, Kúdela, Bořil – T. Souček, Traoré – Stoch, Hušbauer (C), Zmrhal – Olayinka.
Náhradníci: Kovář – Deli, Matoušek, Sýkora, Baluta, Mešanović, Frydrych.

Rozhodčí: Ardeleánu – Nádvorník, Moláček.
HISTORIE DERBY

Historicky první derby se odehrálo v březnu 1896 na Císařské louce a skončilo bezbrankovou remízou. Sparta v průběhu zápasu sice vstřelila branku, rozhodčí jej ale po zápase dodatečně odvolal, neboť podle tehdejších pravidel oba týmy musely souhlasit s góly a Slavia tehdy branku odmítla.

Od té doby se odehrálo celkem 289 zápasů mezi oběma nejslavnějšími českými kluby s bilancí 132-67-90 ve prospěch Sparty.

V samostatné české nejvyšší soutěži se uskutečnilo 50 vzájemných derby s aktivní bilancí 24-17-9 pro Spartu. Polovina z těchto padesáti zápasů se uskutečnila ve sparťanském prostředí na Letné (14-8-3 pro Spartu).

Dosud poslední derby se odehrálo v březnu na Letné a za vydatného sněžení Sparta ztratila tříbrankový náskok z prvního poločasu, o dělbě bodů v šestibrankové přestřelce rozhodl pokutový kop Milana Škody ze závěru nastaveného času.
SK SLAVIA PRAHA

Také slávisté neuspěli v letní kvalifikaci evropských pohárů, v bojích o Ligu mistrů ztroskotali na Dynamu Kyjev, pokračují ale ve skupinové fázi Evropské ligy a tam se jim daří velmi dobře, když shodně 1:0 porazili Girondins Bordeaux a FC Kodaň, stejným výsledkem pak podlehli Zenitu Petrohrad, ačkoliv proti bohatému ruskému velkoklubu měli trvalou herní převahu a ve všech třech zápasech povolili soupeřům jen tři střely mířící mezi tři tyče.

Při své letošní ligové pouti Slavia zvítězila v 11 ze 13 utkání a jen dvakrát poznala přemožitele. Poprvé se tak stalo v srpnu v Edenu proti Jablonci a druhou prohru utrpěla před měsícem v Ostravě, od té doby vyhrála všechny tři další ligové zápasy, naposledy v Edenu přejela Duklu 4:1.

V součtu Slavia před rozehraným čtrnáctým kolem vedla Fortuna ligu o dva body před Viktorií Plzeň a již o sedm bodů před Spartou. Takový náskok měla na svého rivala před derby naposledy v roce 1941 a tehdy Slavia vyhrála nad Spartou vysoko 7:0. Plzeňská Viktoria včera přivezla vítězství 1:0 z Ostravy a tak Slavia dnes potřebuje jakkoliv bodovat, aby se vrátila na úplnou špičku ligové šestnáctky.

S děním v posledních týdnech ve Slavii určitě panuje spokojenost, největší trable ale trenéra Trpišovského trápí kvůli zraněnému útočníkovi Teclovi. Ten si obnovil zranění, pravděpodobně jej bude čekat operační zákrok a může být delší dobu mimo hru. Kromě Tecla zůstávají na marodce i Mick van Buren s Jakubem Hromadou, naopak po nedávném zranění se do hry postupně zapojují Sýkora, Jugas, Deli a Škoda a početná marodka se trenéru Trpišovskému značně redukuje.
AC SPARTA PRAHA

Sparťané se druhý rok po sobě rozloučili s pohárovou Evropou už v první srpnový čtvrtek a v obou případech se jednalo o nezdar proti srbskému týmu, letos jím byl Spartak Subotica.

Už mezi oběma zápasy se Suboticou byl odvolán trenér Pavel Hapal, jehož místo nejdříve dočasně a později dlouhodobě zaujal sportovní manažer klubu Zdeněk Ščasný.

Od 2. srpna tak Sparta bojuje jen na domácí scéně a to se střídavými úspěchy, když ve Fortuna lize během třinácti zápasů získala 26 bodů (8-2-3) a do derby vstupuje až ze šesté pozice ligové tabulky, jakýkoliv bodový zisk ji ale posune na třetí příčku.

Sparta se může opírat o svoji velmi úspěšnou bilanci v Generali Areně, kde naposledy prohrála 15. října 2017 s Viktorií Plzeň a letos z šesti domácích ligových zápasů vyhrála pět, jediná ztráta přišla za remízu s Příbramí. O poznání hůře je na tom Sparta na hřištích soupeřů, kde třikrát v řadě prohrála shodně 0:1, naposledy před týdnem ve Zlíně.

Trenér Ščasný postrádá dlouhodobě zraněné Ben Chaima, Kadlece, Drchala a Zahustela, poslední utkání ve Zlíně kvůli drobnějším zdravotním potížím vynechal Guélor Kanga, ten by ale do derby měl být připraven.
Hezký nedělní podvečer z pražské Letné, kde se uskuteční již 290. derby pražských "S", Sparta hostí Slavii!

Říká se, že derby nemá favorita a v dnešním případě to platí dvojnásob. Spartu táhne dopředu výborná bilance v letenské Generali Areně, Slavii zase aktuální forma a pozice lídra ligové tabulky před rozehraným čtrnáctým kolem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.