FORTUNA:LIGA - Základní část - 11. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Slavia - 8. října 2023   18:00

Liberec
5' Kulenović (Ghali) • 8' Preisler (Ghali)
2:3
(2:1)
Slavia
16' Schranz  (Chytil) • 53' Van Buren   • 87' Zafeiris  (M. Jurásek)

Bačkovský – Fukala (90. Okoh), Chaluš (C), Pourzitidis – Ghali (73. Doumbia), Červ (73. Varfolomejev), Žambůrek (90. Rabušic), Frýdek (61. Višinský), Preisler – Kulenović, Tupta.
Vliegen – Lehoczki, Mikula, Penner, Hudák.
Pechanec – Kubr, Matoušek; VAR: Zelinka AVAR: Hurych
Stadion U Nisy, Liberec
5927 diváků
Mandous – Masopust, Ogbu, Holeš (C) – Douděra (46. Tomič), Zafeiris, Oscar, Provod (79. M. Jurásek) – Wallem (46. Van Buren) – Schranz (84. Jurečka), Chytil (63. Tijani).
O. Kolář – Tecl, Ogungbayi, Hromada, Vlček, Kačaraba.
Mandous

SESTŘIH: Liberec - Slavia 2:3. Dramatický obrat díky Zafeirisovi i sporné penaltě

Utkání 11. kola FORTUNA:LIGY mezi Slovanem Liberec a Slavií Praha je minulostí. Sledovali jsme velmi pohledný fotbal. Domácí měli skvělý nástup do zápasu, když se v páté minutě prosadil Kulenović a v deváté zvyšoval hlavou Preisler. Sešívaní snížili v 16. minutě zásluhou Schranze. Po pauze rozhodčí nařídil po přezkoumání u videa penaltu pro Slavii za ruku Preislera, která byla poměrně kontroverzní. Mick Van Buren proměnil pokutový kop a srovnal. Po celý zbytek poločasu Slavia tlačila a Liberec hrozil z brejků. Když už to vypadalo na remízu, utrhl se Christos Zafeiris, utekl domácí obraně a gólem na 3:2 rozhodl o slávistickém vítěztví. Děkuji za pozornost a přeji příjemný vstup do nového týdne.
90+6'
90+6'
Už se hraje i přes nastavení.
90+6'
Záchranný skluz Ivana Varfolomejeva byl oceněn žlutou kartou.
90+6'
Jenže místo zakončení přišel rychlý kontr a faul Vorfolomejeva.
90+5'
Po rychlém přesunutí hry na druhou stranu vybojoval Višinský poslední šanci v podobě rohového kopu.
90+4'
Slavia zkušeně drží balon daleko od své svatyně a míří za vydřeným vítězstvím.
90+3'
Liberec by potřeboval hrát na útočné polovině, místo toho bude vhazovat u své brány.
90+2'
Střídající Chidera Okoh zbytečně došlápl Masopusta a po dvou minutách na hřišti vidí hned žlutou kartu.
90+1'
Druhý poločas bude nastaven o nejméně pět minut.
90'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Jan Žambůrek, přichází Michael Rabušic,
ze hřiště odchází Michal Fukala, přichází Chidera Okoh.
88'
Liberec srdnatě bojoval, ale vypadá to, že na body dnes nedosáhne.
87'
Zafeiris po nádherné Juráskově kolmici otočil na 3:2 pro hosty!
87'
Slavia právě vstřelila branku!
Pražané to přece jen dokázali a otáčejí vývoj utkání! Matěj Jurásek našel CHRISTOSE ZAFEIRISE mezi hráči, který vlétl do liberecké obrany jako uragán a střelou podél brankáře posílá sešívané poprvé v utkání do vedení.
85'
Po delší odmlce byl odmáván ofsajd Denise Višinského.
84'
Střídání v týmu SK Slavia Praha:
ze hřiště odchází Ivan Schranz, přichází Václav Jurečka.
84'
Nikdo v modrém se ale po rohovém kopu k zakončení nedostal.
84'
Ogbu odhlavičkoval centr na rohový kop.
83'
Také slávistický Mick Van Buren vidí po tvrdém zákroku na polovině hřiště žlutou kartu.
81'
To vysoký balon zprava skončil na hlavě Schranze, který mířil doprostřed na připraveného Bačkovského.
80'
Centr Matěje Juráska z levé strany nenašel nikoho ze spoluhráčů.
79'
ze hřiště odchází Lukáš Provod, přichází Matěj Jurásek.
79'
Centr z levé strany odvrátil hlavou Igoh Ogbu.
78'
Odražený míč končí v zámezí a bude z toho roh pro Liberec.
77'
Ivan Schranz držel Tuptu tak dlouho, až si také vysloužil žlutou kartu.
77'
Utkání se začíná poměrně přiostřovat. Do této doby to byl daleko více fotbal, ke konci to bude možná spíše válka.
76'
Fukala naremploval Van Burena mimo hřiště, slávista soupeři vyčinil
76'
Michal Fukala strčil u postranní čáry do rozeběhnutého Micka van Burena a také on bude dohrávat pod hrozbou žluté karty.
75'
Lukáš Provod skluzem zezadu zastavil Jana Žambůrka a jeho zákrok je oceněn žlutou kartou.
74'
Slovan se na chvíli zmocnil balonu, ale herní artikl už je opět pod vládou červenobílých.
73'
ze hřiště odchází Lukáš Červ, přichází Ivan Varfolomejev,
ze hřiště odchází Ahmad Ghali, přichází Mohamed Doumbia.
72'
Lukáš Červ dostal žlutou kartu za souboj na polovině hřiště.
71'
Tak dlouho si hrál Christos Zafeiris s balonem, až ho obloučkem odevzdal domácímu brankáři. Je tedy pravda, že jeho spoluhráči mu příliš nepomohli.
70'
Vracející se Ghali takticky zadržel Lukáše Provoda a fauloval.
69'
Michal Fukala skluzem čistě zastavil Tijaniho a dostalo se mu mohutných ovací jak od tribun, tak také od spoluhráčů a trenéra Kozla.
68'
Centr skončil v rukavicích Mandouse.
68'
Následovat bude rohový kop domácích.
68'
Po faulu na Višinského rozehrál Tupta standardní situaci, ale trefil prvního obránce v sešívaném.
66'
Tomičova rána se kroutila takřka do šibenice!
66'
Michal Tomič napřáhl ke střele za vápnem a na tribunách to jen zahučelo. Jeho projektil totiž mířil těsně vedle vzdálenější tyče.
65'
Slávisté drží míč na svých kopačkách a opět hledají cestu k Bačkovskému.
64'
Muhamed Tijani se hned uvedl vyhraným soubojem.
63'
ze hřiště odchází Mojmír Chytil, přichází Muhamed Tijani.
62'
Centr z kopačky Lukáše Provoda našel pouze rukavice Bačkovského.
62'
Dnešní utkání sleduje 5927 diváků.
61'
ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Denis Višinský.
60'
Dle opakovaného záběru se míč odrazil od ramena slávistického hráče a ne od ruky.
59'
Po centru za obranu se také domácí dožadovali pokutového kopu, leč marně.
58'
Hned vzápětí dostává žlutou kartu také jeho spoluhráč Christos Zafeiris.
57'
První žlutou kartu zápasu vidí Igoh Ogbu ze Slavie Praha, který zadržel unikajícího Kulenoviće.
55'
Hugo Jan Bačkovský si připisuje první zákrok, když zastavil těsně před brankovou čarou odražený míč.
54'
Rychlý protiútok sešívaných skončil na kopačce Fukaly, který odkopl do zámezí centr van Burena.
54'
Domácí ihned po rozehrávce vybojovali rohový kop.
53'
Van Buren z penalty srovnal na 2:2
53'
Autorem branky z pokutového kopu je MICK VAN BUREN, který poslal brankáře na druhou stranu a srovnává stav utkání na 2:2.
52'
Po shlédnutí videozáznamu je nařízen pokutový kop pro Slavii!
50'
A VAR celou situaci přezkoumává.
49'
Míč ve vápně trefil Preislera do ruky u těla, sporná penalta!
49'
Po této standardní situaci se balon různě odrážel ve vápně a hosté se dožadují penalty.
49'
Od Chaluše se odrazil míč na rohový kop.
48'
Rychlý protiútok Liberce po ose Kulenović – Tupta – Frýdek skončil nepřesnou přihrávkou posledního zmiňovaného, kdy balon skončil v rukavicích Mandouse.
47'
Slavia začíná druhý poločas mohutným tlakem.
46'
ze hřiště odchází David Douděra, přichází Michal Tomič,
ze hřiště odchází Conrad Wallem, přichází Mick Van Buren.
46'
V prvním dějství jsme viděli velice překvapivý vývoj. Domácí Liberec nastoupil do zápasu skvěle a už v páté minutě šel do vedení zásluhou Kulenoviće. O čtyři minuty bylo na severu Čech ještě veseleji, to když se hlavou prosadil po přesném centru Ghaliho Dominik Preisler. Slávisté museli přidat a už v 16. minutě snížili, když Chytilovu přihrávku za obranu využil Ivan Schranz. Od té chvíle se hra více uklidnila a následoval očekávaný obraz hry. Hosté tlačili do obrany Liberce, ale vyrovnání nepřišlo. Ani Slovan nevyužil pár dobrých příležitostí po rychlých protiútocích. Do kabin se tak jde za stavu 2:1. Druhý poločas začne přibližně v 19:04.
45'
45'
Sešívaní ještě hledají cestu k bráně.
44'
Přihrávka na Conrada Wallema byla příliš dlouhá.
44'
A Slavia se opět přesunula na útočnou polovinu.
43'
Rohový kop rozehraný nakrátko nebezpečí nepřinesl.
42'
Domácí zůstávají aktivní. Do padajícího míče se chtěl opřít Žambůrek, jenže těsně před odpravil míč do rohu Igoh Ogbu.
41'
Slovan dokázal získat míč, Frýdek jej dal proti noze Kulenoviće, který za vápnem vystřelil z první. Aleš Mandous si připsal další úspěšný zákrok.
40'
Napadání Liberce udělalo hostům potíže v rozehrávce a je z toho aut.
39'
Vysoký centr do vápna pustil Holeš za sebe, což sice Mandouse nejprve překvapilo, ale balon si stáhl pro sebe a rychle rozehrál.
38'
Zatím se však do zakončení nedostali.
37'
Hosté dále pokračují v setrvalém tlaku.
36'
Mojmír Chytil se nedostal k míči přes dobře bránícího Purzitidise.
34'
Na dlouhý balon za obranu nikdo z červenobílých nedosáhl.
33'
Až Christian Frýdek trochu uklidnil situaci, když získal balon a po pěkné kličce byl faulován.
32'
Domácí jsou teď zatlačeni do vápna a brání se pouze odkopáváním. Slavia utahuje šrouby.
32'
Ani následný dlouhý aut Provoda nebyl zakončen.
32'
Ten k zakončení nevedl.
31'
Po obranném skluzu Chaluše bude následovat rohový kop sešívaných.
30'
Lukáš Červ vložil na poslední chvíli nohu do připravované střely Zafeirise. Odražený balon napálil Oscar do břicha Chaluše.
29'
Christos Zafeiris už mířil do protiútoku, ale Jan Žambůrek zatáhl za záchrannou brzdu a fauloval na polovině hřiště. Obešlo se to bez karty.
27'
Liberečztí se po delší době dostali na útočnou polovinu a vybojovali alespoň autové vhazování.
25'
Provod málem srovnal, v tutovce hlavou trefil tyč!
25'
Ivan Schranz poslal centr na zadní tyč, kde skákal Lukáš Provod. Už to vypadalo, že míč po jeho hlavičce skončí v síti, ale odrazil se od tyče zpět do hřiště. Na brankovou konstrukci je tedy srovnáno 1:1.
24'
Slávisté opět míří do útoku.
23'
Z rohového kopu Slovan nezahrozil, ale míč se vrátil do vápna, kde si ho našel Ľubomír Tupta a opět vyslal tvrdý projektil směr brána. Jenže pouze doprostřed, kde byl připraven Aleš Mandous.
22'
Preislerův centr je sražen na roh.
21'
Ke střele z velké dálky se odhodlal slávistický kapitán Holeš. Mířil nad.
20'
Douděrův centr odvrátil z vápna Marios Purzitidis.
18'
Sešívaní jsou opět na míči a kombinují.
17'
Domácí ještě reklamovali ofsajd, jenže mimo hru se na levé straně zapomněl Dominik Preisler.
16'
Slavia právě vstřelila branku a rychle se vrací do zápasu!
Mojmír Chytil tak dlouho bojoval s dvojicí protihráčů, až vydoloval balon a lehkou přihrávkou do levé strany poslal do jasné gólovky IVANA SCHRANZE. Ten se v podobných situacích příliš nemýlí a tváří v tvář prostřelil Bačkovského.
14'
Masopustovi vůbec nevyšel centr do vápna a balon poslal vysoko nad domácí svatyni.
13'
Ne centr z hloubi pole jen těsně nedosáhl David Douděra, který dobíhal na zadní tyči.
12'
Tomáš Holeš se ocitl nikým nehlídaný těsně před brankářem, ale hlavou zamířil vedle.
11'
Po obranném zákroku Chaluše následuje rohový kop pražanů.
10'
Slavia musí ihned přeřadit na vyšší rychlostní stupeň.
8'
Frýdek nasadil housle Holešovi, Preisler zvyšuje už na 2:0!
8'
Liberec právě vstřelil branku!
A je to 2:0, tak to je ledová sprcha pro sešívané! Christian Frýdek se krásnou kličkou uvolnil u rohového praporku, posunul míč proti noze Ghalimu, který se nerozpakoval a z první poslal centr na hranici malého vápna, kde se ocitl DOMINIK PREISLER a hlavičkou pod břevno navyšuje vedení domácích!
8'
Liberec je stále na útočné polovině.
7'
Slovan je na koni! Dominik Preisler posílal přízemní centr na hranici malého vápna, kde na něj jen těsně nedosáhl Luka Kulenović.
6'
Slávisté se po sobě jen nevěřícně dívají.
5'
Zmatky v obraně hostů, Kulenovič překonal Mandouse! 1:0
5'
Liberec právě vstřelil branku a jde do vedení!
To je začátek zápasu! Ľubomír Tupta vyslal tvrdý projektil na Mandouse, který míč jen vyrazil k Frýdkovi. Rychlonohý záložník se trefil mezi nohy, ale balon se odrazil zpět do hry od tyče. Za vápnem si jej našel Ahmad Ghali, jehož pokus tečoval jeden z obránců směrem, kde stál LUKA KULENOVIĆ a chorvatský útočník v pádu otevřel skóre utkání.
4'
Ale byl to Liberec, který měl první velkou příležitost. Luka Kulenović se dostal za obranu, ale těsně před Mandousem se mu nepodařilo zakončit. To Ľubomír Tupta následně vystřelil z úhlu, ale hostující brankář si tuto střelu pohlídal.
3'
A třetí vysoký míč sebral brankář Hugo Jan Bačkovský.
2'
Další centr do vápna odhlavičkoval Purzitidis.
1'
Hned první akce po levém křídle vypadala nebezpečně, ale domácí obránci odpravili balon do bezpečí.
1'
Hosté zahájí zápas úvodním výkopem.
Rozhodčí již přivádí hráče na hrací plochu. Domácí Liberec bude hrát ve své tradiční modré, Slavia bude červenobílá neboli sešívaná.

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Fukala, Chaluš (C), Pourzitidis – Ghali, Červ, Žambůrek, Frýdek, Preisler – Kulenović, Tupta.
Náhradníci: Vliegen – Lehoczki, Mikula, Varfolomejev, Doumbia, Višinský, Penner, Hudák, Okoh, Rabušic.
Trenér: Luboš Kozel

SK Slavia Praha: Mandous – Masopust, Ogbu, Holeš (C) – Douděra, Zafeiris, Oscar, Provod – Wallem – Schranz, Chytil.
Náhradníci: O. Kolář – Tijani, Tecl, Van Buren, Jurečka, Ogungbayi, Hromada, Vlček, Tomič, Kačaraba, M. Jurásek.
Trenér: Jindřich Trpišovský

Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Matoušek; VAR: Zelinka AVAR: Hurych.

SK SLAVIA PRAHA – TĚSNÉ VÝSLEDKY A ZTRÁTA PROTI TEPLICÍM, ALE KANONÁDA V EL PROTI TIRASPOLU

Slavii patří v tabulce druhá příčka za hlavním rivalem, Spartou, na kterého ztrácí dva body. V letošní sezoně platí, že pražský tým není v lize tolik suverénní, jak bývalo zvykem. Mnoho utkání vyhrál rozdílem jedné branky, a přestože se může spolehnout na nejlepší obranu v lize (5 inkasovaných branek), ofenzivním hráčům se zatím nedaří nalézt ideální střeleckou formu. Sedmnáct branek na první pohled působí velmi dobře, ale když odečteme tři trefy proti Budějovicím a pět gólů Karviné, na ostatní zápasy tolik branek nezbývá.

V posledních pěti utkáních navíc svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vyhráli jenom dvakrát. Remizovali venku proti Jablonci 1:1, následně porazili Karvinou (5:1) a Pardubice (1:0). Poté si z derby odvezli „pouze“ bod, když inkasovali z penalty v poslední minutě nastavení. V minulém kole nedokázali vyzrát na Teplice a remizovali 0:0.

Naopak v Evropské lize proti podněsterskému klubu Šeriff Tiraspol to byl úplně jiný příběh. Sešívaným se náramně vydařil vstup do domácího zápasu, když se už ve čtvrté minutě prosadil Mojmír Chytil a o tři minuty později zvyšoval hlavou na 2:0 Igoh Ogbu. Do poločasu si hosté vstřelili heště vlastní gól a po přestávce se prosadili Ivan Schranz, David Douděra a ten, kdo otevřel střelecký účet zápasu, ho také uzavře, tedy na konečných 6:0 zvyšoval v 71. minutě Mojmír Chytil. Po dvou utkáních Slavia vede tabulku skupiny G se ziskem šesti bodů.

Z pohledu ligových statistik nasbírali nejvíce kanadských bodů Mojmír Chytil (3+1) a Václav Jurečka (3+1). V asistencích a přihrávkách do šance je na tom nejlépe Lukáš Provod (2 resp. 4). Slavie se může opřít o kvalitní brankářské duo, Ondřej Kolář udržel 3 čistá konta a Aleš Mandous 2. Pro utkání s Libercem nebude k dispozici Jan Bořil, který si odpykává trest za červenou kartu. Je pravděpodobné, že budou chybět i dlouhodobě zranění – Hromada, Pech, Sinyan a Ševčík.

FC SLOVAN LIBEREC – PĚTIZÁPASOVÁ ŠŇŮRA BEZ VÝHRY A NŮŽ POD KRKEM TRENÉRA KOZLA

Libereckým fotbalistům se v posledních utkáních příliš nedaří a z pěti pokusů ani jednou nevyhráli. To se podepsalo i na situaci v tabulce. Slovanu patří jedenáctá příčka s deseti body a na šestou Mladou Boleslav ztrácí již sedm bodů. Navíc v sobotu ráno přišla z fotbalového zákulisí zpráva, že pokud Liberec neporazí Slavii, trenér Kozel na severu Čech skončí. Mezi případnými náhradníky se nejvíce skloňují jména Davida Horejše a Martina Hýského.

Po porážkách se Sigmou (0:2), Spartou (0:2) a remízách proti Jablonci (1:1) a Teplicím (3:3), se svěřencům trenéra Luboše Kozla poslední kolo vůbec nepovedlo. Ve venkovním prostředí proti Karviné rychle inkasovali, a i přes snahu dotáhnout výsledek, nakonec prohráli jednoznačně 2:5. Na střeleckou listinu v modrobílém dresu se zapsali Mikula a Tupta.

Při posledním vzájemném utkání mezi Libercem a Slavií se oba celky rozešly nerozhodně 2:2. Za Slovan se trefil ve 27. minutě Červ, ale pražský celek dokázal utkání otočit, když se prosadili Olayinka a z penalty van Buren. Bod pro Slovan vystřelil až v 95. minutě Olatunji.

O pozici nejlepšího ligového střelce se v libereckém dresu dělí trojice hráčů, a to sice Mohamed Doumbia, Lukáš Červ a Ľubomír Tupta (všichni se dvěma góly). Rovněž u asistencí je situace vyrovnaná, po dvou nasbíral Tupta a Mikula. Pro nadcházející utkání se Slavií by mohl mít trenérský tým k dispozici skoro kompletní mužstvo. Chybět bude dlouhodobě zraněný Plechatý a hostující Prebsl s Horským, kteří proti svému mateřskému týmu nebudou moci nastoupit.