Konferenční liga -  ONLINE PŘENOS -  Ajax : Bodo/Glimt - 15. února 2024   21:00

Ajax
Ajax
90+1' van den Boomen  • 90+7' Berghuis
2:2
(0:1)
Bodo/Glimt
Bodo/Glimt
17' Grönbaek  (Hauge) • 63' Grönbaek  (Evjen)
Ajax
Ramaj – Gooijer (90+2. Gaaei), J. Šutalo, Hato, Rensch (46. B. Sosa) – Henderson, K. Hlynsson (90+2. Rijkhoff), Taylor (71. van den Boomen) – Berghuis (C), Brobbey, Akpom (63. Borges).
Rulli, Gorter – Kaplan, Medić, Fitz-Jim, Tahirović, Martha.
Nobre – Brás, Martins (POR)
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Bodo/Glimt
Haug – Wembangomo, Moe, Gundersen (74. Björtuft), Björkan – Fet (25. Saltnes), Berg (C), Grönbaek (80. Kapskarmo) – Sörli (46. Gulliksen), Evjen, Hauge (74. Žugelj).
Bröndbo, Sjong – Lode, Amundsen, Bassi, Sjövold, Sörensen.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 5:1. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 12:5.
Utkání mezi Ajaxem a norským Bodö/Glimt končí remízou 2:2. Dlouho to přitom vypadalo, že si hostující celek odveze z Johan Cruijff Areny vítězství. Hosté si totiž počínali sebevědomě a po dvou trefách Alberta Grönbaeka vedli 2:0. Tento náskok drželi až do závěru řádné hrací doby. Amsterdamské fotbalisty postavil na nohy nešikovný zákrok obránce Björtufta, který stáhl k zemi Brobbeyho, po zásahu VAR byl dokonce vyloučen, a z nařízené penalty vrátil domácí do hry Branco van den Boomen. Následovala honba Ajaxu za vyrovnáním, které nakonec trefil v 7. minutě nastavení kapitán Steven Berghuis. Ten obloučkem přehodil brankáře Hauga, jenž k němu přizvedl centrovaný míč. Odveta na severu Norska tak rozhodně bude velmi zajímavá.
90+8'
90+7'
Ajax právě vstřelil branku!
Domácí v nastavení odvracejí porážku a nakonec půjdou do odvety s výsledkem, který jim dává ještě reálné šance na postup! Hráči Ajaxu rozehráli roh nakrátko. Poté přišel centr, který brankář Haug přizvedl před Brobbeyem jen ke STEVENOVI BERGHUISOVI, který chytrým obloučkem přes vracejícího se gólmana poslal balón do sítě – 2:2.
90+7'
Domácí otočili hru doleva na Carlose Borgese. Jeho rána byla sražena na rohový kop.
90+5'
Saltnes řešil křeče. Možná se snaží i tahat čas. Bodö bude chtít utkání za každou cenu dohrát utkání už bez dalšího inkasovaného gólu.
90+4'
Po nákopu do šestnáctky hlavičkoval Henderson. Ten balón sklepl k Julianovi Rijkhoffovi, který vystřihl nůžky, ale šmikl míč mimo bránu hostujícího týmu.
90+2'
Střídání v týmu Ajax Amsterdam:
ze hřiště odchází Tristan Gooijer, přichází Anton Gaaei,
ze hřiště odchází Kristian Hlynsson, přichází Julian Rijkhoff.
90+1'
Pokutový kop proměňuje BRANCO VAN DEN BOOMEN! Tne zvolil tvrdou střelu k tyči po levé ruce brankáře Hauga. Ten stranu vystihl, ale na přesně umístěný míč nedosáhl – 1:2.
90+1'
Rozhodčí po krátkém pohledu na obrazovku ruší udělení žluté karty a ukazuje Odinovi Björtuftovi červenou! Bodö čelí penaltě a ještě bude dohrávat o deseti.
90'
Rozhodčí si ale jde ještě vše prohlédnout na monitor systému VAR! Ve hře je zřejmě i červená karta pro Björtufta!
89'
Odin Björtuft dostává za svůj faul i žlutou kartu.
89'
Penalta pro Ajax! Odin Björtuft před bránou stáhl Briana Brobbeyho, který se už dral do velké šance. Příležitost pro domácí alespoň snížit!
87'
Další útočná akce Ajaxu končí faulem Gooijera. Jordan Henderson měl následně nemístné poznámky k výkonu rozhodčího Antonia Nobreho a vysloužil si žlutou kartu.
85'
Tristan Gooijer vyfasoval žlutou kartu za zákrok na Fredrika Björkana.
84'
Hosté mohli přidat třetí gól! Patrick Berg vyslal kolmicí dopředu Nina Žugelje. Ten už mohl před Ramajem zakončovat, ale ještě chtěl celou akci vyšperkovat nahrávkou na Tobiase Gulliksena, kterého však zahnal až do rohu hřiště.
83'
Tohle ale byla velká šance domácích! Na centr Stevena Berghuise z levé strany si naběhl Brian Brobbey, jehož hlavička však minula levou tyč z pohledu brankáře Hauga.
82'
Domácí si příliš často vyměňují míč vzadu mezi obránci. Přitom by to potřebovali valit dopředu.
80'
Albert Grönbaek už pokračovat nebude. Hostující realizační tým jistě doufá, že se nejedná o nic vážného. Dánský záložník i dnes potvrdil, že je pro Bodö klíčovým hráčem. Na hrací plochu vyběhl Oscar Kapskarmo.
79'
Právě Albert Grönbaek má nějaké zdravotní problémy a už k němu směřuje lékařský tým.
77'
Nino Žugelj měl před sebou dost prostoru na levém křídle. V rozhodující chvíli si však moc předkopl míč a tím dal šanci Bornovi Sosovi. Chorvatský obránce pak už vleže dokázal odehrát balón pryč před dobíhajícím Grönbaekem.
76'
Hráči Ajaxu teď pomalejší kombinací uspali obranu Boda. Najednou přišel nákop Jorrela Hata za obranu, na který si naběhl Steven Berghuis. Pro domácí velká škoda, že jejich kapitán balón nedokázal zpracovat.
74'
Jostein Gundersen nebude moci pokračovat a nahrazuje ho Odin Björtuft. Hostující kouč Knutsen provedl ještě jednu změnu. Jense Pettera Haugeho nahradil Nino Žugelj.
73'
Na trávníku zůstal sedět hostující stoper Jostein Gundersen. Rozhodčí přerušil hru, zároveň ukazuje na hodinky, že bude za tuto prodlevu nastavovat.
71'
Držení míče – 59 % : 41 %
71'
ze hřiště odchází Kenneth Taylor, přichází Branco van den Boomen.
70'
Tahle sezóna je zatím pro Ajax hrubě neúspěšná a i dnešní zápas do tohoto obrazu do této chvíle zapadá.
69'
Zajímavá kombinace Ajaxu. Míč se dostal na pravý roh šestnáctky k Jordanovi Hendersonovi, který se snažil oslovit obloučkem na zadní tyč Briana Brobbeyho. Balón odvrátil konečky prstů brankář Haug!
67'
Domácí se zase snaží najít recept na obranu soupeře. Ale je to takové jednotvárné obléhání. Bez nápadu.
65'
Fotbalisté Boda mají tuhle partii velmi dobře rozehranou. Míří k cennému skalpu a také nadějnému výsledku pro odvetu.
63'
Bodø/Glimt právě vstřelilo branku!
Hosté navyšují svůj náskok! ALBERT GRÖNBAEK nejprve odevzdal míč soupeři patičkou. Následně ho ale od Tristana Gooijera vybojoval zpátky. Poté přišla narážečka s Haakonem Evjenem, od kterého se pak balón na levé straně pokutového území odrazil ke Grönbaekovi i s trochou štěstí a dánský fotbalista zakončil střelou ke vzdálenější tyči. Albert Grönbaek je zatím hvězdou zápasu.
63'
ze hřiště odchází Chuba Akpom, přichází Carlos Borges.
63'
Střely na bránu – 3:2
Střely mimo – 3:1
62'
Na domácích je znát snaha o vyrovnání. Rozhodně jsou aktivnější.
61'
Chuba Akpom byl na chvíli volný na levé straně pokutového území. Ještě si však chtěl balón zaseknout a to bylo rozhodující. Do následné střely mu skočil obránce. Tady asi mělo přijít zakončení z prvního doteku.
59'
Nyní zkoušel zakroutit míč na zadní tyč hostující brány Steven Berghuis. Nebyl ale přesný.
57'
Berghuis chytře posunul míč za hostující obranu na Briana Brobbeyho. Ten si dal míč prvním dotekem trochu dál a toho využil vybíhající brankář Haug. Ten byl u balónu zhruba ve stejnou chvíli, jakou ho zasáhl kopačkou i Brobbey. Ten zároveň trefil i gólmana norského týmu a tak je z celé situace pouze útočný faul.
55'
Pro hosty škoda, že přihrávka Haugeho neprošla až na Alberta Grönbaeka. Ten by běžel už sám na bránu Ajaxu.
55'
Hauge byl na půlce faulován a Bodö tak může v klidu rozehrát.
53'
Hosté často brnkají soupeři na nervy rozvážnou rozehrávkou. Nyní míč putoval až k brankáři Haugovi.
52'
Grönbaek dostal míč až do pokutového území soupeře. Poté ještě hledal Jense Haugeho, který ale nedokázal obehrát protihráče.
50'
Teď to byla pořádná přetlačovaná v šestnáctce Bodö. Do zakončení se domácí nedostali a Gulliksen nakonec odkopává do autu.
49'
Jens Hauge získal míč v souboji s Gooijerem. Vzápětí se s ním ale dostal do zámezí a Ajax vhazuje.
48'
Wembangomo se dostal pod tlak napadajícího Akpoma a musel odehrát míč do autu.
47'
Hosté ukazují, že se nebudou tlačit přímo dopředu za každou cenu. Protiútok na levém křídle zastavili a otočili hru směrem dozadu.
46'
Oba týmy provedly v poločasové přestávce po jednom střídání. Ve druhém poločase se dá očekávat snaha Ajaxu o zvrat.
46'
Střídání v týmu Bodö/Glimt:
ze hřiště odchází Sondre Sörli, přichází Tobias Gulliksen.
46'
ze hřiště odchází Devyne Rensch, přichází Borna Sosa.
46'
První poločas vyšel fotbalistům Bodö, kteří vedou v Aréně Johana Cruijffa 1:0. Jediný gól vstřelil v 17. minutě záložník Albert Grönbaek. To byla vlastně jediná vážnější šance norského týmu. Domácí byli hodně blízko ke skórování po střele Akpoma ještě za bezgólového stavu, kterou vytlačil těsně nad břevno brankář Haug. Ten si později poradil také s jedovatou ranou Hendersona.
45+3'
45+2'
Gooijerovi míč unikl za postranní čáru a hosté budou vhazovat.
45+1'
Hosté už to budou chtít především dohrát. Ajax má jistě ještě zálusk ohrozit bránu soupeře.
44'
Chuba Akpom nyní dostal míč proti noze od Brobbeyho a zkusil to z první zpoza pokutového území. Mířil nad břevno.
44'
Chuba Akpom to zkoušel na levém křídle. Mezi dvěma hostujícími hráči se však neprosadil.
43'
Hosté se v posledních minutách vymanili z tlaku, pod který je Ajax začal dostávat zhruba po půlhodině utkání.
41'
Domácí brankář Ramaj málem daroval gól Sondremu Sörlimu! Německý gólman Ajaxu při odkopu trefil napadajícího křídelníka Bodö, který tím byl ale překvapen a balón se od něho jen odrazil směrem k bráně. Ramaj tak dostal čas svou chybu napravit!
40'
Hostující brankář Haug zatím působí jistým dojmem. Nyní dobře přečetl hru, vyběhl proti Brobbeymu a na hranici šestnáctky sebral míč těsně před útočníkem Ajaxu.
38'
Zpoza šestnáctky vypálil Jordan Henderson. Pokus velezkušeného anglického reprezentanta směřoval k bližší tyči, Kjetil Haug však dokázal nadvakrát zakročit!
37'
Brian Brobbey byl na půlícím kruhu stažen Bredem Moem, který zatáhl za záchrannou brzdu. Bylo to za cenu žluté karty.
36'
Ani Sondre Sörli neudržel míč dlouho. Okamžitě se ocitl proti přesile protihráčů a balón u postranní čáry zase ztratil.
35'
Hosté v posledních minutách nedokáží udržet míč na kopačkách. Po jeho zisku jim teď nevyšla přechodová fáze a Ajax může pokračovat v sílícím náporu.
34'
Kenneth Taylor to zkusil z 20 metrů a rozhodně ne zle! Táhlá střela prosvištěla tak půl metru nad břevnem.
33'
Nakonec dobrá kombinace Ajaxu. Finální přihrávku Rensche do šestnáctky však přeběhl Brobbey a vracející se Hauge balón odehrál do bezpečí.
32'
Domácí se teď na delší dobu nastěhovali na svou útočnou polovinu a zkoušejí to postupnou kombinací. Mohou v ní pokračovat, jelikož Wembangomo fauloval u lajny Taylora.
31'
Střelecký pokus domácího Tristana Gooijera směřoval na střed brány a Haug s ním tak neměl problém.
30'
Domácí kapitán Steven Berghuis zkusil centr z pravé strany, pro který si ale sebevědomě došel brankář Kjetil Haug.
29'
Protiútok hostí zakončoval přízemní střelou ze střední vzdálenosti Haakon Evjen. Ten minul bránu.
28'
Domácí zahrávali rohový kop. Po centru Stevena Berghuise hosté čelili závaru, po němž míč nakonec sebral brankář Haug. Hráči celku z Amsterdamu ještě reklamovali ruku Saltnese, ale ten ji měl u těla v přirozené poloze. Sudí tedy pokutový kop nepíská.
27'
Hostující fotbalisté si nyní vyměňují krátké přihrávky na útočné polovině. Zapojují i patičky a podobné parádičky. Je vidět, že si věří.
26'
Saltnes při prvním doteku s míčem získal autové vhazování pro svůj tým.
25'
A je tu avizované střídání. Zraněného Sondreho Feta nahrazuje Ulrik Saltnes.
25'
Sondre Fet opouští trávník jen s pomocí zdravotnického týmu. Záložník Bodö rozhodně pokračovat nebude.
24'
Držení míče – 51 % : 49 %
22'
Na hrací ploše zůstal ležet Sondre Fet, kterého zřejmě zradil stehenní sval. Hostující hráč bude potřebovat ošetření. A dost možná to bude i na střídání.
21'
Domácí nyní zahrávali dva rohové kopy. Po tom druhém, který se točil do brány, musel Haug boxovat balón. Následně byl ale domávnut ofsajd někoho z domácích.
19'
Hosté byli odměněni za poměrně sebevědomí výkon. Zatím na nich není znát nějaká nerozehranost.
17'
Hosté se ujímají vedení! Celou akci odstartoval i zakončil ALBERT GRÖNBAEK. Dánský fotbalista vše založil patičkou na polovině hřiště a následně se rozběhl dopředu. Balón mezitím vyvezl na levém křídle Jens Petter Hauge, jenž v pokutovém území našel právě Grönbaeka, na jehož přízemní střelu k levé tyči brankář Ramaj vůbec nereagoval.
15'
Hosté si pohlídali rohový kop Berghuise a následně i další centr, který směřoval do jejich šestnáctky.
14'
Steven Berghuis vysunul Chubu Akpoma, který převzal míč na hranici ofsajdu. Jeho prudkou střelu vytlačil brankář Haug těsně nad břevno. Balón horní tyč zřejmě i olízl! To byla první velká šance Ajaxu.
12'
Akci Bodö doplnil levý bek Fredrik Björkan. S jeho střelou k bližší tyči si poradil brankář Diant Ramaj.
12'
Brice Wembangomo si u lajny poradil v relativně těžké situaci a vybojoval pro norský celek aut.
11'
Hosté se ale opět dostali k balónu a nadále se ho snaží držet na kopačkách.
10'
Hosté přešli na útočnou polovinu. Patrick Berg zapojil do hry Alberta Grönbaeka, který ale poté pokazil přihrávku do šestnáctky.
8'
Björkan se nejprve nenechal obehrát, ale pak chyboval a věnoval míč Tristanovi Gooijerovi. Pravý bek Ajaxu poslal před bránu přízemní centr, který lapil brankář Kjetil Haug. Ten dnes chytá za Bodö první ostrý zápas. Přišel na hostování z francouzského Toulouse.
7'
Domácí žene dopředu zaplněná Johan Cruijff Arena. Pro Ajax by mohla hrát větší rozehranost. V Norsku aktuálně panuje zimní přestávka mezi sezónami.
6'
Fredrik André Björkan startoval dopředu na levé straně. V pádu ho zastavil jeden z obránců de Godenzonen.
5'
Brian Brobbey si zabíhal za hostující obranu. Pokus o obhození protihráče mu však nevyšel.
4'
Hosté se snaží hrát aktivně. Teď je ale zradila rozehrávka ve středu hřiště, po níž budou Nizozemci vhazovat.
3'
Albert Grönbaek rozjížděl akci norského týmu. Vybral si na pravé straně operujícího Sondreho Sörliho. Ten naznačoval možnost zakončení levačkou, nakonec ale ještě přihrával do šestnáctky a to domácí obrana pokryla.
2'
Zhruba po minutě hry se dostali poprvé k míči také fotbalisté Ajaxu.
1'
Utkání zahájili ve žlutém hrající fotbalisté Bodö. Ajax nastoupil v tradiční červenobílé.
1'

Ajax Amsterdam: Ramaj – Gooijer, J. Šutalo, Hato, Rensch – Henderson, K. Hlynsson, Taylor – Berghuis (C), Brobbey, Akpom.
Náhradníci: Rulli, Gorter – Gaaei, Borges, Kaplan, Medić, van den Boomen, B. Sosa, Fitz-Jim, Tahirović, Martha, Rijkhoff.
Trenér: John van 't Schip

Bodö/Glimt: Haug – Wembangomo, Moe, Gundersen, Björkan – Fet, Berg (C), Grönbaek – Sörli, Evjen, Hauge.
Náhradníci: Bröndbo, Sjong – Lode, Björtuft, Amundsen, Bassi, Saltnes, Sjövold, Gulliksen, Kapskarmo, Sörensen, Žugelj.
Trenér: Kjetil Knutsen

Rozhodčí: Nobre – Brás, Martins (POR)
Ajax Amsterdam:
Ajax prožil hororový úvod sezóny, kdy se dokonce nacházel i na posledním místě tabulky domácí Eredivisie. Poté přeci jen přišel postupný vzestup na současné páté místo. Byť naposledy slavný celek podlehl 2:3 v Heerenveenu. Před Vánoci si svěřenci kouče Johna van 't Schipa připsali ještě jednu velkou ostudu, když ve 2. kole domácího poháru vypadli na půdě amatérského týmu USV Hercules po porážce 2:3. Pohárovou sezónu Ajax začal v Evropské lize. Ve své skupině obsadil třetí místo za Brightonem a Marseille a propadl se tedy do play-off Konferenční ligy.

V kádru Ajaxu nalezneme několik zajímavých jmen. Neschází v něm ani kapitán anglické reprezentace Jordan Henderson, který nedávno ukončil své angažmá v saudskoarabské lize.
Bodö/Glimt:
Celek z města Bodö, které se nachází na samotném severu Norska, prožívá v posledních letech obrovský vzestup. V minulých pěti ročnících žlutočerní ligu třikrát vyhráli a dvakrát skončili druzí. Mistrovský titul slavili také v kalendářním roce 2023. Kromě toho začali svěřenci kouče Kjetila Knutsena vystrkovat růžky i v pohárové Evropě a především na umělé trávě stadionu Aspmyra si vylámalo zuby i několik věhlasných klubů. Například slavný trenér José Mourinho musel v sezóně 2021/22 skousnout v základní skupině KL se svým AS Řím potupný debakl 1:6. Právě AS pak zastavilo norského soupeře ve čtvrtfinále soutěže. Loni si Bodö zahrálo skupinovou fázi Evropské ligy, kde skončilo třetí a následně vypadlo v předkole play-off KL. V předkole letošního ročníku pocítili sílu tohoto celku u fotbalisté pražských Bohemians, kteří prohráli na severu Evropy 0:3 a doma pak 2:4. Ve skupině pak Bodö v konkurenci Brugg, Besiktase a Lugana obsadilo druhou příčku, která znamená účast v předkole play-off.

Mezi hlavní opory týmu patří šikovný dánský záložník Albert Grönbaek, další středopolař Ulrik Saltnes, dále rychlonohý levý bek Brice Wembangomo či kapitán Patrick Berg. Hodně si v klubu slibují od navrátilce Jense Pettera Haugeho, který přišel na hostování z německého Frankfurtu. Kouč Knutsen se naopak bude musetvyrovnat s odchodem opor Farise Moumbagny a Amahla Pellegrina.
Vítám tu všechny milovníky fotbalu! Ve čtvrtek bude rozehráno předkolo play-off Evropské Konferenční ligy. Utkají se také nizozemský Ajax s norským celkem Bodö/Glimt. Zatímco tým z Amsterdamu se do KL propadl z třetího místa skupiny Evropské ligy, tak mistři Norska působili v pořadí třetí kontinentální pohárové soutěži už na podzim.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.