Konferenční liga (Předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Viking FK - 21. července 2022   19:00

Sparta
Holec – Mejdr, Zelený, Hancko /C/, Wiesner – Sadílek, Fortelný (72. Sáček) – Pešek (77. Minčev), Karabec (72. Daněk), Haraslín (64. Čvančara) – Kuchta
Vorel, Heča – Panák, Pavelka, Juliš, Vydra, Ryneš, Horák
Lukjančukas – Kazlauskas, Mirauskas (LTU)
Stadión Letná, Praha-Bubeneč
12 667 diváků
Viking FK
Gunnarsson – Bjørshol, Brekalo, Vevatne – Kabran, Friðjónsson, Solbakken, De Lanlay, Pattynama (87. Sandberg) – Karlsbakk (77. Vikstøl), Tripić /C/ (60. Løkberg)
Østbø – Ree, Torsteinbø, Tangen, Traoré, Kvia-Egeskog, Paulsen, Austbø

Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 5:1. Střely mimo: 14:1. Rohy: 13:3. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 11:7.
Drtivá převaha proti až nedůstojně zabetonovanému soupeři, který snad ani neměl v úmyslu pokusit se o vstřelení branky, gólové vyjádření nepřinesla. Pražská Sparta vstupuje do pohárové sezóny v souboji bronzových celků české a norské ligy remízou 0:0 a o postupu rozhodne až odveta příští týden ve Stavangeru.
Dobrým výkonem Sparta určitě při premiéře trenéra Priskeho potěšila fanoušky, kteří vyprovázejí hráče v rudých dresech potleskem, ale doplatila na málo invence ve finální přihrávce a nepřesnou koncovku. Na to, že se hrálo celý zápas na jednu bránu, měli domácí poměrně málo vyložených šancí.
90+6'
90+6'
Minčevův centr však odhlavičkoval do bezpečí Sandberg a rozhodčí se již nadechuje...
90+6'
Pět nastavených minut se naplnilo, rozhodčí ještě nechá Spartu rozehrát už jistě poslední rohový kop.
90+4'
Zatímco Čvančara padal v souboji, za ním číhající Wiesner mimochodem hlavičkoval ze stoje vedle.
90+4'
Další žlutá karta pro AC Sparta Praha za protesty. Tomáš Čvančara si místo odpískání penalty vymohl jen karetní napomenutí.
90+3'
V rozestavení 6-3-1 se Norové brání zdrcující převaze Sparty, blokují střely a po dalším odrazu následuje dvanáctý roh.
90+2'
Následoval hned jedenáctý a po něm Sáčkova střela až do horního ochozu...
90+1'
Mejdr se obtočil kolem De Lanlaye a vybojoval desátý roh pro Spartu.
89'
Žlutou kartu za zdržování hry dostává brankář Vikingu Patrik Gunnarsson.
88'
Gunnarssonovi propadl centrovaný míč, stačil ho ovšem ještě včas zachytit uvnitř hřiště.
87'
Viking Stavanger naposledy střídá:
ze hřiště odchází Shayne Pattynama, přichází Niklas Sandberg.
86'
Třetí tým norské ligy přece jen chce ukázat také něco jiného než beton a destrukci. S Kabranovým ostrým centrem měl Holec práci, vypadnutý míč z rukavic mu zpět přistrčil hlavičkou Zelený.
84'
Dominik Holec je rozhodně nejméně vytíženým mužem na hřišti. Teď si snad poprvé po přestávce alespoň sáhl na míč při Brekalově slabé hlavičce po trestném kopu z hloubi pole.
83'
Kuchtovo sklepnutí chtěl využít zády k bráně Čvančara, přes hlavu však posílá skákavý míč jen ke Gunnarssonovi.
82'
Dnešní utkání sleduje 12 667 diváků.
82'
A z rohu zase nic nebylo, rudí se rychle vracejí zastavit hrozící kontr.
81'
Diváci skandují „My chceme gól“, ale nedočkali se ani po Sadílkově trestném kopu do ohně z nadějné pozice. Opakovaný pokus alespoň vynesl roh.
80'
Žlutá karta pro Viking Stavanger. Shayne Pattynama nedaleko rohu velkého vápna ošklivě sejmul Mejdra.
79'
Sáček si na okraji pokutového území vyměnil míč s Daňkem, ze spolupráce náhradníků vzešel zblokovaný pokus do autu.
77'
Zároveň střídá také AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Martin Minčev.
77'
Střídání v týmu Viking Stavanger:
hřiště opouští zraněný Daniel Karlsbakk, přichází Rolf Vikstøl.
76'
Teď hradecká posila zapomněla míč za sebou, vypíchl mu ho De Lanlay, naštěstí se Mejdr stačil vrátit a uhasit hrozbu brejku.
75'
První vyloženou šanci po změně stran připravil Mejdr výborným centrem od pravého rohového praporku Čvančarovi, který hlavičku zblízka otřel jen o horní síť.
74'
Tato standardka vyšla Spartě nejméně ze všech. Peškův nikým nezasažený roh končí až za postranní čarou.
73'
Přetažený centr raději odhlavičkoval za sebe na roh Pattynama.
72'
Trenér AC Sparta Praha Brian Priske připravil dvojité střídání:
ze hřiště odcházejí Adam Karabec a Jan Fortelný, přicházejí Kryštof Daněk a Michal Sáček.
70'
Kuchta se v pokutovém území snažil ošálit Brekala, slovinský stoper byl však vítězem souboje muže proti muži a zakopává balon do bezpečí.
69'
Domácím se po Solbakkenově kiksu naskytla výjimečná příležitost k rychlému protiútoku. Pešek vysunul Čvančaru, který se však nakonec utopil v kličkách.
67'
Kuchtův dloubáček za obranu směřuje jen k brankáři Stavangeru.
65'
Žlutá karta pro AC Sparta Praha. Zatažením za dres zezadu zastavil Jan Fortelný po ztrátě míče v zárodku brejku Kabrana.
64'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Tomáš Čvančara.
63'
Žlutá karta pro Viking Stavanger. Za útočný faul na Haraslína ji dostává Kevin Kabran.
63'
K dlouhému autu islandského záložníka Friðjónssona hráči Sparty soupeře nepustili.
61'
Karabec si před velkým vápnem udělal prostor ke střele levačkou mezi nohama protihráče, nepříliš prudký přízemní pokus však Gunnarsson bez potíží chytá u své levé tyče.
60'
ze hřiště odchází Zlatko Tripić, přichází Kristoffer Løkberg.
60'
Z nebe se spustila prudká přeháňka, tak doufejme, že začnou brzy pršet i góly.
59'
První žlutá karta pro AC Sparta Praha. Tomáš Wiesner si ji vykoledoval za protesty po neodpískaném zákroku na Kuchtu.
58'
Hancko sklepával Peškův nízký centr na přední tyči, Letenští si roh zopakují.
57'
O chvilku později není o rohovém kopu po souboji Haraslína s Bjørsholem pochyb.
56'
Karabcův centr zblokoval Solbakken, rozhodčí však zřejmě pro opětovnou teč o sparťanského hráče upřeli domácím roh.
55'
Sparťanům se stále nedaří při obrovské herní převaze seřídit mušku. Po trestném kopu vysoko přestřelil také Jaroslav Zelený.
54'
První žlutá karta zápasu pro Viking Stavanger. Za faul na Kuchtu ji vidí Sondre Bjørshol.
53'
Fortelného kroucený nákop končí mimo hřiště. Gunnarsson ani teď nehodlá překonávat rekordy v rychlosti rozehrávky.
51'
Fortelný přistrčil míč Hanckovi, který pálí z dálky po zemi slabě a nepřesně.
50'
Dlouhé vhazování umí také Friðjónsson, jeho spoluhráči se však k míči neprotlačili.
48'
Po Sadílkově dlouhém autu promáchl první pokus Pešek, po dalším dopadu míče o trávník už střílel naplno, jenže vysoko nad.
48'
Pátý roh však Sparta nevyužila k ohrožení brány.
47'
Mejdrovu tečovanou střelu přes Pattynamu zachytává Gunnarsson až celým objemem mimo hřiště.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 56% – 44%, střely na bránu 3:0, střely mimo 8:0, rohy 4:3, fauly 5:2, ofsajdy 0:2.
45 minut hry na Letné gól nepřineslo. Převaha Sparty v průběhu poločasu stále sílila, ale zakončení mezi tyče bylo vzácností. Viking zvládl první šanci Sparty díky obránci Vevatnemu, který z brankové čáry vykopl Haraslínovu střelu, poté ukázal své umění i Gunnarsson při Wiesnerově dobře mířené hlavičce po rohovém kopu.
45+1'
45+1'
Obrana hostů snadno odvrací polovysoký centr Tomáše Wiesnera, který hraje přes nohu.
44'
Viking je pod obrovským tlakem, Mejdrova střela ze střední vzdálenosti však jeho čisté konto rozhodně ohrozit nemohla.
43'
Po opakovaném rohu Gunnarsson na čáře jednou rukou fantasticky vyškrábl Wiesnerovu hlavičku.
43'
Letenští změnili signál, tečovaný nákop směřuje na horní síť a roh se bude opakovat.
42'
Kuchta naběhl na Peškovu kolmici, ustál souboj na pravé straně šestnáctky a tečí o Brekala vybojoval roh.
41'
Adam Karabec opět z rohu nachází Dávida Hancka, který však tentokrát hlavičkuje v záklonu daleko mimo.
41'
Lukáš Sadílek si efektní zasekávačkou posadil obránce a vypálil, o záda Vevatneho se jeho střela odráží za čáru a chystá se druhý roh Sparty.
40'
Velmi pěkná rána Jana Fortelného z dobrých 28 metrů měla mezi tyče zatím nejblíže, přesto proletěla kousek nad břevnem.
37'
Po ubráněném rohu a úspěšném presinku Jana Kuchty míří domácí do brejku. Haraslín nastřelil koleno obránce Bjørshola, z druhé vlny pak přestřeluje Fortelný.
36'
Friðjónsson s Karlsbakkem se řítili osou hřiště na jediného Hancka, který stačil zblokovat střelu prvně jmenovaného do strany, kde byl Tripićův centr sražen na další roh.
35'
Fortelný si všiml na pravé straně úplně volného Mejdra, který po převzetí míče skvěle odcentroval levačkou a poprvé se do zakončení dostal dosud málo viditelný Kuchta. Hlavička z rohu malého vápna letí nad.
34'
V pokutovém území se hosté nedostali do zakončení, vše vyřešil konstruktivně Jaroslav Zelený.
33'
Norové hned podnikají další útok po pravém křídle. Kabranův přízemní centr srazil skluzem na jejich druhý roh Haraslín.
33'
Trestný kop vůbec nevyšel Vikingu, Karlsbakk zachytává míč až za lajnou.
31'
Ze sparťanského kotle se ozývá pokřik UEFA – Mafia po neodpískaném údajném faulu Pattynamy o Mejdra. K lehkému kontaktu došlo, ale o chybu litevského rozhodčího se nejedná.
30'
Hancko hlavičkoval po Karabcově rohu na přední tyči, od Mejdra se k němu vzápětí míč vrátil a sparťanský kapitán křížnou střelou z několika metrů těsně minul vzdálenější tyč!
30'
První roh pro Spartu zařídil po Fortelného dloubáčku odrazem o koleno bránícího hráče Haraslín.
28'
Fotbalisté běží k lavičkám pro pití, zatímco na sparťanské polovině leží otřesený Karlsbakk.
27'
Všudypřítomný Sadílek vysunul do uličky Peška, který narazil pod sebe Mejdrovi. Jeho přetažený centr zachytává Haraslín, vrací Hanckovi a teprve po jeho nákopu do vápna přichází zakončení. Peškova hlavička ovšem letí vysoko nad.
25'
Karabec měl trestný kop z 37 metrů na nákop do šestnáctky, provedl ho ovšem mizerně. Kope se od brány Vikingu, kouč Priske jen zklamaně rozhodil rukama.
24'
Tripić zezadu podrazil Fortelného, diváci se hlasitým pískotem nedomohli udělení první žluté karty.
23'
Z Karabcova hlavičkového souboje skočil míč do pravé strany, kde se do něj opřel z úhlu Mejdr, mezi tři tyče ovšem jeho pokus nemířil.
22'
Odražený míč skočil před Fortelným, který z 23 metrů vyslal halfvolej nad břevno.
21'
Pražané rychle rozehrávají po odmávaném ofsajdu Karlsbakka, který si své počínání ještě vysvětluje s parťákem z útoku Tripićem.
21'
Důrazný Bjørshol nepustil po levé straně Haraslína, opět je to jen odkop od brány norského celku.
20'
Diváci pískají, když se brankář Vikingu nemá k rozehrávce poté, co zachytil Sadílkův centr.
19'
Lukáš Sadílek se nadechl ke slalomu, ale míč vedl spíše rovnoběžně s velkým vápnem a brzy o balon přichází.
18'
Hanckův polovysoký nákop prodloužil Sadílek ze vzduchu jen k brankáři Gunnarssonovi.
16'
Sparta dostala výhodu po zákroku na Kuchtu, ale po delším obléhání šestnáctky bude jen vhazovat.
14'
Chvilkové pauzy po Kabranově faulu tělem na Haraslína využívají hráči k občerstvení.
13'
Jeden z hráčů Vikingu vystoupil proti Sadílkově střele ze střední vzdálenosti a zblokoval ji.
12'
První šanci Sparty zařídil hodně nejistý zásah brankáře Gunnarssona proti centrovanému míči. Vytáhl ho přímo na nohu Lukáše Haraslína, který pálil skvěle na zadní tyč, kde hosty zachránil na čáře obránce Vevatne.
12'
Netradičně zleva hrající Wiesner dostal do úzkých Hancka, který hlavou před dotírajícím Karlsbakkem přiťukl Holcovi do náruče.
11'
Sadílek posílá míč nepřesným nákopem opět do zámezí.
9'
Z ofsajdu vybíhal hostující kapitán Zlatko Tripić.
9'
Sparta zatím útočí do plných bez nápadu, Peškovi utíká míč mimo hřiště.
7'
Ostré přenesení hry od Haraslína již nezachytil uvnitř hrací plochy Pešek, kope se od brány Vikingu Stavanger.
6'
S Karslbakkem se vrátil poctivě Hancko a odstavil ho až ve sparťanské šestnáctce od míče.
5'
Mejdr přišel o míč, který si dal příliš daleko od nohy. Hrozící brejk vyběhl pět metrů za velké vápno zažehnat odkopem brankář Holec.
4'
Friðjónsson našel přetaženým centrem De Lanlaye, který vracel míč zleva jen do zámezí.
3'
Naopak rychlý brejk Vikingu musel řešit Hancko skluzem, jímž přesměroval Kabranův přízemní centr na první roh zápasu.
3'
Sparťané začali obléhat soupeřovo území, Pešek vypíchl De Lanlayovu přihrávku, ale do zakončení se domácí nedostali.
1'
Jako první se do útoku vydali hosté, Karlsbakkův centr srazil za postranní čáru Jaroslav Zelený.
1'
Za zvuků sparťanské hymny přicházejí na hřiště domácí v rudých dresech a bílých trenýrkách i hosté v bílo-černé kombinaci.
Sedlice, Opolany, Bezno, Písek, Jičín, Vysoké Mýto, Žatec, Lovosice, Kolín, Polička. Fankluby z těchto měst a vesnic, samozřejmě vedle těch pražských, mávají před nástupem obou mužstev pod východní tribunou sparťanskými vlajkami.
Ve výpravě Vikingu chybí největší hvězda Veton Berisha, který podle neověřených údajů vyjednává o přestupu do švédského Hammarby. Sparta nenasadila z marodů Čelůstku, Krejčího a Højera a také dalšího Priskeho krajana Sørensena, jehož přestup z Norimberku se upekl teprve dnes.
Početné kádry obou klubů se intenzivně rozcvičují na hrací ploše, kolem které se čtvrt hodiny před výkopem zvolna zaplňuje i hlediště. Fotbalisty i diváky jistě potěšilo, že polevilo tropické vedro a bude se hrát v příjemné letní teplotě.

AC Sparta Praha: Holec – Mejdr, Zelený, Hancko /C/, Wiesner – Sadílek, Fortelný – Pešek, Karabec, Haraslín – Kuchta
Náhradníci: Vorel, Heča – Panák, Pavelka, Daněk, Sáček, Minčev, Juliš, Čvančara, Vydra, Ryneš, Horák
Trenér: Priske

Viking Stavanger: Gunnarsson – Bjørshol, Brekalo, Vevatne – Kabran, Friðjónsson, Solbakken, De Lanlay, Pattynama – Karlsbakk, Tripić /C/
Náhradníci: Østbø – Ree, Torsteinbø, Sandberg, Lokberg, Tangen, Vikstøl, Traoré, Kvia-Egeskog, Paulsen, Austbø
Trenér: Aarsheim

Rozhodčí: Lukjančukas – Kazlauskas, Mirauskas (LTU).
V evropských pohárech se Vikingům pouze jednou v historii podařilo probojovat do hlavní soutěže. Na podzim 2005 postoupili přes Austrii Vídeň do základní skupiny Evropské ligy, v níž slavně porazili Monaco a remizovali 2:2 s pražskou Slavií. Na postup tyto čtyři body ovšem nestačily. V minulém ročníku se norský klub představil po jedenáctileté odmlce a hned v prvním předkole podlehl skotskému Aberdeenu.
Pojďme na představení soupeře. Viking Stavanger nepatří v Norsku k tradiční elitě, ročník 2018 dokonce odehrál ve druhé lize, ovšem loni obsadil bronzovou příčku. Třetí je i v rozehrané soutěži, která se ve skandinávských zemích koná bez letní přestávky od dubna do začátku listopadu. Viking překonal červnovou krizi, kdy šestkrát v řadě nevyhrál, a v posledních dvou kolech bodoval naplno v Lillestrømu (1:0) a doma proti Kristiansundu (2:1).
Největší hvězdou je norský reprezentant albánského původu Veton Berisha, loni s 22 góly třetí nejlepší střelec Eliteserien. Také letos vede klubovou tabulku střelců, zatím se trefil osmkrát. Čtyři góly nastřílel krajní obránce Sebastian Sebulonsen, tři křídlo Zlatko Tripić.
Letní příprava Sparty nebyla výsledkově z nejpovedenějších, ale ani neskončila propadákem. Na soustředění v Rakousku Pražané porazili chorvatskou Rijeku 2:0, podlehli domácímu Wolfsbergeru 0:1 a remizovali s maďarským Paksi 1:1.
Ještě předtím doma zdolali druholigové soupeře Duklu 2:1 a Opavu 3:0.
Novým kapitánem po odchodu Bořka Dočkala bude Ladislav Krejčí mladší, který ovšem podobně jako nejzkušenější obránce Ondřej Čelůstka pro zranění do zápasu nezasáhne. Otazník visí též nad startem Højera a Haraslína.
Sparta se pět let po fiasku s italským koučem Stramaccionim opět odhodlala k angažování zahraničního trenéra. Premiéru na lavičce Letenských zažije nejen dánský trenér Brian Priske, ale možná i několik nových tváří v hráčském kádru. Ten posílili Mejdr (Hradec Králové), Zelený (Jablonec), Daněk (Olomouc), Sadílek (Slovácko) a nejtřaskavější Kuchta (Lokomotiv Moskva), kromě toho se z hostování vrátili mj. Fortelný, Vindheim či brankář Vorel.
Naopak z jarního kádru chybí kapitán Bořek Dočkal, který ukončil kariéru. Adam Hložek zase obstaral druhý nejlukrativnější sparťanský přestup historie po současném sportovním řediteli Tomáši Rosickém směrem do Bayeru Leverkusen. Pryč jsou také Pulkrab, Polidar, Gabriel a několik dalších hráčů v čele s Ladislavem Krejčím starším či brankářem Florinem Nitou si hledá angažmá.
Do nového ročníku evropských fotbalových soutěží vstupují ve čtvrtek večer na vyprodané Letné zostra i fotbalisté pražské Sparty. Loni si po třech plonkových sezónách zahráli základní skupinu Evropské ligy, letos budou kvůli propadu českého koeficientu usilovat jen o nejnižší Konferenční ligu. Na rozdíl od loňska navíc není k dispozici žádná oprava, pokud chtějí na podzim hrát poháry, nesmějí zaváhat v žádném ze tří předkol.
V úvodním utkání nemůže Sparta kvůli trestu od UEFA zaplnit celý stadión, v uzavřeném sektoru jí ale budou fandit povolené dětské skupiny. Celkem by na Letnou mělo dorazit i s nimi přibližně 16 tisíc diváků.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.