Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Norsko : Lotyšsko - 13. listopadu 2021   18:00

Norsko
Nyland – Holmgren Pedersen, S. Strandberg, Lode, Meling – Thorsby (46. J. King), Normann – Ödegaard (C), Thorstvedt (82. Solbakken), M. Elyounoussi – Sörloth.
Visser – Vanyzere, Nijssen (BEL)
Ullevaal Stadion, Oslo
Lotyšsko
Ozols – Savaļnieks, Černomordijs (C), Dubra, Jurkovskis – Emsis, Ķigurs (89. Kārkliņš) – Jaunzems (59. Kamešs), Uldriķis (75. Tarasovs), Cigaņiks – Gutkovskis (89. Krollis).

To je ode mě z tohoto zápasu všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.

Fauly: 8:7.
Pozice Norů před posledním kolem kvalifikace se touto bezbrankovou remízou výrazně zhošila. Jelikož Turci vyhráli nad Gibraltarem 6:0, tak se bodově dotáhli na Nory a navíc se o skóre dostali na druhé místo. Pokud by první Nizozemsko ve večerním zápase v Černé Hoře vyhrálo, tak už by mělo jistotu postupu na MS. Norsko navíc čeká v posledním kole kvalifikace zápas v Nizozemsku, kde bude muset zřejmě vyhrát...
Zatímco v prvním poločase měli i Lotyši zajímavé gólové příležitosti, tak druhý poločas přinesl fotbal na jednu branku. Norové dostali Lotyše pod velký tlak a jejich branku ostřelovali neuvěřitelnou palbou, hosty ale skvělými zákroky podržel brankář Ozols anebo domácí těsně netrefili do prostoru branky. Jednou se Norům přece jen povedlo skvěle chytajícího lotyšského gólmana překonat, Elyounoussiho branka ale byla následně odvolána kvůli ofsajdu střelce gólu. Norové pak ještě zvýšili svůj tlak, branky by se asi dnes ale nedočkali, ani kdyby se hrálo do půlnoci, a nakonec tak doma jen remizovali s outsiderem této skupiny.
90+8'
90+7'
Sörlothovi dnes prostě není souzeno vstřelit branku. Norský útočník si opět ideálně naběhl na Elyounoussiho centr z křídla a hlavou míč zasáhl, i tentokrát ale míč skončil těsně nad břevnem Ozolsovy branky.
90+6'
Strandbergovu přihrávku ale Lotyši vystihli a Kamešs dokonce zavezl míč až k norskému pokutovému území. Norové ho vytlačili na křídlo, kde mu hrací předmět vzali.
90+5'
Ödegaard rozehrál další rohový kop, obránci lotyšské reprezentace ale opět odkopli míč do středu pole. Odtud začíná další norský útok.
90+4'
Žlutou kartu za nesportovní chování dostává Ola Solbakken (Norsko).
90+4'
Norové získali přímý kop z levé strany útočné poloviny. Ten samozřejmě rozehrál Ödegaard, jeho centr na zadní tyč ale Sörloth v těžké pozici jen prodloužil při jeho letu za brankovou čáru.
90+3'
Melingův centr zleva byl sražen za šestnáctku k Normannovi, jehož tvrdou střelu obrana Lotyšska opět zblokovala.
90+2'
Ödegaard si v lotyšské šestnáctce narazil míč s Holmgrenem Pedersenem a dostal se až před brankáře Ozolse, ten ale jeho střelu zastavil rukou. Míč pak odkopl na norský rohový kop lotyšský obránce Dubra.
90+1'
Lotyši získali ve svém ojedinělém útoku rohový kop. Na centr z něj si na přední tyči naběhl Krollis, prudkou hlavičkou ale míč usměrnil také jen do rukou brankáře Nylanda.
90'
Bude se hrát ještě osm minut.
90'
Na centr Holmgrena Pedersena si zhruba na penaltovém bodě nejvýše vyskočil Sörloth, hlavou ale míč poslal přímo do středu branky, do rukou připraveného lotyšského brankáře Ozolse.
89'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Mārtiņš Ķigurs, přichází Krišs Kārkliņš.
89'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Vladislavs Gutkovskis, přichází Raimonds Krollis.
88'
Žlutou kartu za sestřelení rozehrávajícího Strandberga ostrým skluzem dostává Vladimirs Kamešs (Lotyšsko).
86'
Holmgren Pedersen si zpracoval nákop na pravé křídlo, kde míč připravil na střelu Ödegaardovi. I tento pokus obrana Lotyšů zblokovala.
85'
Solbakken se uvolnil na pravé straně šestnáctky a přihrávkou do druhé vlny hledal dobíhajícího Elyounoussiho. Před ním míč na poslední chvíli zasáhl Černomordijs.
84'
S blížícím se závěrem zápasu se opět začíná stupňovat nápor na lotyšskou obranu. Ta se znovu dostala do situace, že míče pod tlakem jen odkopává do zámezí.
83'
Střídající Solbakken se okamžitě zapojil do norského postupného útoku, jeho centr ale dokázala lotyšská obrana odvrátit do bezpečí.
82'
Střídání v týmu Norsko: ze hřiště odchází Kristian Thorstvedt, přichází Ola Solbakken.
81'
Elyounoussiho branka kvůli ofsajdu neplatí! Pokračujeme tedy za bezbrankového stavu.
80'
Norsko právě vstřelilo branku!
Domácí se konečně dočkali vytoužené branky! Ödegaardův centr z pravé strany letěl na nabíhajícího Sörlotha, z jeho souboje s lotyšským obráncem se ale míč odrazil na zadní tyč. Tam byl MOHAMED ELYOUNOUSSI, jenž míč ve skluzu dorazil do sítě. Ještě se ale určitě bude zkoumat, zda nebyl Elyounoussi v ofsajdu. Asistence: Alexander Sörloth.
79'
Kingova další střela ze střední vzdálenosti byla znovu zblokována, míč se ale znovu odrazil zpět na kopačky Norů, kteří pokračují ve svém tlaku.
78'
Ödegaard nakopl míč od rohového praporku na zadní tyč, odkud ho odkopl do středu pole Ķigurs. U středového kruhu se hrací předmět dostal zpět k domácím.
77'
Melingův centr zleva se snažil sklepnout na spoluhráče na zadní tyči King, jeho přihrávku ale pohotově odkopl do středu pole lotyšský obránce Dubra.
76'
Ķigurs se dokonce individuálně prokličkoval až k norskému pokutovému území, kde si ještě chtěl připravit míč na levačku. Na poslední chvíli mu míč odkopl Strandberg.
75'
Norům přerušení hry kvůli ošetřování brankáře Ozolse skutečně uškodilo. Domácí se nejsou schopni dostat do tlaku tak, jako před tímto přerušením, a naopak, Lotyši jsou schopni kombinovat ve středu pole.
75'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Roberts Uldriķis, přichází Igors Tarasovs.
73'
King to také zkusil ze střední vzdálenosti, velmi nepovedenou střelou ale ohrozil spíše diváky pod střechou stadionu.
71'
Díky zblokovanému centru z křídla získali Norové alespoň rohový kop, centr Ödegaarda z něj ale obrana hostů bez problémů vyřešila.
70'
Norský tlak se tímto dlouhým přerušením otupil a domácím se teď nedaří založit útok, kterým by se dostali k šestnáctce Lotyšska.
69'
Lotyšský brankář Ozols bude pokračovat v zápase, i když je jeho náhradník už připraven. Míč dostanou Norové.
68'
Ozols je už na nohou a nakonec zřejmě bude pokračovat v zápase, i když se jeden z jeho náhradníků na střídačce rychle rozcvičuje.
67'
Lotyši už signalizují na střídačku, že bude nutné střídání. Ozols je nadále ošetřován.
66'
Roberts Ozols zůstává ležet s krvavým zraněním hlavy na trávníku a je ošetřován. Tento zápas se pro něj zřejmě skončil.
65'
Ödegaard krásnou kolmicí vysunul za lotyšskou obranu Elyounoussiho, jenž dokázal prostřelit obloučkem vybíhajícího brankáře Ozolse. Toho ale zasáhl kolenem do hlavy a před brankovou čárou pak míč odkopl do bezpečí Černomordijs.
63'
Norové tuto šanci využili a rychle přenesli hru na útočnou polovinu. I teď však narazili na seřazenou obranu Lotyšska.
62'
Lotyši nebyli schopni podržet míč pod svou kontrolou ani v situaci, kdy jim Norové nechali prostor na rozehrávku, a nepřesným nákopem ho vrátili obráncům Norska.
61'
Norové nadále tlačí, gól ale ne a ne vstřelit. Lotyši se nezdržují rozehrávkou a míč hned po jeho zisku nakopávají na hrot útoku na Gutkovskise.
60'
Sörloth dostal hezkou průnikovou přihrávku na levé křídlo, odkud hledal střílenou přihrávkou na zadní tyč Elyounoussiho. Ten míč nezasáhl.
59'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Alvis Jaunzems, přichází Vladimirs Kamešs.
58'
Norové mají v těchto chvílích největší tlak v zápase a lotyšská obrana „hoří“. Hosté pod tlakem míč pokaždé jen odkopávají co nejdále od své svatyně.
56'
Na centr Ödegaarda z dalšího rohu Norska si v šestnáctce Lotyšů nejvýše vyskočil Sörloth, jehož hlavička skončila těsně nad břevnem Ozolsovy branky.
55'
Ödegaardovu přihrávku do lotyšské šestnáctky prodloužil Sörloth na Thorstvedta, jenž při zakončení uklouzl. I tak ale musel jeho střelu po zemi výborným zákrokem vyrazit lotyšský gólman Ozols.
54'
Ödegaardův centr od rohového praporku spadl na zadní tyči do prostoru mezi lotyšské obránce, naštěstí pro hosty ale dokázal Dubra míč odkopnout před tím, než se k němu dostal jeden z Norů.
53'
Norové opět tlačí hosty do obrany. Domácí dnes potřebují nutně vyhrát, pořád se jim ale nedaří překonat lotyšský obranný val.
52'
Žlutou kartu za šlápnutí na nohu Elyounoussiho dostává Eduards Emsis (Lotyšsko).
51'
Lotyši se vůbec poprvé ve druhém poločase dostali s míčem na útočnou polovinu, kde rozvíjejí svou postupnou kombinaci.
50'
Ödegaard se odhodlal ke střele ze střední vzdálenosti a vůbec ne zbytečně, protože jeho rána skončila jen velmi těsně mimo pravou tyč Ozolsovy branky.
49'
Lotyšům se rozehrávka jejich útoku nepovedla, Norové ale museli před presujícími hosty zacouvat na vlastní polovinu, odkud se jim nedaří založit solidnější útok.
48'
Sörloth se dostal k míči na pravém křídle, kde si připravil pozici na centr. Jeho nákop ale byl velmi nepřesný a skončil až za brankovou čárou.
47'
Norové začali druhý poločas velkým náporem, kterým zatlačili Lotyše hluboko do obrany. Centr ani střela ze strany domácích zatím nepřišly.
46'
Střídání v týmu Norsko: ze hřiště odchází Morten Thorsby, přichází Joshua King.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:01.
První poločas je za námi a je nutné říct, že jsme se vůbec nenudili. Norové měli podle očakávání územní převahu, z ní si ale začali vytvářet velké gólové příležitosti až ve druhé polovině prvního dějství. Největší příležitost na skórování měl Thorstvedt, jehož hlavička ve 40. minutě orazítkovala pravou tyč lotyšské branky. Hosté se sice většinu času bránili, po zisku míče ale dokázali výrazně ohrožovat norskou branku z rychlých protiútoků. Před druhým poločasem jsou tak šance obou týmů na body z dnešního zápasu vyrovnané.

Fauly: 4:1
45'
44'
Lotyšům se výborným presinkem dokonce povedlo Nory vytlačit až do středu pole, kde se míč vrátil na kopačky domácích obránců. Od nich začíná další „vlna“ norského útoku.
43'
Hosté následně opět velmi disciplinovaně zacouvali dozadu a norská reprezentace tak znovu musí hledat prostor na to, aby se vůbec dostala k pokutovému území hostů.
42'
Cigaņiks se hezky uvolnil na levém křídle, při pokusu o průnik do norské šestnáctky si ale předkopl míč daleko od nohy a hrací předmět mu nakonec odskočil za brankovou čáru.
41'
Lotyši se po delší době dostali k postupnému útoku na polovině Norska, jejich útočná akce ale skončila ofsajdem Jurkovskise na levém křídle.
40'
Ödegaardův centr na penaltový bod zasáhl hlavou těsně před volným Thorsbym nabíhající Thorstvedt a hlavou míč usměrnil do pravé tyče Ozolsovy branky.
39'
Lotyši jsou v posledních minutách pod velkým tlakem Norů. Ti hostům míč vůbec nepůjčují, zatím si ho ale přihrávají daleko od pokutového území Lotyšů.
38'
Normannův centr zprava letěl do úplně volného prostoru v lotyšské šestnáctce, Sörloth se ale neviděl s nabíhajícím Thorsbym, se kterým se srazil, a ani jeden z Norů se nakonec do zakončení nedostal.
37'
Ödegaardovu tvrdou střelu zblokoval jeden z obránců Lotyšska, míč se ale pak znovu vrátil k domácím. Ti se teď snaží dostat k centrům z křídla.
36'
Následný norský rohový kop lotyšská obrana vyřešila, míč se ale před šestnáctkou hostů odrazil zpět k domácím, kteří pokračují v útoku.
35'
Normann si navedl míč na útočné polovině z křídla na osu hřiště a tvrdou střelu z cca 25 metrů namířil k levé tyči. Brankář Lotyšska Ozols jeho pokus vyrazil.
33'
Nepovedená přihrávka Jaunzemse z pravé strany se v norské šestnáctce odrazila k volnému Uldriķisovi, jenž z první z voleje nasměroval míč nad norskou branku.
32'
Holmgren Pedersen se dostal k dalším dvěma centrům z pravého křídla, oba ale lotyšská obrana zblokovala a hosté pak míč získali.
31'
Cigaņiks při náběhu na levém křídle zasáhl Ödegaarda, na kterého pak navíc spadl. Oba hráči jsou naštěstí v pořádku.
30'
Centr Holmgrena Pedersena nedokázala lotyšská obrana odvrátit a míč se v její šestnáctce odrazil velmi nebezpečně k Sörlothovi. Tomu na poslední chvíli odkopl míč kapitán Lotyšska Černomordijs.
29'
Norové odpovídají na tuto standardku Lotyšska dalším postupným útokem, kterým se dostali k šestnáctce hostů.
27'
Ani tato standardka Lotyšů ale k nebezpečí před domácí brankou nevedla. Savaļnieks pak navíc nepřesným centrem z pravého křídla nakopl míč za Nylandovu branku.
26'
Jaunzems se dostal po pravé straně útočné poloviny individuálně až k pokutovému území Norska, u něj mu ale Meling vypíchl míč na rohový kop.
25'
Lotyši se snaží hru trochu uklidnit a obránci hostujícího týmu si míč přihrávají na vlastní polovině.
24'
Elyounoussimu odskočil před lotyšskou šestnáctkou míč, ten se ale dostal k volnému Thorstvedtovi, který ho poslal střelou po zemi těsně mimo levou tyč Ozolsovy branky.
23'
Norové se opět nastěhovali na lotyšskou polovinu hřiště, opět ale musí útočit „do plných“.
22'
První žlutou kartu utkání dostává za držení Ķigurse za dres ve středu pole Morten Thorsby (Norsko).
21'
Uldriķis si zpracoval přesný pas na levé křídlo a odtamud se snažil prokličkovat do norského pokutového území. To se mu nepovedlo, protože mu míč vzal Holmgren Pedersen.
20'
Ödegaardův centr z pravé strany útočné poloviny doletěl na zadní tyč až k Elyounoussimu, tomu ale míč jen sjel po hlavě za brankovou čáru.
19'
Norové se po této útočné akci Lotyšska vrátili na polovinu svého soupeře a opět obléhají obranu Lotyšů.
18'
Jurkovskisův centr z levé strany útočné poloviny doletěl do norské šestnáctky na hlavu Uldriķise, jenž ale tísněn obráncem nasměroval míč do rukou brankáře domácích Nylanda.
17'
Norové si neporozuměli při rozehrávce na vlastní polovině a k míči se dostal Gutkovskis. Ten okamžitou přihrávkou hledal rozběhnutého Jaunzemse, před ním ale míč zastavil Meling.
16'
Normannův centr z rohu odhlavičkoval lotyšský kapitán Černomordijs za šestnáctku k volnému Melingovi. Ten z voleje poslal míč na tribunu za Ozolsovou brankou.
15'
Až po více než třech minutách se Lotyši konečně dostali k míči, rychle ho ale opět ztratili a Jurkovskis pak musel ostrým skluzem zastavit průnik Holmgrena Pedersena po pravém křídle.
14'
Norský postupný útok pokračuje a lotyšská obrana je už zatažena velmi hluboko. Téměř všichni Lotyši jsou ve vzdálenosti maximálně 30 metrů od své branky.
13'
Holmgren Pedersen si na pravém křídle narazil míč s Ödegaardem, jeho centr ale zblokoval lotyšský levý obránce Jurkovskis. Norové po autovém vhazování posunuli míč dozadu na obránce.
12'
Norsko získalo okamžitým presinkem míč rychle pod svou kontrolu a opět se snaží najít postupnou kombinací na útočné polovině mezeru v obraně svého soupeře.
11'
Ödegaard potáhl míč k pokutovému území Lotyšska, před kterým si ho kolem obránce navedl na levačku. Tvrdou střelou pak vypálil nad Ozolsovu branku.
10'
Norům se pak pokus o rychlý protiútok nepovedl a míč se vrátil na kopačky lotyšských obránců. Ti s rozehrávkou zatím nespěchají a přihrávají si hrací předmět na vlastní polovině.
9'
Lotyši se dostali postupnou rozehrávkou na útočnou polovinu, jejich útočná akce ale skončila nepřesným pasem na pravé křídlo na Jaunzemse.
8'
Normann se rozběhl ze středu pole směrem k lotyšské šestnáctce a střelou po zemi ze zhruba 20 metrů výrazně minul Ozolsovu branku.
7'
Centr Lotyšů z rohového kopu s přehledem vyřešila norská obrana. Lotyši pak rychle zacouvali na vlastní polovinu a Norové tak musí útočit „do plných“.
6'
Gutkovskis sklepl míč na hranici norské šestnáctky na volného Jaunzemse, jenž si ho zpracoval a střelou, kterou srazil zády jeden z domácích obránců, těsně minul Nylandovu branku.
5'
Další nákop Strandberga na Sörlotha nebyl vůbec přesný a hrací předmět tentokrát skončil rovnou v rukou lotyšského gólmana.
4'
Strandbergův nákop na Sörlotha odhlavičkoval obránce Lotyšska na levé křídlo k Elyounoussimu, jehož nepřesný centr skončil v rukou brankáře hostů Ozolse.
3'
Ödegaard si chtěl na pravé straně narazit míč s Thorsbym, ten mu ho ale přihrál tak, že ho norský kapitán na hrací ploše zpracovat nedokázal.
2'
Norové se poprvé usadili na útočné polovině ke svému postupnému útoku, ten ale skončil nepřesnou přihrávkou Lodeho, po které mohou Lotyši otočit hru na opačnou stranu.
1'
Výkop utkání měli Lotyši. Jejich první nákop na útočnou polovinu norská obrana odvrátila zpět na polovinu hostů.
1'
Lotyši budou hrát v bílých dresech, Norové v červených.
Oba týmy už jsou na hrací ploše, zápas se tak o malou chvíli po hymnách Lotyšska a Norska začne.

Norsko: Nyland – Holmgren Pedersen, S. Strandberg, Lode, Meling – Thorsby, Normann – Ödegaard (C), Thorstvedt, M. Elyounoussi – Sörloth.

Náhradníci: André Hansen, Grytebust – J. King, Midtsjö, Ryerson, Hauge, Aursnes, Gabrielsen, Solbakken, Daehli, Hanche-Olsen, Olsen.

Lotyšsko: Ozols – Savaļnieks, Černomordijs (C), Dubra, Jurkovskis – Emsis, Ķigurs – Jaunzems, Uldriķis, Cigaņiks – Gutkovskis.

Náhradníci: Zviedris, Matrevičs – Sorokins, M. Ošs, I. Stuglis, Kamešs, Varslavāns, Fjodorovs, Zjuzins, Tarasovs, Krollis, Kārkliņš.

Rozhodčí: Visser – Vanyzere, Nijssen (BEL).
Situace ve skupině G

Na čele této skupiny je Nizozemsko s dvoubodovým náskokem před druhým Norskem a čtyřbodovým před třetím Tureckem. Čtvrtá Černá Hora už nemá reálnou šanci na první dvě místa, se ziskem 11 bodů už má po osmi kolech kvalifikace ztrátů 4 bodů na Turecko. Páté Lotyšsko má jen 5 bodů a poslední Gibraltar je bez bodu a má skóre 3:34. Kromě zápasu Norsko – Lotyšsko se v rámci této skupiny dnes ještě budou hrát utkání Černá Hora – Nizozemsko (od 20:45) a Turecko – Gibraltar (od 18:00).

Vzájemné zápasy

Norsko se dnes utká s Lotyšskem počtvrté a vzájemná bilance mluví těsně ve prospěch Norska, které z předchozích tří vzájemných soubojů vyhrálo dva a jednou prohrálo. V kvalifikaci EURO 2000 vyhrálo Lotyšsko v Norsku 3:1, Norové ale v odvetě na půdě tohoto soupeře vyhráli 2:1 a nakonec slavili zatím svůj poslední postup na velký turnaj. První vzájemný zápas v této kvalifikaci vyhráli na lotyšské půdě Norové 2:0.

Lotyšsko

Lotyšsko naplnilo papírová očekávání před startem kvalifikace a kdyby nebyl v této skupině ještě Gibraltar, tak je suverénně nejslabším týmem skupiny G. Jelikož ale Gibraltar v této skupině je, tak si Lotyšsko proti němu připsalo na konto svou jedinou výhru a kromě ní už získalo jen dva body za remízy v Turecku (3:3) a v Černé Hoře (0:0). V tabulce se tak nachází s pouhými pěti body na předposlední páté příčce. I dnes bude proti Norům, kteří bojují o postup, jasným outsiderem a jakýkoliv bodový zisk Lotyšů by byl velkým překvapením.

Norsko

Norové mají po velmi dlouhé době reálnou šanci na postup na velký turnaj, po osmi kolech kvalifikace jsou totiž na druhém místě skupiny G s dvoubodovou ztrátou na první Nizozemsko. Právě s ním budou hrát Norové poslední zápas v této kvalifikaci, dnes tak nutně potřebují proti outsiderovi Lotyšsku zvítězit. Seveřany může povzbudit jejich velmi dobrá forma v posledním období. Na začátku kvalifikace sice podlehli Turecku jasně 0:3, doteď je to ale jediná porážka, kterou Norové v kvalifikaci utrpěli a navíc mají společně s prvním Nizozemskem nejlepší obranu ve skupině (6 inkasovaných branek). Norsku bude v závěru kvalifikace chybět zraněný kanonýr Erling Haaland, i bez něj je ale proti Lotyšsku v dnešním zápase jasným favoritem.

Norsko – Černá Hora 2:0
Vítejte u on-line přenosu ze zápasu Norsko – Lotyšsko. Utkání skupiny G evropské části kvalifikace MS začíná v 18:00.