Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Slovinsko : Chorvatsko - 24. března 2021   20:45

Slovinsko
Slovinsko
15' Lovrić
1:0
(1:0)
Chorvatsko
Chorvatsko
Slovinsko
Oblak (C) – Stojanović, Blažič, M. Mevlja, Balkovec – Bijol (69. Vetrih), Lovrić (87. Bajrić), Kurtić – Iličić (87. Skubič), Šporar (69. Kramer), Bohar (64. Črnigoj).
Lahoz – del Palomar (oba Španělsko), Beitinger (Německo)
Stadion Stožice (Lublaň)
Chorvatsko
Livaković – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Barišić (46. Oršić) – Brozović, Kovačić (82. Pašalić) – Kramarić (64. Brekalo), Modrić (C), Vlašić (69. Budimir) – Perišić.

Z mé strany je to vše. Děkuji vám za pozornost a těším se u sledování dalších přenosů. Do té doby na počtenou!

6. Malta – 0 bodů (1:3)
Chorvaté neměli svůj den a ze hřiště odcházeli zklamaní. Aby také ne, když jako obhájci stříbra z posledního MS utrpěli prohru, která se navždy zapíše do historie vzájemných zápasů. Odčinit potupu budou chtít Kramarić a spol. už za tři dny na Kypru, kde je však rovněž nečeká nic snadného. Ostrované totiž v souběžně hraném zápase se Slovenskem ukopali bezbrankovou remízu, která jim dodá kuráž do dalšího souboje.
Držení míče: 34 % : 66 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 2:6. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 11:14.
Slovinským hrdinou je Sandi Lovrič, 22letý středopolař dal jediný gól zápasu už v 15. minutě. Opomenout nesmím ani Jana Oblaka, který k historické výhře přispěl čistým kontem. Práci mu hodně usnadnila houževnatá obrana, jež soupeři povolila pouze čtyři střely na branku.
Slovinsko přepisuje historii! Jeho seniorská fotbalová reprezentace poprvé porazila Chorvatsko. V utkání států bývalé Jugoslávie, které se odehrálo v rámci vstupu do kvalifikace o Mistrovství světa, vyhrála pořádající země 1:0.
90+3'
90+2'
V jedné z posledních šancí na remízu hlavičkoval Ante Budimir. Cestu jeho střele zkřížil Miha Blažič a Slovinci jsou velmi blízko k historické výhře.
90'
Chorvatům zbývají na vyrovnání poslední 3 minuty.
89'
Hosté už hrají na riziko a nechali otevřená zadní vrátka. Do nich vešel Blaž Kramer, a protože neměl dostatečnou rychlost a obránci se k němu rychle stahovali, tak zakončil ještě před šestnáctkou. Nakonec svůj pokus nasměroval hodně doprava.
87'
Střídání v týmu Slovinsko: ze hřiště odchází Josip Iličić, přichází Nejc Skubič.
87'
Střídání v týmu Slovinsko: ze hřiště odchází Sandi Lovrić, přichází Kenan Bajrić.
86'
Poslední dvě změny v sestavě přichystal Matjaž Kek (Slovinsko). Je jasné, že budou zaměřeny na defenzivu.
84'
Mario Pašalić poslal na levou stranu vápna Perišiće. Ten před obráncem míč zasekl, hodil si ho na pravačku a po zemi vypálil. Jan Oblak (Slovinsko) si připsal zákrok z kategorie rutinních.
83'
Bezradný Zlatko Dalić (Chorvatsko) má k dispozici už jen jedno střídání.
82'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Mateo Kovačić, přichází Mario Pašalić.
80'
Zatímco Slovinci svůj předchozí útok aspoň zakončili, Chorvaté ten nynější nikoliv a už se jim výrazně začíná krátit čas.
78'
Když nevíš co s míčem, vystřel. Touto fotbalovou poučkou se podle všeho řídil Blaž Kramer (Slovinsko), když z dálky vypálil pod břevno. Dominik Livaković měl ideální výhled a míč si stáhl k sobě.
77'
Žlutou kartu dostává Miha Mevlja (Slovinsko).

Za tímto trestem stojí nesportovní chování.
76'
Žlutou kartu dostává Ante Budimir (Chorvatsko).

Budimir v náběhu kopl vyběhnutého Oblaka do nohy, což si vyžádalo krátké ošetření domácího brankáře.
76'
Statistika držení míče: 36% : 64%.
74'
Když se domácí zmocní míče, okamžitě se ho zbaví. Stejně jako v případě nákopu Balkovece.
73'
Ve snaze to změnit poslal míč do šestnáctky Ante Budimir. Tomu nabíhali hned dva spoluhráči, před nimiž stihla zasáhnout houževnatá slovinská defenziva.
71'
Obraně Slovinska se daří držet chorvatské střelce na uzdě i dvacet minut před závěrečným hvizdem.
70'
Před domácí brankou se odehrála hlavičkovaná. Jan Oblak musel vyvinout maximum úsilí, aby dostal balon pod kontrolu a nakonec byl faulován.
69'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Nikola Vlašić, přichází Ante Budimir.
69'
V téže minutě vystřídají i Chorvaté.
69'
Střídání v týmu Slovinsko: ze hřiště odchází Andraž Šporar, přichází Blaž Kramer.
69'
Střídání v týmu Slovinsko: ze hřiště odchází Jaka Bijol, přichází Amedej Vetrih.
68'
Žlutou kartu dostává Domagoj Vida (Chorvatsko).

Vida zastavil rodící se brejk podražením Josipa Iličiće.
66'
Iličićův centr z nařízené standardky chorvatská defenziva hravě odvrátila a založila rychlý brejk. Ten měl bohužel pro favorita jepičí život.
65'
Žlutou kartu dostává Šime Vrsaljko (Chorvatsko).

Pravý obránce se v souboji o míč důrazně opřel o Domena Črnigoje, kterého povalil na zem.
64'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Andrej Kramarić, přichází Josip Brekalo.
64'
Střídání v týmu Slovinsko: ze hřiště odchází Damjan Bohar, přichází Domen Črnigoj.
63'
Oba trenéři mají nachystáno střídání.
61'
Žlutou kartu dostává Jasmin Kurtić (Slovinsko).

Vůbec poprvé vidí kartu Slovinec. Jasmin Kurtić je potrestán za podražení Modriće u autové čáry.
61'
Statistika držení míče: 37% : 63%.
59'
Na druhé straně pálil zprava na zadní tyč Andraž Šporar (Slovinsko) a Livaković se musel hodně natahovat, aby nepustil míč do branky.
57'
Chorvatsko musí přidat. Moc dobře to ví i Dejan Lovren, jenž neváhal vystřelit i navzdory tomu, že před ním stála hradba těl. Tu nakonec neprostřelil.
56'
Domácí kontrovali individuálním výpadem Stojanoviće. Ten si však ukrojil příliš velké sousto, protože došlo k jeho zdvojení.
54'
Na nemohoucnost spoluhráčů se nemohl dále dívat Mislav Oršić (Chorvatsko), který střelou zpoza vápna přinutil Oblaka k zákroku na zemi.
53'
Josip Iličić kopl balon na přední tyč, kde bohužel pro Slovinsko nebyl prostor pro zakončení.
52'
Další slovinský útok už byl úspěšnější. Kurtićův centr odhlavičkoval jeden ze stoperů mimo branku a my tak uvidíme roh.
50'
Petar Stojanović (Slovinsko) zkusil u lajny protančit kolem Kovačiće. Tomu se však tento taneček nelíbil a učinil mu rychlou přítrž.
49'
Domagoj Vida se při napadání rozehrávky provinil faulem. To je voda na slovinský mlýn.
47'
Slovinci rozvážně postupovali k pokutovému území. Před jeho hranicí vymyslel Josip Iličić dloubáček, který soupeřova defenziva přečetla.
46'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Borna Barišić, přichází Mislav Oršić.

Tohle střídání má posílit útok. Chorvaté nejenže potřebují vyrovnat, ale průběh rovnou otočit.
46'
Výkonem svých svěřenců rozladěný Zlatko Dalić (Chorvatsko) udělal jednu změnu v sestavě.
46'
Rozhodčí svolává hráče zpátky na hřiště.
Chorvatsko nedokázalo Slovinsku vstřelit gól a po prvním poločase překvapivě prohrává. Finalista posledního MS přitom nezačal vůbec špatně, kamenem úrazu však byly zahozené šance. Outsider si z nich vzal ponaučení a pak nečekaně udeřil. Gólová akce se zrodila po zdánlivě odvráceném brejku, na pravé straně vápna se dostal k míči Sandi Lovrić a možná i s přispěním teče některého z obránců nechal balon zapadnout k zadní tyči. Domácí měli před pauzou dokonce šanci svůj těsný náskok navýšit, ale Iličićova technická střela šibenici minula.
Držení míče: 41% : 59%.
Střely na branku: 1:2. Střely mimo: 1:5.
Rohy: 1:3. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 4:5.
45+1'
45+1'
Už v nastaveném čase kopal Modrić hodně vylepšený roh. Na vzdušný míč si naskočil Vida a bohužel pro Chorvatsko trefil přesný střed branky, kde stál připravený Jan Oblak.
44'
Ivan Perišić (Chorvatsko) chycen v ofsajdu.
43'
V závěru úvodního dějství mohl navýšit skóre Josip Iličić! Před pravou stranou vápna a couvajícím obráncem si posunul míč na střed a levačkou mířil na zadní šibenici. K rozpoutání druhé slovinské oslavy mu chyběl zhruba metr.
40'
Domácí otočili hru a souboj s obráncem si střihl Sandi Lovrić. Svého soupeře se pokusil přelstít kličkou, kterou ale Vida přečetl.
38'
S další hrozbou přispěchal Dejan Lovren. Domácímu brankáři pohrozil prudkým centrem, na kterém si však Jan Oblak s chutí smlsnul.
37'
Tohle mělo pro Chorvaty dopadnout lépe. Andrej Kramarić přihrál na levou stranu Barišićovi a ten mu vzápětí míč vrátil. Následovala střela bez přípravy, která se minula účinkem.
35'
Žlutou kartu dostává Marcelo Brozović (Chorvatsko).

Defenzivní záložník nesouhlasil s výrokem rozhodčího ohledně odpískání faulu, což mu dal slovně najevo. Antonio Lahoz je autorita, takže si takové jednání nenechal líbit a hráče potrestal za nesportovní chování.
34'
Nic vážnějšího se v uplynulých dvou minutách nestalo. Hra zabředla ke středovému kruhu, takže ji má Antonio Lahoz jako na dlani.
32'
Vracející se Miha Mevlja posunul před útočníkem míč na roh. Modrić z něj našel Lovrena, který obloučkem přehlavičkoval slovinskou branku.
31'
Statistika držení míče: 44% : 56%.
30'
Půl hodina fuč. Hlavně na začátku mělo více ze hry Chorvatsko, které ale dostalo gól z ojedinělé šance a od té doby musí nečekaně dohánět.
28'
Modrić zahrával standardku z pravé straně. A dobře si všiml nabíhajícího Domagoje Vidy, který jemně tečoval míč mimo vzdálenější tyčku domácí branky.
27'
Domácí gólman vypomohl spoluhráčům konstruktivní rozehrou po zpracování malé domů.
26'
Územní převahou disponující Chorvatsko se nedokáže dostat k soupeřově šestnáctce, odkud by mohlo ohrozit zatím stoprocentního Jana Oblaka.
24'
Žlutou kartu dostává Borna Barišić (Chorvatsko).

Krajní bek si naproti střídačkám vyšlápl na Iličiće. Ten zakřičel bolestí, ale už je v pohodě.
23'
Ofsajd a v něm Nikola Vlašić (Chorvatsko).
22'
Po něm se do zakončení dostal Bijol, chorvatská hradba těl byla jako z ocele.
21'
A tak mohli zaútočit domácí. Ti otočili hru doleva, odkud přišel nízký centr před branku. Před nabíhajícím protihráčem odkopával Dejan Lovren na roh.
19'
Spíše než na střelu to měl Borna Barišić na centr, za zformovanou defenzivu slovinského celku ale míč neprošel.
18'
Po faulu Petara Stojanoviće bude mít Chorvatsko možnost vyrovnat ze standardky.
16'
Statistika držení míče: 40% : 60%.
15'
Slovinsko právě vstřelilo branku!
Po dvou přežitých šancích soupeře jde outsider do vedení! Slovinsko výborně zrychlilo hru kombinací na jeden dotek, ze středu přišla přihrávka na pravou stranu vápna, kde sice ve skluzu odvracel Vida, jenže pro volný míč si došel SANDI LOVRIĆ, jenž překonal Livakoviće skákavou střelou na zadní tyč. K vedoucí brance Slovincům pomohla i teč jednoho z obránců.
13'
Děj zápasu se přestěhoval doprostřed hřiště, kde probíhají usilovné bitvy o míč.
11'
Slovinsko nyní uklidňuje hru. A vzhledem k důrazným varováním předchozích minut se hráčům domácího celku vůbec nedivím.
10'
I teď visel gól na vlásku! Nikola Vlašić si zleva proklestil cestu na okraj malého vápna, odkud prostřelil Oblaka. Domácí gólman s velkou dávkou štěstí tečoval míč do tyče!
7'
První gól měl na kopačce Kramarić! Slovinci nedokázali odkopnout balon do bezpečí, z čehož vyrezultovala přihrávka právě na Kramariće. Ten si udělal místo na hranici vápna, odkud zamířil k pravé tyči. Oblak se proletěl vzduchem, i když nemusel, míč totiž jeho bránu minul.
6'
Hosté poté vybojovali další roh. Kramarić tentokrát nerozehrál po zemi, nýbrž vzduchem. Po jeho centru Domagoj Vida přehlavičkoval břevno.
5'
Naštěstí se nejednalo o nic vážného, takže Dejan Lovren (Chorvatsko) už zase pokračuje ve hře.
4'
Domácí šli do bloku a osvobodili se. Na středu hřiště pak Sandi Lovrić došlápl na Dejana Lovrena, načež byl chorvatský stoper ošetřen.
3'
Zmíněný Chorvat ho i sám rozehrál. Rozhodl se pro přihrávku na kratší vzdálenost, aby jeho mužstvo mohlo obléhat pokutové úzermí.
2'
Na skvěle připraveném hřišti v Lublani provedli výkop hosté. Při jedné z prvních akcí vzal na sebe zodpovědnost Modrić a získal pro svůj celek roh.
1'
A právě se tak děje! Na řadě jsou národní hymny, po nichž může duel postjugoslávských zemí začít.
Aktéři zápasu se ukrývají v útrobách stadionu, už jen pár okamžiků nás dělí od jejich nástupu na hřiště.

Slovinsko: Oblak (C) – Stojanović, Blažič, M. Mevlja, Balkovec – Bijol, Lovrić, Kurtić – Iličić, Šporar, Bohar.
Náhradníci: Belec, Frelih – Skubič, Kouter, Zajc, Kramer, Jokić, Stankovič, Zahovič, Črnigoj, Vetrih, Bajrić.

Chorvatsko: Livaković – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Barišić – Brozović, Kovačić – Kramarić, Modrić (C), Vlašić – Perišić.
Náhradníci: L. Kalinić, Sluga – Ćaleta-Car, Brekalo, Budimir, Pašalić, Uremović, Lovrić, Oršić, Badelj, Juranović, Melnjak.

Rozhodčí: Lahoz – del Palomar (oba Španělsko), Beitinger (Německo).
Dobrý večer! Dovolte mi vás ještě jednou přivítat u sledování zápasu Slovinsko – Chorvatsko, který se odehraje v rámci kvalifikace na Mistrovství světa.
Historická bilance

20.08.2008 Slovinsko – Chorvatsko 2:3 (přátelák)
19.11.2003 Slovinsko – Chorvatsko 0:1 (baráž o ME)
15.11.2003 Chorvatsko – Slovinsko 1:1 (baráž o ME)
27.03.2002 Chorvatsko – Slovinsko 0:0 (přátelák)
11.10.1997 Slovinsko – Chorvatsko 1:3 (kval. MS)
02.04.1997 Chorvatsko – Slovinsko 3:3 (kval. MS)
15.11.1995 Slovinsko – Chorvatsko 1:2 (kval. ME)
26.04.1995 Chorvatsko – Slovinsko 2:0 (kval. ME)
Chorvatsko je favoritem skupiny. Obhájce stříbra z posledního MS vylepšil své maximum z roku 1998, kterým bylo třetí místo. V Lize národů se mu tolik nedařilo a jeho úsilí stačilo jen na záchranu mezi elitou.

Liga národů (Liga A, skupina 3):
1. Francie – 16 bodů (12:5), 5-0-1
2. Portugalsko – 13 bodů (12:4), 4-1-1
3. Chorvatsko – 3 body (9:16), 1-0-5
4. Švédsko – 3 body (5:13), 1-0-5

Říká se, že derby nemá favorita. Tentokrát to ale neplatí a v utkání dvou států bývalé Jugoslávie má papírově navrch Chorvatsko.
Slovinsko vstoupí do kvalifikace jako jeden ze čtyř vítězů třetí výkonnostní ligy v Lize národů. V konkurenci Řecka, Kosova a Moldavska nepoznal tým přemožitele a s dvoubodovým náskokem postoupil o soutěž výše.

Liga národů (Liga C, skupina 3):
1. Slovinsko – 14 bodů (8:1), 4-2-0
2. Řecko – 12 bodů (6:1), 3-3-0
3. Kosovo – 5 bodů (4:6), 1-2-3
4. Moldavsko – 1 bod (1:11), 0-1-5

Na světovém šampionátu se Slovinsko představilo dvakrát (2002 a 2010), přičemž pokaždé vypadlo hned v základní skupině.