Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Lotyšsko : Turecko - 16. června 2023   20:45

Lotyšsko
Lotyšsko
51' Emsis (Gutkovskis) • 90+4' Tobers
2:3
(0:1)
Turecko
Turecko
23' Bardakci  (Demiral) • 61' Ünder  (Or. Kökçü) • 90+5' Kahveci  (Yılmaz)
Lotyšsko
Puriņš – Savaļnieks, Ošs, Balodis, Jurkovskis – Emsis, Tobers (C) – Jaunzems (80. D. Ikaunieks), Uldriķis (86. Regža), Cigaņiks (76. Dašķevičs) – Gutkovskis (76. Krollis).
Beks, Ozols – Meļņiks, Saveljevs, Sorokins, Stuglis, Toņiševs, Zelenkovs.
Turecko
Günok – Çelik (71. Elmali), Bardakci, Demiral, Kadioglu (89. Kabak) – Or. Kökçü (78. S. Özcan), Güler (71. Yılmaz), Çalhanoğlu (C) – Ünder, Nayir, Aktürkoğlu (89. Kahveci).
Çakır, Sengezer – Özkaçar, Yüksek, Uçan, Bozok.

Držení míče: 37 % : 63 %.
Střely na branku: 6:7. Střely mimo: 3:8. Rohy: 3:2. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 13:6.
Po nepříliš dramatické první půli přišel poločas plný zvratů. Nejprve v 51. minutě vyrovnal na 1:1 hlavou Eduards Emsis. O 10 minut později po perfektně načasované přihrávce Kökcüa vrátil vedení na tureckou stranu Cengiz Ünder. Na druhé straně poté rozvlnil síť Gutkovskis, tento gól však kvůli ofsajdu neplatil. Další rána pro Lotyše přišla v 83. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen střelec gólu Emsis.
I před početní nevýhodu však Lotyši dokázali být nebezpeční a po několika šancích konečně dostlai míč do sítě v 94. minutě, když odražený míč uklidil do sítě Kristers Tobers. Jenže to nebylo vše! Domácí fanoušci se radovali pouze pár desítek vteřin, neboť střídající İrfan Can Kahveci zvrátil výsledek na stranu hostů po nejistém zákroku brankáře Nilse Purinše.
Tento bláznivý zápas tedy končí druhou kvalifikační výhrou Turků, jež se díky prohře Walesu stěhují na první místo tabulky, Chorvaté mají však zápas k dobru. Lotyši si připisují do tabulky druhou těsnou prohru. V pondělí je čeká zápas v Arménii, zatímco Turecko doma přivítá v důležitém zápase Wales.
90+9'
90+8'
Davis Ikaunieks se dostal k odraženému míči, jeho střelu však zblokovali obránci. Poté ale ještě hlavní rozhodčí dopískl faul, jež této situaci předcházel.
90+7'
Ještě se zřejmě chvíli bude hrát, Lotyši se vydávají do útoku. Mārcis Ošs bude házet dlouhý aut do vápna soupeře.
90+5'
Turecko právě vstřelilo branku!
Neuvěřitelný závěr zápasu, Turecko si opět bere vedení! IRFAN CAN KAHVECI přišel na hřiště jen před pár minutami a nyní si našel Yilmazův centr, jež vyboxoval vyběhnuvší brankář Purinš, a trefil hlavou opuštěnou bránu.
90+4'
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Dlouhý nákop letící na Krollise sice odvrátil Demiral, ale míč se odrazil jen ke KRISTERSU TOBERSOVI, jež ho přízemní střelou uklidil do sítě! Je vyrovnáno.
90+2'
Krollis nestihl zachytit dlouhý nákop ještě před brankovou čárou, míč si tedy bere Günok.
90'
Savalnieksův centr našel Ikauniekse, ten ho prodloužil na zadní tyč, kde ve skluzu zakončoval Krollis! Günok se však čas k zadní tyči přesunul a míč zastavil.
89'
Střídání v týmu Turecko:
odchází Karem Aktürkoğlu a Ferdi Kadioglu, přichází İrfan Can Kahveci a Ozan Kabak.
89'
Kadioglu fauloval Krollise těsně před velkým vápnem. Lotyši budou koopat přímák.
88'
Po dlouhém autu a skrumáži ve vápně Turků se ke střele dostal Ikaunieks, ale zamířil vysoko nad bránu.
86'
Střídání v týmu Lotyšsko:
odchází Roberts Uldriķis, přichází Marko Regža.
86'
Turci kombinují na polovině soupeře a nikam nespěchají, což jim naprosto vyhovuje.
85'
Yilmaz je po svém příchodu velmi aktivní. Opět se uvolnil na pravém křídle a poslal centr před branku, jenže ani tentokrát nenašel nikoho v bílém.
83'
Eduards Emsis zasáhl nohou do hlavy Cengize Ündera a dostává svou druhou žlutou kartu! Lotyši budou dohrávat v oslabení.
82'
Jablonecký útočník Davis Ikaunieks při vzájemném zápase těchto soupeřů v minulé kvalifikaci vyrovnal v závěru zápasu na 3:3. Podaří se mu podobný kousek i dnes?
81'
Po rohu domácích se srazili Ošs a Günok. Turecký brankář zůstal ležet na trávníku, nakonec se ale zvedá i bez nutnosti ošetření.
80'
odchází Alvis Jaunzems, přichází Davis Ikaunieks.
79'
Yilmaz se po Ünderově přihrávce dostal s míčem do vápna. Vrátil míč někam na penaltu, kde čekal Nayir, ten ho ale trefil špatně a nakonec z toho nebyla ani střela.
78'
odchází Orkun Kökçü, přichází Salih Özcan.
76'
odchází Vladislavs Gutkovskis a Andrejs Cigaņiks, přichází Raimonds Krollis a Eduards Dašķevičs.
76'
Yilmazovu střelu z úhlu vyráží Purinš.
74'
Ve druhém poločase bylo už promarněno hodně času, přesto se v něm stihlo odehrát hned několik zajímavých momentů. Utkání je teď velmi vyrovnané.
72'
Vladislavs Gutkovskis sice akrobatickým kopem rozvlnil síť, ale praporek asistenta rozhodčího šel ihned nahoru a gól neplatí.
72'
Nayir už je zpět na hřišti, Turci jsou tedy kompletní.
71'
odchází Zeki Çelik a Arda Güler, přichází Eren Elmali a Barış Yılmaz.
69'
Mert Günok skvělým zákrokem vyrazil hlavičku Gutkovskise. Chvíli poté se ještě k hlavičce dostal nehlídaný Tobers, jež jen těsně minul pravou tyč.
69'
Zatímco hosté hrají v desíti, domácí budou kopat rohový kop.
67'
Tohle nevypadá pro tureckého útočníka vůbec dobře. Tobers hlavou zasáhl Nayirův nos, s nímž se nyní vypořádávají turečtí lékaři.
66'
Hra je opět přerušena, Umut Nayir potřebuje ošetřit po srážce s hlavou Toberse.
64'
Turci zahrávali další přímý kop. Centr letěl na Ündera, ale nakonec před ním zasáhl jeden z obránců.
61'
Nedáš, dostaneš! Jen pár desítek vteřin poté, co Lotyšům nebyl uznán druhý gól, se do vedení dostávají Turci. Orkun Kökçü vyslal kolmici za obranu na CENGIZE ÜNDERA, jež střelou z první poslal míč ke vzdálenější tyči.
61'
Rozhodnutí na hřišti platí, Lotyši se do vedení nedostanou. Günok odkopává od branky.
60'
Hlavní rozhodčí stále čeká na vyjádření svých kolegů. Pokud nenajdou průkazný záběr, platí rozhodnutí na hřišti, gól by tedy neplatil.
57'
Obrovský závar před brankou Günoka nakonec gólem nekončí! Na Emsisův centr si na zadní tyči naběhl Ciganiks, jehož střelu vyrazil brankář Purinš. Poté dorážel Jaunzems, jehož střelu na brankové čáře vykopl jeden z obránců. Lotyši si ještě žádají přezkum u videorozhodčího, zda už míč nebyl v brance.
56'
Po zblokovaném centru Jurkovskise získávají domácí svůj první rohový kop v zápase.
55'
Kökcü a Calhanoglu postupně zkusili vystřelit, jenže prvního jmenovaného zblokovali obránci a druhý napálil míč na tribunu za brankou.
53'
Na druhé straně mohl rozvlnit síť Umut Nayir. Po Aktürkoglovu centru však nenasměroval balón mezi tři tyče.
52'
Žlutou kartu obdržel Eduards Emsis.
51'
Vladislavs Gutkovskis se vydal do brejku, podržel míč a poslal ho naslepo před bránu, kde čekal EDUARDS EMSIS, jež hlavou vyrovnává skóre utkání!
50'
Po pěkné kombinaci mezi Ardou Gülerem a Cengizem ünderem se druhý jmenovaný dostal ve vápně k míči. Střela mu však nesedla a zamířila jen doprostřed brány, kde čekal Purinš.
48'
Turecký stoper už je v pořádku a hra běží. Güler střílel zpoza vápna, ale Ciganiks jeho střelu zblokoval.
46'
Rozhodčí přerušuje hru, jelikož se ze země nezvedá Merih Demiral.
46'
Oba týmy nastoupili do druhé půle beze změny.
46'
Turci zatím potvrzují roli favorita a vedou nad Lotyšskem po prvním poločase 1:0. Skóre otevřel ve 23. minutě hlavou po standartní situaci Abdülkerim Bardakci. Ve 39. minutě přidal druhý gól Ferdi Kadioglu, jenže po zásahu videorozhodčího byla tato branka odvolána.
45+5'
45+5'
Hakan Çalhanoğlu trefil z přímého kopu jen zeď.
45+4'
Güler hledal na zadní tyči Kadiogla, skvěle však zakročil Savalnieks. Chvíli poté následoval faul Emsise a Turci ještě v první půli stihnou jednu standartku.
45+3'
Ünderův centr nenašel Nayira a Purinš bude odkopávat od branky.
45+1'
Cengiz Ünder zkusil štěstí a vystřelil z dálky, bránu ale minul o několik metrů.
45'
Největší domácí hvězda Vladislavs Gutkovskis zatím není moc vidět. Ani teď se nedostal k balónu, když centr letící na něj odvrátil Demiral.
44'
Kadioglu tentokrát vypomohl v obraně a vynutil si útočný faul Ciganikse.
43'
Domácí fanoušci napodobují ty hokejové a jsou hodně slyšet. Stadion v Rize je celý zaplněný.
41'
Gól je odvolán! Smolař Ferdi Kadioglu na místo toho dostává žlutou kartu za faul.
40'
Rozhodčí však ještě kontroluje možný faul Kadiogla na Savalniekse.
39'
Nádherná individuální akce končí druhým gólem Turků! FERDI KADIOGLU si poradil s několika obránci a obstřelil brankáře Purinše na vzdálenější tyč. 2:0 pro hosty.
37'
Lotyši se v posledních minutách herně trochu zlepšili. Teď se o dlouhý aut do vápna pokusil Ošs, jenže našel jen hlavu Calhanogla.
34'
Žlutí se i na druhé straně. Mārcis Ošs se provinil nedovoleným zákrokem na Nayira.
33'
Ciganiksova střela zpoza vápna nenadělala Günokovi problémy, turecký brankář stál na správném místě.
32'
Zeki Çelik obdržel žlutou kartu za faul na Raivise Jurkovskise.
30'
Güler našel na zadní tyči Kadiogla, jež sklepnul balón před bránu. Těsně před Nayirem však dokázal zakročit Tobers a odkopnout míč.
29'
Po pár minutách se vydali domácí do útoku, ale obranný zákrok Bardakciho zastavil Jaunzemsovu šanci.
28'
V posledních minutách začali Turci daleko víc dominovat a Lotyše v podstatě uzamkli na jejich polovině.
26'
Abdülkerim Bardakci chtěl přidat druhou trefu, tak se napřáhl ke střele z větší vzdálenosti. Rána nadělala Purinšovi problémy, protože mu vypadla z rukavic, nakonec však ale stihl míč sebrat před dobíhajícím útočníkem.
24'
Rozhodčí ještě na videu kontrolovali, zda nedošlo ke hře rukou či ofsajdu, ale žádný prohřešek proti pravidlům neobjevili.
23'
Calhanoglův centr našel hlavu Demirala. Ten vrátil míč před bránu, kde čekal ABDÜLKERIM BARDAKCI, jež doklepl hlavou míč do sítě!
22'
Roh opět nevyšel, ale chvíli na to fauloval Uldrikis Kadiogla. Hosté budou mít k dispozici přímý kop.
21'
Hosté si teď už nějakou chvíli házenkářsky přihrávají okolo vápna soupeře, ale nedaří se jim dostat míč dovnitř vápna. Ze svého snažení získali alespoň rohový kop.
18'
Na druhé straně zkusil odvážnou individuální akci Roberts Uldrikis. Nejprve se zbavil Bardakciho, poté i Calhanogla, ale nakonec vypálil vysoko nad bránu Günoka.
17'
Cengiz Ünder nenašel nikoho ze svých spoluhráčů, míč se k němu ale po chvíli vrátil, tak zkusil odcentrovat znovu. Ani tentokrát však jeho centr minul cíl.
16'
Turci budou zahrávat první roh zápasu.
15'
Jurkovskis se přes Kadiogla na levém křídle prokličkoval až k brankové čáře, přihrávkou však nenašel nikoho v rudém dresu.
14'
Güler opět zkoušel najít ve vápně Nayira, ale i tentokrát byl jeho centr příliš vysoký. Purinš bude odkopávat od brány.
12'
Obrovská šance Lotyšska! Po nepříliš jistém odkopu Kökçüa se ke střele dostal Ciganiks. Jeho projektil byl zblokován, ale pouze k Uldrikisovi, který hned zkoušel dorážet, ale vychytal ho Günok.
11'
Eduards Emsis po faulu potřeboval ošetřit a teď má dokonce problémy se zavázáním tkaničky, hra je tedy stále přerušena.
9'
Útočnou akci Turků přerušuje útočný faul Cengize Ündera.
8'
Hostům se zatím moc nedaří kombinace, proto jsou u míče často také outsideři z Lotyšska. Stále čekáme na první šanci zápasu.
6'
Domácí se také vydali do útoku. Gutkovskis už se dostal s míčem do vápna, přihrávkou pod sebe však našel jen bránícího hráče, jež balón odkopl do bezpečí.
5'
Gülerův centr z pravého křídla nenašel Nayira, jež čekal ve vápně.
3'
Mladý talent Arda Güler se vydal do protiútoku, ale nepřešel přes Salvaniekse.
2'
Turci se podle očekávání chopili kormidla a podnikli první útok. Nayir se po souboji s jedním z obránců ocitl na zemi, ale rozhodčí tento zákrok neposoudil jako nedovolený.
1'
Domácí hrají v rudých dresech, hosté v bílých.
1'

Lotyšsko: Puriņš – Savaļnieks, Ošs, Balodis, Jurkovskis – Emsis, Tobers (C) – Jaunzems, Uldriķis, Cigaņiks – Gutkovskis.
Náhradníci: Beks, Ozols – Dašķevičs, D. Ikaunieks, Krollis, Meļņiks, Regža, Saveljevs, Sorokins, Stuglis, Toņiševs, Zelenkovs.
Trenér: Dainis Kazakevics

Turecko: Günok – Çelik, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Or. Kökçü, Güler, Çalhanoğlu (C) – Ünder, Nayir, Aktürkoğlu.
Náhradníci: Çakır – Elmali, Kabak, Kahveci, S. Özcan, Özkaçar, Yılmaz, Yüksek.
Trenér: Stefan Kuntz.
Turecko

Turci nastoupí v Lotyšsku ke třetímu kvalifikačnímu duelu. V tom prvním vyhráli v Arménii 2:1, poté ale padli doma s Chorvatskem 0:2. Rozhodující pro ně nejspíš budou zápasy s Walesem, neměli by si však dovolit ztratit body se slabšími soupeři.
Turecká sestava je z větší části tvořena hráči z tamní ligy, zbytek jsou hráči z předních evropských lig. Mezi největší hvězdy patří kapitán Hakan Calhanoglu z Interu nebo Merih Demiral z Atalanty.
Lotyšsko

Outsider skupiny má zatím na kontě jen jeden zápas, ve Walesu ho prohrál 0:1. S Tureckem se Lotyši potkali v kvalifikaci na poslední světový šampionát a dokázali na jeho hřišti vybojovat remízu 3:3, doma poté prohráli 1:2 kvůli gólu z penalty v závěru, fotbalisté z Pobaltí tedy rozhodně mohou svého soupeře potrápit i tentokrát.
Většina kádru tvoří hráči z domácí soutěže, najdeme zde ale i například mistra polské ligy útočníka Vladislavse Gutkovskise. Českým fanouškům je dobře známý další útočník Davis Ikaunieks, jež od roku 2016 působí v české nejvyšší soutěži.
Skupina D kvalifikace na ME 2024 pokračuje zápasem mezi Lotyšskem a Tureckem. V této skupině se ještě v červnovém reprezentačním okně dostanou do akce Wales a Arménie, zato Chorvatsko má teď v kvalifikaci volno, jelikož se účastní finálových zápasů Ligy národů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.