Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Wales : Arménie - 16. června 2023   20:45

Wales
Wales
10' D. James (Johnson) • 72' H. Wilson (Moore)
2:4
(1:2)
Arménie
Arménie
19' Zelaraján  (Tiknizjan) • 30' Ranos  (Spercjan) • 66' Ranos  (Zelaraján) • 75' Zelaraján  (Iwu)
Wales
Ward – Roberts, Rodon (67. Ne. Williams), Mepham, B. Davies – Ampadu, Ramsey (C) (67. Morrell), H. Wilson (82. Bradshaw), D. James (82. Broadhead) – Moore, Johnson (70. Brooks).
Hennessey, A. Davies – Fox, L. Harris, J. James, Cabango, L. Cullen.
Kabakov – Margaritov, Valkov (BUL)
Cardiff City Stadium
Arménie
Čančarević – Dašjan, Calisir (62. Harojan), G. Haruťunjan, Mkrtčjan – Iwu, Spercjan (C), Tiknizjan – Barseghjan (62. Bičachčjan), Zelaraján (76. Briasco), Ranos (88. Serobjan).
Bučněv, Beglarjan – Šagojan, Davidjan, Margarjan, H. Haruťunjan, Wbeymar, Pilojan.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 9:8. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 4:8.
Souboj Walesu s Arménií končí překvapením! Arméni si totiž z Cardiffu odvezou tři body za vítězství 4:2.

Sledovali jsme zajímavý fotbal, který byl navíc bohatý na góly. Velšané začali dobře a už v 10. minutě je poslal po pěkné nahrávce Johnsona do vedení Daniel James. Armény však inkasovaný gól vybudil ke zvýšení aktivity a v 19. minutě přišla odměna v podobě vyrovnání, které po Tiknizjanově zpětné přihrávce obstaral Lucas Zelaraján. Po půlhodině hry navíc zužitkoval centr Spercjana mladý útočník béčka Bayernu Mnichov Grant-Leon Ranos.

Po změně stran se domácí snažili o vyrovnání, Arménie však rozhodně nehrála jen zanďoura. A navíc měla skvěle hrajícího Granta-Leona Ranose, který v 66. minutě zakončil rychlý protiútok přesně umístěnou střelou k tyči. Celek Walesu ještě snížil po dlouhém autu Robertse, po němž dostal míč do sítě Harry Wilson, ovšem hostům rychle vrátil dvougólový náskok Lucas Zelaraján, který se stejně jako Ranos dnes trefil dvakrát. Poslední hřebíček do své rakve si pak Velšané zatloukli sami. Konkrétně Kieffer Moore, jenž se nechal vyloučit za nakopnutí brankáře Čančareviće.
90+7'
90+6'
Hostující Norberto Briasco dostal v přerušené hře žlutou kartu. Po jeho zákroku měli Velšané výhodu, kterou nevyužili.
90+4'
David Brooks získal míč na pravé straně. Kličkou dovnitř si vytvořil střeleckou pozici a z rohu šestnáctky nemířil levačkou zle. Přeci jen ale o decimetry nad břevno!
90+3'
Ugochukwu Iwu výborně vystihl nahrávku domácích hráčů a vyrazil s míčem dopředu. Nebezpečně vypadající kontr ale pokazil nepřesnou přihrávkou.
90+2'
Arméni se už nikam neženou a především se věnují bránění svého náskoku.
90'
Domácí to ještě zkoušejí i o deseti. Průnik Davida Brookse byl ale zastaven a hostující obrana pak pokryla i centr Connora Robertse.
88'
Hosté střídají. Končí jedna z hlavních postav zápasu Grant-Leon Ranos, jehož nahradil Artur Serobjan.
87'
Utkání se blíží ke svému konci. Arménie směřuje za velmi cennými třemi body.
85'
Neco Williams vyfasoval žlutou kartu za zákrok na Artaka Dašjana.
84'
Žlutou kartu, zřejmě za řeči, dostal hostující obránce Stjopa Mkrtčjan.
82'
Střídání v týmu Wales:
ze hřiště odchází Harry Wilson, přichází Tom Bradshaw,
ze hřiště odchází Daniel James, přichází Nathan Broadhead.
81'
Vybíhající Čančarević se k míči nedostal, protože ho před ním odehrál obránce. Následně přes něj přepadl Harry Wilson a domácí žádali penaltu. Nutně ale říci, že gólman Arménie nemohl záložníka Walesu vidět.
78'
Brankář Arménie Ognjen Čančarević si prohlédl za svůj podíl na incidentu žlutou kartu.
78'
Další obrovský problém pro Wales! Kieffer Moore totiž neudržel nervy na uzdě po střetu s arménským brankářem Ognjenem Čančarevićem. Ten před ním boxoval centrovaný míč a oba se srazili. Moore pak při vstávání gólmana Arménie nejprve podrazil a poté ho ještě naprosto zbytečně nakopl. Byť následnou reakci Čančarević rozhodně přihrál měl si tohle Moore odpustit. Rozhodčí posílá útočníka Walesu pod sprchy.
76'
Střídání v týmu Arménie:
ze hřiště odchází Lucas Zelaraján, přichází Norberto Briasco.
75'
Arménie právě vstřelila branku!
Teď už ale Arméni opět odskakují! Ugochukwu Iwu obral o míč Morrella, vyvezl ho blíže k šestnáctce a nahrál doleva LUCASOVI ZELARAJÁNOVI, který vymetl bližší horní roh Wardovy brány. Ten se za balónem jen podíval!
73'
Málem to ale zase bylo o dva góly! Hattrick měl na kopačce Grant-Leon Ranos, který z hranice šestnáctky téměř vymetl šibenici. Nakonec orazítkoval tyč!
72'
Wales právě vstřelil branku!
Domácí se vracejí do zápasu! Vyšla jim situace po dlouhém autu. Míč vhodil před bránu Connor Roberts. Na přední tyči skákal Ben Davies, ale myslím, že balón prodloužil na zadní bránící hráč. Tam si ho našel Kieffer Moore, jenž ho sklepl pro HARRYHO WILSONA a ten už merunu zblízka napálil do sítě – 2:3.
70'
ze hřiště odchází Brennan Johnson, přichází David Brooks.
70'
Najr Tiknizjan s Chrisem Mephamem se už podruhé dostali do ostřejšího sportu a rozhodčí je už tentokrát potrestal žlutými kartami.
67'
ze hřiště odchází Aaron Ramsey, přichází Joe Morrell,
ze hřiště odchází Joe Rodon, přichází Neco Williams.
67'
Grant-Leon Ranos si sundal při oslavě dres a za to dostal žlutou kartu.
66'
Hosté vedou už o dva góly a publikum na Cardiff City Stadium totálně ztichlo! Nákop z vlastní poloviny prodloužil Lucas Zelaraján ke GRANTOVI-LEONOVI RANOSOVI. Ten na nic nečekal a krátce po převzetí balónu ho tak z 20 metrů po zemí napálil k bližší tyči Wardovy brány. Ranos si ve svém druhém reprezentačním startu připisuje třetí zásah – 1:3.
65'
Po obranné hlavičce Kieffera Moorea přijde na řadu druhý roh Arménie.
64'
Dobrá práce Tiknizjana, který získal rohový kop právě na Chrisovi Mephamovi.
63'
Nákop, na který si nabíhal Eduard Spercjan, odehrál do autu Mepham.
63'
Domácí své střídání ještě o nějaký čas odložili. Hraje se dál.
62'
Jako první ale střídají Arméni.
ze hřiště odchází Tigran Barseghjan, přichází Vahan Bičachčjan,
dohrál také zraněný André Calisir, jehož nahradil Varazdat Harojan.
61'
Zatímco je Calisir ošetřován, u střídačky Walesu se chystá střídání.
59'
Danielovi Jamesovi tentokrát nevyšel centr z levé strany. Zdravotní problémy hlásí arménský stoper André Calisir, který zůstal sedět na trávníku.
57'
Najr Tiknizjan se dostal do sporu s Chrisem Mephamem. Rozhodčí odpískal útočný faul arménskému fotbalistovi a následně oběma hráčům domluvil. Pro karty zatím nesahal.
56'
Také po změně stran pokračuje zajímavý fotbal. Obrazu hry jistě prospívá to, že Arménie vede a Wales se musí tlačit do ofenzivy.
55'
Daniel James nabízel z levé strany míč před bránu. Na malém vápně se natahoval Connor Roberts, který potřeboval možná o 10 centimetrů delší nohu, aby na hrací předmět dosáhl!
52'
Chris Mepham nyní stačil zakřižovat rozběhnutého Granta-Leona Ranose a ve skluzu před ním odvrátil míč do autu.
51'
Zahrozili Arméni. Míč putoval doprava na Artaka Dašjana, který volil nástřel na zadní tyč. Žádný ze spoluhráčů se ale nenacházel dostatečně blízko na to, aby se k balónu dostal.
50'
Daniel James se jako tank prosadil na levém křídle. Dokázal přetlačit Iwua a dostal se do pokutového území. Jeho nástřel tečoval Kieffer Moore, který ale zblízka trefil jen brankáře Čančareviće!
49'
Harry Wilson to řešil centrem na zadní tyč, kterým oslovil Joea Rodona. Ten hlavičkoval vysoko nad.
48'
Daniel James byl faulován Iwuem těsně za pokutovým územím Arménie. To je přímý kop z dobré pozice z pohledu Walesu...
47'
Grant-Leon Ranos ukázal šikovnost při práci s míčem ve středu hřiště. Zdá se, že z tohoto německého rodáka, který reprezentuje Arménii a hraje za rezervu Bayernu Mnichov, roste velmi kvalitní fotbalista.
46'
Ani jeden z trenérů zatím nesáhl k žádnému střídání.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 53 % : 47 %
Střely na bránu – 3:2
Střely mimo – 5:4
Rohové kopy – 2:0
Po prvním poločase prohrává Wales s Arménií 1:2. Sledujeme docela zajímavé utkání se šancemi na obou stranách. Domácí začali dobře a už v 10. minutě je poslal po pěkné nahrávce Johnsona do vedení Daniel James. Armény však inkasovaný gól vybudil ke zvýšení aktivity a v 19. minutě přišla odměna v podobě vyrovnání, které po Tiknizjanově zpětné přihrávce obstaral Lucas Zelaraján. Po půlhodině hry navíc zužitkoval centr Spercjana mladý útočník béčka Bayernu Mnichov Grant-Leon Ranos.
45+2'
45+2'
Po dlouhém autu Connora Robertse je pískán útočný faul Kiefferovi Mooreovi.
44'
Aktivní Harry Wilson se s míčem z pravé strany protlačil až do pokutového území. Do pokusu o střelu mu ale vstoupil protihráč.
42'
Lucas Zelaraján se uvolnil s míčem ve středu hřiště a z nějakých 23 metrů to zkusil pravačkou. Nebyl to špatný pokus, přeci jen ale prosvištěl vedle levé tyče Wardovy svatyně.
41'
Harry Wilson si zaběhl za obranu a poté přenechal míč Brennanovi Johnsonovi, který střílel do připraveného brankáře Čančareviće. Případný gól by stejně nebyl uznán. Wilsonovi byl totiž máván ofsajd.
41'
Zatím sledujeme zajímavý zápas, v němž Wales neplní roli papírového favorita.
39'
Domácí ale zůstali v útoku a nakonec se dostali do šance! Z pravé strany odcentroval Wilson a k hlavičce se dostal Joe Rodon. Stoper Tottenhamu o decimetry minul pravou tyč!
39'
Rohový kop domácích. Centr Wilsona vyboxoval do bezpečí Čančarević.
37'
Pěkná akce domácích! Na krásný míč za obranu si naběhl Harry Wilson. Balón si sklepl do strany, takže s ním nemohl postupovat přímo na brankáře Čančareviće. Dokázal ho ale podržet, dobře se zorientovat a zpětnou přihrávkou našel z druhé vlny nabíhajícího Kieffera Moorea, jehož přízemní střelu chytá brankář Arménie.
35'
Dobrá šance Arménů! Najr Tiknizjan opět aktivní na levé straně. Míč nahrál do šestnáctky Grantovi-Leonovi Ranosovi. Ten ho posunul proti noze Tigrana Barseghjana, který po zemi těsně minul vzdálenější tyč!
34'
Domácí zahrávali standardní situaci po faulu Barseghjana na Wilsona. Právě Harry Wilson centroval do pokutového území, ale bez efektu.
32'
Domácí mohli odpovědět! Pohotová rána Brennana Johnsona z hranice šestnáctky ale přeci jen letěla příliš blízko středu brány a Čančarević tak stačil míč vyboxovat.
30'
Arméni otáčejí průběh zápasu! Trefuje se hráč rezervy mnichovského Bayernu GRANT-LEON RANOS. Domácí byli potrestáni za ztrátu Aarona Ramseyho ve středu hřiště. Ta rezultovala v centr Eduarda Spercjana z pravé strany, který doputoval na hlavu nepokrytého Ranose a ten balón trkl za záda bezmocného Warda.
29'
Chris Mepham zvolil na pravé straně hru na jistotu a místo pokusu o průnik vrátil balón dozadu stoperovi Rodonovi.
28'
Arméni se nebojí využívat možností útočit do otevřenější obrany soupeře. Navíc si v těchto případech vedou solidně kombinačně. Nyní ale přišla střela Eduarda Spercjana z větší vzdálenosti, která byla nepřesná.
27'
Daniel James je aktivní na levém křídle. Po jeho zpětné přihrávce do šestnáctky se nyní těsně nedostali k míči Wilson s Mooreem.
26'
Hra byla opět zahájena. Wilson je připraven pokračovat.
25'
Harry Wilson bolestivě odnesl srážku s Ugochukwuem Iwuem. Domácí hráč je v péči fyzioterapeutů, takže se nehraje.
24'
Zrychlení hry na Daniela Jamese na levou stranu nezafungovalo. Rychlonohý hráč Leedsu balón nadoběhl.
23'
Domácí se snaží rozjet akci od svého brankáře.
21'
Máme tu tedy poměrně zajímavý začátek duelu, kdy úvodních dvacet minut přineslo po gólu na každé straně. Nutno říci, že Arméni dokázali dobře zareagovat na vedoucí trefu Walesu.
19'
Hosté vyrovnávají! Byla to pohledná kombinační akce bílých. Na jejím konci nahrál Eduard Spercjan doleva Najrovi Tiknizjanovi, který našel zpětnou přihrávkou LUCASE ZELARAJÁNA a ten z jedničky uklidil balón mimo dosah Warda k jeho bližší tyči – 1:1.
18'
Nyní se snaží něco vymyslet na útočné polovině arménští fotbalisté.
16'
Dobrý centr Daniela Jamese z levé strany hřiště. Moc nescházelo a k nebezpečné hlavičce se dostal aktivní Kieffer Moore.
15'
Najr Tiknizjan dostal dobrou přihrávku do běhu na levou stranu. Před bránu posílal přízemní nabídku, kterou ale pokryl brankář Ward.
14'
Zdá se, že Armény inkasovaný gól vybudil k větší aktivitě. Obraz hry se vyrovnává.
12'
Mohlo být rychle vyrovnáno! Domácí obrana nechala hlavičkovat Eduarda Spercjana, který mířil těsně vedle pravé tyče z pohledu Dannyho Warda.
10'
Teď už se domácí radují! Vše začal souboj ve středovém kruhu, po němž skončil na zemi jeden z hostujících hráčů. Balón pak putoval na pravé křídlo k Brennanovi Johnsonovi, jenž situaci vyřešil přízemním centrem na zadní tyč, který doklepl do sítě DANIEL JAMES.
9'
Tohle byla první gólová šance zápasu! Brennan Johnson obral u pravé postranní čáry o míč chybujícího Mkrtčjana a poslal do pokutového území výborný centr. Kieffer Moore po něm hlavičkoval možná půl metru vedle levé tyče!
7'
Kombinace Arménů na útočné polovině skončila nepřesnou přihrávkou. Míč skončil v autu.
6'
Domácí posílají do pokutového území soupeře jeden míč za druhým. Tentokrát tam směřoval dlouhý aut Bena Daviese z levé strany. Kieffer Moore zamířil hlavou vedle. Arménie tlaku zatím odolává.
5'
Ten zahrával Harry Wilson. Centr na vzdálenější tyč přizvedl brankář Ognjen Čančarević. Ten se pak srazil s jedním z Velšanů a zůstal ležet na hrací ploše. Nebude to ale nic vážného.
5'
Connor Roberts házel do pokutového území dlouhý aut. Před Brennanem Johnsonem byl míč odvrácen na první roh.
4'
Další centr poslal do pokutového území Daniel James. Míč směřoval na zadní tyč, kde číhal opět Moore. Obrana soupeře ale byla připravena.
3'
Brennan Johnson přebral míč na levé straně. Svým centrem pak hledal Kieffera Moorea, k němuž ale balón nepustila obrana Arménů.
1'
Danny Ward, brankář Leicesteru City, se kterým letos nešťastně sestoupil z anglické Premier League, volil dlouhý nákop. K balónu se dostali hosté.
1'
Domácí nastoupili v červených dresech. Arménie, která zápas zahájila výkopem, v bílých.
1'
Za sebou máme státní hymny obou zemí. Domácí fanoušci sami vzorově odzpívaly tu velšskou a ukázali, že atmosféra v Cardiffu bude parádní.

Wales: Ward – Roberts, Rodon, Mepham, B. Davies – Ampadu, Ramsey (C), H. Wilson, D. James – Moore, Johnson.
Náhradníci: Hennessey, A. Davies – Fox, Ne. Williams, Brooks, L. Harris, Morrell, J. James, Cabango, Bradshaw, L. Cullen, Broadhead.
Trenér: Rob Page

Arménie: Čančarević – Dašjan, Calisir, G. Haruťunjan, Mkrtčjan – Iwu, Spercjan (C), Tiknizjan – Barseghjan, Zelaraján, Ranos.
Náhradníci: Bučněv, Beglarjan – Harojan, Šagojan, Serobjan, Davidjan, Briasco, Margarjan, H. Haruťunjan, Wbeymar, Pilojan, Bičachčjan.
Trenér: Oleksandr Petrakov

Rozhodčí: Kabakov – Margaritov, Valkov (BUL).
Wales:
Velšané se v posledních letech začali dostávat na velké turnaje. Nejvíc zazářili na EURU v roce 2016 ve Francii, kde dokázali postoupit až do semifinále a brali tak bronzové medaile. Na konci roku 2022 se po dlouhých 64 letech představili také na MS. V Kataru však po nevýrazných výkonech nepostoupili ze skupiny. Nyní startují éru bez dlouholeté opory Garetha Balea, který ukončil hráčskou kariéru. Asi největší současnou hvězdou je záložník Aaron Ramsey, který prošel Arsenalem nebo Juventusem a momentálně kope za francouzské Nice. Mezi další důležité hráče patří obránci Tottenhamu Ben Davies s Joem Rodonem či produktivní útočník Kieffer Moore.

Kvalifikaci rozjeli hráči Walesu poměrně dobře. Na cennou remízu 1:1 v Chorvatsku navázali domácí výhrou 1:0 nad Lotyšskem.
Arménie:
Arméni se po svém osamostatnění po rozpadu Sovětského svazu nikdy na velký turnaj nekvalifikovali. Byť v minulosti vyprodukovali kvalitní fotbalisty v čele s historicky nejlepším střelcem národního týmu Henrichem Mchitarjanem, který ale ukončil reprezentační kariéru už před dvěma lety. Současný tým postrádá hráče z evropských top lig. 19letý útočník Grant-Leon Ranos, je sice hráčem Bayernu Mnichov, kde ale nastupuje pouze za rezervu. Kouč Oleksandr Petrakov bude jistě spoléhat na zkušenosti záložníka Slovanu Bratislava Tigrana Barseghjana a dvojice obránců kazašské Astany Kama Hovhannisjana a Varazdata Harojana. Oba hráči překročili metu 70 reprezentačních startů. V aktuální nominaci naopak chybí útočník německého Kolína Sargis Adamjan.

Arméni odehráli zatím jediný zápas probíhající kvalifikace v březnu proti Turecku, jemuž doma podlehli 1:2. Poté ještě sehráli domácí přátelský duel s Kyprem, který skončil remízou 2:2.
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! Již po skončení klubové sezóny tu máme další reprezentační slot pro kvalifikační boje o EURO v Německu. V rámci skupiny C se utkají Wales s Arménií. Domácí nezakusili v dosavadních dvou utkáních hořkost porážky, naopak Arméni svůj zatím jediný zápas prohráli.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.