La Liga - 10. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Barcelona : Bilbao - 22. října 2023   21:00

Barcelona
80' Guiu (Félix)
1:0
(0:0)
Barcelona
ter Stegen /C/ – Cancelo, Christensen (60. Araújo), I. Martínez, Balde (79. Alonso) – Gavi, Romeu (60. Yamal), Gündoğan – López (79. Guiu), Torres, Félix.
Peña, Astralaga – U. Hernández, Fort.
J. Martínez – Barbero, M. Martínez
Estadi Olímpic Lluís Companys, Barcelona
38 194 diváků
Bilbao
Simón – de Marcos /C/, Vivian, Paredes, Berchiche (26. Lekue) – D. García (77. Gómez), de Galarreta (67. Prados) – I. Williams, Sancet, N. Williams (77. Berenguer) – Guruzeta (67. Ares).
Agirrezabala – de Albéniz, Muniain, Nolaskoain, R. García.

Držení míče: 62 % : 38 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 4:5. Rohy: 4:7. Ofsajdy: 4:4. Fauly: 11:18.
Spasitelem obhájce titulu se stal dorostenec Marc Guiu, kterému stačilo 33 vteřin na hřišti, aby při svém debutu vstřelil vítězný gól. Kolika mládežníkům se takový vstup do dospělého fotbalu podaří? Domácí si za výkon po přestávce vítězství zasloužili, šance se rodily prakticky jen na jedné straně a Bilbao nedokázalo navázat na výkon z první půle. Jeho čekání na ligové vítězství v katalánské metropoli se tak natahuje na dvaadvacet zápasů.
90+4'
90+3'
Útočí však stále domácí, Alonsův přetažený centr z otočky skočil před Yamala, který se ukvapil a vysoko přestřeluje.
90+1'
Rohový kop Barcelona nevyužila, Bilbao má ještě pár minut na pokus o vyrovnání.
90'
João Félix se vyšponoval na centr Lamineho Yamala a prudkou hlavičkou pod břevno z malého vápna přinutil Simóna k zákroku jednou rukou.
89'
Óscar de Marcos (Bilbao) dostává žlutou kartu.
86'
De Marcosův centr nedokázal na zadní tyči lépe zpracovat Berenguer a nezakončil.
85'
Další pokus o průnikovku z kopačky neúnavného Félixe byl příliš prudký.
83'
Nabuzený Marc Guiu (FC Barcelona) zbytečně dohrával hostujícího brankáře po odkopu míče a ke gólu si přidává po pár minutách na trávníku do statistik i žlutou kartu.
83'
Simón zvládl odkopnout míč po malé domů před napadajícím Guiem.
80'
Barcelona právě vstřelila branku!
Debut snů prožívá sedmnáctiletý MARC GUIU. Jen něco přes půl minuty po svém příchodu na hřiště si naběhl z ofsajdové hrany na průnikovou přihrávku Joãa Félixe a jako starý mazák z úhlu prostřelil přes ruku Unaie Simóna.
79'
Střídání v týmu FC Barcelona:
ze hřiště odchází Fermín López, přichází Marc Guiu,
ze hřiště odchází Alejandro Balde, přichází Marcos Alonso.
77'
Athletic Bilbao využívá poslední možnosti ke změně:
ze hřiště odchází Dani García, přichází Unai Gómez,
ze hřiště odchází Nico Williams, přichází Álex Berenguer.
76'
Po rohu si přišlápl míč João Félix a střet Baldeho s Aresem je posouzen jako útočný faul domácího hráče.
75'
João Cancelo si přehodil po průniku do šestnáctky míč na levačku a vyslal ostrý projektil na bližší tyč. Unai Simón ho vytěsnil na roh.
73'
Malcom Adu Ares (Bilbao) zatahal za dres Félixe a okamžitě si prohlédl žlutou kartu.
72'
Centr Nica Williamse zblokoval Ronald Araújo, hosté budou vhazovat.
70'
Félixovu finální přihrávku po rychlé akci domácích osou hřiště vystihl vracející se de Marcos.
68'
Dnešní utkání sleduje 38 194 diváků.
67'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Gorka Guruzeta, přichází Malcom Adu Ares,
ze hřiště odchází Iñigo Ruiz de Galarreta, přichází Beňat Prados.
66'
Rohový kop Nica Williamse na druhé straně míří přímo do ter Stegenových rukavic.
64'
Z Guruzetovy ztráty míče vzešel málem smrtící brejk Barcelony. López a Félix ho sehráli skvěle, vyhnuli se ofsajdu i protihráčům, zakončující mladíček Yamal však v ideální pozici bránu těsně minul.
62'
Félix podle názoru rozhodčího faulován nebyl, o chvilku později se již píská bodyček na Araúja, který přeletěl soupeře jako švédskou bednu.
60'
Dvojnásobné střídání provádí FC Barcelona:
ze hřiště odchází Oriol Romeu, přichází Lamine Yamal,
ze hřiště odchází Andreas Christensen, přichází Ronald Araújo.
59'
Torres si naběhl na levé křídlo a zpětnou přihrávkou našel Lópeze, který z 10 metrů vysoko přestřelil bránu Bilbaa.
58'
Obrovská šance Barcelony po dlouhé době! İlkay Gündoğan vyvezl míč až na velké vápno, ránu Joãa Félixe z otočky vyškraboval Unai Simón před sebe a jako guma se dokázal prohnout proti dorážce Fermína Lópeze z bezprostřední blízkosti.
56'
Vzápětí si nabíhal za obranu na druhé straně João Félix, zradilo ho však první zpracování a na dlouhou nohu už nedokázal odehrát míč před vybíhajícím Simónem.
55'
Iñaki Williams si naběhl na dlouhý pas a ranou bez přípravy z úhlu rozvlnil jen boční síť.
54'
Tentokrát měli při sérii hlaviček poslední slovo fotbalisté Barcelony.
54'
Paredesova hlavička byla tečovaná, takže si Baskové roh zopakují.
53'
Centr Nica Williamse odhlavičkoval na zadní tyči Balde za sebe na pátý roh pro hosty.
53'
Na levém křídle šel po faulu Joãa Cancela k zemi Iñaki Williams, rýsuje se zajímavý trestný kop Bilbaa pár metrů od vrcholu pokutového území.
51'
Vivianova hlavička po rohu se mezi tyče nevešla, navíc jí stejně předcházel útočný faul.
50'
K velké nelibosti Iñiga Martíneze ukazuje pomezní po jeho střetu s Óscarem de Marcosem na rohový kop pro Bilbao.
48'
Gündoğan rohovým kopem spoluhráče neoslovil, Félix ještě zachytil vrácený centr, ale při kličce kolem de Marcose však o míč přišel a ochotným pádem si penaltu nevymodlil.
47'
João Félix přenesl hru napravo do šestnáctky na Ferrána Torrese, který si nechal zasekávačkou přejet Lekueho na saních kolem sebe, následnou střelu mu ale srazil Dani García na roh.
46'
V Barceloně zatím gól nepadl, domácí měli dvě obrovské šance v úvodní čtvrthodině, ale pak již nic. Naopak dvakrát se proti bratrům Williamsovým vyznamenal ter Stegen.

Statistické okénko:
Držení míče 65% – 35%, střely na bránu 2:3, střely mimo 1:4, rohy 1:3, fauly 3:9, ofsajdy 2:3.
45+2'
45+2'
Poslední možnost Barcelony zhatil ofsajd, z kterého vybíhal na Romeův dloubáček po čáře Balde.
45+1'
Nico Williams dostal skvělou přihrávku od Lekueho, který se krásně protáhl přes několik hráčů. Marc-André ter Stegen se roztáhl a levou nohou velkou šanci Bilbaa vystihl.
43'
Iñaki Williams z brejku po přihrávce bratra Nica střílel jen do brankáře, ovšem veškeré vzrušení bylo zbytečné, protože pomezní přehlédl metrový ofsajd, takže případná branka by určitě neprošla kontrolou VAR.
43'
Iñigo Ruiz de Galarreta si naběhl na kolmou přihrávku a stihl odcentrovat na Nica Williamse, jehož však míč přeletěl. Ovšem zatahání za jeho dres, jakého se dopustil Cancelo, mohlo klidně skončit penaltou.
41'
Oriol Romeu (Barcelona) stáhl zezadu za dres Sanceta, což rozhodčí ocenil žlutou kartou.
39'
Křížný nákop hostujícího kapitána de Marcose se snáší za bránu Barcelony.
37'
Dani García (Bilbao) šel do skluzu pozdě, trefil nohu domácího Romeua a dostává žlutou kartu.
36'
Rozhodčí Martínez, někdy televizními komentátory nesprávně označovaný druhým jménem Munuera, které ve Španělsku značí rodné příjmení matky, ukazuje na odkop od brány Bilbaa. Míč utíká za čáru Gavimu.
36'
João Félix se kličkou uvolnil kolem Daniela Viviana, který ho stáhl nedovoleně k zemi.
34'
Iñigo Martínez vystoupil dopředu a nachytal tak v ofsajdové pasti Oihana Sanceta.
32'
Polovysoký rohový kop Bilbaa sklepával patičkou ze vzduchu Gorka Guruzeta jen vedle bližší tyče.
31'
Centr Nica Williamse domácí odhlavičkovali, de Galarreta chtěl napálit odražený míč zpět na bránu Barcelony, ale vyšla z toho jen slabá střela, kterou červenomodří nepustili dál.
30'
Vymyšlený ofsajd zastavil náběh Ferrána Torrese, pomezní se teď zmýlil.
27'
Romeu poslal oblouček za obranu Félixovi, který šel po prosmýknutí mezi dvěma hráči příliš ochotně k zemi. Rozhodčí vrtí hlavou, tohle penalta nebude.
26'
Nakonec Athletic Bilbao přece jen musí střídat. Yuri Berchiche brzy po ošetření zjistil, že to nepůjde, a na jeho místo přichází Iñigo Lekue.
25'
Při ošetřování Yuriho Berchicheho se již rychle převlékal na lavičce jeden z náhradníků, hostující fotbalista ale překvapil a ještě to zkusí na hřišti.
22'
Po rohu vyslal nepřesnou střelu levačkou Dani García.
21'
Zatímco se odražený míč před velkým vápnem snášel na kopačku Iñakiho Williamse, reklamovali někteří červenomodří místo bránění neexistující ruku. Tvrdou ránu pod břevno pak musel jednou rukou vyškrabovat na roh ter Stegen.
20'
Ferrán Torres ze střední vzdálenosti protáhl Simóna, který zasahuje na čáře s jistotou.
19'
Domácí se nebáli hodně riskantní kombinace kolem vlastního velkého vápna pod silným presinkem soupeře.
16'
První žlutá karta míří do řad FC Barcelona. Pablo „Gavi“ Páez po nepovedeném rohu zezadu stáhl za dres unikajícího Sanceta.
16'
İlkay Gündoğan nenachází rohovým kopem ve vápně spoluhráče, do brejku míří Bilbao.
16'
Pokračuje nápor Katalánců. Lópezův centr srazil Dani García na rohový kop.
14'
Další velká příležitost Barcelony! Fermín López po Baldeho zpětné přihrávce neprostřelil Unaie Simóna, který sebou mrskl do rozštěpu a vyráží střelu z 10 metrů levou botou.
10'
Vysoký křížný pas podskočil hostující Berchiche, do volného prostoru tak mohl nerušeně postupovat Ferrán Torres a po jeho nabídce do vápna otřel João Félix svou střelu o břevno!
9'
Ter Stegen vyboxoval rohový kop jednou rukou, po opětovném nákopu nedokázal usměrnit hlavičku na bránu Vivian a do třetice končí centr Nica Williamse již v rukavicích barcelonského brankáře.
8'
Nico Williams si navedl míč mezi Cancela a Gaviho, od paty prvně jmenovaného se odráží balon na první roh zápasu.
7'
Přes Romea a Torrese se dostal k míči na levém okraji šestnáctky Balde, centroval ale spíše v tísni od koncové čáry a jen na hlavu hostujícího Paredese.
5'
Táhlou střelou z 22 metrů k tyči prověřil ter Stegena Iñaki Williams, brankář Barcelony zasáhl s jistotou.
4'
Nestalo se, hosté rozehrávají přímák takzvaně na jistotu a následoval nepřesný křížný pas do zámezí.
3'
Úvod zápasu je oťukávací, po faulu Joãa Cancela na Nica Williamse může poprvé zahrozit Bilbao.
1'
Hosté museli na poslední chvíli měnit základní sestavu, ze které vypadl kvůli zranění při rozcvičce Herrera. Na jeho místo se posunul Ruiz de Galarreta.
Domácí budou hrát v klasických modročervených dresech, Bilbao dnes obléklo venkovní bílé sady. Před výkopem se ještě drží minuta ticha za zesnulého Bobbyho Charltona.

FC Barcelona: ter Stegen (C) – Cancelo, Christensen, I. Martínez, Balde – Gavi, Romeu, Gündoğan – López, Torres, Félix.
Náhradníci: Peña, Astralaga – Araújo, Alonso, Hernández, Yamal, Guiu, Fort.
Trenér: Xavi Hernández.

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos (C), Vivian, Paredes, Berchiche – D. García, de Galarreta – I. Williams, Sancet, N. Williams – Guruzeta.
Náhradníci: Agirrezabala – de Albéniz, Lekue, Prados, Muniain, Gómez, Berenguer, Nolaskoain, R. García, Ares.
Trenér: Ernesto Valverde.

Rozhodčí: J. Martínez – Barbero, M. Martínez.
Utkávají se dva ze tří klubů (vedle Realu Madrid), které nikdy v historii neopustily španělskou ligu. Bilbao naposledy Barcelonu porazilo v prvním kole covidem poznamenaného ročníku 2019/20, z dalších sedmi ligových utkání vytěžilo pouhý bod a v posledních třech ani neskórovalo, zatímco do jeho sítě napadalo celkem devět míčů. Výhry po prodloužení ve španělském poháru a Superpoháru z předchozích dvou sezon byly jen slabou náplastí.
V Barceloně se hostům podařilo zvítězit naposledy na podzim 2001.
Athletic Bilbao
Hosté před reprezentační přestávkou napravili porážku 0:3 ze San Sebastianu domácí výhrou stejným poměrem nad Almerií a v tabulce La Ligy jsou pátí. Kromě zmíněné porážky v baskickém derby letos ještě na hřištích soupeřů neinkasovali.
V Barceloně už může být připravený po lehčím zranění Nico Williams. Nejlepšími střelci mužstva jsou se čtyřmi góly jeho bratr Iñaki a Gorka Guruzeta.
FC Barcelona
Obhájce titulu poztrácel body za remízy 2:2 v posledních dvou zápasech venku na Mallorce a v Granadě a je třetí tři body za vedoucím Realem Madrid. Doma v dočasném azylu na olympijském stadiónu ještě Katalánci neztratili ani bod. Barcelonu trápí rozsáhlá marodka, mimo hru je hned sedm hráčů základního kádru v čele s nejlepším střelcem Lewandowským, který má zraněný kotník.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.