La Liga - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : D. Alavés - 16. března 2024   21:00

Bilbao
32' Guruzeta (N. Williams) • 37' Guruzeta (I. Williams)
2:0
(2:0)
Bilbao
Simón – de Marcos /C/, Vivian, Álvarez, Lekue – de Galarreta (81. Vesga), Prados (70. D. García) – I. Williams, Gómez (70. Muniain), N. Williams (77. R. García) – Guruzeta (77. Berenguer).
Agirrezabala – de Albéniz, Egiluz, Sancet, Villalibre, Ares.
Muñíz – Fernándezová, Blanco
San Mamés Barria (Bilbao)
48 257 diváků
D. Alavés
Sivera – Gorosabel (76. Tenaglia), Abqár, Marín, López – Blanco, Guevara (70. Benavídez) – Vicente, Guridi (58. Hagi), Rioja /C/ (58. K. García) – Omorodion (70. Simeone).
Owono – Duarte, Sola, Rebbáš, Alkain, Panichelli.

Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 6:2. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 6:2. Fauly: 7:13.
Dvěma pěknými trefami nejlepšího střelce Gorky Guruzety po výborných přihrávkách bratří Williamsů v závěrečné čtvrthodině před přestávkou rozhodlo favorizované Bilbao zápas, který se pro něj nevyvíjel nejlépe. Hostující Rioja však ve 31. minutě neproměnil pokutový kop a minutu nato padl vítězný gól na opačné straně.
Druhá půle baskického derby bez větších šancí změnu skóre nepřinesla a posílila ambice Bilbaa na postup do Ligy mistrů.
90+3'
90+3'
Iñigo Lekue odolal důraznému ataku Carlose Benavídeze a křížnou střelu po zemi posílá vedle levé tyče.
90+2'
Za faul zezadu na Muniaina dostává žlutou kartu Antonio Blanco (Alavés).
89'
Také po zakončení Raúla Garcíi dloubáčkem vedle brány Alavésu je dodatečně máván ofsajd.
89'
Simeone táhl průnik osou hřiště a napřáhl ke střele, kterou odrazil pozorný Vivian.
86'
Abdelkabír Abqár (Alavés) vrazil bokem do Berenguera a je oceněn žlutou kartou.
85'
V postavení mimo hru rozbíhal na druhé straně svůj průnik Berenguer.
84'
Vicenteho akci zastavuje praporek pomezní Fernándezové pro předchozí metrový ofsajd Simeoneho.
82'
Hagi z rohového kopu oslovil Vicenteho, který skákavým míčem trefil jen protihráče.
82'
Tenagliova průniková přihrávka byla lehce tečována na třetí roh Alavésu.
81'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Iñigo Ruiz de Galarreta, přichází Mikel Vesga.
81'
Álvarez nabil na střelu Iñakimu Williamsovi, ke kterému se míč po dělovce do brankáře Sivery vrátil, hrudí ho přiťukl Muniainovi, ale zkušený náhradník doráží halfvolejem nad břevno.
80'
Carlos Benavídez (Alavés) dostává žlutou kartu za šlapák na De Galarretu.
79'
De Marcos zastavuje na pravém kraji obrany akci modrobílých.
77'
ze hřiště odchází Gorka Guruzeta, přichází Álex Berenguer,
ze hřiště odchází Nico Williams, přichází Raúl García.
76'
Střídání v týmu Deportivo Alavés:
ze hřiště odchází Andoni Gorosabel, přichází Nahuel Tenaglia.
76'
Na dlouhý pas za obranu Athleticu si naběhl Simeone, těžký volej však netrefil naplno a pomalý míč tak jen neškodně skáče vedle brány.
72'
Nico Williams si zasekl míč před velkým vápnem a povedenou střelu umístil těsně nad břevno.
70'
Současně střídá také Deportivo Alavés:
ze hřiště odchází Ander Guevara, přichází Carlos Benavídez,
ze hřiště odchází Samu Omorodion, přichází Giuliano Simeone.
70'
ze hřiště odchází Beñat Prados, přichází Dani García,
ze hřiště odchází Unai Gómez, přichází Iker Muniain.
69'
Rohový kop Unaie Gómeze se zamotal mezi nohama Guevarovi, situaci pojistil odkopem z malého vápna Blanco.
68'
Odrazem z metru o Vicenteho zajistil Guruzeta po spolupráci s De Marcosem roh Bilbau.
65'
S velkými potížemi vyškrábl brankář Sivera centr Iñakiho Williamse z hlavy naskakujícímu Guruzetovi.
63'
Hagi podrazil De Galarretu. Domácí rozehrávají na jistotu do šířky a drží míč.
61'
Po přetaženém rohu a ťukesu v šestnáctce střílel domácí obránce Vivian jen do chráničů dobře postaveného Kikeho Garcíi.
60'
Unai Gómez se prosadil přes Javiera Lópeze, jenž nakonec jeho centr tečoval na roh.
58'
ze hřiště odchází Luis Rioja, přichází Kike García,
ze hřiště odchází Jon Guridi, přichází Ianis Hagi.
57'
Teď naopak Carlose Vicenteho technika zradila, rohový kop zakroutil do zámezí.
56'
Pěknou patičkou uvolnil Vicente na levé křídlo Lópeze, jehož centr srazil De Marcos na roh.
54'
Nico Williams (Bilbao) dostává první žlutou kartu zápasu za útočný faul na Abqára.
53'
Nico Williams našel načechraným centrem staršího bratra Iñakiho, který hlavičkuje z malého vápna přímo do náruče Antonia Sivery.
51'
Po ubráněném rohu běželi do protiútoku červeno-bílo-černí, akci zakončil střelou nad břevno Nico Williams.
50'
Óscar de Marcos odhlavičkoval centrovaný míč na druhý roh Alavésu.
49'
Dnešní utkání sleduje 48 257 diváků.
47'
Na druhé straně centruje Vicente do rukavic španělské reprezentační brankářské jedničky.
47'
Centr Nica Williamse hosté pohlídali a po vyhraném souboji o odražený míč budou vhazovat.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 61% – 39%, střely na bránu 2:3, střely mimo 1:0, rohy 3:1, ofsajdy 3:1, fauly 6:4.
Favorit v baskickém derby prospal úvodní půlhodinu, naopak Alavés mohl otevřít skóre z penalty, jenže právě neproměněný pokutový kop Rioji byl zlomovým okamžikem poločasu. Minutu nato po skvělé akci Nica Williamse skóroval kanonýr Guruzeta, který se zakrátko trefil po sklepnutí druhého z ghanských bratrů Iñakiho a do šaten jdou s uspokojivým náskokem domácí.
45+5'
45+3'
Gorosabel odebral čistým skluzem míč Gómezovi, který ho pak bolestivě přišlápl a píská se útočný faul.
45+1'
Třetí roh rozehráli domácí nakrátko, Lekue si zaběhl za záda Gorosabelovi a načechral centr z úhlu, který se snáší za bránu.
45+1'
Gorosabel stíhal ve sprinterském souboji Nica Williamse a musel míč vypíchnout na roh.
44'
Gorka Guruzeta parádní patičkou uvolnil Iñakiho Williamse, jenže ten si nepohlídal tentokrát správně mávaný ofsajd.
42'
Dva po sobě jdoucí centry Iñakiho Williamse srazila obrana celku z města Gasteiz.
41'
Domácí dlouho drželi míč, jen pomocí přestupku odstavil De Galarretu od míče Blanco.
38'
Rozehrává se tedy ze středového kruhu, Alavés to již bude mít velmi těžké.
37'
Bilbao právě vstřelilo branku!
Na zásah VAR chybně mávaný ofsajd neplatí a gól je uznán. Padesátimetrový pas Iñiga de Galarrety sklepl skvostně pod sebe Iñaki Williams a z jeho práce těží střelou po zemi z druhé vlny nejlepší střelec Bilbaa GORKA GURUZETA.
37'
Guruzetův gól neplatí pro ofsajd. Záznam však ukazuje kiks pomezní Fernándezové, Guruzeta vybíhal za dvěma hráči Alavésu. Ještě že je přítomen VAR, který si už přivolává hlavního rozhodčího k obrazovce.
35'
Třetí roh Athleticu hostující obrana odvrací, odražený míč napálil dakeo vedle brány Nico Williams.
35'
Abdelkabír Abqár měl ruce předpisově za zády, při skluzu se mu sice otřela zpětná přihrávka Iñakiho Williamse o paži, ale není to penalta, jen roh.
32'
Nedáš-dostaneš, viník předchozí penaltové situace Nico Williams se prosadil přes dva hráče a jesličkami Abqárovi nabil zpětně na malé vápno, GORKA GURUZETA jeho přihrávku pochopil a z první napálil míč přes nohu dalšího obránce do šibenice.
31'
Luis Rioja (Deportivo Alavés) neproměňuje pokutový kop! Španělský reprezentační brankář Unai Simón jeho špatně umístěnou střelu vystihl a skokem po levici ji vyráží.
30'
Byla nařízena penalta pro Alavés! Nico Williams šel úplně hloupě do souboje s Andonim Gorosabelem a povalil ho zezadu, ještě si počkáme na VAR, ale není co řešit.
27'
Po Abqárově laciné ztrátě vyslal Iñigo de Galarreta kolmicí vpřed Nica Williamse, proti němu však vystartoval Sivera a míč zalehl.
27'
Na prudký a docela vysoký Riojův centr naskakoval Omorodion, nedokázal však míč usměrnit na bránu.
25'
Dlouhý nákop Bilbaa neměl myšlenku, míč směřuje k Siverovi.
22'
Přes důrazného Lópeze se k hlavičce neprotlačil Gorka Guruzeta.
21'
Bilbao se z rohového kopu neprosadilo, bude jen vhazovat z pravé strany.
21'
Centr Beñata Pradose srazil Rioja a míč se odráží vysokým odskokem na roh.
20'
Rozhodčí Muñíz dává znovu pokyn ke hře, vhazuje Bilbao.
17'
Rozhodčí přerušuje hru kvůli nějaké události v hledišti, kterou nám zatím přesně kamera nedovoluje identifikovat.
15'
Bleskový protiútok přes celé hřiště a obrovská šance Alavésu! Omorodion sklepl do běhu Carlosi Vicentemu, jeho centr trkl prudce hlavou Jon Guridi mezi nohy Unaie Simóna, který si dokázal míč ještě před brankovou čarou najít za svými zády a v krkolomné pozici zachytit.
13'
Riojův centr směřuje přímo do koše domácímu brankáři Simónovi.
12'
Křížný nákop sklepával hlavou Gorosabel a Siverovi se podařilo míč zachytit ještě na čáře, takže se Athletic pro tuto chvíli rohu nedočká.
9'
Bilbao převzalo otěže hry, pokus o presink hostů končí odpískaným faulem.
6'
Další útočný výpad stejného hráče zhatil útočný faul rukama proti Javieru Lópezovi.
5'
Jasný ofsajd zneplatnil i trefu Iñakiho Williamse z rychlého protiútoku Bilbaa, jásot z tribun brzy umlká.
3'
Platilo to jen do chvíle, než předčasně z ofsajdové pozice vyběhl na kolmou přihrávku Samuel Omorodion.
2'
Centr Jona Guridiho odhlavičkoval z vápna Yeray Álvarez. Hosté ale zůstávají na míči.
1'
Domácí nastupují v červeno-bílo-černé, hosté v modro-bílé kombinaci.

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos (C), Vivian, Álvarez, Lekue – de Galarreta, Prados – I. Williams, Gómez, N. Williams – Guruzeta.
Náhradníci: Agirrezabala – de Albéniz, Egiluz, Sancet, R. García, Muniain, D. García, Berenguer, Vesga, Villalibre, Ares.
Trenér: Valverde

Deportivo Alavés: Sivera – Gorosabel, Abqár, Marín, López – Blanco, Guevara – Vicente, Guridi, Rioja (C) – Omorodion.
Náhradníci: Owono – Duarte, Tenaglia, Sola, Benavídez, Hagi, Rebbáš, Alkain, Simeone, K. García, Panichelli.
Trenér: L. García

Rozhodčí: Muñíz – Fernándezová, Blanco.
Bilbao bude v baskickém derby jasným favoritem, proti soupeři z Gasteizu udrželo pětkrát v řadě čisté konto (3-2-0, 5:0) a na svém hřišti s Alavésem od jeho návratu do La Ligy v roce 2016 ještě neprohrálo a v sedmi zápasech inkasovalo jediný gól (4-3-0, 8:1).
Plná třetina vzájemných zápasů skončila bezbrankovými remízami.
Deportivo Alavés je v tabulce třinácté a na sestupové příčky má k dobru slušný desetibodový polštář. Pětizápasovou sérii bez vítězství ukončil klub z baskického města Vitória-Gasteiz minulý týden poměrem 1:0 doma proti madridskému Rayu Vallecanu Gorosabelovým gólem do šatny.
Nejlepším střelcem mužstva je s osmi góly mladík Samu Omorodion, vypůjčený z Atlética Madrid. Ten bude mít tak dvojnásobnou motivaci pomoci mateřskému klubu do Ligy mistrů.
Alavésu chybí zraněný obránce Sedlar.
Athletic Bilbao je páté s velkým náskokem na soupeře pod sebou a naopak bojuje se čtvrtým Atléticem Madrid o Ligu mistrů. Klub ze španělské metropole má momentálně k dobru dva body.
Doma Bilbao prohrálo jen ligovou premiéru s Realem Madrid, od té doby ve 13 zápasech na stadiónu San Mamés Barria ztratilo jen třikrát za remízy. Minulou neděli přivezli Baskové tři body z Kanárských ostrovů za výhru nad Las Palmas.
V ofenzívě se spoléhá na duo Gorka Guruzeta (13) a Iñaki Williams (11 gólů). Svalové zranění naopak vyřadilo stálici kraje obrany Berchicheho a záložníka Herreru, v trestu za vyloučení je Paredes.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.