La Liga - 20. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Real Sociedad - 13. ledna 2024   18:30

Bilbao
30' Berenguer  • 42' Berenguer
2:1
(2:0)
Real Sociedad
88' Oyarzabal  (A. Muñoz)
Bilbao
Simón – Lekue (C), Vivian, Paredes, Berchiche – de Galarreta (70. A. Herrera), Vesga – Berenguer (84. Muniain), Sancet (70. U. Gómez), N. Williams (84. Ares) – Guruzeta (73. Villalibre).
Agirrezabala – Y. Álvarez, de Marcos, Raúl García, Nolaskoain, Prados, Jauregizar.
Montero – López, Moreno
San Mamés Barria (Bilbao)
51 475 diváků
Marrero – Odriozola (19. Elustondo), Zubeldia, Le Normand, Tierney (80. A. Muñoz) – Bra. Méndez (80. Olasagasti), Zubimendi, Merino, Zacharjan (62. Dadie) – Barrenetxea (62. Magunazelaia), Oyarzabal (C).
Ayesa, Fraga – U. González, Pacheco, A. Silva, Turrientes, Fiabema.

To je pro dnešek úplně vše! Užijte si zbytek sobotního večera a u dalších textových přenosů naviděnou.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 1:5. Rohy: 5:5. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 16:21.
Vyhrocené derby mezi Athletic Bilbao a Real Sociedad je u svého konce! Zasloužené tříbodové vítězství na svou stranu urvalo domácí mužstvo. To se dostalo ve 30.minutě do vedení zásluhou Berenguera, který si nalezl míč před prázdnou brankou. O pár minut později se opět prosadil Berenguer, jenž přesnou přízemní ranou zvyšil skóre duelu. Druhá půle se hrála v bojovném duchu, po kterém padla jediná branka v 88.minutě, když míč mezi tři tyče dopravil hrudí Oyarzabal a zajistil drama. To bylo hostům k ničemu, jelikož Sociedad se na vyrovnávací branku nezmohl.
90+8'
90+7'
Přímý kop si našel do rukavic pozorný Unai Simón a zřejmě to bude domácím stačit na výhru v tomto derby.
90+6'
Standardní situaci dokázal Sociedad ubránit, proto rychle bude rozehrávat brankář Unai Marrero.
90+5'
Opět se faulem provinilo hostující mužstvo. Alberto Dadie se sice diví, ale přímý volný kop bude zahrávat Bilbao.
90+4'
Na hrací ploše dochází k ošetření, které čeká Unaia Gómeze. Další cenné vteřinky pro domácí mužstvo.
90+3'
Další ostrý zákrok hostujících hráčů. Tentokrát žlutou kartu vidí za ostrý šlapák Aritz Elustondo.
90+2'
Na hrací ploše vznikla velká strkanice, ze které žlutou kartu vidí Robin Le Normand.
90+1'
Ander Herrera si našel odražený míč za pokutovým územím. Střela z první o dost metrů míjí branku Marrera.
90'
Mikel Merino zastavil rychlé přečíslení domácích, a tak zaslouženě vidí žlutou kartu.
89'
Celou situaci ještě prověřoval VAR kvůli možné ruce Oyarzabala. Branka nakonec po krátkém přezkumu platí.
88'
Real Sociedad právě vstřelil branku!
Pozor, drama je na světě! Hosté podnikli jednu z mála rychlých akcí po pravé straně. Zde došlo k prodlouženému centru Alberta Dadieho. Ten našel Aihena Muñoze, jenž našel se štěstím osamoceného MIKELA OYARZABALA, který hrudí doprovází balón do sítě. – 2:1.
87'
K jednomu z mála zakončení hostů se dostal Jon Ander Olasagasti. Střela mu spíše sjela po kopačce a míří vedle tyče Simóna.
86'
Střídající Iker Muniain si vzal na starost rozehrávku přímého kopu. Další spoluhráči se nedostanou k zakončení kvůli útočnému faulu.
85'
Hned po vystřídání si domácí vybojovali standardní situaci. Nedovoleným zákrokem se provinil Alberto Dadie.
84'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Álex Berenguer, přichází Iker Muniain,
ze hřiště odchází Nico Williams, přichází Malcom Adu Ares.
83'
Bilbao se opět usazuje na útočné polovině, po dobrém zákroku obránců se bude vhazovat u rohu hrací plochy.
82'
Mikel Oyarzabal se pomaličku a jistě dostával k zakončení uvnitř pokutového území. Nakonec pozorný Daniel Vivian zastavuje snahu skluzem.
81'
Álex Berenguer má stále několik sil ve svých nohách, jenže ty mu nemohly stačit na dlouhý balón za obranu.
80'
Střídání v týmu Real Sociedad San Sebastian:
ze hřiště odchází Brais Méndez, přichází Jon Ander Olasagasti,
ze hřiště odchází Kieran Tierney, přichází Aihen Muñoz.
79'
Asier Villalibre předvedl výbornou práci tělem proti přesile. V souboji byl úspěšný, a tak jeho tým bude moc kombinovat.
78'
Sociedad se po delší době dostal do kombinační hry na polovině hřiště. Domácí obrana ovšem nemá žádné mezery a hosté jsou bezradní.
77'
Rohový kop na krátkou vzdálenost chtěl centrem okořenit Berenguer. Snaha byla zablokována obranou.
76'
Álex Berenguer chtěl po trestném kopu zkompletovat hattrick. Jeho rána trefuje pouze obětavou zeď.
75'
Athletic bude zahrávat nebezpečnou standardní situaci. Yuri Berchiche byl stažen před pokutovým územím.
74'
Další cenné vteřinky se povedly ušetřit domácím hráčům. Iñigo Lekue bude vhazovat na útočné polovině.
73'
ze hřiště odchází Gorka Guruzeta, přichází Asier Villalibre.
72'
Bilbao se rozhodl uklidnit otěže zápasu a kombinovat v útoku. Akce skončila nepřesnou přihrávkou na Williamse.
71'
Rohový kop nebyl hostujícímu celku skoro k ničemu, jelikož zakončení z hranice vápna míří vysoko nad břevno.
70'
ze hřiště odchází Oihan Sancet, přichází Unai Gómez,
ze hřiště odchází Iñigo Ruiz de Galarreta, přichází Ander Herrera.
69'
Unai Simón mírně zaváhal v kontrolě balónu, který mířil do zámezí. Hosté mají k dispozici rohový kop.
68'
Iñigo Ruiz de Galarreta se zvedl z hrací plochy, ale jeho pokračování v duelu je vážně ohroženo. Mezitím v kombinaci pokračuje Real Sociedad.
67'
Na hrací ploše zůstal ležet Iñigo Ruiz de Galarreta, jenž avizuje nějaký problém s kotníkem. Okamžitě k němu míří zdravotníci.
66'
Ono ani na straně Sociedadu to není žádná sláva. Rukou totiž zahrál Le Normand a nabídl domácím přímý kop.
65'
Bilbao se dlouho na míči neudrželo a to kvůli faulu Berenguera, ten sklápí uši a mastí do defenzivní činnosti.
64'
Na pravé straně Athletica bylo k vidění několik autů v řadě. Nakonec jako vítěz odchází právě domácí celek.
63'
Po vystřídání se pouze na krátkou dobu dostali hosté ke kombinaci. Ta je zastavena obranným zákrokem Paredese.
62'
ze hřiště odchází Ander Barrenetxea, přichází Jon Magunazelaia,
ze hřiště odchází Arsen Zacharjan, přichází Alberto Dadie.
61'
Centrovaný míč letěl pouze na hlavy domácích. Ti vyráželi do brejku, který tvrdě za cenu žluté karty zastavil Ander Barrenetxea.
60'
Hosté se mírně zabydleli na útočné polovině. Kieran Tierney byl ostře sestřelen u levé lajny a Sociedad bude zahrávat standardní situaci.
59'
Dnešní Baskické derby sleduje 51 475 diváků.
58'
Aritz Elustondo se dostal krkolomě ke střele na bližší tyči. Jeho levačka pozemi zamířila vedle branky Simóna.
57'
Nadějný brejk začal za polovinou hřiště. Díky faulu bude Real Sociedad rozehrávat standardní situaci.
56'
Unai Marrero musel dávat pozor na dlouhý míč za svou obranu, a protože nezaváhal, tak chytá míč do své náruče.
55'
Ve druhém dějství se zatím hraje spíše udržovacím tempem. Tomu teď velí Athletic, který kombinuje na útočné polovině.
54'
Opět aktivní byl rychlonohý záložník Barrenetxea, když posílal ostrý centr pravou nohou. Ten našel pouze fanoušky na tribuně stadionu.
53'
Ander Barrenetxea se snažil dostat k dlouhému balónu za obranu. Přes pozorného Viviana cesta nevedla.
52'
Real se snaží výrazněji vystrčit růžky směrem do ofenzivy, jenže po levém křídle se to opět nepodařilo.
51'
Dvoubrankový střelec Berenguer byl opět aktivní. Jenže po uvolnění přes obránce jeho centr končí v rukavicích Marrera.
50'
Trochu více emocí vyvolalo rozhodnutí sudích. Guruzeta totiž nebyl tím hráčem, který dovedl míč do autu, jenže sudí měli opačný názor.
49'
Sociedad se pokoušel vydat po levé straně směrem k domácí brance. To se díky pozornému Lekuemu nepovedlo.
48'
Na druhé straně Bilabo rozehrávalo standardní situaci. Centr posílal na zadní tyč Berenguer, na něj nikdo nedokázal úspěšně dosáhnout.
47'
První neúspěšný útok podnikli hostující hráči. Nic vážného se z něho nestalo, proto bude od branky odkopávat Simón.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:39.
Úodní dějství Baskického derby mezi Athletic Bilbao a Real Sociedad je u svého konce. Do kabin jde spokojenější domácí mužstvo, které vede zaslouženě 2:0. Na první gól jsme čekali do 30.minuty, kde se po šťastném odrazu od brankáře dostal k zakončení do prázdné branky Berenguer. Ten samý borec zvýšil ve 42.minutě na rozdíl dvou branek, když poslal přesnou ránu při zemí k tyči do sítě Marrera.
Druhé půle bude jistě dále zajímavá, proto se za pár minut vraťte k našemu přenosu.
45+5'
45+4'
Na závěr poločasu málem přišlo překvapení! Igor Zubeldia si našel odražený míč za hranicí pokutového území. Technicky okamžitě pálil a jeho střela byla i tečovaná a nakonec o pár centimetrů míjí branku Simóna, jenž si může hlasitě oddychnout.
45+3'
Hladový Nico Williams se dostal po rychlém brejku k zakončení z velkého úhlu. Na bližší tyči byl nachystán brankář Marrero.
45+2'
Ander Barrenetxea se odvážně dostal z lajny před pokutové území. Zde předával spoluhráči, který další doteky nezvládl.
45+1'
Gorka Guruzeta nedokázal uskákat několik hlavičkových soubojů. Od branky bude rozehrávat Unai Marrero.
45'
Athletic ani nadále nezůstává na váškách, když dlouhými nákopy trápí obranu soupeře.
44'
Branka platí! VAR nenašel v náběhu Williamse ofsajdové postavení, a tak Bilbao oficiálně vede 2:0.
43'
Rozhodčí ještě celou situaci kontroluje na videu kvůli možnému ofsajdu Williamse.
42'
Bilbao právě vstřelilo branku!
Ke konci první půle domácí zvyšují skóre! Fantastický náběh za obranu podnikl Nico Williams. Tento rychlý záložník poslal míč do ohně na malé vápno, zde se po několika nedorazech hostujících obrany dostal k zakončení ÁLEX BERENGUER. Ten přesnou technickou střelou po zemi k tyči střílí svůj druhý gól v zápase. – 2:0.
41'
Po důrazu záložníků domácích mířil do ofenzivy Álex Berenguer. Nepřesná přihrávka do náběhu končí na kopačce Zubeldii.
40'
A opět jak je v derby zvykem tvrdý zákrok. I Yuri Berchiche zůstane nepotrestán.
39'
Oihan Sancet si moc předkopl balón na útočné polovině. Ten samý hráč šel poté do ostrého zákroku, který není oceněn žlutou kartou.
38'
Z této menší akce vznikla i střela na hostující straně. Arsen Zacharjan ze záklonu mířil pouze na ochozy stadionu San Mamés.
37'
Kieran Tierney nadělal dlouhým nákopem domácí defenzivě obrovské problémy. Sociedad bude moc kombinovat před pokutovým území.
36'
Lekue zatím nehraje moc dobrý zápas. Po faulu na Barrenetxeu nabídl supeři rozehrávku od poloviny hrací plochy.
35'
Iñigo Lekue nedokázal zpracovat těžký balón do lajny, proto po tomto zaváhání budou vhazovat hráči ze San Sebastiánu.
34'
Po jednom z nich zůstal ležet na hrací ploše Yuri Berchiche. Po menším přerušení bude pokračovat.
33'
Po gólu se nám mírně hra uklidnila, což potvrzují boje ve středu pole.
32'
Aktivní Berenguer se opět tlačil k zakončení. Dloubáček přes obránce nevyšel a kombinovat bude moc soupeř.
31'
Bilbao nadále pokračuje v rychlé hře směrem dopředu. Po faulu bude rozehrávat volný přímý kop.
30'
Athletic se v derby ujímá vedení! Po rychlé kombinaci na levé straně centroval uvnitř pokutového území svou levačkou Yuri Berchiche. Po odrazech obránce a brankáře Marrera se míč dostal k osamocenému ÁLEXOVI BERENGUEROVI, který do zcela prázdné svatyně otevírá skóre. – 1:0.
29'
Álex Berenguer podnikl rychlá náběh za obranu soupeře. K zakončení se nedostal díky včasnému výběhu brankáře Marrera.
28'
Další aut budou mít k dispozici hosté. Tentokrát po nepovedené kombinaci na obranné polovině.
27'
Ander Barrenetxea bude moc vhazovat v blízkosti domácí branky. Předcházel tomu perfektní obranný zákrok Lekueho.
26'
Lepším týmem pomalu a jistě začíná být domácí celek. Sancet nebudou moc pokračovat ve hře kvůli nedovolenému zákroku.
25'
Álex Berenguer opět nadělal problémy obraně po centru. Sociedad to zvládl úspěšně hlavičkovými souboji ubránit.
24'
A po rohu hosté nebudou pokračovat ve hře, protože jasnou rukou zahrál Le Normand.
23'
I hosté dokázali mírně zahrozit. Do zakončení uvnitř vápna se tlačil Mikel Oyarzabal, jenže těsně před střelou byl rozhozen a zablokován do zámezí.
22'
Další akce domácího celku je zastavena pro jasný ofsajd Guruzety.
21'
První obrovská šance tohoto derby! Álex Berenguer vyslal nádherný centr na hranici malého vápna, kam neúspěšně vybíhal Marrero. Toho chtěl využít Mikel Vesga, který hlavičkoval do poloodkryté branky, jenže těsně mířil nad břevno.
20'
Na hrací ploše nám vznikly větší emoce. Po tvrdém střetu vznikla menší strkanice, kterou sudí vyřešil hlasitou domluvou. Standardní situaci bude rozehrávat Bilbao.
19'
ze hřiště odchází Álvaro Odriozola, přichází Aritz Elustondo.
19'
V utkání můžeme nadále pokračovat. Odriozola míří mimo hrací plochu a bude muset střídat.
18'
Hra bude na malou chvliku přerušena. Ošetření si vyžádal po jednom ze soubojů Álvaro Odriozola.
17'
Poprvé jsme viděli trochu lépe zahraný rohový kop. Nešťastný odraz na bližší tyč nedovolil k zakončení Guruzetu.
16'
Na krásný balón za obranu si naběhl Nico Williams. Okamžitě centrem hledal v kapse své spoluhráče, jenže obrana ve skluzu dokázala zablokovat k rohovému praporku.
15'
Po rohu se tlačil do pokutového území opět Guruzeta. Přes pozornou obranu neprošel, ale jeho mužstvo nadále zůstane v držení kulatého nesmyslu.
14'
Mohl bych se opakovat, protože přišla rána i na druhé straně. Guruzeta byl svým pokusem zablokován.
13'
Hra nahoru a dolů pokračuje i nadále. Po špatném rohu domácích pálil z hranice vápna na druhé straně Arsen Zacharjan. Jeho pokus je zablokován na rohový kop.
12'
Jenže vzápětí z toho je roh na opačné straně. Ten vybojoval rychlou kličkou Williams.
11'
Vivian si při obranném zákroku pomohl rukou, proto v přízemní hře i po rozehrávce budou pokračovat hosté.
10'
Tentokrát se k míči dostane Athletic. Unai Simón bude rozehrávat přímý volný kop a pošle ho okamžitě na své útočníky.
9'
Celé dnešní derby se spíše odehrává ve středu pole, kde se výrazněji lépe vede Sociedadu.
8'
Odriozola rychle mířil těsně po lajně k centru od rohového praporku. Nakonec ho nepošle díky dobré práci domácích obránců.
7'
Kombinační hra Realu je zatím přesná, ale pro jeho smůlu nevede výrazněji do ofenzivní části.
6'
Nico Williams po nákopu svého brankáře posílal centr z levé strany. Své spolubojovníky nenašel, proto ve hře bude pokračovat soupeř.
5'
Bilbao první roh nezahrálo vůbec dobře, a tak ho z první tyče vyhlavičkovali stopeři. Do rozehrávky se zapojuje brankář domácích.
4'
Álvaro Odriozola získal v defenzivě míč a zahnal se do rohu odsud chtěl podniknout nákop do ofenzivy. Jenže nakonec z toho bude pouze rohový kop.
3'
Opět se k vážnějšímu momentu dostal Oyarzabal. Jeho centr mu sjel z kopačky, proto ho v klidu do rukavic chytá Simón.
2'
Přímý kop si vzal na starost Mikel Oyarzabal. Technická rána trefuje pouze zeď hráčů.
2'
Na začátek tohoto duelu proběhl ostrý faul za hranicí vápna domácích. Nadějnou standardku má k dispozici Sociedad.
1'
O úvodní výkop dnešního duelu se postaral hostující celek ze San Sebastiánu. Dlouhým nákopem ovšem míří pouze do autu.
1'
Oba kapitáni mají za sebou los o míč a stranu. Za pár chvilek může odstartovat Baskické derby.
Všichni aktéři dnešního duelu právě nastupují před zaplněný stadion.
Hráči obou mužstev mají za sebou předzápasové rozcvičení. Momentálně míří do kabin se naposledy připravit na start duelu.

Athletic Bilbao: Simón – Lekue (C), Vivian, Paredes, Berchiche – de Galarreta, Vesga – Berenguer, Sancet, N. Williams – Guruzeta.
Náhradníci: Agirrezabala – Y. Álvarez, Muniain, de Marcos, Villalibre, A. Herrera, Raúl García, Nolaskoain, Prados, Ares, U. Gómez, Jauregizar.
Trenér: Ernesto Valverde

Real Sociedad San Sebastian: Marrero – Odriozola, Zubeldia, Le Normand, Tierney – Bra. Méndez, Zubimendi, Merino, Zacharjan – Barrenetxea, Oyarzabal (C).
Náhradníci: Ayesa, Fraga – A. Muñoz, Elustondo, U. González, Olasagasti, Pacheco, A. Silva, Turrientes, Magunazelaia, Dadie, Fiabema.
Trenér: Imanol Alguacil

Rozhodčí: Montero – López, Moreno.

ATHLETIC BILBAO

Svěřenci trenéra Ernesta Valverdeho prožívají zatím velice úspěšný ročník v rámci LaLigy. Po devatenácti kolech se nachází na čtvrté pozici s 38 body a pozitivním skóre 36:19. Do Baskického derby vstoupí ve fantastické formě, když z posledních třech duelů v lize všechny vyhráli a přitom ani neinkasovali. Naposledy se v tuzemské soutěži představili na nepříjemné půdě v Seville, kde se povedlo v tuhé bitvě Bilbau zvítězit poměrem 2:0. Teď se Athletic představí na svém hřišti, zde se mu skvěle daří, když od začátku srpna doma neprohrál.
Dokáže Bilbao prodloužit svou domácí sérii?

REAL SOCIEDAD

Mužstvo ze San Sebastiánu má také v letošním ročníku velice dobrou formu. Po devatenácti střetnutí mu patří šestá pozice s 32 body a pozitivním skóre 30:19. Do derby vstupuju Sociedad se zajímavou sérii v LaLize, která činí tři remízové duely v řadě. Naposledy se v domácí soutěži představil doma s Alavésem a nutno podotknout, že si pořádně zavářili. Od 36.minuty hráli v desíti a proto zachraňovali remízu v nastavení druhé půle.
Zlomí Real v derby sérii tří remíz v řadě?
Koho sledovat?

GORKA GURUZETA

Sedmadvacetiletý španělský útočník je jednou z klíčových postav celku z Bilbaa. Odchovanec tohoto mužstva v letošním ročníku LaLigy odehrál všech 19 střetnutí. V nich zaznamenal osm přesných zásahů a na jednu trefu i asistoval. Střelecky se naposledy prosadil před Vánoci, když pomohl k výhře 2:0 nad Atléticem Madrid.

MIKEL OYARZABAL

Šestadvacetiletý španělský záložník je dlouhodobě hlavní oporou svého mužstva. Oyarzabal to potvrzuje i v letošní sezóně, když nastoupil do 18 zápasů. Za tu dobu dokázal nastřílet sedm branek a jednu asistenci k tomu. Jenomže gól vsítil naposledy z kraje listopadu na hřišti Almerií, takže s Bilbaem má co napravovat.
Historické okénko

Oba celky se již tradičně potkávají v novodobé historii nejvyšší španělské soutěže. Když se zaměříme na první letošní střetnutí, tak v něm se zrodil jednoznačný výsledek. Real Sociedad na svém stadioně po jednoznačném průběhu vyhrál poměrem 3:0, Bilbao si nevytvořilo žádnou větší šanci a odjelo s ostudou.
Jenže teď se karty obrací a doma bude hrát Athletic. Mužstvo ze San Sebastiánu nemá v posledních třech utkání rádo výjezdy na San Mamés. Prohrálo zde všechny tři a nedokázalo ani vstřelit branku.
Krásný sobotní večer ze španělského stadionu San Mamés! Od 18:30 se zde odehraje atraktivní utkání 20.kola LaLigy dvou mužstev pohybujících se na pohárových pozicích. V Baskickém derby Athletic Bilbao na svém hřišti přivítá Real Sociedad.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.