La Liga - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Mallorca : Girona - 3. března 2024   18:30

Mallorca
33' Copete (Larin)
1:0
(1:0)
Mallorca
Rajković – G. González, Valjent (C) (55. Vidal), Raíllo, Copete, Lato – Ant. Sánchez (55. Morlanes), Mascarell (78. S. Costa), Dan. Rodríguez (68. Darder) – Larin (68. Prats), Muriqi.
Greif, Cuéllar – Ley, Llabrés, Nastasić, Radonjić, J. Costa.
Hernández – Pérez, García
Visit Mallorca Estadi (Palma de Mallorca)
Girona
Gazzaniga – Couto, E. García, Juanpe (C), Gutiérrez – Solís (78. Stuani), A. García – Cygankov, I. Martín (55. Portu), Sávio – Dovbyk.
Fuidias, Carlos – Valery, Torre, A. Martínez, J. García, B. García, Blind.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 40 % : 60 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 7:7. Rohy: 8:5. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 19:9.
Mallorca završila veleúspěšný týden domácí výhrou 1:0 nad Gironou, díky které se vzdálila sestupovému pásmu už na osm bodů! To druhý tým tabulky prohrál třetí venkovní duel v řadě a večer se před něj může dostat Barcelona.

Domácí zvítězili zaslouženě. Nějakých 60 minut byli týmem, který hrál s větším zaujetím a aktivitou. Ve 33. minutě šli do vedení trefou Josého Manuela Copeteho, ke kterému se v pokutovém území příhodně odrazil balón. Hosté toho směrem dopředu moc nepředváděli. Náznaky tlaku tam byly až v posledních dvaceti minutách. V největší příležitosti Sávio zblízka neprostřelil dvojblok složený z brankáře Rajkoviće a Mascarella. Již v nastavení pak gólmana Pirátů protáhl střelou pod břevno Couto. Na nejproduktivnější celek La Ligy to však bylo málo.
90+4'
90+4'
Yan Couto kličkoval na pravém křídle. Poté chtěl zapojit do hry spoluhráče, jenže skvěle se z útoku vrátil Muriqi!
90+3'
Sergi Darder dostal dodatečně žlutou kartu za skluz na Couta. Po něm hosté dostali výhodu.
90+2'
Hosté roh nevyužili, ale setrvávají v závěrečném náporu.
90+1'
Yan Couto se z pravého křídla dobře uvolnil. Jeho střelu vytáhl nad břevno brankář Predrag Rajković!
90'
Standardní situace Aleixe Garcíi byla odvrácena domácí defenzivou.
89'
Domácí se už soustředí výhradně na bránění svého vedení. Zatím se jim to daří.
87'
Portu si na pravé straně seběhl za obranu a dostal tam přihrávku. Zpětným pasem pak hledal před bránu nabíhajícího Artěma Dovbyka, k němuž balón neprošel.
86'
Centr Gutiérreze hledal Cristhiana Stuaniho, který byl ale v ofsajdu.
84'
Rozehrávka nakrátko. Následoval centr Aleixe Garcíi, ovšem Juanpe balón přizvedl mimo dosah spoluhráčů na zadní tyči.
84'
Yan Couto se na pravé straně hřiště nedostal k centru. Vybojoval alespoň roh pro hosty.
82'
Nyní ale domácí. Dlouhý výkop Rajkoviće si krkolomně, ale úspěšně, zpracoval Abdón Prats. Ten se dostal i do zakončení, mířil však do boční sítě.
82'
Hosté v posledních minutách rozhodně vykazují zvýšenou ofenzivní snahu. Do konce ještě něco přes deset minut.
80'
Gutiérrezův centr směřoval na zadní tyč, kde byly Dovbyk s Cygankovem. Zakončoval druhý jmenovaný z dvojice Ukrajinců. Jen do boční sítě.
78'
Střídání v týmu Girona FC:
ze hřiště odchází Jhon Solís, přichází Cristhian Stuani.
78'
Střídání v týmu RCD Mallorca:
ze hřiště odchází Omar Mascarell, přichází Samuel Costa.
76'
Žlutá karta pro tým RCD Mallorca (Abdón Prats).
75'
Girona přidává! S míčem vběhl do pokutového území Portu. Ten už neustál souboj s Mascarellem, ale balón se dostal k Sáviovi. Ten si ho tam rovnal na pravačku a zblízka nepropálil dvojblok, který vytvořili brankář Rajković a Omar Mascarell!
74'
Omar Mascarell dodatečně dostává žlutou kartu za faul, po němž dostali hosté výhodu, která vedla k Portuově příležitosti.
73'
Viktor Cygankov byl na hranici šestnáctky poslán k zemi hraničním zákrokem. Balón se však dostal k Portuovi, který měl dobrou příležitost. Z levé strany pokutového území zamířil nad. Balón ještě lehce tečoval I Rajković, což znamená rohový kop pro Katalánce.
73'
Gonzálezův přízemní centr hledal Abdóna Pratse. Před ním odvrátil Juanpe.
72'
Domácí si počínají takticky dobře. Působí organizovaně a nyní si posouvají míč mezi sebou.
70'
Hosté se stále nedokázali přiblížit vyrovnání. Šancí si vytvořili minimum.
68'
ze hřiště odchází Cyle Larin, přichází Abdón Prats,
ze hřiště odchází Dani Rodríguez, přichází Sergi Darder.
67'
Gutiérrezův centr zasáhl hlavou Sávio. Míč přizvedl nad bránu.
66'
Cyle Larin vyzval k souboji Yana Couta. Hostující bek nakonec protihráče nepustil do šance.
64'
Teď se hosté prodrali až do pokutového území. Yan Couto s Portuem si však na penaltě překáželi a ke střele se nedostal ani jeden z nich.
64'
Hosté si nyní nahrávají u půlící čáry. Zatím je to pomalé.
62'
Dopředu se zase dostala Mallorca. Nakonec přišel centr z pravé strany od Giovanniho Gonzáleze, který obrana hostí zlikvidovala.
60'
Ze střední vzdálenosti zkusil štěstí Jhon Solís. Zamířil nad domácí bránu.
60'
Hosté stále působí na své poměry dosti staticky. Je znát, že v poslední době přeci jen nemají takovou formu, jako v první polovině sezóny.
59'
Žlutou kartu vyfasoval domácí hráč Toni Lato.
58'
Sávio se uvolnil na levé straně hřiště. Jeho centr však stahoval Rajković.
56'
Dobrý míč do šestnáctky z hloubi pole na Artěma Dovbyka. Ten hlavou sklepával pod sebe, ovšem nabíhající Viktor Cygankov balón přeběhl!
55'
ze hřiště odchází Iván Martín, přichází Portu.
55'
ze hřiště odchází Martin Valjent, přichází Nacho Vidal,
ze hřiště odchází Antonio Sánchez, přichází Manu Morlanes.
53'
Miguel Gutiérrez posílal z levé strany před bránu dobrý centr. Dnes zatím nevýrazný Artěm Dovbyk míč podběhl a hlavou tak nedosáhl.
51'
Nyní poměrně nebezpečná situace po hostující standardce. Na centr Aleixe Garcíi si nabíhal na zadní tyč Jhon Solís. Těsně však nedosáhl.
50'
Také nástup do druhého dějství mají Piráti velmi aktivní. Girona se potřebuje vyrovnat soupeři v nasazení. To tam zatím není.
49'
Po rohovém kopu Daniho Rodrígueze hlavičkoval mimo bránu Antonio Raíllo.
48'
Další aktivita Cylea Larina. Ten se dostal k míči po chybě hostí v rozehrávce. Zkoušel to na bližší tyč, ovem střelu odvrátil na roh bránící hráč.
47'
Dlouhý nákop sklepával Vedat Muriqi pro Cylea Larina, který hrál vtipnou patičku do běhu Daniho Rodrígueze. Toho se snažil tělem odclonit Yan Couto. Vypadalo to, že balón pustí Gazzanigovi, ale se svým gólmanem se zřejmě špatně dohodl, balón nohou posunul a Gazzaniga tak rázem nemohl hrát rukama. Musel ho na poslední chvíli odkopávat.
46'
Zdá se, že o přestávce neproběhlo žádné střídání ani na jedné straně.
46'
První poločas zvládla Mallorka velmi dobře. Domácí nastoupili evidentně povzbuzeni postupem do finále Copy del Rey a začali velmi aktivně. Dobrou šanci neproměnil Muriqi, o pár minut později pak gólman Gazzaniga přizvedával na břevno jedovatý centr Rodrígueze. Skóre se tak měnilo až ve 33. minutě, kdy po dalším rohovém kopu vracel míč zpátky do šestnáctky Mascarell. Tam se balón odrazil k Josému Manuelovi Copetemu a ten ho napálil pod břevno. Nejproduktivnější ofenziva La Ligy, kterou disponuje Girona, zatím pospává a žádnou větší příležitost si dosud nevytvořila.
45+4'
45+4'
Hosté zahrávali standardní situaci, po které byl ale pískán útočný faul Cygankova. V prvním poločase se už nic nestane.
45+3'
Už bylo opět rozehráno. Avizované nastavení se možná tak o minutu ještě prodlouží.
45+2'
Žlutou kartu za protesty dostal trenér Girony Míchel Sánchez.
45+2'
Ošetřen musí být hostující Jhon Solís. Momentálně se tedy nehraje.
45+1'
Už běží nastavený čas. Zatím jsme nedostali informaci o jeho předpokládané délce.
45'
García se pokusil rozběhnout Sávia. Toho si ale pokryl jeden z obránců Mallorky, který míč zkontroloval až do zámezí.
44'
Copeteho pas neprošel přes Yana Couta. Ten tak mohl založit protiútok svého týmu. Byl faulován a rozehrávat se bude zhruba na půlce.
43'
Střela Vedata Muriqiho z levého rohu pokutového území skončila pouze na těle bránícího Gutiérreze.
42'
Trošku vzrušení v hledišti. Cygankov se totiž tělem postavil do cesty Danimu Rodríguezovi, ale byl to čistý zákrok.
41'
Pomalu se blíží závěr prvního dějství. Do jeho konce schází zhruba pět minut a asi nějaké nastavení.
39'
Po standardní situaci se dostal na zadní tyči k míči Jhon Solís. Zakončoval ale z těžké pozice, nohu musel hodně kroutit a balón tak nasměroval jen do náruče Rajkoviće.
38'
Michal Valjent zastavil akci hostí faulem. Dostal žlutou kartu.
36'
Vedení Mallorky je vzhledem k dosavadnímu průběhu utkání zasloužené. Domácí zatím chtějí více.
35'
Situaci ještě prověřovali rozhodčí u VAR. Dívali se, zda po Mascarellově nástřelu nezahrál Cyle Larin rukou. Vše je ale v pořádku a gól oficiálně platí.
33'
Mallorca právě vstřelila branku!
Domácí po dalším rohovém kopu udeřili! Gazzaniga vyboxoval centr, který směřoval do prostoru přední tyče. Balón se dostal před pokutové území k Omarovi Mascarellovi, který ho nástřelem vracel zpátky do ohně. V šestnáctce se hrací předmět odrazil doleva k JOSÉMU MANUELOVI COPETEMU a ten ho nekompromisně napálil pod břevno.
32'
Za námi je již první půlhodina zápasu. O něco blíže vstřelení gólu byli domácí, když centr Rodrígueze dokonce skončil po zásahu gólmana Gazzanigy na břevně.
31'
Gólman hostí nyní vyběhl mimo svou šestnáctku a zvolil hru na jistotu. Míč odkopl na tribunu.
31'
S centrem Antonia Sáncheze si poradil hostující brankář Gazzaniga.
30'
Gutiérrez se pokusil kolmicí vysunout Ivána Martína, na kterého to však bylo moc prudké a dlouhé. Kope se od brány domácích.
29'
Tenhle roh se Danimu Rodríguezovi vůbec nepovedl. Ten totiž svůj centr kroutil tak, že balón už přešel brankovou čáru.
28'
Na přihrávku Larina do pravého křídla si seběhl Antonio Sánchez. Jeho pokus o centr byl sražen na roh.
27'
Fanoušci Mallorky ženou své hráče dopředu. Atmosféra na stadionu je bouřlivá.
26'
Držení míče – 37 % : 63 %
25'
Hra se v posledních minutách uklidnila. Girona už zřejmě přestála aktivní nástup soupeře do utkání.
23'
Na levé straně startoval dopředu Dani Rodríguez. Čistým skluzem ho ale odzbrojil Eric García.
22'
Standardní situace hostů nevedla k ničemu nebezpečnému. Eric García skákal na centr marně.
21'
Sávio kličkoval na levé straně. Nakonec byl faulován Giovannim Gonzálezem.
20'
Autové vhazování Toniho Lata prodloužil hlavou Vedat Muriqi. Cyleho Larina však neohrozil.
18'
Hráči Mallorky k soupeřům rychle přistupují a Girona tak zatím nebyla puštěna ke své rychlé kombinační hře.
15'
Následoval další rohový kop. Tentokrát už z toho nic nebezpečného nebylo.
14'
Ten byl rozehrán nakrátko. Následoval centr Daniho Rodrígueze, který se stáčel přímo na bránu. Gazzaniga balón konečky prstů přizvedl do břevna!
14'
Na standardní situaci si nabíhal Raíllo. Toho ubránil Miguel Gutiérrez za cenu rohového kopu.
13'
Domácí Piráti odstartovali utkání aktivně. Zatím jsou mnohem nebezpečnější než druhý tým tabulky.
11'
Následoval rohový kop Mallorky, který si pohlídala obrana.
10'
Velká šance domácích! Vedat Muriqi vybíhal za přihrávkou od půlící čáry, takže nemohl být v ofsajdu. Míč pak dostihl dříve než brankář Gazzaniga, který vyběhl až mimo šestnáctku. Kosovský útočník ho zkoušel lobovat, ovšem prostor mezi tyčemi netrefil. Následně se oba aktéři situace srazili, ovšem rozhodčí to posoudil jako nezaviněnou kolizi.
9'
Miguel Gutiérrez nakopl z hloubi pole míč do šestnáctky a našel hlavu Ivána Martína. Ten zakončoval přímo do připravených rukavic domácího brankáře Predraga Rajkoviće.
8'
Dani Rodríguez nahrával Latovi na paty. Míč skončil v autu a Rodríguez se za tuto nepřesnost omlouvá.
7'
Po druhém domácím rohu byl faulován Eric García. Girona si tedy může oddechnout.
6'
Po rohovém kopu se dostal k hlavičce Antonio Raíllo, ale jeho zakončení neprošlo až na bránu. Odražený míč pak poslal zpoza šestnáctky nad břevno Giovanni González. Byla tam teč, takže se opět rozehrává od rohového praporku.
5'
Domácí se snaží hrát aktivně. Dlouhý míč na levé křídlo hledal Toniho Lata. Po zásahu Juanpeho bude Mallorca zahrávat první roh.
4'
Domácí vysunuli presink a brankář Gazzaniga musel odkopávat před Cylem Larinem pod tlakem. Nakonec to zvládl.
3'
Po nedovoleném ataku na Viktora Cygankova budou hosté rozehrávat.
2'
Nákop Copeteho zkontroloval pravý bek Girony Yan Couto do autu. Hosté tedy vhazují.
1'
Utkání rozehráli fotbalisté Mallorky. Ti mají červené dresy. Hosté nastoupili v bílém.
1'
Ocenění za 200 zápasů v dresu Mallorky si převzal Michal Valjent. Slovenský reprezentační stoper a dnešní kapitán obdržel zarámovaný dres s tímto číslem.
Fanoušci Mallorky už vítají na hřišti své hrdiny – tedy čerstvé finalisty Copa del Rey. Dnes se však Piráti potřebují přeorientovat na ligovou realitu, jelikož se v tabulce nacházejí jen jedno místo nad pásmem sestupu.

RCD Mallorca: Rajković – G. González, Valjent (C), Raíllo, Copete, Lato – Ant. Sánchez, Mascarell, Dan. Rodríguez – Larin, Muriqi.
Náhradníci: Greif, Cuéllar – Vidal, Ley, Llabrés, Morlanes, Darder, Nastasić, Radonjić, J. Costa, Prats, S. Costa.
Trenér: Javier Aguirre

Girona FC: Gazzaniga – Couto, E. García, Juanpe (C), Gutiérrez – Solís, A. García – Cygankov, I. Martín, Sávio – Dovbyk.
Náhradníci: Fuidias, Carlos – Valery, Portu, Torre, A. Martínez, J. García, B. García, Blind, Stuani.
Trenér: Míchel Sánchez

Rozhodčí: Hernández – Pérez, García.
Girona bude chtít vrátit Mallorce porážku ze čtvrtfinále Copy del Rey. Druhý tým ligy totiž na Visit Mallorca Estadi prohrál 2:3. To domácí se mohou těšit na pohárové finále.
RCD Mallorca (17. místo, 4 – 12 – 10, skóre 23:34, 24 bodů)
Mallorca se nachází na prvním nesestupovém místě. Na osmnáctý Cádiz má pětibodový polštář. V Palma de Mallorca však v úterý večer zavládlo velké veselí. Ostrovní tým si totiž v semifinálové odvetě Copa del Rey na hřišti Realu Sociedad zajistil postup do finálového utkání. Po domácí bezgólové remíze skončil duel v San Sebastianu výsledkem 1:1. Rozhodovat tak musely až penalty, v nichž byli Piráti šťastnější. V La Lize Mallorca naposledy remizovala 1:1 na hřišti Alavésu. Nejlepšímu ligovými střelci mužstva jsou s pěti zásahy Abdón Prats a Vedat Muriqi.

Posledních 5 zápasů Mallorky:
Mallorca – R. Sociedad 0:0 (Copa del Rey)
Mallorca – R. Vallecano 2:1
Mallorca – R. Sociedad 1:2
Alavés – Mallorca 1:1
R. Sociedad – Mallorca 1:1, 4:5 na pen. (Copa del Rey)
Girona FC (2. místo, 18 – 5 – 3, skóre 57:32, 59 bodů)
Girona už zřejmě odpadla z boje o titul. Vedoucí Real Madrid ji totiž v tabulce v posledních kolech odskočil na šestibodový rozdíl. Dosud ne moc známý katalánský klub tak bude chtít ve zbytku ročníku především uhájit postavení v elitní čtyřce, která se kvalifikuje do Ligy mistrů Na páté Bilbao má desetibodový náskok, což zní už hodně nadějně. V posledních týdnech se svěřenci kouče Míchela nevyhnuli některým zaváháním. Nejprve vypadli ve čtvrtfinále Copy del Rey, kde padli 2:3 právě na Mallorce. O něco později pak získali ze tří po sobě jdoucích ligových duelů jen bod. Naposledy už Girona zabrala, když v minulém kole doma přejela 3:0 Rayo Vallecano. Tým se může spolehnout například na ukrajinského střelce Artěma Dovbyka, který vstřelil už 14 ligových gólů.

Posledních 5 zápasů Girony:
Celta – Girona 0:1
Girona – R. Sociedad 0:0
Real Madrid – Girona 4:0
Bilbao – Girona 3:2
Girona – R. Vallecano 3:0
Vítám tu všechny milovníky fotbalu! V neděli pokračuje 27. kolo španělské La Ligy. K vidění bude také souboj sedmnácté Mallorky s druhou Gironou. Domácí Piráti jsou nabuzeni čerstvým úspěchem v podobě postupu do finále Copy del Rey. V lize se ale musejí otáčet za sebe a chtěli by se co nejvíce vzdálit sestupovému pásmu. Katalánská Girona se nachází na druhé pozici a směřuje k historickému úspěchu, kterým by byla účast v Lize mistrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.