Liga mistrů - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Šachtar : FC Porto - 19. září 2023   21:00

Šachtar
Šachtar
13' Kelsy (Konoplja)
1:3
(1:3)
FC Porto
FC Porto
8' Galeno  (Franco) • 15' Galeno   • 29' Taremí  (Galeno)
Šachtar
Riznyk – Konoplja (77. Gočolejšvili), Lemkin (65. Azarovi), Rakyckyj, Miroshi – Stěpaněnko (C) (65. Kaščuk) – Zubkov, Nazaryna, Sudakov, Sikan (81. Eguinaldo) – Kelsy (65. Bondarenko).
Rudko, Puzankov – Castillo, Kryskiv, Vjunnyk, Očeretko, Kozik.
Massa – Meli, Alassio (ITA)
Volksparkstadion, Hamburk
46 729 diváků
FC Porto
Di. Costa – Mário (72. Jo. Sánchez), Pepe (C), Carmo, Sanusi (46. Wendell) – Eustáquio, Varela, Franco (81. Borges) – Jaime (72. N. González), Taremí, Galeno (90+1. Conceição).
C. Ramos – Cardoso, Grujić, F. Navarro, Baró, T. Martínez.

To je pro dnešek úplně vše! Přeji vám dobrou noc a u dalších textových přenosů naviděnou.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 4:9. Střely mimo: 3:4. Rohy: 4:3. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 14:8.
První utkání skupinové fáze mezi Šachtarem a Portem je u konce! Zápas má šťastnější konec pro portugalský celek, který si odváží všechny tři body. Všechny čtyři branky padly v úvodních 30 minutách. Už v 8.minutě se k dorážce ve vápně dostal Galeno a svou jednoduchou prácí dokonal. O několik minut později ovšem srovnal domácí mladík Kelsy. Vyrovnaný stav vydržel jen pár minut, protože hned vzápětí vrátil vedení Portu znovu Galeno. Ve 29.minutě se o zvýšení skóre postaral íránský forvard Taremí. Zbytek utkání se už spíše dohrával, do útoku se především tlačil Šachtar, ale žádnou vážnou šanci si nevypracova. Proto se zaslouženě tři body vezou do Portugalska.
90+5'
90+4'
Poslední marný střelecký pokus domácího Zubkova blokuje hostující kapitán Pepe.
90+3'
Dnešní utkání sleduje 46 729 diváků.
90+3'
Porto se probojovalo v vápnu. Zde nahrával Taremímu záložník Varela, ale jeho pas vystihl domácí obránce.
90+2'
Diogo Costa a jeho obránci si v absolutním klidu kombinují před hranicí velkého vápna. Šachtar musí rychleji napadat.
90+1'
Střídání v týmu FC Porto:
ze hřiště odchází Galeno, přichází Francisco Conceição.
90'
Marný průnik domácího Sudakova znamená jen to, že míč na svých kopačkách bude držet Porto.
89'
Pro ostrý centr mířící do malého vápna si došel Riznyk. Ten vyráží pouze k hráčům hostů, kteří balón přesouvají do defenzivy.
88'
Cenné minutky pro Porto. A zarovi zbytečně v rohu hřiště fauluje.
87'
Eguinaldo se na to nemohl dívat a proto z velké dálky ohrozil Costu. Jenže ten mohl být relativně v kídku, jelikož tečovaná střela míří vedle branky.
86'
Ve hře se nic zásadního nemění. Porto je hrozně zalezlé a Šachtar marně kombinuje na jeho polovině.
85'
Domácím se naskytla nadějná standartní situace. Ta končí pouze střelou do připravené zdi hostů.
84'
Aut špatně hodil Sánchez, proto Bondarenko mířil do rychlé akce, při které byl zastaven faulem.
83'
Nepřesná rozehrávka Azaroviho znamená aut pro Porto.
82'
Artem Bondarenko se dostal před bránicího hráče, který musel fauovat. Standartka pro domácí.
81'
Střídání v týmu FK Šachtar Doněck:
ze hřiště odchází Danylo Sikan, přichází Eguinaldo.

ze hřiště odchází André Franco, přichází Goncalo Borges.
80'
Portugalci se začínají značně zatahovat, protože po ztrátě okamžitě míří na svou polovinu všichni hráči.
79'
Na levé straně skvěle pracuje Miroshi, který získal balón pro svůj celek. Poté se k míči dostal Oleksandr Zubkov, který se snažil překvapit Costu střelou na přední tyč, jenže brankář portugalského celku byl připraven k zákroku.
78'
Diogo Costa stál vysoko z branky a to mu velice usnadnilo situaci, protože zachytil dlouhý balón Nazaryna.
77'
Po faulu volný kop rozehrávala Porto, jenže si nedalo ani tři přihrávky a hned přichází o míč.
77'
ze hřiště odchází Juchym Konoplja, přichází Giorgij Gočolejšvili.
76'
Žlutou kartu vidí za loket ve vzdušném souboji Yukhym Konoplja.
75'
Yukhym Konoplja se dostal na pravé straně k slušnému centru, který nenašel hlavu Bondarenka.
74'
Neúspěšná přihrávka Varely znamená to, že rozehrávat bude Riznyk.
73'
Po dlouhém střídání zstává u balónu hostující celek. Jelikož Sánchez vybojoval autové vhazování u rohového praporku.
72'
ze hřiště odchází João Mário, přichází Jorge Sánchez,
ze hřiště odchází Iván Jaime, přichází Nicolás González.
71'
Po delší kombinaci domácích teď naopak drží balón Porto.
70'
Tým z Doněcku se o balón odebral sám, jelikož Bondarenko byl nachytán v ofsajdu.
69'
Joao Mário sice dokázal odebrat balón domácím hráčům, ale nestihl ho doběhnout před lajnou. V tlaku zůstane Šachtar.
68'
Ukrajinský celek si uvědomuje vážnost dnešního výsledku a zvyšuje aktivitu v ofenzivní části hry.
67'
Vzápětí se k balónu dostal střídající Azarovi, který hledal dlouhým míčem své spoluhráče, jenže Costa stihl vyběhnout.
66'
Z rozehrávky rohového kopu nic nebylo, proto se Porto osvobodilo.
65'
ze hřiště odchází Stav Lemkin, přichází Irakli Azarovi,
ze hřiště odchází Taras Stěpaněnko, přichází Olexij Kaščuk,
ze hřiště odchází Kevin Kelsy, přichází Arťom Bondarenko.
65'
I v deseti dokázali domácí zahrozit. K nebezpečné strany z velkého úhlu se dostal Oleksandr Zubkov. Jeho tvrdá rána mířila pod břevno, ale skvělým zákrokem se vytáhl Diogo Costa.
64'
Novatus Miroshi ukončil útočné snažení Portugalců skvělým obranným zákrokem.
63'
Šachtar je momentálně v jedenácti! Proto Porto uzamknulo ukrajinský celek na obranné polovině.
62'
Vypadá to, že Lemkin nebude pokračovat v dnešním duelu kvůli problémům se zadní stehenním svalem.
61'
Hra je opět zastavena kvůli ošetření domácího hráče.
60'
Z odraženého balónu se dostal ke střele z druhé vlny jeden z hráčů hostů, jenže tvrdá rána míří nad branku.
59'
Dmytro Riznyk znovu v pohotovosti! Andre Franco se již po několikáté opřel do vápna z hranice vápna. Střela mířila do horní části branky, ale domácí brankář vyrazil na roh.
58'
Wendell se chytře dostal před Zubkova, který ho u střídaček stahuje za dres. Volný kop pro Porto.
57'
Po útočné snaze Taremího a Galena bude rychle od branky rozehrávat brankář domácích.
56'
Šachtar se snažil pomalejšími přihrávkami dostat k vážné šanci. Kapitán Porta Pepe byl ale nachystán s perfektním zákrokem.
55'
Za nebezpečný a zbytečný skluz vidí žlutý kartónek Joao Mário.
54'
Stephen Eustáquio se uvnitř pokutového území dostal po odvráceném centru k střele. Jeho pokus mířil mírně k tyči, ale se skvělým reflexem byl nachystán Riznyk.
53'
Porto žene svou kombinaci zejména přes levou stranu, kde jsou ale pozorný Konoplja a Zubkov.
52'
Po rychlém výkopu Riznyka nic vážného pro domácí nebylo. V kombinaci opět portugalský celek.
51'
Centr z levé strany, který vysílal do vápna Wendell zachytává skvělým výběhem Riznyk.
50'
Po obranném faulu Šachtaru bude volný kop zahrávat Stephen Eustáquio.
49'
Yehor Nazaryna se dostal ke střelecké pozici ve vápně. Jeho střelu blokují hostující obránci mimo nebezpečí.
48'
Miroshi posílal z levé strany centr do pokutového území, jenže zde míč nikoho nenachází.
47'
Oleksandr Zubkov bude po sšetření v pořádku a bude pokračovat v zápase.
47'
Po nepříjemném střetu zůstal na trávníku ležet jeden z hráčů Šachtaru. Okamžitě k němu běží zdravotníci.
46'
ze hřiště odchází Zaidu Sanusi, přichází Wendell.
46'
Divoký první poločas mezi Šachtarem a Portem je za námi! Po úvodním dějství je výsledkově na tom zatím lépe portugalský celek. Hned v 8.minutě se po zákroku Riznyka dostal k dorážce Galeno a svou práci měl jednoduchou. O pár minut později duel srovnal Kelsy, který si naběhl na špičkový centr. Jenže o pár vteřin déle se opět radoval Galeno, který využil chybu domácího celku. Ve 29.minutě uteklo Porto na rozdíl dvou branek, když Taremí po skvělém centru rozvlnil síť potřetí.

Druhý poločas začne přibližně v 22:05.
45+4'
45+3'
Na závěr první půle udržuje otěže utkání celek z Doněcku, ale k vážnější šanci se nemůže probojovat.
45+2'
Kevin Kelsy se pral o balón zády k brance na hranici vápna. Zkušený Pepe ale dokázal mladého útočníka odstavit od míče.
45+1'
Joao Mario hledal po lajně přihrávkou Jaimeho, ale ten s pasem nepočítal, a tak se k autu dostává ukrajinský celek.
44'
Kapitán Šachtaru Stěpaněnko opět fauloval. Rozhodčí píská faul pro Portugalce.
43'
Rychlý Galeno si naběhl na přesnou přihrávku Franca. Dmytro Riznyk byl ale u míče výrazně dříve.
42'
Na delší dobu získal pro sebe balón ukrajinský celek, jenže Nazaryna vyslal špatnou přihrávku na své spoluhráče, proto do brejku míří Porto.
41'
Mehdi Taremi se dostal k centrovaném balónu na úrovni puntíku, ale svou střelu poslal daleko od branky domácích.
40'
Porto si opět rychle pro sebe získalo míč. V defenzivě nejvýrazněji kombinuje Pepe a Carmo.
39'
Po nepřesnostech v ofenzivě Šachtaru opět unikl aktivní Galeno po levé straně. Jeho centr nenašel žádného ze spoluhráčů.
38'
Galeno se rychlými kličkami na hranici vápna zbavil protihráčů a vysílal nebezpečný přízemní pokus, který byl i tečován, ale Dmytro Riznyk střelu kryje do svých náručí.
37'
Zaidu si vzal na starost rozehrávku rohu. Centr letěl na přední tyč, kde Šachtar odvrací do bezpečí.
36'
Po levé straně se hnal Galeno, chtěl udělat rychlou kličku ve velkém vápně, ale Lemkin odvrací na roh.
35'
Portugalský celek dostal k dispozici balón a okamžitě od defenzivních řad zakládá portiútok.
34'
Joao Mario bude v utkání pokračovat, ale nejdříve musí za lajnu.
33'
Na trávníku zůstal ležet Joao Mario. Rozhodčí přivolává k celé situaci lékaře.
32'
Přímý kop se hostů nepodařil. Šachtar bude moct v klidu rozehrávat.
31'
Taras Stěpanenko vlétl do skluzu jako blázen a zaslouženě vidí žlutou kartu.
29'
Porto právě vstřelilo branku!
Portugalci jdou do dvoubrankového vedení! Galeno našel skvělým pasem ve vápně MEHDIHO TAREMÍHO, ten zachoval klid a pohotovou střelou k pravé tyči překonává Ryznika.
27'
Ke střele ve vápně Porta se dostal domácí Georgiy Sudakov. Svou střelu nasměroval moc vysoko, proto se střela postrašila jedině fanoušky.
25'
Defenziva hostů momentálně uklidnila hru. Následně hledala v náběhu Galena, který byl v ofsajdovém postavení.
24'
Novatus Miroshi si navedl balón k centru. Ten se kroutil mezi tři tyče, proto Diogo Costa musel vyrážet na rohový kop.
23'
Konoplja zásoboval portugalský celek několika centry, nakonec hosté dopravují kulatý nesmysl na roh.
22'
Tentokrát se Šachtar dostával vo vápn přes pravou stranu, kde ale Sanusi odklízí do autu.
21'
Novatus Miroshi předvedl doobrou práci na lajně a vybojoval pro svů celek několik autů. Přízemní převahu má ukrajinský celek.
20'
Pepe se pokoušel o kvalitní rozherávku do ofenzivní části. Obrana Šachtaru na tuto akci byla nachystána a míří do protiútoku.
19'
Rohový kop se Portugalcům nepovedl, jenže Šachtar byl následně v útoku nepřesný.
18'
Další velká možnost Porta! Ivan Jaime si navedl balón za hranicí vápna a svou tvrdou střelou k tyči nechal vyniknout fantastického Riznyka, který pohotově vyráží na roh.
17'
Na dlouhý nákop Lemkina si nabíhal Kevin Kelsy, ale před ním stihl včas vyběhnout Costa.
16'
Varela se snažil rychlou přihrávkou oslovit Taremího, na něho byla ale přihrávka moc dlouhá.
15'
Divoký úvod utkání! Porto jde podruhé do vedení. GALENO vystihl obrovskou chybu Šachtaru. Balón si navedl do pokutového území a přesnou střelou překonává bezmocného Riznyka.
14'
Porto chce okamžitě odpovědět a prakticky hned po rozehrávce míří do útoku.
13'
Šachtar Doněck právě vstřelil branku!
A je okamžitě srovnáno! Yukhym Konoplya poslal nádherný centr do vápna Porta. Zde byl osamocen KEVIN KELSY, který poslal balón hlavičkou k pravé tyči, kde Costa nemohl být.
10'
Po inkasované brance se dopředu vydává ukrajinský celek, je ale zatím neúspěšný.
8'
Brzká branka portugalského celku! Po chybné rozehrávce domácích pálil z hranice vápna Andre Franco, jeho přízemní střelu dokázal vytáhnout Riznyk pouze ke GALENOVI, který celou akci dobíhal a uklidil balón osamocen do prázdné branky.
7'
Po rozehrávce přímého kopu drží míč na svých kopačkách Porto. Z pravé strany centroval Jaime, ale závar domácí vyřešili odkopem.
6'
Rychlou akci portugalského celku zastavuje za cenu žluté karty Danylo Sikan.
5'
Konoplja si vzal na starost volný kop, který se mu vůbec nepovedl, a tak kombinuje portugalský celek.
4'
Za ostře zastavenou akci skluzem vidí žlutou kartu hostující David Carmo.
3'
Šachtar se pokoušel hned z dlouhého nákopu pohrozit, ale obránci Porta pacifikují balón pro sebe.
2'
O první střelecký pokus zápasu se postaral tým Porta. Konkrétně z voleje střílel Varela, ale pokus mířil vysoko nad branku.
1'
O úvodní výkop se postarali hráči Porta, kteří okamžitě zahahují kombinaci v zadních řadách.
1'
Po hymně Ligy mistrů nás čeká los o míč a stranu. Následně minuta ticha za oběti zemětřesení v Maroku.
Všichni aktéři právě nastupují na hrací plochu německého Volkasparkstadionu.
Hráči obou celků mají za sebou rozcvičku. Momentálně míří do kabin, kde se naposledy připraví na dnešní duel.

FK Šachtar Doněck: Riznyk – Konoplja, Lemkin, Rakyckyj, Miroshi – Stěpaněnko (C) – Zubkov, Nazaryna, Sudakov, Sikan – Kelsy.
Náhradníci: Rudko, Puzankov – Castillo, Eguinaldo, Kryskiv, Gočolejšvili, Azarovi, Vjunnyk, Bondarenko, Očeretko, Kozik, Kaščuk.
Trenér: Patrick van Leeuwen

FC Porto: Di. Costa – Mário, Pepe (C), Carmo, Sanusi – Eustáquio, Varela, Franco – Jaime, Taremí, Galeno.
Náhradníci: C. Ramos – Cardoso, Grujić, Conceição, Jo. Sánchez, N. González, Wendell, F. Navarro, Baró, T. Martínez, Borges.
Trenér: Sergio Conceicao

Rozhodčí: Massa – Meli, Alassio (ITA).
FK ŠACHTAR DONĚCK

Pravidelný účastník evropských pohárů vstoupí do osmého ročníku Ligy mistrů za sebou v dobrém rozpoložení. V domácí soutěži je jasně na první pozici se 17 body. Letos ještě Šachtar neprohrál, protože body ztrácel po venkovních remízách. Do skupinové fáze LM se dostal díky mistrovském titulu z ukrajinské ligy, který získal v minulém ročníku.

Poslední tři duely:
Šachtar 1:0 Obolon
Minaj 1:4 Šachtar
Kolos Kovalinka 1:2 Šachtar

FC PORTO

Počtvrté za sebou se do skupiny nejprestižnější soutěže dostalo i Porto. I portugalský celek jde do úvodního zápasu Ligy mistrů dobře naladěn. V tabulce tuzemské soutěže mu patří třetí místo s 13 body. Ztratil pouze jeden zápas a to remízový na domácí půdě. Do hlavní části LM se Porto dostalo díky 2.pozici v předchozím ročníku.

Estrela 0:1 Porto
Porto 1:1 Arouca
Rio Ave 1:2 Porto
Koho sledovat?

Oleksii Kashchuk (FK Šachtar Doněck)

Třiadvacetiletý ukrajinský útočník táhne ofenzivní části svého celku. Odchovanec Šachtaru si zahraje vůbec poprvé nejprestižnější soutěž na světě. Na její start je dobře naladěn, jelikož v dosavadních šesti ligových zápasech nasázel tři branky a přidal také jednu asistenci. Dařilo se mu i v minulé sezóně, když hostoval v Sabah Baku, kde zaznamenal 16 gólů.

Mehdi Taremi (FC Porto)

Jednatřicetiletý íránský útočník patří ke klíčovým postavám portugalského klubu. V předchozích dvou sezónách se stal nejlepší střelcem tuzemské soutěže, když nasázel 20 a 22 branek. Dařilo se mu i v minulém ročníku Ligy mistrů, kde se prosadil pětkrát. Letošní sezónu nezačal ideálně, jelikož vsítil pouze jednu branku, která padla do sítě Estrely, tedy v posledním odehraném zápase Porta.
Historické okénko

Oba týmy se již ve skupinové fázi Ligy mistrů potkají už popáté. Od minulých zápasů už nějaká léta uběhla. Poprvé se soupeři setkali v roce 2011. V obou zápasech bylo úspěšnější Porto, které vyhrálo doma 2:1 a následně na Ukrajině 2:0. Díky těmto výhrám postoupil portugalský celek do play-off Evropské ligy. O tři roky se dvojzápas opakoval. Tentokrát obě utkání skončili remízou. Na Šachtaru se hrálo 2:2 a poté v Portugalsku 1:1. Tehdy do vyřazovací fáze Ligy mistrů postoupili oba celky.
Krásný úterní večer z německého Hamburku! Od 21:00 nás zde čeká první zápas Ligy mistrů skupiny H mezi ukrajinským Šachtarem Doněck a porugalským FC Porto.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.